Amazon’dan İnsanlık Dersi

Dünyanın en büyük online alışveriş sitesi olan Amazon.com deposunda çalıştırdığı robotlar, teslimat yapmaya çalıştığı dronelardan sonra bu kez insanlığa el attı.  Bugün fiyat araştırması yaparken amazon.com’da bir sayfa karşıma çıktı ve şunu söylüyordu: Cebinizden hiç para çıkmadan bir derneğe bağışta bulunmak ister misiniz? Tabii dedim neden olmasın? Yönergeleri izledim ve 2015 yılında kurulan bir yardım kuruluşunu seçtim. “Siz alışveriş yapın biz bağış” sloganıyla yola çıkan amazon.com şöyle bir sistem kurmuş: smile.amazon.com adresinden yapacağınız bütün alışverişlerin %0.5’lik bölümü seçtiğiniz yardım kuruluşuna bağışlanıyor. Bu miktar asla sizin hesabınıza yansımıyor veya amazon.com ile smile.amazon.com arasında hiçbir fiyat farklılığına sebep olmuyor. Kısacası kendi cebinden bağış yapıyor.

Kuruluşların tabii ki büyük çoğunluğu hatta belki hepsi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan kuruluşlar fakat burada da hangi din yada ırka mensup olursak olalım  ilgimizi çekecek kuruluşlar var. Turkey yazarsanız Türkiye, Syria yazarsanız Suriye yardım kuruluşları, İstanbul yazarsanız İstanbul ile bağlantısı bulunan kuruluşlar karşınıza çıkıyor. Robert Koleji’nin Amerika bağlantısına bağış yapabilirsiniz yani. Harran yazınca bile (bizim Harran ile pek alakası olmasa da) iki adet kuruluş çıkıyor gerisini siz düşünün. Ayrıca yaklaşık 1 milyon yardım kuruluşu olduğunu belirtmekte de fayda var.

Şimdi gelelim memlekete. Neden bizde de olmasın? Çok mu zor Hepsiburada, N11, Sahibinden, HızlıAl, GittiGidiyor gibi sitelerin %0.5 gibi bir rakamı bağışlaması? Ama düzgün bağışlaması, fiyatları yükselterek müşterinin cebinden değil de direkt olarak kendi ceplerinden… Keşke.

[views]

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x