Güncelleme : Mi6 için lütfen son sürüm QPST kullanın.

Mi6 için listeleme komutu : ls -al /dev/block/platform/soc/1da4000.ufshc/by-name

Yeni romlarda partisyon silme işleminden sonra reboot ettiğinize “invalid imei” yazmıyor, ya imei no’lar silinmemiş gibi görünüyor ya da 2 imei den biri 0 diğeri sabit kalmış gibi gözüküyor. Bu ayrıntıya takılmayın, sonuçta bu işlem yazma korumayı kaldırmak için yapılıyor. Siz editlenmiş QCN’yi geri yüklediğinizde işlem tamamdır.

Update : For Xiaomi Mi6 please use lastest QPST

 

Androidbrick okulu 1. derse hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu dersimizde Xiaomi Mi 5s plus modelini nasıl rootlayacağımızı, nasıl imei tamiri yapacağımızı ve son olarak nasıl global yükleyeceğimizi öğreneceğiz. Bu işlemlerden önce Xiaomi telefonunuz bootloader kilidini kaldırdığınızı var sayıyorum, o işlem için ayrı bir video isterseniz çekeriz. Aynı yöntemleri Mi5 ve Mi5s modelinde de uygulayabilirsiniz, tabi o modellere ait twrp ve rom dosyalarını kullanarak. Gerekli dosyaların linkleri yazının altında mevcut. Videoda göreceğiniz tüm programların ve sürücülerin linkleri androidbrick.com sitesinde ilgili yazının içinde yer alacak ( bu yazıdan bahsediyorum 🙂 ). Cmd ekranından girdiğimiz komutları buradan kopyalayıp çalışma ekranınıza yapıştırmanız mümkün.

Bu arada fark edeceğiniz üzere twrp’yi flaşlamıyoruz, sadece twrp’den boot ediyoruz, yani telefonun orjinal recovery’sine müdahale etmiyoruz, böylece yanlış imaj veya herhangi bir aksaklık durumunda telefonun brick olma ihtimalini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Linkten indirdiğiniz supersu zipini önceden telefonun hafızasına kopyalıyoruz, ben komutları kısa tutmak için adını su.zip olarak değiştirdim.
Telefonumuzu kapalı durumda iken ses kısma ve güç tuşlarına basarak fastboot moduna aldık ve pc ye bağladık. Twrp imajın olduğu klasörde shift + sağ tık ile komut penceresi açarak işlemlere başlayalım.

cmd ekranında gireceğimiz komut :

fastboot boot twrp.img

, entera bastıktan sonra takriben 5-10 saniye içinde telefon twrp modunda açacak. Dosya sistemine müdahele edebilmemiz için ilk çıkan mesajı onaylayarak oku soldan sağa kaydırıyoruz. Daha önce telefonun hafızasına attığınız supersu zipini install/yükle seçeneği ile yüklüyoruz. Bu arada bir bilgi vereyim, twrp’nin 2.8 sürümünden itibaren artık telefona dokunmadan, cmd ekranından girilen komutlar ile de işlem yapabiliyoruz. Bunun için girmemiz gereken ilk komut “adb shell” komutu, sonrasında ise vereceğimiz komutlar twrp kelimesi ile başlayacak , örneğimizde göreceğiniz gibi “twrp install su.zip” komutu ile supersu’yu kurmaya başlıyor. İşlem bittiğinde isterseniz yine telefon üzerinden dokunarak veya yine sadece “reboot” komutunu yazarak telefonu yeniden başlatıyoruz. Sistem açıldığında supersu yüklenmiş yani root haklarını kazanmış oluyoruz. Root’un tam Türkçe karşılığı “çekirdeğe yani kernele erişim izni” dir.

