“SNAPDRAGON 800’LERE İMEİ TAMİRİ YAPILAMAZ !!”

Daha bir sene bile olmadı, meşhur forum bu başlıklı topiclerle doluydu. Dün bir arkadaş mesaj yazmış, usta sen daha bekle millet nasıl yapılacağını paylaşmış diye 🙂 Gülüyorum çünkü paylaşılan yazıyı gördüm, yine ezbere, yine kopyala yapıştır, ve nasıl hararetli anlatmış, sanki kendisi bulmuş gibi, bahsi geçen şahıs zaten Türkiye’nin en iyi kopyala yapıştırcısı, toplamış etrafına cahilleri de, kendinin bir şey yaptığına inandırıyor 🙂 Kendisi de beni iyi tanır bu arada.  “SNAPDRAGON 800’LERE İMEİ TAMİRİ YAPILAMAZ !!” Tayfasından 🙂 Hep diyorum ya, önce insan, önce adam olmak lazım. Zamanında bana inanmayanlar şimdi sağdan soldan buldukları bilgiler ile önüme geçmeye çalıştıklarını zannediyorlar, ben de sadece gülüyorum tabiki 🙂

Neyse özgün bilgi arayan ve gerçekten sabırla bekleyen arkadaşlar, dostlar. Dizi tam bitecekken araya reklam koymak gibi oldu bu iş biraz kusura bakmayın, ancak sitemin geleceğini de düşünmek iğstiyorum doğal olarak, bundan sonra gazeteci kimliğime büründüm, tüm bilgiler fora, bu bilgileri paylaşın lütfen. Farklı sayfalara koyacaksanız da kime ait olduğunbu lütfen belirtin. Yoksa cehennemde yanarsınız benden söylemesi 🙂

Final :

Arkadaşlar, diğer paylaşılan metodlarda gördüğünüz gibi,

modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p11

modemst2 -> /dev/block/mmcblk0p12

fsg -> /dev/block/mmcblk0p18

ibareleri sıkça geçiyor, şu model için şu no’lar, şu model için şu partisyonlar deniyor, neden ? Kopyalayıp yapıştırdıkları için. Ben ne yaptığımızı bilerek, görerek, öğrenerek derken bunu kastetmiştim, çünkü biz her marka modelin hangi partisyonlarını sileceğimizi gözlermizle göreceğiz, ezbere değil. Komutumuz şudur :

 

ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name

 

bir

 

Root satırına indikten sonra bu komutu girip enter’a bastığınız an snapdragon dosya yapısı karşınıza dökülecek. Sonuçta bizi ilgilendiren 3 adet partiston var, modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. imei no modemst’lerin içinde, fsg de bu iki partisyonun yedeği, “efs” diye bilinen Samsung’lardaki nv_item “imei” klasörünün yeni versiyonu.

Komutu girdikten sonra tüm partisyonlar “/mmcblk0p”x” formatında satır adları ile diziliyor. Biz de modemst1, modemst2 ve fsg klasörlerinin karşılığına gelen partisyonlarının içini boşaltıyoruz. Yani bunca zamandır insanların geçemedikleri yazma korumasını kaldırmanın şekli, metodu budur. İçini boşaltmak, yasaklı tüm satırları kaldırınca, yasak da kendini unutmuş oluyor. Biz üzerine tekrar yazana kadar koruma kalkmış olacak. Bu kimi telefonlarda bize “imei 0/null” olarak, kimilerinde “invalid imei” olarak geri dönecek.

partisyonlarının içini boşaltma komutu :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p”x” ,  “x” yerine sileceğiniz partisyon numarasını yazıyorsunuz

Resimde gösterdiğim gibi, bizim örneğimizdeki telefon modelinde modemst1, modemst2 ve fsg partisyonlarının karşılkları :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p11

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p12

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p18

örneğin  “modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p11”, burada bizi ilgilendiren numara “11”. Ne demiştik her telefon üreticisi partisyonlar için farklı sıra kullanabilir. Ezbere olarak aynı no’lar üzerinden gidersek hiç dokunmamamız gereken bir partisyonu bozabiliriz ve telefonumuz ölür.

