Türkcell T50 Almayın ! En Azından Bu Fiyata..

1_600x450

Düzeltme : İlk bakışta Zte Star 1 zannettiğim telefon Zte Blade Vec 4G modeliymiş, özellikleri daha da düşük, 1GB ram, 1.2 işlemci hızı, Star 1 ‘de 2GB ram ve 1.6 hızında 4 çekirdek işlemci var, bu hata yazının içindeki formülü benim lehime değiştiriyor sadece, çünkü bu model Star 1 modelinden daha da ucuz…

Daha yeni gördüm T50 modelini, kendim ZTE markasının bir hayranı olduğum için, çok kaliteli ürünler çıkartıyorlar son zamanlarda ve de çok uygun fiyatlardan satıyorlar, yurtdışında tabiki, hemen dikkatimi çekti. Sitesine girdim, önce fiyatı görünce şok oldum (niyeyse, farklı olamazdı ki zaten), 42,99 TL x 24 ay = 1031,76 TL ! Bu arada hani cep telefonlarına taksit kalkmıştı ? A pardon, Türkcell taksit yapmıyor, banka kredisi çıkartıyor ! Devlet ile Büyük şirketler ELELE, biz vatandaşlar yine sürüne..

Bizim bilinçsiz tüketici sınıfında başa oynayan insanımız sanıyorki bu telefonu Türkcell üretiyor, yorumlara baktım da “Türkcell yaparsa en iyisini yapar” gibisinden yorumlar var, doğrusu şöyle olmalı “Türkcell satarsa en fazla karı yapar” !

Telefonun orijinal adı ZTE Star 1 ve aslında gerçekten çok başarılı bir telefon, asıl fiyatına oranla tabiki ! ( ne çok ünlem kullandım bu yazıda, e dayanamıyor insan..). Yurtdışı ZTE’nin fiyatı 225 $, yani dükkanlarda 200 $’a kadar bulunabiliyor.

Bugünkü kurdan 420-450 TL arası bir fiyat yani. Peki sizce Türkcell gibi büyük bir firma bu telefonları ZTE’den ne kadara alıyordur, e adetli alım söz konusu. 200 $’ın baya bir altında bence. Hadi biz yine bu rakamı baz alalım. Telefon başına 600 TL kar !! Bu mu vatandaşını düşünen dünya devi şirket ? Tabi.. Hadi diyelim garanti veriyor, verdiği garantiyi de biliyoruz, her fırsatta “kullanıcı hatası” diyerek işin içinden sıyrılıyorlar kafalarına göre, yani o da yalan..

Yurt dışındaki servis sağlayıcıları bu tarz telefonları kullanıcılarına bedava veriyorlar, daha doğrusu siz  diyorsunuzki “tamam 2 sene Türkcell hattı kullanacağım” ve bedavaya alıyorsunuz telefonu sadece konuşma ücreti ödeyerek. Aradaki farka dikkatinizi çekerim. Biri bedava, diğeri minimum 600 TL karla. Yazık içinde geçen o “Türk” kelimesine.. Yeri gelmişken de belirteyim, Türkcell öyle yazılmaz diyenleriniz olabilir, hayır arkadaşlar bence doğrusu benim yazdığım gibi, alfabemizin noktalı harflarini bile yabancılara kabul ettiremiyoruz henüz, ama latin olmayan bir sürü alfabe olduğu gibi yerini alıyor nette..  Neyse konumuzdan uzaklaşmayalım, biz bir teknoloji sitesiyiz, politika değil..

zte-star-1
ZTE Star 1

 

-HGpvN-z
ZTE Blade Vec 4G / Türkcell T50

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x