Bundan sonraki işlemlere devam edebilmek için ilk önce android’in “usb hata ayıklama” özelliğini aktif etmemiz gerekiyor, bunu da ayarlarda geliştirici seçenekleri bölümünden yapıyoruz. Bu bölümü etkinleşitmek içinse “ayarlar >telefon özellikleri ekranında “Miui sürümü” satırına arka arkaya 7-8 defa tıklıyoruz, evet, artık siz de bir geliştiricisiniz 🙂

adb shell” komutunu verdiğimiz zaman telefon ekranına göz atalım, bağlantı izni isteyecek, onay verelim, videoda ilk satırda gördüğünğz gibi onay vermeden komut hata verecek, onaydan sonra bir satır alta geçiyoruz ve “su” komutunu giriyoruz, yine telefon ekranında Supersu uygulaması açacak ordan da gerekli izni verdikten sonra artık telefon üzerinde çalışmaya hazırız.

Bir sonraki komut telefonun “Qualcomm Diag” portunu açmak için olacak, komutu verdikten sonra PC’de aygıt yöneticisi kısmında “bağlantılar” altında Qualcomm adı ile yeni bir port açacak. Bu port sayesinde QPST programı ile gerekli yedeği alacağız. Bundan sonra QCN yedeği diyeceğimiz bu yedek çok önemli, ilerki derslerimizde bunun üzerinden ayrıntılı olarak geçeceğiz.

QPST ile yedek alma işlemini bu linkten :http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/ ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz, zaten videoda yeteri kadar açık.

Sıra geldi aldığımız QCN yedeği içinde gerekli satırları değiştirmeye. İstediğiniz bir hex editör kullanabilirsiniz, videoda kullandığım HxD Hexeditor. CTRL+F veya menülerden “Find” ile arama kutusunu açıyoruz, imei satırımız 8 ile başladığı için “088a” satırını aratıyoruz, ilk çıkan satır 2. imeinin olduğu satır, çift imeili modellerden bahsediyorum tabi ki. İmei converter programı ile hex formatına dönüştürdüğümüz tamir edeceğimiz yeni numarayı bu satıra dikkatlice giriyoruz. F3’e basarak 2. satırı yani 1. imei’yi buluyoruz ve yine değiştiriyoruz. İşlem bittikten sonra QCN dosyasını “save as, yani farklı kaydetme seçeneği ile” kaydediyoruz, hiç bir şekilde orjinal yedeğin üzerine yazmıyoruz, ne olur ne olmaz..
Hex edit kısmını daha ayrıntılı öğrenmek için : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

İmei tamiri için gereken “yazma yasağını” kaldırmak adına bazı partisyonların içlerini sileceğiz. Bu partlar imei koruması olmayan Qualcomm modellerde istisnalar hariç hep aynıdır. modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. Yani dikkat etmeniz gereken kısım isimler, sonlarındaki numaralar değil, bu kısım çok önemli, lütfen aklınıza iyice yazın. İsimler sabit, no’lar değişken.

Bu isimleri görebilmek için listele komutunu giriyoruz, “adb shell” ve “su” komutlarının ardından :

ls -al /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name

Rakamları iyice kontrol ettikten sonra sabit olan sıfırlama komutumuzun sadece en sondaki numaralarını değiştirerek modemst1 , modemst2 ve fsg partisyonlarını sırası ile sıfırlıyoruz, sırası ile :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28

Bunu neden yapıyorduk ? NV_550 imei satırındaki yazma korumasını kaldırmak için, bazı modellerde buna ihtiyaç duymayacağız, sonraki derslerde üzerinden geçeriz. Komutları girdikten sonra alt satırda çıkan hata mesajını önemsemeyin, konumuz ile alakası yok. 3 komutu da girdikten sonra “reboot” komutu ile telefonu yeniden başlatıyoruz.

Telefonumuz açtığında *#06# tuşlayarak imei nolarını kontrol ediyoruz, “invalid” olarak gözüküyorlar, teyid ediyoruz. İnvalid hatası Xiaomi markası için, başka model telefonlarda “0” olarak karşımıza çıkacak, not olarak düşelim.

