Güncelleme : Miui 9 yüklü telefonlarda imei tamir işlemi yapılmıyor, Miui 8 üzerinden işlem yapıp sonradan 9’a yükseltmek gerekiyor.

Güncelleme : Mi6 için lütfen son sürüm QPST kullanın.

Mi6 için listeleme komutu : ls -al /dev/block/platform/soc/1da4000.ufshc/by-name

Yeni romlarda partisyon silme işleminden sonra reboot ettiğinize “invalid imei” yazmıyor, ya imei no’lar silinmemiş gibi görünüyor ya da 2 imei den biri 0 diğeri sabit kalmış gibi gözüküyor. Bu ayrıntıya takılmayın, sonuçta bu işlem yazma korumayı kaldırmak için yapılıyor. Siz editlenmiş QCN’yi geri yüklediğinizde işlem tamamdır.

Update : For Xiaomi Mi6 please use lastest QPST

 

Androidbrick okulu 1. derse hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu dersimizde Xiaomi Mi 5s plus modelini nasıl rootlayacağımızı, nasıl imei tamiri yapacağımızı ve son olarak nasıl global yükleyeceğimizi öğreneceğiz. Bu işlemlerden önce Xiaomi telefonunuz bootloader kilidini kaldırdığınızı var sayıyorum, o işlem için ayrı bir video isterseniz çekeriz. Aynı yöntemleri Mi5 ve Mi5s modelinde de uygulayabilirsiniz, tabi o modellere ait twrp ve rom dosyalarını kullanarak. Gerekli dosyaların linkleri yazının altında mevcut. Videoda göreceğiniz tüm programların ve sürücülerin linkleri androidbrick.com sitesinde ilgili yazının içinde yer alacak ( bu yazıdan bahsediyorum 🙂 ). Cmd ekranından girdiğimiz komutları buradan kopyalayıp çalışma ekranınıza yapıştırmanız mümkün.

Bu arada fark edeceğiniz üzere twrp’yi flaşlamıyoruz, sadece twrp’den boot ediyoruz, yani telefonun orjinal recovery’sine müdahale etmiyoruz, böylece yanlış imaj veya herhangi bir aksaklık durumunda telefonun brick olma ihtimalini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Linkten indirdiğiniz supersu zipini önceden telefonun hafızasına kopyalıyoruz, ben komutları kısa tutmak için adını su.zip olarak değiştirdim.
Telefonumuzu kapalı durumda iken ses kısma ve güç tuşlarına basarak fastboot moduna aldık ve pc ye bağladık. Twrp imajın olduğu klasörde shift + sağ tık ile komut penceresi açarak işlemlere başlayalım.

cmd ekranında gireceğimiz komut :

fastboot boot twrp.img

, entera bastıktan sonra takriben 5-10 saniye içinde telefon twrp modunda açacak. Dosya sistemine müdahele edebilmemiz için ilk çıkan mesajı onaylayarak oku soldan sağa kaydırıyoruz. Daha önce telefonun hafızasına attığınız supersu zipini install/yükle seçeneği ile yüklüyoruz. Bu arada bir bilgi vereyim, twrp’nin 2.8 sürümünden itibaren artık telefona dokunmadan, cmd ekranından girilen komutlar ile de işlem yapabiliyoruz. Bunun için girmemiz gereken ilk komut “adb shell” komutu, sonrasında ise vereceğimiz komutlar twrp kelimesi ile başlayacak , örneğimizde göreceğiniz gibi “twrp install su.zip” komutu ile supersu’yu kurmaya başlıyor. İşlem bittiğinde isterseniz yine telefon üzerinden dokunarak veya yine sadece “reboot” komutunu yazarak telefonu yeniden başlatıyoruz. Sistem açıldığında supersu yüklenmiş yani root haklarını kazanmış oluyoruz. Root’un tam Türkçe karşılığı “çekirdeğe yani kernele erişim izni” dir.

