“SNAPDRAGON 800’LERE İMEİ TAMİRİ YAPILAMAZ !!”

Daha bir sene bile olmadı, meşhur forum bu başlıklı topiclerle doluydu. Dün bir arkadaş mesaj yazmış, usta sen daha bekle millet nasıl yapılacağını paylaşmış diye 🙂 Gülüyorum çünkü paylaşılan yazıyı gördüm, yine ezbere, yine kopyala yapıştır, ve nasıl hararetli anlatmış, sanki kendisi bulmuş gibi, bahsi geçen şahıs zaten Türkiye’nin en iyi kopyala yapıştırcısı, toplamış etrafına cahilleri de, kendinin bir şey yaptığına inandırıyor 🙂 Kendisi de beni iyi tanır bu arada.  “SNAPDRAGON 800’LERE İMEİ TAMİRİ YAPILAMAZ !!” Tayfasından 🙂 Hep diyorum ya, önce insan, önce adam olmak lazım. Zamanında bana inanmayanlar şimdi sağdan soldan buldukları bilgiler ile önüme geçmeye çalıştıklarını zannediyorlar, ben de sadece gülüyorum tabiki 🙂

Neyse özgün bilgi arayan ve gerçekten sabırla bekleyen arkadaşlar, dostlar. Dizi tam bitecekken araya reklam koymak gibi oldu bu iş biraz kusura bakmayın, ancak sitemin geleceğini de düşünmek iğstiyorum doğal olarak, bundan sonra gazeteci kimliğime büründüm, tüm bilgiler fora, bu bilgileri paylaşın lütfen. Farklı sayfalara koyacaksanız da kime ait olduğunbu lütfen belirtin. Yoksa cehennemde yanarsınız benden söylemesi 🙂

Final :

Arkadaşlar, diğer paylaşılan metodlarda gördüğünüz gibi,

modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p11

modemst2 -> /dev/block/mmcblk0p12

fsg -> /dev/block/mmcblk0p18

ibareleri sıkça geçiyor, şu model için şu no’lar, şu model için şu partisyonlar deniyor, neden ? Kopyalayıp yapıştırdıkları için. Ben ne yaptığımızı bilerek, görerek, öğrenerek derken bunu kastetmiştim, çünkü biz her marka modelin hangi partisyonlarını sileceğimizi gözlermizle göreceğiz, ezbere değil. Komutumuz şudur :

 

ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name

 

bir

 

Root satırına indikten sonra bu komutu girip enter’a bastığınız an snapdragon dosya yapısı karşınıza dökülecek. Sonuçta bizi ilgilendiren 3 adet partiston var, modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. imei no modemst’lerin içinde, fsg de bu iki partisyonun yedeği, “efs” diye bilinen Samsung’lardaki nv_item “imei” klasörünün yeni versiyonu.

Komutu girdikten sonra tüm partisyonlar “/mmcblk0p”x” formatında satır adları ile diziliyor. Biz de modemst1, modemst2 ve fsg klasörlerinin karşılığına gelen partisyonlarının içini boşaltıyoruz. Yani bunca zamandır insanların geçemedikleri yazma korumasını kaldırmanın şekli, metodu budur. İçini boşaltmak, yasaklı tüm satırları kaldırınca, yasak da kendini unutmuş oluyor. Biz üzerine tekrar yazana kadar koruma kalkmış olacak. Bu kimi telefonlarda bize “imei 0/null” olarak, kimilerinde “invalid imei” olarak geri dönecek.

partisyonlarının içini boşaltma komutu :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p”x” ,  “x” yerine sileceğiniz partisyon numarasını yazıyorsunuz

Resimde gösterdiğim gibi, bizim örneğimizdeki telefon modelinde modemst1, modemst2 ve fsg partisyonlarının karşılkları :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p11

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p12

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p18

örneğin  “modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p11”, burada bizi ilgilendiren numara “11”. Ne demiştik her telefon üreticisi partisyonlar için farklı sıra kullanabilir. Ezbere olarak aynı no’lar üzerinden gidersek hiç dokunmamamız gereken bir partisyonu bozabiliriz ve telefonumuz ölür.

” No space left on device” hatası önemli değil, konumuz ile alakası yok, işleme devam. Bu 3 komuttan sonra “reboot” komutu ile telefonu restart ediyoruz.