QPST ile yedek alırken “Backup” sekmesini tıklamıştık, şimdi ise “Restore” kısmını tıklıyoruz ve editlediğimiz yeni QCN’yi telefona aktarıyoruz. “Memory Restore Completed” ibaresini gördükten sonra ister “adb reboot” komutu ile isterseniz manuel olarak telefondan yeniden başlatıyoruz. Telefon yeniden açtığında imei tamirimiz bitmiş oluyor.

Gelelim Global yükleme adımına. Bunun için Qualcomm servis modunu kullanacağız, yani EDL/QDLoader 9008 portunu kullanacağız. Bu işlemden önce yedek almanızı tavsiye ediyorum, en güzeli sıfırdan kurulum yapmak. Adb ekranına :

adb reboot edl

komutunu yazıp enter’lıyoruz. Qualcomm sürücüleri yüklediyseniz aygıt yöneticisi altında 9008 portunu göreceksiniz. Eğer yüklemediyseniz bu adımda MiFlash programını kurun, program kurulurken gerekli sürücüleri yükleyecek. Kurulum sırasında sürücü ile alakalı uyarılara “yes” diyerek ilerlemeyi unutmayın. MiFlash’i çalıştırın, “Refresh” e tıklayın, portunuz alt pencerede belirecek. Daha sonra “Browse” a tıklayarak indirdiğiniz Global Rom klasörünü gösterin, tabi romu zipten çıkartmış olduğunuzu var sayıyorum, yapmadıysanız bu adımdan önce yapın. Video’daki gibi “images” klasörünün bir üst klasörünü seçiyorsunuz, bu adım önemli, yoksa program hata verecektir. Her şey hazır olunca en alt satırsa “flash all” seçeneğini seçerek “Flash” a tıklayın, takriben 2-3 dakika içerisinde işlem bitecek ve telefon yeniden full Türkçe ve Google yüklü global rom ile yeniden başlayacak.

Burdaki anlatımlar imeisi bozulan, sıfıra düşen telefonları tekrar çalışır hale getirmek içindir, bunun dışında orjinal imei no’yu değiştirmek kanunen yasaktır !

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

 

 

Gerekli programlar ve sürücüler :

Sistem geneli adb ve fastboot + sürücüler 

Qualcomm  QPST

imei converter

Qualcomm QPST Diag drivers

Mitac Hexdecimal Editor

SuperSU-v2.78-SR1

MiFlash 64bit

Twrp Recovery :

Xiaomi Mi 5S Plus Twrp

Xiaomi Mi 5S Twrp

Xiaomi Mi5 Twrp (Miui 8)

Xiaomi Mi Note 2 Twrp

Xiaomi Mi Mix Twrp

Global Rom’lar :

Mi5 Global Rom

Mi 5S Plus Global Rom

Mi 5S Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Note 2 Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Mix Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Bu yazı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden korunmaktadır.

Leave a Reply

227 Yorum - "Androidbrick Okulu : Xiaomi Mi6 / Mi5 / Mi 5S / Mi 5S Plus / Mi Note 2 / Mi Mix / Mi6 imei Tamiri – Repair"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Üye

Merhaba son aşamaya kadar geldim ama edl mod kısmını yapamadım bu yüzden de rom atamıyorum şu anda servis yok hatası almaktayım. yardımcı olabilir misiniz

Üye

Merhaba, mi note 3 ve mix 2 için modemst1, modemst2 ve fsg dosyalarını görebilmek maksadıyla girdiğimiz kodu biliyor musunuz? Aşağıdaki kodlar olmuyor.
ls -l /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/
ls -l /dev/block/platform/f9824900.sdhci/by-name/
ls -l /dev/block/platform/7824900.sdhci/by-name/
ls -l /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name/
ls -l /dev/block/platform/soc/7464900.sdhci/by-name/
ls -l /dev/block/platform/soc.0/7824900.sdhci/by-name/