Bundan sonraki işlemlere devam edebilmek için ilk önce android’in “usb hata ayıklama” özelliğini aktif etmemiz gerekiyor, bunu da ayarlarda geliştirici seçenekleri bölümünden yapıyoruz. Bu bölümü etkinleşitmek içinse “ayarlar >telefon özellikleri ekranında “Miui sürümü” satırına arka arkaya 7-8 defa tıklıyoruz, evet, artık siz de bir geliştiricisiniz 🙂

adb shell” komutunu verdiğimiz zaman telefon ekranına göz atalım, bağlantı izni isteyecek, onay verelim, videoda ilk satırda gördüğünğz gibi onay vermeden komut hata verecek, onaydan sonra bir satır alta geçiyoruz ve “su” komutunu giriyoruz, yine telefon ekranında Supersu uygulaması açacak ordan da gerekli izni verdikten sonra artık telefon üzerinde çalışmaya hazırız.

Bir sonraki komut telefonun “Qualcomm Diag” portunu açmak için olacak, komutu verdikten sonra PC’de aygıt yöneticisi kısmında “bağlantılar” altında Qualcomm adı ile yeni bir port açacak. Bu port sayesinde QPST programı ile gerekli yedeği alacağız. Bundan sonra QCN yedeği diyeceğimiz bu yedek çok önemli, ilerki derslerimizde bunun üzerinden ayrıntılı olarak geçeceğiz.

QPST ile yedek alma işlemini bu linkten :http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/ ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz, zaten videoda yeteri kadar açık.

Sıra geldi aldığımız QCN yedeği içinde gerekli satırları değiştirmeye. İstediğiniz bir hex editör kullanabilirsiniz, videoda kullandığım HxD Hexeditor. CTRL+F veya menülerden “Find” ile arama kutusunu açıyoruz, imei satırımız 8 ile başladığı için “088a” satırını aratıyoruz, ilk çıkan satır 2. imeinin olduğu satır, çift imeili modellerden bahsediyorum tabi ki. İmei converter programı ile hex formatına dönüştürdüğümüz tamir edeceğimiz yeni numarayı bu satıra dikkatlice giriyoruz. F3’e basarak 2. satırı yani 1. imei’yi buluyoruz ve yine değiştiriyoruz. İşlem bittikten sonra QCN dosyasını “save as, yani farklı kaydetme seçeneği ile” kaydediyoruz, hiç bir şekilde orjinal yedeğin üzerine yazmıyoruz, ne olur ne olmaz..
Hex edit kısmını daha ayrıntılı öğrenmek için : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

İmei tamiri için gereken “yazma yasağını” kaldırmak adına bazı partisyonların içlerini sileceğiz. Bu partlar imei koruması olmayan Qualcomm modellerde istisnalar hariç hep aynıdır. modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. Yani dikkat etmeniz gereken kısım isimler, sonlarındaki numaralar değil, bu kısım çok önemli, lütfen aklınıza iyice yazın. İsimler sabit, no’lar değişken.

Bu isimleri görebilmek için listele komutunu giriyoruz, “adb shell” ve “su” komutlarının ardından :

ls -al /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name

Rakamları iyice kontrol ettikten sonra sabit olan sıfırlama komutumuzun sadece en sondaki numaralarını değiştirerek modemst1 , modemst2 ve fsg partisyonlarını sırası ile sıfırlıyoruz, sırası ile :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28

Bunu neden yapıyorduk ? NV_550 imei satırındaki yazma korumasını kaldırmak için, bazı modellerde buna ihtiyaç duymayacağız, sonraki derslerde üzerinden geçeriz. Komutları girdikten sonra alt satırda çıkan hata mesajını önemsemeyin, konumuz ile alakası yok. 3 komutu da girdikten sonra “reboot” komutu ile telefonu yeniden başlatıyoruz.

Telefonumuz açtığında *#06# tuşlayarak imei nolarını kontrol ediyoruz, “invalid” olarak gözüküyorlar, teyid ediyoruz. İnvalid hatası Xiaomi markası için, başka model telefonlarda “0” olarak karşımıza çıkacak, not olarak düşelim.

QPST ile yedek alırken “Backup” sekmesini tıklamıştık, şimdi ise “Restore” kısmını tıklıyoruz ve editlediğimiz yeni QCN’yi telefona aktarıyoruz. “Memory Restore Completed” ibaresini gördükten sonra ister “adb reboot” komutu ile isterseniz manuel olarak telefondan yeniden başlatıyoruz. Telefon yeniden açtığında imei tamirimiz bitmiş oluyor.

