Cube i6 3G Air Çift İşletim Sistemli Bir Phablet

cube i6-air-3g

Her geçen gün artan çift işletim sistemli tabletlere ardı ardına yeni bir üye daha ekleniyor. Bugün incelediğimiz model Cube I6 . Hem Windows 8.1, hem de Android 4.4 ikisi bir arada. 3G yi de destekleyen tabletin GSM (2G) ağında desteklediği bandlar: 850/900/1800/1900MHz, WCDMA (3G) ağında desteklediği bandlar: 900/2100MHz. Bu bandlarda ki ağları ülkemizde sorunsuzca kullanabilirsiniz. Cihazda arama ve mesajlaşma özelliği de mevcut ama bu özelliği ülkemizde kullanmak istiyorsanız pasaport kaydı gerektiğini de unutmayın.

24 cm uzunluğa, 17 cm genişliğe sahip. Kalınlığı 9mm. Ağırlığı 560 gr. 8000mAh batarya kapasitesi ile Cube i6 yaklaşık 7 saat video oynatma imkanı sunuyor. Sanırım Yüzüklerin Efendisi’nin 3 serisini peş peşe izlemek için batarya ömrü yetecektir diye düşünüyorum.

İşlemci cehpesi ve rami bende hayal kırıklığı yarattı. Bu tabletin birçok rakibi daha güçlü bir işlemci ve ram ile gelmekte. Yine Intel yine çift işletim sistemli tabletlerin vazgeçilmezi  Intel Z3735F, dört çekirdekli 1.8GHz saat hızında çalışan 64Bitlik işlemci ve 2 GB DDR3 Ram.  Dahili depolama 32 GB ve 64 GB’a kadar hafıza kartı desteği mevcut. Çift işletim sistemli tabletler birbirinin aynısı olmaya başladı ve donanım özelliklerinde bir yığılma, tıkanma ortaya çıktı. Artık firmalar rekabetin getirdiği yarışla donanımda farklılıklara gitmeliler diye düşünüyorum. Mesela EMMCden,  SSDlere; DDR3lerden DDR4lere geçiş yapsalar fena olmaz hani. Daha önceki makalelerde dile getirdiğimiz IMX214 sensörüne dönüyor, çift işletim sistemi mi o zaman 2Gb ram+64bitlik bir Intel işlemci, değişim zamanı gelmedi mi sizce de Çin’li dostlar?

cube i6 3g air

Ekranı 9.7 inç, 2048×1536 QXGA IPS bir ekran. E-book vb gibi dökümanları okumak, internette gezinmek ve multimedya deneyimi için oldukça iyi bir ekran. Ekran grafik işlemcisi Intel HD Graphics Gen 7. Oyunlarda sunacağı grafik deneyimi dolu dolu, kullanıcısını üzmeyecek türden. Tablet işlemciden aldığı eksi yanı, ekranla dengelemiş gibi gözüküyor.

Arka kamera 5MP, ön kamera 2MP. Tabi ki muazzam bir kamera deneyimi sunmayacak. Artık birçok kullanıcı Megapikselin göz boyama, önemli olan kısmın kullanılan sensör olduğunun farkında. İyi sensörler iyi bir yazılımla daha iyi sonuçlar ortaya çıkarır. Birçok kullanıcı zaten tablet seçerken  kamera performans beklentisini yüksek seviyede tutmuyor. Tabi ellerinde koca koca tabletlerle video ve fotoğraf çekenleri görmezden gelmek istiyorum, çünkü son gittiğim konseri onun tabletinin ekranından izlemek zorunda kalmıştım.

Cube-i6-Air-3G-Phone

Genel olarak değerlendirirsem işlemci ve ram kısmı, rakip modelleri düşününce bana yetersiz geldi. Buna önem veren kullanıcılara önermem. Ekran deneyiminden, sosyal medyadan ve internette gezinmeyi sevenlere öneririm. Aynı cihazda iki farklı işletim sistemi fikri beni heycanlandırıyor. Seçenek çok olunca kafa karışıklığıda beraberinde geliyor. Önümüzde ki günlerde, bu kategoride fiyat-performans kriterini baz alarak bir satın alma rehberi hazırlayacağım. Ben listeyi bekleyemem, Cube i6 3G Air hoşuma gitti satın almak istiyorum diyenler için Gearbest sitesini önerebilirim.

Satın almak istiyorsanız: http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_234632.html

Cube-i6-Air-3G-Phone2

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x