1_600x450

Düzeltme : İlk bakışta Zte Star 1 zannettiğim telefon Zte Blade Vec 4G modeliymiş, özellikleri daha da düşük, 1GB ram, 1.2 işlemci hızı, Star 1 ‘de 2GB ram ve 1.6 hızında 4 çekirdek işlemci var, bu hata yazının içindeki formülü benim lehime değiştiriyor sadece, çünkü bu model Star 1 modelinden daha da ucuz…

Daha yeni gördüm T50 modelini, kendim ZTE markasının bir hayranı olduğum için, çok kaliteli ürünler çıkartıyorlar son zamanlarda ve de çok uygun fiyatlardan satıyorlar, yurtdışında tabiki, hemen dikkatimi çekti. Sitesine girdim, önce fiyatı görünce şok oldum (niyeyse, farklı olamazdı ki zaten), 42,99 TL x 24 ay = 1031,76 TL ! Bu arada hani cep telefonlarına taksit kalkmıştı ? A pardon, Türkcell taksit yapmıyor, banka kredisi çıkartıyor ! Devlet ile Büyük şirketler ELELE, biz vatandaşlar yine sürüne..

Bizim bilinçsiz tüketici sınıfında başa oynayan insanımız sanıyorki bu telefonu Türkcell üretiyor, yorumlara baktım da “Türkcell yaparsa en iyisini yapar” gibisinden yorumlar var, doğrusu şöyle olmalı “Türkcell satarsa en fazla karı yapar” !

Telefonun orijinal adı ZTE Star 1 ve aslında gerçekten çok başarılı bir telefon, asıl fiyatına oranla tabiki ! ( ne çok ünlem kullandım bu yazıda, e dayanamıyor insan..). Yurtdışı ZTE’nin fiyatı 225 $, yani dükkanlarda 200 $’a kadar bulunabiliyor.

Bugünkü kurdan 420-450 TL arası bir fiyat yani. Peki sizce Türkcell gibi büyük bir firma bu telefonları ZTE’den ne kadara alıyordur, e adetli alım söz konusu. 200 $’ın baya bir altında bence. Hadi biz yine bu rakamı baz alalım. Telefon başına 600 TL kar !! Bu mu vatandaşını düşünen dünya devi şirket ? Tabi.. Hadi diyelim garanti veriyor, verdiği garantiyi de biliyoruz, her fırsatta “kullanıcı hatası” diyerek işin içinden sıyrılıyorlar kafalarına göre, yani o da yalan..

Yurt dışındaki servis sağlayıcıları bu tarz telefonları kullanıcılarına bedava veriyorlar, daha doğrusu siz  diyorsunuzki “tamam 2 sene Türkcell hattı kullanacağım” ve bedavaya alıyorsunuz telefonu sadece konuşma ücreti ödeyerek. Aradaki farka dikkatinizi çekerim. Biri bedava, diğeri minimum 600 TL karla. Yazık içinde geçen o “Türk” kelimesine.. Yeri gelmişken de belirteyim, Türkcell öyle yazılmaz diyenleriniz olabilir, hayır arkadaşlar bence doğrusu benim yazdığım gibi, alfabemizin noktalı harflarini bile yabancılara kabul ettiremiyoruz henüz, ama latin olmayan bir sürü alfabe olduğu gibi yerini alıyor nette..  Neyse konumuzdan uzaklaşmayalım, biz bir teknoloji sitesiyiz, politika değil..

zte-star-1

ZTE Star 1

 

-HGpvN-z

ZTE Blade Vec 4G / Türkcell T50

8
Leave a Reply

Please Login to comment
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
android1ickhüseyinw810itestandroidxonurcmk Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hüseyinw810i
Üye
hüseyinw810i

osman abi t50 almayın konusunu okudumda ayni benim gibi düşünüyorsun ülkemiz için bu telefon olayı tam bi cari acık milletimizi kazıklıyorlar

onur
Ziyaretçi
onur

kardeş t50 700 tl amazonda 800 tlye denk geliyor

cmk
Üye
cmk

Bundan önceki t20 seriside huaweinin telefonlarıydı onlarda da bukadar kar payı koymuşlardı yetmedi heralde milleti sömürmeye doymuyorlar!

remezan
Üye
remezan

Sunu biz uygulasak bu fırmalar mike mike bize bedava telefon vercek. Wifi uzerinden konussak.

Hüseyin
Üye
Hüseyin

Sar değeride yüksekmiş galiba