Gelelim Global yükleme adımına. Bunun için Qualcomm servis modunu kullanacağız, yani EDL/QDLoader 9008 portunu kullanacağız. Bu işlemden önce yedek almanızı tavsiye ediyorum, en güzeli sıfırdan kurulum yapmak. Adb ekranına :

adb reboot edl

komutunu yazıp enter’lıyoruz. Qualcomm sürücüleri yüklediyseniz aygıt yöneticisi altında 9008 portunu göreceksiniz. Eğer yüklemediyseniz bu adımda MiFlash programını kurun, program kurulurken gerekli sürücüleri yükleyecek. Kurulum sırasında sürücü ile alakalı uyarılara “yes” diyerek ilerlemeyi unutmayın. MiFlash’i çalıştırın, “Refresh” e tıklayın, portunuz alt pencerede belirecek. Daha sonra “Browse” a tıklayarak indirdiğiniz Global Rom klasörünü gösterin, tabi romu zipten çıkartmış olduğunuzu var sayıyorum, yapmadıysanız bu adımdan önce yapın. Video’daki gibi “images” klasörünün bir üst klasörünü seçiyorsunuz, bu adım önemli, yoksa program hata verecektir. Her şey hazır olunca en alt satırsa “flash all” seçeneğini seçerek “Flash” a tıklayın, takriben 2-3 dakika içerisinde işlem bitecek ve telefon yeniden full Türkçe ve Google yüklü global rom ile yeniden başlayacak.

Burdaki anlatımlar imeisi bozulan, sıfıra düşen telefonları tekrar çalışır hale getirmek içindir, bunun dışında orjinal imei no’yu değiştirmek kanunen yasaktır !

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

 

 

Gerekli programlar ve sürücüler :

Sistem geneli adb ve fastboot + sürücüler 

Qualcomm  QPST

imei converter

Qualcomm QPST Diag drivers

Mitac Hexdecimal Editor

SuperSU-v2.78-SR1

MiFlash 64bit

Twrp Recovery :

Xiaomi Mi 5S Plus Twrp

Xiaomi Mi 5S Twrp

Xiaomi Mi5 Twrp (Miui 8)

Xiaomi Mi Note 2 Twrp

Xiaomi Mi Mix Twrp

Global Rom’lar :

Mi5 Global Rom

Mi 5S Plus Global Rom

Mi 5S Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Note 2 Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Mix Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Bu yazı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden korunmaktadır.

Leave a Reply

319 Yorum - "Androidbrick Okulu : Xiaomi Mi6 / Mi5 / Mi 5S / Mi 5S Plus / Mi Note 2 / Mi Mix / Mi6 imei Tamiri – Repair"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Üye

Hocam, son bir soru; talimatlara uygun olarak, tamir işlemi yaptıktan sonra, miui9’a geri döndük, root yok, tekrar kilitli. Otomatik güncelleme yükleyebilir miyiz? IMEI lerin tekrar silinme ihtimali var mı?

Üye

hocam yanlış anlaşılmasın telefonum tr kayıtlı mi max 2 miui 9 da telefonu sıfırlayınca imeiler gidiyor mi 6 da çözüldüğünü duydum ama nasıl yapıldıgı söylemiyorlar hani belki max 2 içinde bir yöntem geliştirebiliriz özelden veya buradan bana cevap verirseniz sevinirim sizin haberiniz vardır ? max 2 qcn verebilirim lazımsa zaten vermiştim 10-15 xiaomi qcn dosyaları olan bir link vardı bu sitede altına yorum olarak koymuştum google drive link verdim

Üye

Hocam,IMEI tamirinden önce, MI6 128 GB cihazımı fastboot ile global ROM’a çevirmiştim. Şimdi okuduklarıma göre eski sürüme Roll-back yapmam gerekiyor. teyit edilmiş, garantili bir sürüm numarası varmı? bir de fastboot metodu ile mi yapacağız, yoksa TWRP ile mi?

Üye

Merhaba Hocam, Redmi 4X için farklı yapılması gereken birşey var mı? burada linki verilen TWRP ve SuperSU yu kullanmak mümkün müdür?