” No space left on device” hatası önemli değil, konumuz ile alakası yok, işleme devam. Bu 3 komuttan sonra “reboot” komutu ile telefonu restart ediyoruz.

Partisyonların eMMC üzerinde ne kadar, kaç MB yer tuttukarını merak ediyorsanız komutunuz şudur :

cat /proc/partitions

 

iki

 

 

Daha önce aldığımız qcn formatındaki yedeğin üzerinde gerekli değişikleri yaparak imei tamir’li qcn’yi kaydetmiştik. Bu 3 partisyonun içlerini boşaltıktan sonra resimdeki gibi önce reboot ediyoruz. Telefon tekrar açtığında imeisi sıfırlanmış ve yasak kalkmış olarak karşımıza geliyor. Qpst üzerinden daha önce “backup” dediğimiz menünün bir yanındaki “restore” sekmesinden düzeltilmiş qcn’yi telefona geri yüklüyoruz. Qpst bazı telefonlarda bu işlemi yaptıktan sonra kendisi reboot ettirebiliyor, telefon tekrar açtığında tamir edilmiş imeiniz karşınızda. Bazı telefonlarda ise yedeği geri atıp restore ettikten sonra telefonu reboot ettirmeye çalışır, iletişim kuramaz ve hata verir, Xiaomi’lerde hata verir örneğin. O durumda telefonu el ile manuel reboot ediyoruz, kapatıp açıyoruz, ve Hayırlı Uğurlu Olsun 🙂

 

restore

 

Bu metodu Snapdragon’lara uygulayan dünyada ilklerden biriyim. Türkiye’de de kim kimin ilk olduğunu bilir 🙂 İlk olmak mesele değil, çıtayı daha yukarılara yükseltebilmektir, marka olabilmektir asıl mesele, öyle garip domain isimlerinin kıçlarından, blog’lardan kopyala yapıştır şeklinde paylaşıma benzemez bu, Özgün içerikli İLK ve TEK paylaşımdır. 🙂

Ders 3 : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 2 : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 1 : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-1/

 

 

 

 

 

Not : Qualcomm SNAPDRAGON imei tamiri ders 5, yeni güncellemeler ve yeni modeller ile yakında !

[views]

Leave a Reply

494 Yorum - "Qualcomm SNAPDRAGON imei tamiri ders 4 :) Qualcomm Snapdragon imei repair Final !!!"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Üye

selamün aleyküm qualcomm snapdragon 410 ime atma mükünmü hocam eğer mümkünse yardım edebilirmisniz teşekkürler şimdiden

Üye
Sayın Hocam benden kurtuluşunuz yok 😀 Ya ben telefonu tamamen perte çıkarıp başka bir SnapDragonla sizi rahatsız edeceğim yada bu zıkkım XIAOMI MI4I benim kafayı uçuracak 😀 Hocam öncelikle çöken sistemi olaki başka arkadaşlarda aynı model telefonda dener ve yaşarlar ise izah etmek isterim: ADB SHELL de root ile yanlış klasörleri silip telefonu reboot yaptıktan sonra yaklaşık 20-30 adet bölümlü olarak telefon geri geliyor ve malesef MiFlash çeşitli arızalar veriyordu. Ben de gözden çıkardığım telefonumun bilgisayarımdaki disk yönetiminden tüm partitionlarını (bölümlerini) sildim. Sonra telefonu reboot edince MiFlash COM olarak cihazımı görmeye başladı. Daha sonra Xiaomi’nin resmi sitesinden indirdiğim global güncel… Read more »
Üye

Hocam merhabalar. Aşamaları yaptım fakat “ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name” komutunu girdiğim zaman “ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name
/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name: No such file or directory” hatası alıyorum. İşin mantığını kavrayamadım henüz. Ezbere yapıyorum. Yardımınıza ihtiyacım var. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim… Telefonum MI4I bu arada. Saygılarımla…

Üye

hocam merhaba
buraya kadar herşeyi harfiyen yaptım ancak minibal adb yi açtım ve “adb shell” yazdım
alt satırda “[email protected]_s2:/ ” diye bir satır geldi orayada “su” yazdım ama “/system /bin/sh: su: not found” diye bir hata aldım. yardım edersen sevinirim hocam.