Üye
Hocam merhaba, mi6 için bütün adımları yaptım oldu fakat başka yazılarda bu yöntem ile yapıldığında telefonun ayarlar altındaki fabrika ayarlarına sıfrla seçeneği ile imei’lerin silindiği yazıyor açıkcası denemedim bu konudaki görüşünüz nedir? Birde MİUİ 9 yükleyincde silindiği yazıyor buda doğrumudur? siliniyorsa yine aynı yöntemle tekrar atabiliyormuyuz imei’leri. Birde şunu belirtmeliyim ki ben bu işlemi yaparken .qcn olarak çektiğim yedekte imei numaraları yoktu elimde 3 adet mi6/64gb cihaz vardı 3’ünde de denedim .qcn dosyasında imei bilgisi yoktu daha sonra .xqcn dosyalarını çekince imei numaraları hex formatında geldi bende işlemleri .xqcn dosyalarında yapıp dosyaları tekrar telefona yükleyince işlem başarı ile gerçekleşmiş oldu… Read more »
Üye

merhaba burada anlatilanlar mi 5x icinde gecerlimidir. telefonun kilidi açık ve miui 9 beta eu rom yuklu su an uzerinde.

Üye

Mi 6 için bütün adımları yaptım ve oldu fakat fabrika ayarlarına döndüğümde hat gelmedi ve *#06# yaptığımda unable to get IMEI hatası alıyorum.bir çözümü varmıdır ?

Üye

Merhaba, bilgisayarım note 4 telefonu com-port olarak değil de, “qualcomm usb composite device 9091” olarak görüyor. Acaba bootloader unlock yapmadığım için midir?

Bir de bootloader unlock ile ilgili bir konu var mı acaba, aradım bulamadım.

Teşekkürler.

Üye

Merhaba,
Mi 6 ile yedeği aldım, daha önce bir çok marka model cihazda yapmıştım fakat bir sürü hex editör denememe rağmen 088 olarak bulunamıyor hocam.
El atarsan sevinirim, senden başka kaynak veren de yok.
Telefonsuz kaldım şuan.
MEID: 99
İMEİ: 1 86
İMEİ: 2 86

Üye

Merhaba, snapdragon 625 işlemcili redmi note 4 cihaza imei atmak için de anlatılan metodu kullanabilir miyim? Teşekkürler.

Üye

“adb shell” komutunu verdiğimiz zaman telefon ekranına göz atalım, bağlantı izni isteyecek, onay verelim

Yukarıdaki kısma geldiğimde ”adb shell” yazdığımda aşağıdaki gibi bir yazı çıktı.
error device ‘(null)’ not found hatası alıyorum. ekte paylaştım.

bu arada telefondaki imei ler silinmiş.

acaba neyi eksik yapıyorum.

Üye

Merhaba sonunda bende cihazıma imei attım lakin imei2 değiştirmek istersem nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

CUNEYT YILMAZ
Üye

Merhaba
anlatımınızdaki tüm adımları yapıyorum ve IMEI1 ‘i değiştirebiliyorum ancak ne yaparsam yapayım IMEI2 değişmiyor. Orjinal IME2 geliyor. Nerede yanlış yapıyorum? Telefonum Xiaomi Mi5S.

Üye

anlatım için teşekkürler… mix’i bu yöntemle çok basit yapmıştım ama mi6’yı bozdum 🙂 mi6 için ne yaptımsa değişmedi ve bu işlemler sırasında cihazı bozdum 🙂 ilk orj. yedeğe döndüm ondada hat geliyor sıfırlayana kadar çalışıyor sonra fabrika ayarlarına dönünce baseband gidiyor… bi şekilde diag moduna sokup orj. xqcn’yi atıyorum geri geliyor sonra cihazı iki sıfırlamadan sonra yine baseband gidiyor…
böyle bir kısır döngüye yakalandım 🙂

Üye

partion wipe işlemi olmuyor.
xiaomi mi5 de ve başka cihazlarda olan partition sıfırlama xiaomi mi5s te işe yaramıyor, “No space left on device” hatası veriyor, imei de silinmiyor.
fastboot modunda yeniden rom yükledim işe yaramadı, unlock,devoloper rom.