Üye

Selamlar üstad daha önce buradaki konudan yardım alarak mi note 2 telefonuma kalıcı imei atmıştım. Şimdi telefonu değiştirdim mi mix2 aldım ondada imeiler yok kalıcı olarak gene buradaki yöntem ile bu telefonada uygulayabilirmiyim yoksa mix2 nin sistemi farklı olabilirmiş. Şimdiden yardımın için teşekkür ederim

Üye

MERHABA mi6 cihazımda kilidi actım sürümümü miui 8 yaptım. twrp ile supersu yükledim fakat yükleyip telefonu actıktan sonra telefona mtp baglantı falan gelmiyor sadece sarj oluyor ne yaptıysam olmadı

Üye

mi max 2
yeni cihazlarda diag kodunu işlemediğini bilmeden direk partationları silip işlem yapmak istedim sonuç hüsra bootkilikdi imei yook mi hesap acılmıyor diag acılmıyor bu duruma herhangi bi çözüm varmıdır

Üye

diag işlemediyse zaten yedeği almadan sildiğiniz anlamına geliyor ki, işlese de yine aynı pozisyonda olacaktınız… Sanırım (tecrübem yok, ama isteyenleri gördüm), yabancı forumlardan aynı model için bu partisyonların kopyalarını istemeniz gerekecek…

Üye

Bölmelerin silinmesi işlemi aynı imei’yi korurken notumda 2 çalışmıyor ancak dünya romının yanıp söndüğü sırada imei kargo qcn gösterilemediğini ancak gösterilmeyeceğini belirtti.

Not 2 için doğru işlem ne olurdu ilk önce twrp tarafından flaş sol rom yüklemek ve işlem yapmak ve sonra miui 9 bana yüklemek için olurdu

Üye

Merhaba,
mi note 2 cihazıma imei attıktan sonra rom flashlarken bootloaderı kilitledim.Tekrardan açmanın bir yolu varmıdır ? cihazı unlock edip miui 9 yüklü rom atmak istiyorumü

Üye

KOD -1: ls -l /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name
KOD -2: ls -l /dev/block/platform/f9824900.sdhci/by-name
KOD -3: ls -l /dev/block/platform/soc/7824900.sdhci/by-name
KOD -4: ls -l /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name
KOD -5: ls -l /dev/block/platform/soc/7464900.sdhci/by-name

usdat partisyon sorgulama kodları 5x için kod 3 çalıştı bende bilgilendirme için çok tesekkur ederim siz olmasaydınız işimiz zordu

Üye

mi8 Rom’u attım. açılırken mi hesabı şifresini soruyor, girdiğimde cihaz kimliği alınamıyor diye bir hata alıyorum.

Üye
Hocam eline sağlık, kılavuzlar süper, buradan okuyupta stok cihazı yapamamak mümkün değil. Benim yaşadığım durumun karşılığını yazılarında göremedim fikir verirsen çok sevinirim. Mi mix 2, unlocked, imei atılmış, elimde QNC yedeği var. Ben cihazı miui 8 ile aldım, xiaomitoolbox ile miui9 global betaya yükselttim sorunsuz kullanıyordum. Dün gece stable çıkınca zip olarak (Recovery) telefona indirdim. Sistem güncellemeleri kısmından paket seçerek güncelledim. Bana “Cihazı silicem emin misin” dedi. Onayladım. QNC elimde yüklerim diye düşünüyorum. Cihaz açıldı wifi yok, sim yok. Mi cloud hesap doğrulama adımına gelince ilerleyemiyorum. Hiçbir şekilde ağ olmadığı için işletim sistemine gidip, developer mod+usb hata ayıklama + diag.adb… Read more »
Üye

Merhaba
Daha önce sizden faydalanarak bir kaç cihazda sorun yaşamadan imei tamiri yaptım fakat şuan elimde birşey var çözemiyorum.
ilk seferinde imei yedeklerimi alıp herşeyi düzgün şekilde yaptığımda olmuştu fakat sonra fabrika ayarlarına dönüldüğü için imeiler gitti. Şuan ne kadar sıfırdan rom yüklemek istesemde miflash ile 10 20 defa yeniden başlayıp sonra kendi kendine açılıyor. ama bu seferde qnc yedeğimi geri yükleyemiyorum. help ?