Üye
Hocam merhabalar, öncelikle verdiğin bilgilerin gerçekten değerli olduğunu belirtmek ve bunu herhangi bir ücret talep etmeden paylaştığın için teşekkür etmek isterim. Elimde samsung s4 i9515 modeli var ve siz yorumlarda “samsunglar için bu yöntem olmuyor” demişsiniz. Ben qpst ile .qcn backup yapıp, umts menu ile 3g ve 4g band eklemeyi denemiştim xda’daki şu https://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/general/how-to-add-rf-lte-frequency-bands-to-t2886059 konuya bakarak. İlk olarak .qcn yedeği almıştım, cihazda 3g/4g şebeke sorunu vardı ve bunu halletmek için ka bir qcn dosyası bulmuştum, restore etmek istemiştim ama hata verdiğinden edememiştim. Konuda cihazın özel bir kernel ve roma sahip olması gerektiğini söylemişler ama ben yine de kendi yedek aldığım… Read more »
Üye

Resimli anlatimlarin super ustad Allah razi olsun duse kalka yapistirdim imei mis gibi yapisti ellerin dert gormesin

Üye

SM-J500F fsg modemst1 modemst2 kısımlarını resetledim cihaz imei sıfırladı QCN üzerinden hex olarak numarayıda değiştirdim reboot işlemi sonrasında yine numara sıfırlanmış halde duruyo samsung cihazlarda Qcn üzerinden repair işlemi yapılmıyor galiba Z3X Box mevcut elimde

Üye

teşekkürler hocam, xiaomi mi note2 için partisyon listeleme komutu verebilir misiniz?

Üye

Selamuj aleykum hocam degerli bilgilerinizi bizimle paylastiginiz icin oncelikle cok tsk ederim. Benim kucuk bir sorum olacak lg g4 h815 de bu yontem ise yariyomu. Bende g3 vardi android 4.4.2 yi yukleyip rootladiktan sonra imei degistirdim ama bazi yerlerde qpst android kitkattan sonrasini gormuyo falan demisler g4 zaten kutudan 5.0 la cikiyo acaba degistirebilirmiyim imeisini. Simdiden tsk ederim.

Üye

Yazınız için teşekkürler. Sayenizde cihazıma gerekli imei işlemlerini halledebildim. Yanlız Mİ6 cihazım da “ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name” komutu işe yaramıyor. Herhangi bir dosya bulunamadı hatası veriyor. Komutu şu “ls -al /dev/block/platform/1da4000.ufshc/by-name” şekilde değiştirince gerekli listeleme yapılıyor. Mi6 kullanıcıların bilgisi olsun.

Üye

Merhaba üstadım. yedek aldığımda dosya uzantım xqcn olarak aldı sorun olurmu. ikincisi ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name bu komutu girince listeleme yapmıyor.No such file or directory diyor. ne yapabilirim saygılar cihaz letv leeco 2 videolu konunuzda imei okuyor write fail veriyor.

Tolgahan Cengiz
Üye
merhabalar şefim öncelikle saygılarımı sunarım benim türkcell t60 im var çocuklar oynarken çeşitli oyun ve programlar indirmişler buna binayen telefon arızalandı tamirciye verdim 3 gün kaldı 50 tl karşılığında tamiri yapıldı sorunu sorduğumda formatlandığını söylendi teli açtığımda sıfırlanmış ve çalışıyordu fakat sim kartı taktığımda şebekeye giremedim tekrar götürdüm bizden kaynaklı deyil yapamayız dediler bikaç farklı yere daha götürdüm imeilin uçtuğu kayıtdışı olduğu imeil girilmesi gerektiği gibi cevaplar aldım yapabilecek olan kişilerde çok yüksek fiyatlar istediler 150 ila 250 tl arası sizden ricam t60 telefonuma nasıl imei yazabilirim elimde çok önceden kullandığım fakat şuan çalışmayan (pert) t40 imeilim mevcut yazılarınızı okudum… Read more »
Abdex Nombo
Üye

