Başlıkta elimden geldiğince kibar olmaya çalıştım, ancak yazının gerisi için aynı şeyi söyliyemeyeceğim.. Neden mi ?

"Akşahin yapı ve elektronik inş.san.tic.ltd.şti. 2009 yılından bu yana inşaat ve bilişim sektöründeki faaliyetlerinin yanı sıra 2013 yılından itibaren ülkemiz teknoloji kullanıcılarının hakkettiği yüksek kalite standartlarına sahip kendi markası olan , EXCON marka tablet PC’lerin , cep telefonları ve diğer ürünlerin üretim ve satış yetkilisi olarak teknoloji pazarına sunmaktadır.
 Üretim merkezinde 200'ün üzerinde çalışan kadrosunun % 20'lik bölümü mühendislik ve yönetim departmanından oluşmaktadır. Teknik altyapısı ve nitelikli, çalışan kadrosu ile Türkiye pazarına ürün sunarak , teknolojiyi yakından takip eden öncü yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünleri Türkiye teknoloji pazarında müşterileri ile buluşturmayı temel ilke olarak hedef almaktadır.
 Excon marka tablet PC’lerin , cep telefonları ve diğer ürünlerin, Türkiye’nin önde gelen kurumsal firmalar ile proje bazlı çalışmalarının yanı sıra  son kullanıcıya, bayiler ve satış noktaları ile ulaşması sonucu Türkiye genelinde satışlarına müşteri memnuniyeti odaklı olarak devam etmektedir.
 Şirketimiz üreticisi olduğumuz excon marka ürünlerin yanı sıra...", vs vs vs.

Şimdi tercümesini yapayım : Son 10 yıl içinde mantar gibi biten şirketlerden biriyiz, teknoloji falan ürettiğimiz yok, nerde bizde o kadar akıl ? Ancak bizim aklımız şuna çok iyi çalışır, git Çin’den eski teknoloji bir ürünü al, üzerine kendi markanı bas, kendin üretiyormuş gibi alenen yalan söyle, sonra zaten teknolojiden hiç anlamayan millete ballandıra ballandıra sat, ürün başına en az %150-200 para kazan, garanti kısmı zaten hak getire (kullanıcı hatası).

Bahsi geçen telefon Çin’li üretici Umi’ye ait, Umi Rome modeli, 2015 sonu piyasaya çıktı, sloganı ise 100$’ın altında 3GB Ram idi. İşlemci MediaTek Mt6753, 4G desteği dışında sürünen bir işlemci, Çin’in en ucuz modellerinde kullanıldı, artık üretilmiyor bu arada bilginize ( en yeni teknoloji ! )..

Arka kamera aslında 8MP, ön kamera ise gerçekte 2MP !. Yazılım ile bu değerler 13/5 olarak abartılıyor, tabi bu gerçeklerden bahseden kim ? Excon firması ürün tanıtımı için en ufak bir gayret göstermeyerek görselleri direk Umi’nin sitesinden alıyor ve Türkçe’ye çeviriyor, %20’lik kısım personel mühendis bu arada ! Dual Wi-Fi, yani hem 2.4GHz hem de 5GHz desteği demek, çeviride “çift Wi-Fi” olarak yerini alıyor, kaldıki bu özellik artık her telefonda var. Orjinalde 2500mAh olan batarya ufak bir Photoshop taktiği ile 2600mAh olarak lanse ediliyor. Ekran Amoled, ok, ancak çözünürlük Full HD değil, 720p.

Bu arada Umi de sütten çıkmış ak kaşık değil, adamlar Çin’li, telefon satmak için her türlü kelime oyunu yapar. 3GB Ram, 16GB Rom = % 60 daha yüksek performans yazmışlar ve bu aynen tercüme edilmiş, neye göre % 60 daha fazla performans ? Söyliyeyim, 1GB ram’li telefonlara oranla ! Onlar da artık yavaş yavaş müzeye kaldırılıyorlar..

İşletim sistemi 2015’den kalma Android 5.1, Android 6 veya 7’yi görme şansı yok, % 20’si mühendis, söylemiş miydim ? “teknolojiyi yakından takip eden öncü yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler”..

Gelelim fiyat kısmına, Çin’de mağazada bu telefonu 80-90$’dan almayanı dövüyorlar, 333TL diyelim. Umi’den adetli alımlarda bu fiyat ne olur sizce ? 250 TL diyelim ( daha aşağı olacağı kesin ). 150 TL devlete ödenen vergii kayıt vs masrafı, = 400 TL. Excon Era K8 satış fiyatı ? 849-899TL ! Telefon başına minimum 400 TL kar. Allah bereket versin, yalan ve dolan ile kazanılmış “hak” para, “teknolojiyi yakından takip eden öncü yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünleri Türkiye teknoloji pazarında müşterileri ile buluşturmak temel ilke” !.

Bu tarz marka ve modeller yazmakla/haber yapmak ile bitmezler, kendilerini ülke insanına adamış firmalar o kadar çok ki son yıllarda. Bu ülkenin insanları başlarını 5.5″ ekranlardan kaldırıp ( kaldırmadan da olur, o telefonlar sadece sosyal medyada mesaj kasmak için üretilmiyorlar, aynı zamanda isteyene her türlü GERÇEK bilgiyi sunma imkanları da var ) gerçekleri OKU’yup araştırmadıkları sürece bizler daha çok kazıklanırız. Halkı, tüketiciyi bu tarz yalancılardan denetleyerek korumak ile görevli devlet kurumları ? Ben şimdi sağlam bir avukat bulsam, “ben bu telefonu yerli üretim diye aldım, ancak gerçekte Çin malı imiş” diye dava açsam ? Yurtdışından telefon satın almak bana yasak, yasak olmasa ben aynı telefonu gümrük vergisi dahil 400 TL’ye alabiliyor olsam ? Kim kazanır ? Devletin hizmet etmek ile yükümlü olduğu ben, yani millet, yani tüketici kazanır, vergisi alan devlet kazanır. Kim kaybeder ? Bu tarz yalancı firmalar her şeylerini kaybederler…

Bu ülkenin insanlarını kandıran her türlü oluşuma HAYIR !

0 0 vote
Article Rating

Leave a Comment

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x