Kusursuz ekran koruyucu uygulamanın püf noktası bu yazıda, artık sırf bu işten para talep eden bazı arkadaşlara para vermenize gerek yok 🙂

İlk önceleri bu işlemi ben de hiç yapamazdım, ne yaparsam yapayım koruyucuyu telefona uygulayana kadar illaki altına bir şeyler kaçardı ve ben o tozları nasıl yokedeceğimi bilmediğim için gece kabuslar görürdüm 🙂 Nette araştırırken bu bant ile sabitleme yöntemini gördüm, ve denemelerimde gerçekten çok etkili ve basit bir yöntem olduğuna bizzat şahid oldum. Dikkatli uygulandığı takdirde ilk seferinde bile sıfır toz başarısı garanti.

Adım 1:

Öncelikle satın almış olduğunuz ekran koruyucusunu telefonun üzerine yerleştirip, kenarlardaki, speaker ve kamera deliklerindeki boşluk  orantılarını bir gözden geçirin. Bu size koruyucunun kenarlarında kalacak boşluk sayesinde, veya laser kesim koruyucu ise tam oturacaktır, ne kadar hareket alanına sahip olduğunuzu gösterecektir.

 

Adım 2:

 

??????????

Resimde gördüğünüz gibi kağıt bant, ben kırtasiyeden aldığım aydınger tarzı bant kullanıyorum, kısaca yapıştığı yere iz bırakmayacak türden bir bant çeşidini hazırlayın ve telefonun büyüklüğüne göre en az 2 parça (3-4cm) kesin, 3 parça olursa sabitlme daha sağlam olacaktır.

Adım 3:

Telefonunuzun ekranını , ekran koruyucunun paketin çıkan özel bezle güzelce temizleyin, yine içinden çıkıyorsa antistatik bant ile yine üzerinden geçin ( mavi şeffaf bant ). Antistatik bant yoksa, dediğim gibi dikkatli uygulama ile gerek de kalmıyabiliyor, tabi çevresi genişçe rahat bir ortamda çalıştığınızı varsayıyorum, daracık tozlu bir ortam değil 🙂

Adım 4:

??????????

Resimde gördüğünüz gibi bantları önce telefonun altından başlayacak şekilde yapıştırın ve telefonun ince kenarına yapışınca bırakın, anlamış olacağınız gibi, ekran koruyucu sabitlemek için üzerine katlayacağız sonradan.

??????????

Ekran koruyucuyu telefonun üzerine koyun, ortalayın, tam hizaladığınızdan emin olduktan sonra bantların açık uçlarını üzerlerine yapıştırın.

 

??????????

??????????

Açılır pencere görünümü aldı 🙂 Şimdi koruyucuyu resimdeki gibi pencere gibi açıp telefonunuzun ekranına bir daha temizleyin, bir daha temizleyin, bir daha temizleyin 🙂 Sonraki adımda koruyucunun altındaki 1 no’lu şeffaf katmanı alıyoruz, ve pencereyi menteşelerinden ( bantlara yakın ) tutarak dikkatlice kapatıyoruz.

??????????

Koruyucu ekrana yapıştıktan sonra 2 no’lu katmanı da koruyucudan ayırıyoruz. Kalan bir kaç hava kabarcığını, paketten çıkan yarım kredi kartına benzer alet ile, çıkmadıysa kredi kartıyla, telefonun kenarlarına doğru iterek yok ediyoruz. Tam oturduktan sonra bantlarımızı, bu sefer ters yönce, ekrandan arkaya doğru yavaşça, dikkatlice söküyoruz.

??????????

 

Adım 5:

Eğer şimdiye kadarki işlemleri iyi uyguladıysanız, bu son adıma gerek kalmadan, mükemmel ortalanmış, hava kabarcıksız, altında tozsuz dumansız bir ekran koruyucunuz oldu, hayırlı olsun 🙂

Eğer ki bir yerde bir toz parçası gözünüze ilişti ise ( bu yöntemi cam tarzı ekran koruucularda uygulamayın, onlar tek kere yapışabilen cins, biz çok kere yapışabilen standart ince ekran koruyucu uyguluyoruz), resimde gördüğünüz gibi o kısmı yavaşta kaldırabilecek şekilde ( kırtasiyen aldığımı söylediğim aydınger tarzı bant, muhtemelen adı başka bir şeydir 🙂 ) doğru açıda bantı parçasını yapıştırıyoruz, yine ortalama aynı uzunlukta bir bant parçasını da diğer elimizde hazır ediyoruz. Yapıştırdığımız bantı yavaşça doğru açı ile kaldırıp ekran koruyucunun tozlu kısmını kaldırıyoruz, diğer elimizdeki bant yardımı ile de tozu oradan tereyağından kıl çeker gibi alıyoruz, meraklanmayın gelecek o toz. Bu arada geri yapıştırırken baloncuk oluştuysa yine kredi kartı ile kenarlara doğru itiyoruz.  Birden çok toz kaldıysa, yılmayıp, bu  o bölgelere de tekrardan uygulayıp, mükemmel sonuca ulaşıyoruz.

 

3
Leave a Reply

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
OCtestandroidxhunter_06 Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
OC
Ziyaretçi
OC

Akıl akıldan üstündür. Birde pratik zeka isin icine karisinca sonuc tabii güzel oluyor 🙂

hunter_06
Üye
hunter_06

Gayet anlaşılır ve ayrıntılı bir anlatım olmuş. Tebrikler!