Gizliliğinize Önem Veren Tarayıcı: Just Browser İncelemesi

Son zamanlarda Android tarayıcılarındaki eksiklikler ve bu tarayıcılardaki kullanıcı verilerine olan bağımlılık gibi sebeplerle ortaya çıkmış olan Just Browser bugünkü yazımızın inceleme konusu. Just Browser, kendisi aynı zamanda takipçimiz olan Sn. Özgür GÜL tarafından geliştirilmiş. Kendisi uygulamayı denememizi rica etti, biz de uygulamanın geliştirilmesine de aynı zamanda katkıda bulunacak şekilde incelemeye çalışarak sizin beğeninize sunmaya karar verdik. Uygulamanın aktif olarak geliştirilmeye devam ediyor olması (örneğin bu yazıya başlamış olduğum dün gecenin sabahında gelen güncellemeyle sorunların çözülüyor olduğunu görmek açısından) memnun edici.

Just Browser

Just Browser, kullanıcılardan veri toplamaması ve reklamları engellemesi gibi özellikleriyle ön plana çıkıyor. Özgür Bey güncel tarayıcıların bu eksikliklerinden epey rahatsız olmuş olmalı ki, PEGI 3 sınıflandırmasına rağmen uygulamada bazı kelimelerin kullanımına özen göstermemiş gibi gözüküyor.

 

Giriş Ekranı    Just Browser -2     JB

 

Uygulamaya girdiğimizde temiz bir giriş ekranıyla karşılanıyoruz, eklediğiniz Yer İmleri bu ekranda yan yana dizilecek şekilde sıralanıyor. Bir önceki sürümde boş yer imi ekleyemiyorken, bu güncellemeyle her ne kadar eklenmiyor gibi gözükse de, sayfa değiştikten sonra eklenmiş olduklarını görebiliyoruz.

Adres çubuğuna geldiğimizde bu menünün sola kaydırılarak ek seçeneklere geçilmesi iyi düşünülmüş. Burada ‘Geçmiş, Yer İmleri, İndirilenler, Gece Modu ve Ayarlar’ düğmelerini görüyoruz.

Sol altta bulunan İngiliz anahtarı ise bize şöyle bir seçenekler menüsü açıyor:

 

JB

 

Paylaşma ve yer imlerine ekleme işlemleri için fazladan bir tuşa daha dokunmak yerine adres çubuğunda sağ tarafa kaydırılan bölümde böyle bir seçeneğe yer verilmesi bence daha kullanışlı olabilirdi. Ama menü sade oluşuyla bunu pek bir sorun olarak hissettirmiyor.

 

Screenshot_20160820-011134     Screenshot_20160820-010320     Screenshot_20160820-010633

 

Günlük kullanımdaki en büyük eksik özellik belki de geçmişte ziyaret ettiğim internet sitesinin adresinin tamamlanmıyor oluşuydu. Her defasında aynı siteye arama motoru kullanarak ulaşmak ayrı bir külfet olarak hissediliyor. Bunun haricinde sekmeler arası geçiş genel olarak sorunsuzdu (her ne kadar ilk resimde gördüğünüz gibi bazı ‘bug’larla karşılaşmış olsam da).

 

 Screenshot_20160820-021413     Screenshot_20160820-021817    Screenshot_20160820-021240

Just Browser’ı diğer tarayıcılardan ayıran ‘MousePad’ hangi kullanıcı ihtiyacına binaen tasarlanmış tam çözebilmiş değilim. Ancak gece modu bazı internet siteleri haricinde genel olarak faydalıydı. Bu iki özelliği bir arada kullanırken fare imlecini görmekte zorlandığımı söylemeliyim. Tarayıcının küçük boyutuna rağmen kendi içerisinde reklam engelleme yapması ise düşük kaynağa sahip olan telefonlar için gayet yeterli gözüküyor (tarayıcının bize verdiği istatistikler göz önüne alındığında).

Eğer Just Browser kullanıcı taleplerine cevap vermeyi başarır ve arkaplanda sorunsuz yürüttüğü işleri önplandaki kullanıcı arayüzüne yansıtabilirse, piyasadaki temel tarayıcı ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede gizliliğe önem veren tam bir tarayıcı olma yönünde kendini geliştirebilir.

Just Browser indirme linki:

https://play.google.com/store/apps/details?id=just.browser

[views]

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x