, Androidbrick Merhaba
Ben gerçekten acil bir sorun var.
Ben bölümleri silinmiş ve modemst benim IMEI ve Baseband herhangi bir şekilde geri olamazdı. geri almanın tek yolu bir .qcn backupped dosyası Z11 Nubia max, ama net bulamadım. değil 15 dakika ücretsiz var ise, olur – efs Qualcomm QPST araçlarıyla puanları kayıt ve gönderme – Ben QCR dosyasını? Tabii ki sıfır IMEI talep, ben telefon kutusu baskılı gibi senin, benim kendi ezmek edeceğiz istemiyoruz. Lütfen yardım edin – bu gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum!
Ben teşekkür ederim sana [email protected] email bırakın.

Mehmet Göktaş
Üye

Oncelikle Allah razi olsun abi senden herkese yardimci oluyorsun.
Abicim bende h815 var yalniz telefon kapali alanlarda cok az cekiyor bazen hic cekmiyor sebeken cok dusme oluyor bu antenden mi kaynakli sence yoksa imei den mi kaynakli cihaza g2 imeisi atilmis ama sinyal normal bir telofunun 2 3. Dis cektigi yerde hic cekmwdigi oluyor bazende bu telefon full cektigi zamanda bile sebeke olmuyor arama mesaj gonderme yapmiyor simdiden yardimin icin tessekurler abicim

Bilal Dursun
Üye

Saolasın elimde 0049 a düşmüş bir huawei y625 vardı kimse yapamadı tr de ben hallettim ama farklı snapdragonlarda bu komutlar çalışmayabiliyor o yüzden rootlayıp efs professional ile partitionları görebildim (root şart) sonrası çorap söküğü bir tane daha yazılım var quallcomm için böyle hexle uğraşmadanda yapılıyor bilgine

Ahmet Kara
Üye

Esselamü Aleyküm kardeş,
Sana ne kadar dua etsem az, yüce RABBİM tüm dualarını isteklerini kabul etsin inşaallah..
Be mübarek adam anlattıklarını adım adım, satır satır harf harf yaptım uyguladım, sonuç : mükemmel … 🙂
sıfır hata ile senin sayende ( Allah razı olsun ) kendini telefoncu sanan kişilere para vermekten kurtuldum,
Rabbim ne muradın varsa hepsini versin inşaallah.
başarılarının ve makalelerinin devamını sabırsızlıkla bekliyorum..
Allaha emanet olunuz..

Şehmus Tüyran
Üye

İşlem yaptığım telefon Alcatel one touch idol chac işlemcisi snapdragon 400
Herşeyi anlatıldığı yaptım herşey olması gerektiği gibi oluyo en son düzenlediğin gcn yi restore ederken reboot hatası veriyo reboot etmiyo bende manuel reboot ediyorum açılınca eski imei gelmiş oluyo çözümü nedir aceba

ismet YAZICI
Üye

Merhaba.Mi5s Plus model telefonumda bu işlemleri uyguladım ancak şebeke ile ilgili sıkıntı yaşıyorum.Orjinal Qcn dosyasını nereden bulabilirim

FATİH ASUTAY
Üye

Merhaba ismet bey ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum qnc dosyası buldunuz mu acaba, bulduysanız benimle de paylaşır mısınız, teşekkürler [email protected]

Ahmet şen
Üye

Merhaba dostum ben de paylaşımın çok teşekkür ederim. Benim bir iki sorunum var. Muhtemelen bir şeyi yanlış yapıyorum. Letv x520 model telefonum var. son işleme kadar geldim. Ama partitition numaralarını bulamıyorum. “No such file or directory” böyle bir hata ile karşılaşıyorum. Ayrıca qpst içinde RF NV manager kurulduğu dizinde CNT dosyası olarak gözüküyor uygulama olmadğınıdan dolayı onu da deneyemiyorum. Yardımcı olurmusun

Irfan Avcı
Üye

merhaba öncelikle çok teşekkür ederim yaptım oldu ama sizden bir ricam var benim lg g3 çift hatlı ve ikinci hattın imei değişmiyor yani 0 gözüküyor. lütfen yardımcı olur musunuz

wpDiscuz
%d blogcu bunu beğendi: