x98_2

Rahmetli Kemal Sunal’ın “Kibar Feyzo” isimli filminde bir sahne vardı. Herkesin hatırlayabileceği bir sahne. İnşaat işçisi olan Feyzo yevmiyesini almak için sıradadır. Kendisine sıra gelene kadar önündeki işçiler ondan daha fazla yevmiye almaktadır. Sıra Feyzo’ya gelince: “Hepsi bu kadar mı kurban? Benimki niye ötekilerden eskik?” diye sorunca karşıdan gelen cevap “Onlar sendikalı”dır. Feyzo’nun “Ben de Harranlıyam?!” demesi ise günümüzde devam etmekten olan eşitsizliğin 40 sene önce beyaz perdeye yansımış hali. En son teknolojiyi ucuza kullanan “gavur” diye adlandırdığımız insanlar sendikalı biz de Harranlı mıyız? Video için tıklayınız.

Başlıkla pek de alakalı olmayan bir giriş olmuş olsa da isyanımızı ve haklı fikirlerimizi her fırsatta paylaşmak gereklidir diye düşünüyorum.

Gelelim Teclast markamızın yabancı tabirle “affordable (efodıbıl)” Türkçe ile “gücümüzün yetebileceği” ve vereceğimiz paraya değeceği kadar kaliteli tableti x98 Pro’ya. Daha önce x98 Air/3G ve x98 Plus olarak daha uygun fiyattan karşımıza çıkan Teclast x98 serisinin son versiyonuna bakalım ve görelim biz Harranlılara neler vaat ediyor.

Donanım

İntel (Atom) Cherry Trail serisinin orta seviye modeli olan, 14nm mühendisliği ile üretilen, 4 çekirdekli (quad-core) x5-8500 isimli 64bit işlemcisi bu tableti rakiplerinin çoğundan ayıran bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.  Bu faktörlerden bir diğeri ise tam olarak 4 GB belleğe sahip olması. Hâlâ 1 GB belleğe sahip tabletlerin yüzlerce liradan açlık sınırında yaşayan Türk halkına satılmasına sebep olan sendikalılar utansın! Grafik birimi olarak GEN8 HD Graphics barındıran tablet, 64 GB eMMC hafıza ile geliyor. Cihazda hafıza kartı girişi de bulunmakta.
eMMC: SSD’den daha ucuz ve yavaş olan aynı zamanda sıradan hafızalardan (SD) daha hızlı olan bir sistem.
9.7″ büyüklüğünde 2048 x 1536 çözürnürlüğe sahip olan IPS ekran bulunan tablet son derece parlak ve keskin görüntü vaat ediyor. Teclast X98 Pro metal alaşım olan yekpare bir kasaya, standart hale gelmiş 5.0 MP arka ve 2.0 MP ön kameraya ve son olarak arka tarafında en aşağıya yan yana konuşlandırılmış iki adet hoparlöre sahip.

X98Produalos_zt_03

 

Temel Fonksiyonlar

HDMI, OTG, Bluetooth 4.0 gibi bağlanabilirlik özelliklerine sahip olan tabletin asıl dikkat çekici yanı son zamanlarda özellikle Çin menşeili tabletlerde görmeye başladığımız Dual OS denilen çifte işletim sistemine sahip olması. Bu işletim sistemlerinden biri Windows 10 iken diğeri Android 5.1. Tableti açarken kullanmak istediğiniz işletim sistemini seçebiliyorsunuz ayrıca bu seçeneği kalıcı hale getirme şansınız da bulunuyor. Piyasada sadece Space Gray denilen gri renk bulunurken ayrıca orijinal bluetooth bağlantılı klavye ve stylus kalem bulmak mümkün.

Boyut ve Pil

Teknolojinin ilerlemesi ve teknolojik aletlerin her geçen gün daha da önem kazanıp günlük kullanım ihtiyacının artmasıyla pil teknolojisine olan önem de sürekli artıyor. Bunun sonucunda da daha ince ve küçük aynı zamanda daha güçlü piller üretiliyor. Teclast x98 Pro tablette 8000 mAh gücünde bir pil bulunuyor. Bu pilin günlük kullanımda sıkıntı yaşatmaması beklenirken, yoğun kullanımda nasıl bir performans göstereceği ise merak konusu. Tabletin boyutuna gelecek olursak piyasada en iyi özellikleri en hafif ve en ince cihazlara sığdırma yarışında hiç de geride kalmayan Teclast’ın x98 Pro tableti sadece 526 gram hafifliğinde ve 7.8mm inceliğinde.

x98

 

Fiyat

Yurt dışına satış yapan Çin menşeili popüler alışveriş sitelerinde fiyatı $240-$280 arasında değişirken, x98 model tabletlerle uyumlu olan klavye ise $20-$30 arasında fiyatlara sahip. Küçük bir hesap yaparsak: Mevcut dolar kuru 2.86. $250 tablet  dersek 717 TL + tahmini 130 TL gümrük ile tablet yuvarlama 850 TL gibi bir rakama geliyor. $25 klavye desek 70 TL de o yapar. Toplam 900 +- 25 TL gibi bir fiyata son derece iyi özelliklere sahip bir tablet almış oluyorsunuz.

Genel Düşünce

Çin denince insanların aklına Flash Tv’de 99 TL’ye satılan Phone 6 tarzı amiyane tabirle “çakma” cihazlar geliyor. Evet onları da üretiyorlar ama özellikle son birkaç yıldır inanılmaz bir atılım göstererek isim yapmaya çalışıyorlar. Bu atılım hareketinin üyelerinden biri de Teclast. Üst düzey X2 ve X3 serisiyle dikkatleri üzerine çeken üretici orta seviye x98 modelleriyle de takdiri hak ediyor.

9-7-inch-Teclast-X98-Pro-Windows-10-Android-5-1-Dual-OS-Tablet-PC-Intel

Sonuç

Çift işletim sistemi ile Android’in özgürlüğünü, Windows’un işlevselliğini barındıran; gayet ince ve hafif yapısı ile uzun süreler elde tutarak kullanıma olanak sağlayan x98 Pro gözden kaçırılmaması gereken bir cihaz.

[views]

Leave a Reply

Please Login to comment
  Subscribe  
Bildir