Hazır mısınız arkadaşlar telefonları bozmaya ? 🙂 Bana gelen mesajlardan anladığım kadarı ile, gidip de gelmeyen sinyaller, yanlış partition’ların silinmesi ile elde kalan telefonlar mevcut piyasada, neden ? İlk ve 2. yazıda defalarca yazdım, yeri geldiğinde son defa değineceğim ve geçeceğim, kısaca şöyle diyelim ve yazımıza devam edelim, “İçinde bulunduğumuz bu bilgi çağında cahil kalmak sadece bir Seçimdir !”

Daha önce aldığımız Qcn formatındaki yedeklere dönelim şimdi, androidbrick.com’dan indirdiğiniz Mitac hex editör ile açalım, karşımızda bir sürü sıfırlar birler harfler, kısaca sanal dünyanın kağıda dökülmüş hali, iyice dikkatli bakarsanız çok şey görebilme şansınız olabilir 🙂

ders3

“CTRL + F ” tuşlayalım, karşımıza arama ekranı çıkacak. “Find text” tıkını kaldırıyoruz arama yapmadan önce. Arama kutusuna “088a” yazıyoruz, neden ? Çünkü tamir etmek istediğimiz imei 8 rakamı ile başlıyor, yine önceki yazıda eklediğim “imei converter” programını indirip kurcalayan arkadaşlar anlamışlardır, hex editör içinde imei’leri hex formatında arayıp bulup değişiklik yapıyoruz.

hex2

 

Yukarıdaki resimde ne demek istediğim sanırım anlaşılmıştır arkadaşlar. “A” harfinin başına gelen rakam, 15 haneli imei’nin ilk rakamı, 08 ise onunla ilişkili olan kodun ilk 2 hanesi, bu böyle gidecek bundan sonra, “3” ile başlayan imei’ler “083a” diye başlayacaklar, “4” ile başlayanlar “084a” diye, sanırım anlaşılmıştır 🙂 Qcn’nin içinde imei satırını bulduktan sonra gerekli değişiklileri dikkatlice yapıyoruz, “imei converter” sağ kutucuktaki rakamları gerekli yere giriyoruz ve “farklı”  olarak kaydediyoruz, ki orjinal yedek dosyamız hiç bir şekilde oynanmamış olarak kalsın.

Şimdi şu açılamayan portlar kısmına gelelim. Oneplus da dahil olmak üzere, T50, Coolpad snapdragon 400 modelleri, bilimum snapdragon modellerinde denedim başarılı oldu.

Telefonumuz rootlu ve usb hata ayıklama açık surumda, masaüstündeki minimal adb kısayolunu tıklıyoruz, komut satırına

“adb shell”  ve

“su” yazarak  çekirdeğe erişim sağlıyoruz.

Bu arada bir parantez açarak kısaca root işleminden bahsetmek istiyorum. “root” işlemi kısaca linux işletim sisteminin çekirdeğine erişim izni kazanmak demektir. Windows kullanıcılarının anlayacağı dilde, “windows” klasörümüz içinde her türlü yetkiye sahip olduğunuzu düşünün. Yanlış sildiğimiz 1kb’lık tek bir dosya bile nasıl windows’u çökertir, açılamaz hale getirir, aynı durum burada da söz konusudur, yanlış yaptığınız tek bir ufak işlem telefonun tamamen uçmasına sebep olabilir, burada “uçma” ruhun bedenden ayrılması anlamında kullanılmıştır 🙂

“setprop sys.usb.config diag,adb”  komutu ile devam ediyoruz. Bu komuttan sonra bilgisayarınızda yeni bir donanım bulundu sesi gelecek ardından yeni donanım için sürücü arayacak. Yazının altında vereceğim linkteki sürücüyü kullanarak yeni donanımı modem olarak tanıtacağız. Bu modemin açacağı port bizim yeni “diag” portumuz olacak, modem portunu özel driver ile QPST diagnostik porta çevirmiş olduk.  HTC modem sürücünün modifiye edilmiş hali olduğu için aygıt yöneticisinin altında, aşağıdaki resimlerde görebileceğiniz şekilde, modemlerin altında “HTC USB Modem” olarak belirecek.

ders3_2

 

 

Oneplus One, Color Os’a geçip port açmaya gerek kalmadan, CM11’de de bu şekilde, HTC modem yazılımının da yardımı ile, diag port’u açılarak işlemlere hazır hale getirilebiliyor.

 

ders3_3

 

Bu şekilde, en azından şu an, portları açılamayan telefon olmaması lazım, şimdiye kadar elimize geçen markalar içerisinde tabiki.  Yedeğimizi aldık, aldığımız yedek üzerinden gerekli imei satırını bularak, bozulan kısımları düzelttik ve artık düzeltilmiş imei’nin telefona geri gönderilmesine geldi sıra. Ancak tabiki bu son aşamadan önce yapılması gereken 3 ufak işlemimiz daha var, yine komut satırında. Bu işlem, hepinizin de bildiği gibi,  “Snapdragon’lara imei tamiri yapılamaz” çağ’ını kapatan, bazı geri kafalıların da çağını kapatacağını istemiştim ama olmadı, onun için daha çok çalışmak gerekecek anlaşıldı, işlem, daha doğrusu işlemler zinciri. Biz şimdilik korumasız imei’ler sınıfındaki telefonlarda uygulayacağımız için 3 adımdan oluşacak.

 

QPST Universal Naked Driver : https://www.androidbrick.com/?wpdmdl=2603

Xiaomi Diag Drivers : https://www.androidbrick.com/wp-content/uploads/2015/01/xiaomi_mi2_diag_driver.zip

 

Ders 2 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 1 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-1/

Ders 4 Final : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-4-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

[views]

210
Leave a Reply

Please Login to comment
77 Comment threads
133 Thread replies
10 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
39 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Üye
Alp Kaan Karaduman

Merhabalar mi 8 se cihazım var… Yedek kopyalama ve imei düzeltmeyi yaptım fakat… adb shell + su Komutundan sonra Boş kalıyor.. kopyala yapıştır yaptığımda listeleme çıkmıyor ve benim telefonum sizinki gibi modem olarak gözükmüyor

Üye

Sayın Hocam Merhaba,Samsung galaxy s5 var,qualcom msm8974 işlemci.Anlattığınız herşeyi sırasıyla yaptım hata mesajı hiç almadan bitirdim ama imei no değişmedi.Elimdeki eski bada işletimli samsung imeisini yazdım yedeğe ama imei no hala aynı eski imei no.2 kez tekrarladım ama değişmedi.Ne yapamıyorum veya niye olmuyor,bir akıl verirmisiniz lütfen.Saygılar..

Üye

Sadece tek bir sorum soracağım çok meraklıyım bu konularda normalde ama bir soru sormak istiyorum neredeyse bütün aşamaları başarıyla gerçekleştirdim fakat vazgeçmek üzereyim.. Merak ettiğim şey ise abi bu mevzu oneplus 5t(snapdragon 835) için geçerli midir ? Boşa mı uğraştım yani ?

Üye

Merhabalar efenim kolay gelsin. Benim telefonum çift imei içeriyor. İkinci imei yi yine aynı şekilde 088a yazarak aratıp geldiğim konuma mı yapıştıracağım ? Şayet öyleyse şöyle bir sorunum var yine öyle bir satır çıkıyor fakat convert etttiğim imei 088a+14 sayı içeriyor ancak gelen satırda 088a+12 sayılık yer var ne yapmalıyım ?

Üye

tamam hallettim bir alt satıra geçmek neden aklıma gelmedi acaba ahaha 🙂

Üye

yedekleri yüklerken : Memory Backup Failed hatası alıyorum. İmei-1: 0 ime-2 : 0 olarak görünüyor. Telefonum redmi 4x. Yardım edebilirseniz çok mutlu olurum.

Üye

Hocam, bende mi 6 telefon var. Satın aldığım kişi uzak bağlantı ile tamir etti. Masa üstünde xqcn yedekleri var. 088A satırını arayınca çıkmıyor. Sanırım xqcn olduğundan? Ben bu yedek dosyalarını saklayayım mı? Bir işe yarar mı ileride? Yoksa yeniden qcn yedeği mi almam lazım? xqcn ile qcn farkı nedir? Teşekkürler.

