Amerika’da başlayıp küreselleşmiş dünyada elbette diğer kültürleri de etkisine almış bir alışveriş çılgınlığıyla karşı karşıyayız. Bu tarz tüketim çılgınlıklarına karşı tavrımız belli olsa da, hepimizin insan olduğu ve ihtiyaçlarını giderme gereği duyduğunu düşünecek olursak bazı ihtiyaçlarımızı gidermek için bu Kara Cuma’nın bizim adımıza bir fırsat olması mümkün.

Biz de bu indirim zamanını kendi adımıza bir fırsata çevirmeye çalışırken faydalı olabileceğini düşündüğümüz ürünlerin paylaşımını/bilgilendirmesini yapmaya çalışacağız. Bu ön bilgilendirme yazısının boş kalmaması adına “Kara Cuma”dan biraz bahsedebiliriz, ilgilenmeyenler okumadan çıkabilir ama yazının sonunda bir sürpriz var. 🙂

Kara Cuma Nedir?

Kara Cuma, ABD’de Şükran Günü’nün (Kasım ayının dördüncü perşembesi) ertesi gününü ifade eder. Bu gün Noel alışverişi döneminin de başlangıcı olarak görüldüğünden markalar/mağazalar  özel indirimler uygularlar. Günümüzde kullanıldığı şekliyle geçmişini incelemek gerekirse Kara Cuma terimi ilk olarak 1950’lerde Philadelphia’daki polisler tarafından Şükran Günü sonrası şehri dolduran insanların yarattığı kaosu nitelendirmek için kullanılmış.

Kara Cuma

Sanmayın ki bedava dağıtıyorlar

Terim değiştirilmeye çalışılsa da yavaş yavaş yaygınlaşmaya devam ederek yazılı basında ilk kez 1975’te New York Times gazetesinde “araç trafiğinin ve alışverişin en yoğun olduğu günü” ifade etmek üzere yer almış. 1980’li yılların başlarında da ülke çapında ilgi gören ve kullanım alanı bulan “Kara Cuma” Amerikan kültürüne ve dolayısıyla dünya kültürüne yerleşmiş bulunuyor.

Yazımızın sürprizine gelecek olursak, bir zamanlar telefonlarla ilgili olarak başlatmaya çalıştığımız ama bazı engellere takıldığımız “Androidbrick Mağaza” girişimini yasal engellerden ötürü bir tık aşağıya çekerek gümrük sorunu olmayan ürünleri dahil edeceğimiz bir oluşum haline getireceğiz. Mağazada muhtemelen telefon hariç ilgi çekici teknolojik ürünler, tablet, akıllı saat, bileklik ve oyuncak gibi ürünler olacak. Sizlerin de öneri/istekleri doğrultusunda inceleme alanımızı genişletip insanları doğru tercih yapmaya yöneltirken, yönlendirebildiğimiz satışlardan (siteyle yapılan anlaşmaya bağlı olmak üzere) komisyon geliri elde edeceğiz. Bu sefer işi yürütebilirsek çekiliş kampanyalarımız da başlayacak. Yani okuyucudan aldığımız desteği bir şekilde geri vermek için elimizden geleni yapacağız. Bu arada yine hatırlatalım, bazı indirim kuponlarından ilk önce androidbrick.com okuyucuları haberdar olacak.

Bunun haricinde, önümüzdeki Kara Cuma indirimleri ve ürün incelemeleri hakkında ürün/kategori öneriniz varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin, yorum satırlarımız boş kalmasın.

 

Gearbest Black Friday İndirimleri

 

Leave a Reply

Please Login to comment
  Subscribe  
Bildir