Partisyonların eMMC üzerinde ne kadar, kaç MB yer tuttukarını merak ediyorsanız komutunuz şudur :

cat /proc/partitions

 

iki

 

 

Daha önce aldığımız qcn formatındaki yedeğin üzerinde gerekli değişikleri yaparak imei tamir’li qcn’yi kaydetmiştik. Bu 3 partisyonun içlerini boşaltıktan sonra resimdeki gibi önce reboot ediyoruz. Telefon tekrar açtığında imeisi sıfırlanmış ve yasak kalkmış olarak karşımıza geliyor. Qpst üzerinden daha önce “backup” dediğimiz menünün bir yanındaki “restore” sekmesinden düzeltilmiş qcn’yi telefona geri yüklüyoruz. Qpst bazı telefonlarda bu işlemi yaptıktan sonra kendisi reboot ettirebiliyor, telefon tekrar açtığında tamir edilmiş imeiniz karşınızda. Bazı telefonlarda ise yedeği geri atıp restore ettikten sonra telefonu reboot ettirmeye çalışır, iletişim kuramaz ve hata verir, Xiaomi’lerde hata verir örneğin. O durumda telefonu el ile manuel reboot ediyoruz, kapatıp açıyoruz, ve Hayırlı Uğurlu Olsun 🙂

 

restore

 

Bu metodu Snapdragon’lara uygulayan dünyada ilklerden biriyim. Türkiye’de de kim kimin ilk olduğunu bilir 🙂 İlk olmak mesele değil, çıtayı daha yukarılara yükseltebilmektir, marka olabilmektir asıl mesele, öyle garip domain isimlerinin kıçlarından, blog’lardan kopyala yapıştır şeklinde paylaşıma benzemez bu, Özgün içerikli İLK ve TEK paylaşımdır. 🙂

Ders 3 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 2 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 1 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-repair-ders-1/

 

 

 

 

 

Not : Qualcomm SNAPDRAGON imei tamiri ders 5, yeni güncellemeler ve yeni modeller ile yakında !

[views]

693
Leave a Reply

Please Login to comment
238 Comment threads
455 Thread replies
78 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
155 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Üye
Mehmet Ali Kılıç

Merhaba,Snapdragon 845 li cihazlara imei atma konusu gelecek mi.Son mesajda atılabileceğini söylemişsiniz.Eğer gelmezse benim gibi atmak isteyenler için çözüm nedir

Üye
Ozan Özcan

Merhaba, xiaomi marka Snapdragon 845 li cihaza imei atılabilirmi
Yeni yurtdışı ürün satışlarında imei uzaktan kayıt diye bir durum var bu nedir.

Üye
Zattara Zottoro

Merhaba; Root’lu, unlock snapdragon 625 Redmi S2′ de diag port açıyorum ve partitionları görüyorum. Sıfırlama komutunu çalıştırıyorum reboot ediyorum fakat invalid imei durumuna gelmiyor. Yani yazma koruması kalkmıyor bir türlü. Anlamadım neden olmadığını. Bu arada “ls -l /dev/block/platform/soc/7824900.sdhci/by-name” komutunu verince partitionlar; lrwxrwxrwx 1 root root 20 1970-08-28 05:33 DDR -> /dev/block/mmcblk0p6 lrwxrwxrwx 1 root root 21 1970-08-28 05:33 aboot -> /dev/block/mmcblk0p30 lrwxrwxrwx 1 root root 21 1970-08-28 05:33 abootbak -> /dev/block/mmcblk0p31 lrwxrwxrwx 1 root root 21 1970-08-28 05:33 apdp -> /dev/block/mmcblk0p13 lrwxrwxrwx 1 root root 21 1970-08-28 05:33 boot -> /dev/block/mmcblk0p47 lrwxrwxrwx 1 root root 21 1970-08-28 05:33 cache ->… Read more »

Üye
Hasan Sungur

Osman bey bende Kanada’dan gelme essential ph-1 telefon var.İşlemcisi snapdragon 835.Bu cihaza imei change yapabilir miyiz?Cevabınız için teşekkürler.

Üye
Aydın Arkan

hocam merhaba, mi pad 4 modelin imeisini filan sildim hex ile imei düzelttikten sonra cihaz twrp ekranında stuck kaldı herşeyi silip yeniden custom rom atsam da yine de cihaz açılmıyor ne yapabilirim aceba?

Üye
Yiğit Iskan

Hocam Oneplus 7 pro almayı düşünüyorum ancak sd855 işlemci modelini kullanan bir telefona imei repair işlemini nasıl yapacağımızı bilmiyorum. sizin yazılarınızı ve video içeriklerinizi izledim. ama sanırım sd855 koruması hala kırılmamış. bana bir akıl verir misiniz ona göre op 7 pro veya mi9 almayı düşünüyorum.