Üye

Ustam şimdioneplus one için yukarıda yazılanları yaptım yeni donanım buldu ancak verdiğiniz driverleri tanımıyor yardımcı olabilir misiniz bana bu konuda

Üye

Qualcomm SNAPDRAGON 820/821 tamam 835 te nasıl oluyor bu imei tamiri

Üye

Hocam merhaba leeco l2 x520 bir cihaz aldım dediğiniz herşeyi yaptım yedeğide aldım ama hex editörde açtığım yedekte 088a satırı bulunamadı diyor yani satır gözükmüyor orjinal imeiler 869 diye başlıyor bir türlü bulamadım satırı yardım ederseniz sevinirim.

Üye

kardesim dediklerini harfiyen yaptim lakin imei silinmedi ama hatta okumuyor ne yapmam lazim plsss

wrctm
Üye
wrctm

değerli kardeşim selamünaleyküm testandroidx yorumlara şöle bi baktımda belliki sen işin pirisin helal olsun kendını bole gelıstırdıysen bu kadar soru yagmurun un ıcınde banadabakarmısın bılmem ama bakmanı umıt edıyorum. degerlı kardesım ben yaklasık 3 ay oncesı bı lg g3 aldım 750tl cıhaz temız sıkıntı yok hıc bır arızası felan yok kullanıyorum fakat sadece ; 1.gorüşme esnasında sesım bırden gıdıyor ama karsı tarafın sesı net geliyor. 2.görüşme esnasında sesım cızırtılı gıdıyor sankı sebeke az cekıyormus gıbı ama full. 3.en onemlısı cıhaz acık olmasına rağmen arayanlar telefonun neden kapalı diyor iş yerinde bu konuda cok sıkıntı cekıyorum. 4.internet hep h olarak var… Read more »

RAMAZAN AKYOL
Üye
RAMAZAN AKYOL

Merhaba elimde Archos 45b Platinum marka model tel var port olarak göstermedim aslında yukarıda port açma işlmini yaptıktan sonra bilinmeyen bir sürücü belirdi ama driver bulamadım belki de port açtım ama tanıtamadım üste virlen sürücüle rile olmadı yardımcı olabılımısnız… teşekkürler

PeeJay
Üye
PeeJay

Hello, will this work with an Asus Padfone S(snapdragon 801)? Rooted, Busybox and SU installed. Can’t open diag port with codes, also tried adb: “adb shell” then “su”, then “setprop sys.usb.config diag,adb” but nothing changes. QPST cant see my phone. Can MTP enabled on the phone? Should i install the “HTC adb interface” from Universal naked drivers? Now the original ASUS Android ADB Interface is installed. Thank you for the answer!

berkcan
Üye
berkcan

Selamunaleyküm Bir yerde takıldım günlerdir sorunu çözemeyince yardım almak istedim. Add new porttan manuel olarak LG G2 telefonu işaretledim. İmei yedekledim, tamirini yapıp farklı kaydettim. Yalnız qpst configden port ekledikten sonra ve hiçbir şekilde other device qualcomm isteği belirmedi bu yüzden qualcomm driverlarını kuramadım. Dolayısıyla adb fastboot satırında root’tan öteye gidemedim. Setprop komutu çalışmadı. Belki de ben böyle yorumluyorum 🙂 Deneyip de sonuç alamadığım işlemler – win 7 sertifika etkisizleştirme – driver silip tekrar kurma, güncelleştirme – stock 4.4.2 kdz flaşlayıp tekrar deneme – biri xp 3 ayrı bilgisayarda kurulum vs vs 🙂 Yorumlara bakarak da bi çözüm bulamadım. 4.2.2… Read more »

hakan ergül
Üye
hakan ergül

CWM recovery dosyasını nasıl yüklemeliyiz üstad?

Alpay ÖZLER
Üye
Alpay ÖZLER

S.a.
Hocam Iuni U3 cihazıma v2.0 official rom u yükledim Market yok doğal olarak,
Marketi yüklemek için nelere ihtiyacım var dosya isimlerini verebilirmisiniz?

BigBoss
Üye
BigBoss

Hocam benim tel tüm yapılanlara rağmen HTC Modem bulmuyordu belki hatırlarsın. Yeni farkettim ki cihaz root lu değilmiş. Acep bundan dolayı mı kaynaklanıyordur sence?

Tekcan
Üye
Tekcan

Yok kardeş almadım 🙁

Tekcan
Üye
Tekcan

Mail’ini hasretle bekliyorum 🙂