Üye

Merhaba Ustad;
Mi mix miui 9 7.11.9 Beta yüklüdür sürümde bir türlü türkçe ROM atamadığım
gibi Root de atamıyorum.Lütfen nasıl root atacağımı belirtebilirmisiniz.
Teşekkürler saygılar

Üye

Bu işlemi yaptıktan sonra imei ler bir türlü sıfırlanmadı.
[email protected]:/ # dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3
dd: /dev/block/sdf3: No space left on device
8193+0 records in
8192+0 records out
4194304 bytes transferred in 0.163 secs (25731926 bytes/sec)
1|[email protected]:/ # dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5
dd: /dev/block/sdf5: No space left on device
8193+0 records in
8192+0 records out
4194304 bytes transferred in 0.300 secs (13981013 bytes/sec)
1|[email protected]:/ # dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28
dd: /dev/block/sde28: No space left on device
8193+0 records in
8192+0 records out
4194304 bytes transferred in 0.290 secs (14463117 bytes/sec)
1|[email protected]:/ # reboot

Üye

[email protected]:/ # dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3
dd: /dev/block/sdf3: No space left on device
8193+0 records in
8192+0 records out
4194304 bytes transferred in 0.163 secs (25731926 bytes/sec)
1|[email protected]:/ # dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5
dd: /dev/block/sdf5: No space left on device
8193+0 records in
8192+0 records out
4194304 bytes transferred in 0.300 secs (13981013 bytes/sec)
1|[email protected]:/ # dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28
dd: /dev/block/sde28: No space left on device
8193+0 records in
8192+0 records out
4194304 bytes transferred in 0.290 secs (14463117 bytes/sec)
1|[email protected]:/ # reboot

Üye

Merhabalar;
Açıklayıcı paylaşımınız için öncelikle teşekkürler.
Yazma yasağını kaldırmak için yapılacak işlem adımlarına kadar tüm işlemleri sorunsuz yaptım. Komut satırından video’da gösterildiği gibi 3 partisyonun içeriğinide sildim, reboot yaparak telefonu kapatıp açtım. *#06# den IMEI sorgulattığımda eski IMEI kodunu aldım. Normalde invalid yada 0 olması gerekmiyor mu?
Bu aşamayı bir türlü geçemiyorum. Yardımcı olur musunuz? Telefonum Mi5

Üye

`merhaba,
yanlış partition silmenin bir etkisi veya geri dönüşü varmıdır ?

Üye
Hocam heçen hafta yazınızı okuduktan sonra IMEI değiştirme çabalarında birkaç kez qcn yedekleme aldım (imei converter)yaptım fakat telefonda ime iler değişmeyince başka bir rom yüklerken telefonum UNLOCK oldu. Updater ile rom 9 7.12.2 Beta ing. Çince karışık rom yüklendi. Cihazımda her 10 saniyede (Cant get a valid device ID. İNVALİD DEVİCE ID: Device ID must be a valid İMEİ or MAC adress. Withot device ıD some Mi Account and Mi Cloud features wont be available) yazısı çıkıyor ok botuna basınca gidiyor her 10 sn yede bu oluyor. MIUI sitesinde unlock müracaatından sonra gelen sms den sonra (miflash unlock tool) en… Read more »
Üye
Merhabalar, mi 5s plus telefonuma tüm adımları uyguladım. 1. imei 0 oluyor ama 2. imei hiç değişmiyor. 1. imei 0 olduğu zaman değiştirdiğim qcn dosyasını uygulayabiliyorum (her zaman değil, aynı zamanda sim yok olarak gözükmesi lazım. eğer servis yok yazıyorsa imei 0 olsa bile yüklenmiyor.). Değiştirdiğim qcn dosyasını uyguladığımda bazen 1. imei 0 olarak kalıyor tekrar verdiğiniz kodları uygulayıp sim yok durumuna getiriyorum (bazen verdiğiniz o 3 kodu uyguladığımda imeiler orjinal haline geri dönüyor, tekrar tekrar uygulamak zorunda kalıyorum). Bazen değişmiş qcn dosyasını uyguladığımda da orjinal hallerine dönüyor imeiler. Özet olarak MEID ve IMEI2 hiç değişmiyor. IMEI 1 ise bazen… Read more »
%d blogcu bunu beğendi: