Innos D6000 Piyasada, Pil Manyaklarına Müjde !

 

innos D6000

 

Günümüzün akıllı telefonları her yeni çıkan model ile yeni bir teknolojiyi de yanlarında getiriyorlar, fakat kabul edelim ki bu hıza ayak uyduramayan bir komponent var, o da enerji kaynağı olan pil, yani batarya. Üreticiler pil tasarrufu sağlamak için çeşitli yöntemler deniyorlar, chip üreticileri her geçen gün daha az enerji tüketen modeller üzerine çalışıyorlar, fakat tüm bunlar yine de çoğu kullanıcı için yeterli olamıyor, daha çok istiyoruz, hep daha çok !

Büyük kapasiteli pil kullanmak şu an için enerji süresini uzatan en etkili çözüm, ne kadar büyük pil, o kadar uzun süre, düz mantık. Şimdiye kadar ancak tabletlerde görmeye alışık olduğumuz bir kapasite, tam 6000 mAh, yine bir Çin’li üretici tarafından geliyor, bir telefonda görülmüş en büyüğü, Innos D6000, gördüğünüz gibi kapasitesi model ismine de yansımış 🙂

innos d6000_2

Innos bu kapasiteyi yakalayabilmek için “Double cell structure” yani çift hücreli yapı dediği sistemden, kısaca 2 adet pilden yararlanmış. Pillerden biri telefonun içine gömülü ve 2480 mAh gücünde, kapağın altındaki pil ise 3520 mAh gücünde. Bu yapının en güzel getirisi ise dıştaki pili telefonu kapatmadan değiştirebiliyor olmanız, çünkü içsel pil telefonu desteklemeye devam ediyor. Açıklanan süre : 3-5 gün yoğun kullanım ve 60 gün standby ! Burada kafalar karışmasın standby telefonun hiç kullanılmadan olduğu yerde açık olarak durması demek 🙂 Kağıt üstünde oldukça iyi bir süre, her ne kadar pek de inandırı gelmese de (hatta hiç inandırıcı değil, tecrübe ile sabit).

dual battery innos d6000

2 pil kullanımı dışında işin şarj kısmına da önem veren Innos D6000 DuoCharge dediği bir teknoloji kullanıyor, çift bataryayı da aynı anda şarj edebiliyor  ve aynı zamanda pillerin bu sayede daha az ısındığını, pil ömürlerinin de korunduğu iddia ediliyor.

Gelelim telefonun teknik özelliklerine, sadece pil kapasitesi ile olmaz bu iş. Gorilla Glass 3 ile korunan 1080p FullHD JDI 5.2 ekran, Quallcomm Snapdragon 615 / 1.8 octa-core 8 çekirdekli işlemci, 3GB ram, 32GB Rom (kart girişi belli değil yoktur bence), dual SIM dual standby ve asıl önemlisi 2 hat da 20 farklı kanal ve 4G destekli, biliyorsunuz çoğu çift SIM’li modelde hatlardan ilk 4G diğeri genelde GSM’dir. Kamera özelliklerine gelecek olursak arkada 16MP Omnivision sensor, f/2.2 ve 85 derece açı destekli, önde 5MP klasiği. Android 5 ile geliyor D6000, ölçüler ise 144 x 72.2 x 11.9 (o kadar olsun, hem kapasite hem ince olamıyor maalesef 🙂 ) . Son olarak USB 3.1 Type-C bağlantısı da unutulmamış. Bence özellikler süper, pil uğruna çoğu teknolojiden ödün verilmemiş, donanımlı ve pilli.

Fiyat konusuna gelelim. Haziran ortasına doğru çıkacak(mış) ve 290 $ olacak(mış), e özelliklerine göre fiyat da süper aslında. Fakat yine de ben daha uygun olsun isterdim diyenlere de müjdeyi verelim. D6000m kodlu Mediatek işlemcili versiyonun da çıkacağı, fiyatının da 160 $ civarında olacağı üretici tarafından gelen bilgilere eklenmiş, hadi bakalım..

Şimdi gelelim asli pil sürelerine. Bir pilin kapasitesi ne olursa olsun, üzerinde çalışan yazılım, yani rom eksik ise, donanımını tam destekleyen kodları içermiyorsa, ki günümüzde en büyük üreticiler bile bu alanda hala çok zayıflar, android ise hala kendi içinde bu konuya çözüm aramakta (Lollipop ile sistem içinde bayarya süreleri ile ilgili yenileştirmeler var, optimizasyonlar var diyelim) ve 6 çekirdek, 8 çekirdek, 10 çekirdek (yeni Mediatek Helio serileri) adlı çekirdek savaşları bu hızla gittiği sürece ion teknolojisi (eskisi Lityum ion, yenisi Polimer ion), yani bildiğimiz kuru akü sisteminin minyatür hali ile bu iş olmaz. Pil yapısına köklü bir değişim gerekiyor, sanırım bu değişim uzak olamayan bir zamanda aluminyum tabanlı şimşek hızında şarj süreleri olan piller ile gelecek, o zamana kadar, pil manyakları, buyrun size Innos D6000 🙂

innos d6000_3

 

 

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x