Qtek10106

Yıl 2003, ilk dokunmatik telefonlardan biri piyasaya çıkmıştı, Windows Mobile, 320×240 ekran, 32 MB ram ve 32MB rom 🙂 Bir Alman markası adı altında Çin menşeili, plastik bir kalem ile dokunmaya, menü kapatmaya çalışıyorduk, ama çok zevkliydi.  Android, cep telefonlarına özel işletim sistemi Google tarafından piyasaya sürülmeden önce bu macera Windows Mobile platformunda devam etti, Symbian’a hiç dokunmadım, IOS’sa hiç yanaşmadım, sebebi basit, bahsi geçen platformlar benim gibi hayatı bilgisayar ve bilgisayar teknolojilerinden ibaret olanlara tam olarak hiç bir zaman hitap edemedi. Windows ve rakibi Linux, bunu kullanıcı sayısına göre söylüyorum, Mac Os’çular alınmasın, yeri gelmişken belirtmekte fayda var, Mac Os’a virüs girmiyor çok güvenli denildi uzun zaman, alakası yok, virüs yazan hackerlar dünya çapında %90 kullanılan sisteme mi saldırır, yoksa % 10 kullanılan sisteme mi ? Cevabı içinde, aynı konuyu günümüze de uyarlıyabiliriz, bir platform kullanıcı sayısına göre saldırıya uğrar veya rahat kalır, Facebook örneğinde olduğu gibi, Facebook çıktı çıkalı biz bilgi işlemciler biraz rahatladık, çünkü şu an kullanıcı sayısı olarak en kalabalık platform orası, şu kadar Android kullanıcısı, bu kadar Windows Mobile, IOS kullanıcısı deniliyor, Facebook hepsini katladı, ve nasibini de alıyor 🙂

Konumuza dönecek olursak, açık kaynak koda sahip olduğu için, Linux Torwald sağolsun, Android tabanı çok hızlı bir şekilde büyüyor ve bu ivme önümüzdeki yıllarda daha da artacak, büyük Çin markalarının da Google ile lisans anlaşmasına vardığı son bir kaç sene içinde bu sayı çığ gibi büyüdü, büyüyor. İlk çıktığı zamanları düşünüyorum Android 1.5, bir de şimdi bakıyorum Android L, 5, kapıda. Çok büyük aşamalar kaydetti Googla amca. Yeni çıkacak olan sistem pil süresinden performansa, kullanıcı arabiriminden kendi dosya yapısına kadar bir çok olumlu yeniliği de yanında getiriyor, ileriki günlerde bir yazı konusu olacak L’nin kendisi de.

Ben kendim bir motosiklet kullanıcısıyım, aslında bu Çin furyasına daha önce o sektörde şahit oldum, Çin malı ürünler olmasa şu an yollarda bu kadar motosiklet göremiyecektik, ucuz ve kalitesiz ürünleri kullana kullana, kaliteli ürünlerin, motorların değeri ortaya çıktı. Senelerce “çakma” tabir edilen büyük markaların”kopya” larını üreten Çin üreticiler artık kendi markalarını oluşturmaya başladı ve meşhur markalar ile boy ölçüşmeye de başladı. Bu konu cep telefonu için de geçerli. Oppo firması 2011’de dünyanın ilk full HD ekranlı telefonunu lanse etti, Oppo Find 5, gerçi, Htc erken davranarak piyasaya ilk olarak Butterfly’ı çıkartarak ilk full hd telefon ünvanını aldı ama, işin güzel tarafı senelerin Tayvan’lı büyük devi, daha kimsenin duymadığı Çin’li  Oppo’nun önüne geçebilmek için çaba sarfetti. Günümüze aynı kavga yine Oppo ve LG arasında, dünyanın ilk 2K ekranlı telefonunu kim çıkarttı kavgası 🙂 Aslında bu ünvan ViVo Xplay 3S’e ait, kendim kullandığım için biliyorum, telefon elimdeyken daha ne G3 çıkmıştı, ne de Oppo 7.. Yani yine bir Çin firması. “Ne gerek var o kadar küçük ekranda böyle bir çözünürlüğe ?”. Orası önemli değil ki,  bence de fantezi şimdilik bu, ama elimizde, kullanabiliyorz, yani aslında bilim kurgu’nun içinde yaşamaya başladık bile, bakması bilen görüyor bunu. Ben kendim şahsen 3-4 sene sonra cep telefonlarının nerelere gelebileceğini hayal edemiyorum. Üst seviye telefonlar şu an evimizde kullandığımız çoğu bilgisayardan daha hızlılar, evdeki onboard ekran kartllı, 8GB ramli, SSD’li i5 bilgisayarım 4K film trailer’larını açamıyor, ancak bu videoyu bir Snapdragon 800’e attınız mı zevkinden de geçilmiyor. 4 çekirdek 2.5GHz hız, 3GB ram, bunun yanında güncel her türlü teknoloji, burada Turkcell’e bir lafım var, reklam geçmeye başladılar, Turkcell telefonunuzu modem’e çevirin diye ! E abisi o teknoloji Android’in kendisine ait zaten senlerdir, telefona özel değil ki, bildiğimiz Hot Spot özelliği. Sanki kendi kattıkları bir özellikmiş gibi sunuyorlar ya, doğal olarak bilen adam sinir oluyor. Duyanda bizim faydamıza çalışan bir firma zanneder, nerde o günler 🙂

