“SNAPDRAGON 800’LERE İMEİ TAMİRİ YAPILAMAZ !!”

Daha bir sene bile olmadı, meşhur forum bu başlıklı topiclerle doluydu. Dün bir arkadaş mesaj yazmış, usta sen daha bekle millet nasıl yapılacağını paylaşmış diye 🙂 Gülüyorum çünkü paylaşılan yazıyı gördüm, yine ezbere, yine kopyala yapıştır, ve nasıl hararetli anlatmış, sanki kendisi bulmuş gibi, bahsi geçen şahıs zaten Türkiye’nin en iyi kopyala yapıştırcısı, toplamış etrafına cahilleri de, kendinin bir şey yaptığına inandırıyor 🙂 Kendisi de beni iyi tanır bu arada.  “SNAPDRAGON 800’LERE İMEİ TAMİRİ YAPILAMAZ !!” Tayfasından 🙂 Hep diyorum ya, önce insan, önce adam olmak lazım. Zamanında bana inanmayanlar şimdi sağdan soldan buldukları bilgiler ile önüme geçmeye çalıştıklarını zannediyorlar, ben de sadece gülüyorum tabiki 🙂

Neyse özgün bilgi arayan ve gerçekten sabırla bekleyen arkadaşlar, dostlar. Dizi tam bitecekken araya reklam koymak gibi oldu bu iş biraz kusura bakmayın, ancak sitemin geleceğini de düşünmek iğstiyorum doğal olarak, bundan sonra gazeteci kimliğime büründüm, tüm bilgiler fora, bu bilgileri paylaşın lütfen. Farklı sayfalara koyacaksanız da kime ait olduğunbu lütfen belirtin. Yoksa cehennemde yanarsınız benden söylemesi 🙂

Final :

Arkadaşlar, diğer paylaşılan metodlarda gördüğünüz gibi,

modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p11

modemst2 -> /dev/block/mmcblk0p12

fsg -> /dev/block/mmcblk0p18

ibareleri sıkça geçiyor, şu model için şu no’lar, şu model için şu partisyonlar deniyor, neden ? Kopyalayıp yapıştırdıkları için. Ben ne yaptığımızı bilerek, görerek, öğrenerek derken bunu kastetmiştim, çünkü biz her marka modelin hangi partisyonlarını sileceğimizi gözlermizle göreceğiz, ezbere değil. Komutumuz şudur :

 

ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name

 

bir

 

Root satırına indikten sonra bu komutu girip enter’a bastığınız an snapdragon dosya yapısı karşınıza dökülecek. Sonuçta bizi ilgilendiren 3 adet partiston var, modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. imei no modemst’lerin içinde, fsg de bu iki partisyonun yedeği, “efs” diye bilinen Samsung’lardaki nv_item “imei” klasörünün yeni versiyonu.

Komutu girdikten sonra tüm partisyonlar “/mmcblk0p”x” formatında satır adları ile diziliyor. Biz de modemst1, modemst2 ve fsg klasörlerinin karşılığına gelen partisyonlarının içini boşaltıyoruz. Yani bunca zamandır insanların geçemedikleri yazma korumasını kaldırmanın şekli, metodu budur. İçini boşaltmak, yasaklı tüm satırları kaldırınca, yasak da kendini unutmuş oluyor. Biz üzerine tekrar yazana kadar koruma kalkmış olacak. Bu kimi telefonlarda bize “imei 0/null” olarak, kimilerinde “invalid imei” olarak geri dönecek.

partisyonlarının içini boşaltma komutu :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p”x” ,  “x” yerine sileceğiniz partisyon numarasını yazıyorsunuz

Resimde gösterdiğim gibi, bizim örneğimizdeki telefon modelinde modemst1, modemst2 ve fsg partisyonlarının karşılkları :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p11

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p12

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p18

örneğin  “modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p11”, burada bizi ilgilendiren numara “11”. Ne demiştik her telefon üreticisi partisyonlar için farklı sıra kullanabilir. Ezbere olarak aynı no’lar üzerinden gidersek hiç dokunmamamız gereken bir partisyonu bozabiliriz ve telefonumuz ölür.

” No space left on device” hatası önemli değil, konumuz ile alakası yok, işleme devam. Bu 3 komuttan sonra “reboot” komutu ile telefonu restart ediyoruz.