Üye
Mehmet Ali Kılıç

Merhaba hocam kolay gelsin,benim cihazım MI8 yurtdışından gelme pasaport kaydı yok ve mesaj geldi iki ay içinde kapanacak diye bu yöntemle elimdeki eski bir telefonun imeisini bu telefona atabilir miyim yoksa boşuna mı uğraştım
ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name aşamasında
is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file. diye hata veriyor.
Cihazım rootlu
Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

Üye
Eren Yiğit

İyi günler hocam, çok güzel bir seri olmuş elinize sağlık öncelikle. 835 kullanan google pixel 2 xl için uygun mudur acaba bu yöntem? Zar zor diag portunu açıp dediklerinizi tamamen uyguladım lakin imei bir türlü 0 ya da invalide düşmüyor. Bahsi geçen modemst1 ..st2 ve fsg bölümlerini sıfırladıktan sonra.

Üye
Ata UYAROĞLU

Merhabalar, Xiaomi Mi 9 almak istiyorum ama fiyatlar ortada. Ben de yurtdışından getirtmeyi düşünüyorum. Snapdragon 855’e imei repair yapılabilir mi ?

Üye
Ahmet Can Koç

Hocam Mi8 se ye dedikleriniz yaptım ve imei değişti ama şebeke gelmedi eski qnc dosyasını tekrar yükledim yine şebeke yok acil yardım

Üye
Mevlut Kayali

osman abi acil yardımın lazım kaç gündür ugrasıyorum. en son ls -al /dev/block/platform/
komutunu yazınca kabul etmıyor. kendı ısmınıde ogrenemedım telefonun. ne yapmam lazım ?

Üye
Koray Temel

Osman abi kral adamsın cidden. Volte açıcaz diye efs partitionlarının içine sıçtım IMEI hepsi gitti QPST kilitlendi sonra yabancı kaynaklardan araştırırken bu bölümü buldum. anlattıgın gibi fsg modemst1 modemst2 silince qpst kiltlenme problemi düzeldi ve imei’mi kurtardım. 5 saattir uğraşıyorum sonunda düzelttim. ne kadar teşekkür etsem az sağol varol..

It depends of your phone storage. So you can try to know in which folder you have to search.

ls /dev/block/platform/

Kendi partitionumu tek tek bakarak buldum
ls -al /dev/block/platform/soc/7824900.sdhci/by-name
Xiaomi Mi Max 2

turgutreis
Üye
turgutreis

Osman Hocam Huawei telefonların Kirin İşlemcilerine imei atılıyor mu ?
Mesela p10 lite(kirin 658) veya mate 10 liteye (kirin 659) imei atılıyor mu ?

Üye
Ümit Taşcı

Hocam iyi günler bende xiaomi redmi 4x var iki tane biri IMEI numarası vs sağlam ama cihaz sorunlu imei sağlam cihazın qcn dosyasını IMEI arızalı cihaza restore etsem çalışırmış yardımınız için şimdiden teşekkürler

Üye
Sinan Sonmez

Osman abi snapdragon 845 islemcilere imei atılır mı mi mix2s var benim kapandı yardımcı olirmusunuz.saygilarimla

Üye

Merhaba redmi note 6 pro ya bu yöntemle yaptım olmadı acaba bu cihaza ve redmi 6 pro ya nasıl yaparız ?

Üye

hocam kolay gelsin.
buraya kadar iyi kötü geldim, yalnız root dizinine giremiyorum bir türlü. tlf normal açık mı olacak yoksa recovery de mi olacak.
tlf rootlu vr super su yüklü, note 3 n9005 model

Üye
turgutreis

Model Adı : ZTE NUBİA Z11 MAX

Anlattığınız şekilde adım adım giderek telefonuma imei attım.
Paylaşım için ne kadar teşekkür etsem azdır.
Daha önce Mtk telefona imei atmıştım.Ama Snapdragon işlemcili telefona
ilk defa imei atıyorum.İlk attığım için biraz uğraştım ama,
Olsun G… ıslanmadan balık tutulmazmış.
Elinize emeğinize sağlık.

Üye

Merhabalar,
Mi8 SE için uygulamaya çalışıyorum.Partition sıfırlama işlemi işe yaramıyor.2.denememde restore işleminden önce silmiş mi bakayım dedim *#06# ile kontrole ettim imeiler duruyor hala.Haliyle restore işlemi fayda etmiyor.

Üye

mrb,
cihaz partisyon sıfırlayamadı bu durumda nasıl yapacagım acaba ?

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p18
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p13
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p14
tesekkurler..