Android telefonların içlerinde barındırdıkları teknolojiler her geçen gün bu derece arttıkça, biz kullanıcılara da daha fazla yük düşüyor aslında, 90’lı yıllarda sadece “yes” “no” olayı iken, günümüzde her türlü pcnin, tabletin, notebookun yerini alan küçük devler haline geldiler. Android dediğimiz şey farklı bir kullanıcı arabirimi üzerinde çalışan bir Linux türevi, kendi başına bir işletim sistemi yani, o yüzden yazılımsal sorunlar günümüzde daha fazla, bunların çoğu da kullanıcı tabanlı, telefonların  suçları yok yani, suç üreticide, bilinçli kullanım, bilinçsiz tüketim farkı. “Bilmemek” ayıp değil ki,  öğrenmemek asıl ayıp olan. Böyle derin konular da kendi kendine öğrenilmez, arada telefonlar çöp olabilir, mutlaka güncel kaynaklara başvurmak gerekir, doğru kaynaklardan “doğru” bilgiler almak gerekir, sağlam altyapı gerekir. Başkasının yazdığı programı tekrar yazmaya gerek yok, başkasının yazdığı programı “en iyi” kullanma seviyelerine gerek var.

Bana kalsa sayfalarca yazarım, çok doluyum, hem sorun anlamında doluyum, hem bilgi anlamında 🙂 Kendime Çin menşeili tasarım harikası çok güzel bir telefon aldım senenin başında, daha gümrüklere emir geçilmeden önce alabildim diyelim, sonra başladım pasaport aramaya, bulamadım, herkesin çenresinde sürekli yurtdışına giden gelen insanlar yok. “Neden aldın o zaman ?” diye soranlar var, çünkü kazandığım para alın teri, kazandığım para değerli, 2000 TL’e satılan teknolojiyi 1000 TL’ye almak istedim, doğal olarak, Amerikalı’nın bu hakkı varsa, benim de olmalı, ben ondan daha meraklıyım ! Daha bilgiliyim, ondan daha çok hak ediyorum. Çin seddini bile bizim yüzümüzden yaptı Çin’liler, eskiye dayanan bir hukukumuz var ne de olsa 🙂 Sonuç olarak ben aldığım telefonu, Snapdargon 800, pasaportsuz kullanmayı başardım, legal veya illegal bu konu tartışılır..

Pc teknolojilerinde olduğu gibi telefon donanım teknolojisi de üst seviyelere ulaştı, şimdi ki sorunumuz bu donanım seviyesini en iyi derece kullanabilecek yazılımlar. Telefonların kendi yazılımları, romları başta olmak üzere, aslında sorun olarak algıladığımız çoğu şey, yazılım sorunu, telefonun değil. Ekranına görüntü gelmeyen, şarja takınca pili dolmayan çoğu telefon aslında göçmüş yazılım kurbanı, aslında hala canlılar, yabancı terimlerde “brick, soft brick, hard brick” olmuş derler, bunu da hiç bir distribütör ve üretici firma bedavaya halletmez, kullanıcı hatası der çıkar, ama işin aslı en az yarısı kullanıcı hatası değildir, telefon sahibi sadece bir üst yazılıma geçmek istemiştir doğal olarak, yani aslında sorun üreticinin sorunudur, telefona attığı Android’in hazır olmamasıdır, daha çok para kazanmak için gerekli testlerden tam olarak geçmeden piyasaya sürülmesidir. Ben kendim bu tarz sorunları halledebiliyorum, bilgilerimi de paylaşmaya hazırım. Adım adım..

Benim şöyle bir hayalim var, androidbrick.com’u Android telefonlar konusunda ülkenin en kapsamlı “bilgi” hazinesi haline getirebilmek, kendi araştırmalarım, tecrübelerim sırasında gördüm ki, çoğu yabancı kullanıcının bile zor ulaştığı bilgiler var, programlar var, romlar var, varda var. Türk kullanıcısının her türlü sorununa, problemine şahsen ve site ile yardımcı olabilmek. Bir sürücü mü lazım oldu ? Ulaşın bana, bulup siteye koyayım, herkes faydalansın, elinizdeki yabancı dil telefona  Türkçe rom mu lazım oldu, haber verin, bulayım, yoksa bir kaç kişi bir araya gelip derleyelim, herkes faydalansın.

Her türlü görüşlerinize, eleştirilerinize, katılımlarınıza açığım, insanlık sınırlarında olduğu sürece tabiki :).  Gelin hep beraber Dünya’ya , içinde ticari kaygı olmayan amatör ancak meraklı ruhların, ticari kaygısı olan sözde profesyonel ruhları nasıl alt edebileceğini gösterelim..

@androidbrick

oppo-find-7
355521-oneplus-one Oppo-Find-7-1-1280x720 xperia-z2-hero-white-1240x840-f32a46b85edbbbbee660994b7e80d2e1 section_0_product LG_G3_3 HTC-M8-One-2-conceptmaxresdefault main-7 vivo_xshot_shopozz_04 section_0_product

general-mobile-discovery-elite

8
Leave a Reply

Please Login to comment
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
testandroidxercanbrave1907Hüseyin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ercan
Üye
ercan

…Elimizdeki bu küçük bilgisayarları hakkı ile kullanabilelim…
bu sözünüz üzerine aklıma gelenleri paylaşayım.
her gün metroda, metrobüste, otobüste, dolmuşta hatta yürüyen merdivende elimizdeki akıllı telefonlarla çoğunluğumuzun sadece ve sadece candy crash oynadığını görünce içim acıyor.

“küçük bilgisayar” tanımlamanız çok doğru: cebimizde, bizi uzaya götürecek teknoloji mevcut biz son model telefonları alıp şeker patlatıyoruz, karpuz doğruyoruz.

hayır patlatma demiyorum zevk için yine patlat:) ama be mübarek ne diye +2000TL verip, ve hatta son modeli çıkınca elindekini son modeliyle değiştirip şeker patlatıyorsun, karpuz doğruyorsun.

bi kitap oku, bişeyler araştır. hiçmi merak ettiğin bir zamazingo yok. faydalı bi işle uğraş.

der geçerim…
saygılar.

ercan
Üye
ercan

**yurt dışından gelirken cebime attığım telefona 100 TL haraç vererek kullanmak istemiyorum. pasaport da bulunabilir yerine göre ama bulmak istemiyorum.
**zenginleri daha da zengin edeceğim diye 1 liralık mala 1.5 lira yerine göre 2 lira vermek istemiyorum.
**sitenizin kuruluş amacı olan bu felsefe bir yara hepimiz için.
bu da isteyeni bilgiye doğru sürüklüyor sizin yaptığınız gibi.

şahsen gönülden destekliyorum sizi.
iş başa düşünce ileride daha çok rahatsız ederiz.
saygılar.

brave1907
Üye
brave1907

engin bilgilerinizden faydalanabileceğimiz yazılarınızı bekliyoruz.
Site hayırlı olsun…

Hüseyin
Üye
Hüseyin

Bi an için yukardaki telefonu sandım 😀