Partisyonların eMMC üzerinde ne kadar, kaç MB yer tuttukarını merak ediyorsanız komutunuz şudur :

cat /proc/partitions

 

iki

 

 

Daha önce aldığımız qcn formatındaki yedeğin üzerinde gerekli değişikleri yaparak imei tamir’li qcn’yi kaydetmiştik. Bu 3 partisyonun içlerini boşaltıktan sonra resimdeki gibi önce reboot ediyoruz. Telefon tekrar açtığında imeisi sıfırlanmış ve yasak kalkmış olarak karşımıza geliyor. Qpst üzerinden daha önce “backup” dediğimiz menünün bir yanındaki “restore” sekmesinden düzeltilmiş qcn’yi telefona geri yüklüyoruz. Qpst bazı telefonlarda bu işlemi yaptıktan sonra kendisi reboot ettirebiliyor, telefon tekrar açtığında tamir edilmiş imeiniz karşınızda. Bazı telefonlarda ise yedeği geri atıp restore ettikten sonra telefonu reboot ettirmeye çalışır, iletişim kuramaz ve hata verir, Xiaomi’lerde hata verir örneğin. O durumda telefonu el ile manuel reboot ediyoruz, kapatıp açıyoruz, ve Hayırlı Uğurlu Olsun 🙂

 

restore

 

Bu metodu Snapdragon’lara uygulayan dünyada ilklerden biriyim. Türkiye’de de kim kimin ilk olduğunu bilir 🙂 İlk olmak mesele değil, çıtayı daha yukarılara yükseltebilmektir, marka olabilmektir asıl mesele, öyle garip domain isimlerinin kıçlarından, blog’lardan kopyala yapıştır şeklinde paylaşıma benzemez bu, Özgün içerikli İLK ve TEK paylaşımdır. 🙂

Ders 3 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 2 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 1 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-repair-ders-1/

 

 

 

 

 

Not : Qualcomm SNAPDRAGON imei tamiri ders 5, yeni güncellemeler ve yeni modeller ile yakında !

[views]

657
Leave a Reply

Please Login to comment
230 Comment threads
427 Thread replies
70 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
147 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Üye
Ata UYAROĞLU

Merhabalar, Xiaomi Mi 9 almak istiyorum ama fiyatlar ortada. Ben de yurtdışından getirtmeyi düşünüyorum. Snapdragon 855’e imei repair yapılabilir mi ?

Üye
Ahmet Can Koç

Hocam Mi8 se ye dedikleriniz yaptım ve imei değişti ama şebeke gelmedi eski qnc dosyasını tekrar yükledim yine şebeke yok acil yardım

Üye
Mevlut Kayali

osman abi acil yardımın lazım kaç gündür ugrasıyorum. en son ls -al /dev/block/platform/
komutunu yazınca kabul etmıyor. kendı ısmınıde ogrenemedım telefonun. ne yapmam lazım ?

Üye
Koray Temel

Osman abi kral adamsın cidden. Volte açıcaz diye efs partitionlarının içine sıçtım IMEI hepsi gitti QPST kilitlendi sonra yabancı kaynaklardan araştırırken bu bölümü buldum. anlattıgın gibi fsg modemst1 modemst2 silince qpst kiltlenme problemi düzeldi ve imei’mi kurtardım. 5 saattir uğraşıyorum sonunda düzelttim. ne kadar teşekkür etsem az sağol varol..

It depends of your phone storage. So you can try to know in which folder you have to search.

ls /dev/block/platform/

Kendi partitionumu tek tek bakarak buldum
ls -al /dev/block/platform/soc/7824900.sdhci/by-name
Xiaomi Mi Max 2

turgutreis
Üye
turgutreis

Osman Hocam Huawei telefonların Kirin İşlemcilerine imei atılıyor mu ?
Mesela p10 lite(kirin 658) veya mate 10 liteye (kirin 659) imei atılıyor mu ?

Üye
Ümit Taşcı

Hocam iyi günler bende xiaomi redmi 4x var iki tane biri IMEI numarası vs sağlam ama cihaz sorunlu imei sağlam cihazın qcn dosyasını IMEI arızalı cihaza restore etsem çalışırmış yardımınız için şimdiden teşekkürler

Üye
Sinan Sonmez

Osman abi snapdragon 845 islemcilere imei atılır mı mi mix2s var benim kapandı yardımcı olirmusunuz.saygilarimla

Üye

Merhaba redmi note 6 pro ya bu yöntemle yaptım olmadı acaba bu cihaza ve redmi 6 pro ya nasıl yaparız ?

Üye

hocam kolay gelsin.
buraya kadar iyi kötü geldim, yalnız root dizinine giremiyorum bir türlü. tlf normal açık mı olacak yoksa recovery de mi olacak.
tlf rootlu vr super su yüklü, note 3 n9005 model

Üye
turgutreis

Model Adı : ZTE NUBİA Z11 MAX

Anlattığınız şekilde adım adım giderek telefonuma imei attım.
Paylaşım için ne kadar teşekkür etsem azdır.
Daha önce Mtk telefona imei atmıştım.Ama Snapdragon işlemcili telefona
ilk defa imei atıyorum.İlk attığım için biraz uğraştım ama,
Olsun G… ıslanmadan balık tutulmazmış.
Elinize emeğinize sağlık.

Üye

Merhabalar,
Mi8 SE için uygulamaya çalışıyorum.Partition sıfırlama işlemi işe yaramıyor.2.denememde restore işleminden önce silmiş mi bakayım dedim *#06# ile kontrole ettim imeiler duruyor hala.Haliyle restore işlemi fayda etmiyor.

Üye

mrb,
cihaz partisyon sıfırlayamadı bu durumda nasıl yapacagım acaba ?

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p18
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p13
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p14
tesekkurler..

Üye

Osman hocam Kolay gelsin öncelikle,
prosedürü harfi harfine hata almadan gerçekleştirdim. Partitionları sildiğimde ve telefonu baştan başlattığımda imei null gerçekleşmedi. imei ler olduğu gibi duruyor. Yerse dedim imei değiştirdiğim qcn dosyamı recovery yaptım. yine bir değişiklik yok. Bu noktada ne önerirsiniz? (redmi6 pro Sakura)

Üye

Osman Bey böyle bir rehber hazırladığınız için teşekkür ederim. Redmi Note 5 China (whyred) cihazıma malesef son aşamada IMEI atamadım. İlgili partitionlar silinirken ve QPST ile yeni .qcn dosyasını restore ederken hata mesajı vermemesine rağmen IMEI’ler değişmiyordu. Uzun süre uğraştıktan sonra silme işlemini recovery modunda yapmak geldi aklıma. Redwolf recovery’de açıp adb komutlarıyla PC’den partitionları sildim. Reboot yapıp sistem açıkken diag moduna alıp QPST ile yeni .qcn dosyasını recover ettim. Yeniden başlatınca yeni IMEI’ler gözüktü.
Bu arada partition listesini komutla değil, partition yedeği almak için kullandığım programla buldum. (Partitions Backup)
Son olarak diag kodu da çalışmadı bende. adb shell üzerinden alabiliyorum sadece.

Üye

merhaba bu yöntem sony xperia z1 gibi Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974-AA lu sistemde de çalışırmı denemelimiyim ? bilgisniz varmı ?

Üye

hayırlı geceler. nubia z17 mini NX569J modelin imei işlemi klasik yöntem mi? modemst1, modemst2, fsg?

Üye
Full HD Music Platform

hocam efsanesiniz 🙂 çok teşekkürler paylaşım için…..

Üye

Hocam samsung galaxy note 3 N9005 sd800 için qcn dosyasını düzenleyip geri yüklüyorum ama imei değişmiyor. modemst1, modemst2 ve fsg partlarını sildiğim halde imei silinmiyor. sorun nerede olabilir?

Üye

Sorun yokmuş. Birkaç kez daha denedim tuttu. Anlatım için teşekkürler 😀

Üye

hocam herşeyi yaptım ama aynı imei geri geliyo

xqnc dosyasını yedekleyip değiştiriyorum.

modem dosyalarını silip yeniden başlatınca telefonda imei olmuyo

tekrar xqnc dosyasını restore (geri yükleyince) edince imei geri geliyo ama değişmiyo.

telefonum one plus one 64gb

Üye

Snapdragon 845 IMEI repair ne zaman çıkar acaba?