1|capricorn:/ # dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28
dd: /dev/block/sde28: No space left on device
8193+0 records in
8192+0 records out
4194304 bytes transferred in 0.023 secs (182361043 bytes/sec)
1|capricorn:/ # dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3
dd: /dev/block/sdf3: No space left on device
8193+0 records in
8192+0 records out
4194304 bytes transferred in 0.022 secs (190650181 bytes/sec)
1|capricorn:/ # dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5
dd: /dev/block/sdf5: No space left on device
8193+0 records in
8192+0 records out
4194304 bytes transferred in 0.022 secs (190650181 bytes/sec)
1|capricorn:/ # reboot

Üye

Kendi soruma kendim cevap vereyim.
xiaomi mi5S teki imei değişmem sorunu android 7 den Anroid 6 ya düşerek çözdüm.
Yapıalan herşey aynı olmasına rağmen Androi 7 de olmadı , Android 6 da oldu.

Üye

hocam mi6 qcn yedek doyası varsa yollayabilir misiniz

Üye

Merhaba hocam, mi imei gözükmüyor, miui 9 yüklerden wipe data yaptım imeler silindi elimde qcn yedeği de yok sorunu nasıl çözebililrim, mi6 qcn yedeği var ise yollayabilir misiniz. teşekkürler

Üye
Merhaba, Elinize sağlık açıklamalarınız benim rom ve root nedir bilmeyen biri için bile öğretici oldu. Dediklerimiz harfiyen yaptım xiaomi mi6 telefonunun markası içine twrp kullanarak restore modelleri da miui 8.2.2.0 global kararlı rom yukledim. Ardından yine twrp ile supersu 2.79 kurarak root erişiminde elde ettim. Modem1,modem2 ve fsg partitionlati anlatımdan farklı olarak sırasıyla sde34,sdf4,sdf5. Bunları sildin editli qcn i yukledim. Fakat ne silme işleminden sonraki rebootta imei 0 yada invalid yazdı nede editli qcn yi yüklendiğinde imei’m değişti. *#06# yaptığında hala eski emeiler gbrunuyor. Sorununun sebebi basta developer rom kurulu olmaması mıdır ? Yada siz sorunun kaynağının ne olduğunu düşünüyorsunuz… Read more »
Mustafa
Üye

Hocam Mi5s plus ın bootloader kilidini bir türlü kaldıramadım. Mesaj geldi. Developer rom kurdum ama %50 den sonra hata veriyor. Yardımcı olurmusunuz?

Üye

Sizi bu hizmetlerinizden dolayı tebrik ederim. Benim bir sorunum var mi5s repair işlemi yapıyorum. blokları siliyorum yeniden başladığımda şebeke gidiyor fakat imei numaraların aynen durdugunu görüyorum. buna rağmen işleme devam ediyorum. başarı ile yeni qnc yükleniyor. ama restart yapıp baktıgımda aynen numaralar duruyor. şebeke geri geliyor. nerede yanlış yapıyorum

Üye

Hocam twrp yi boot edince bende soru sormadan direk twrp menü acılıyor ama klasorler 8j8mndjshKJHSDHSAjsd şeklinde çıkıyor ve supersu vs gözükmüyor bootloader kilidi açık. cmd den yukle komutunda da asagıdaki hatayı veriyor..

C:UsersUSERDesktopTWRP_sagit>adb shell
adb server is out of date. killing…
ADB server didn’t ACK
* failed to start daemon *
error:

Üye

Birde mi 6 için rom yüklememiz gerekli mi ? Bendeki global rom. İmei işlemleri için üzerindeki rom imei devam edeceğiz ?

wpDiscuz
%d blogcu bunu beğendi: