Moto Z Play 2

Moto Z Play: Snapdragon 625 ile Modüler Telefon

Lenovo Motorola’yı aldığı günden itibaren beklendiği gibi telefon piyasasındaki (özellikle Amerikan pazarında) etkinliğini arttırabilmek adına çeşitli yeniliklere gitmeye başladı. Moto Z serisinin yeni orta sınıf telefonu Moto Z Play de Moto Mods desteği ile geliyor.

Lenovo Moto Z Play

Lenovo’nun Moto Z serisi telefonlarına harici olarak hoparlör, pil, koruyucu kap ve projektör (yansıtma/projeksiyon cihazı – Türkçe için kelimelerden hangisinin kullanılacağı konusunda kamuoyu henüz kesin fikrini oluşturmamış gibi) bağlanabiliyor. Bu aksesuar (mod)ların bağlantı noktası ise telefonların arka alt kısmında bulunan manyetik şeritler.

Moto Z Play Özellikleri

5.5″ Super AMOLED (yani ekranda bir hasar durumunda ‘digitizer’ ayrı olmadığından bütün ekran değişmek zorunda) ekranında 1080p çözünürlük sunan Moto Z Play, Snapdragon 625 işlemcisi, 3GB RAM ve 32GB/64GB arttırılabilir dahili hafızasıyla satışa sunulacak. Ekranın alt kısmında parmak izi okuyucuya yer veren telefon, parmak izi okutarak Android Pay ile ödemeye de imkan tanıyor (fonksiyon bizi ne kadar alakadar etmese de).

Telefon, ağabeyi Moto Z’ ve Moto Z Force’tan farklı olacak şekilde kulaklık girişi bulunduruyor. Ama kulaklık girişi tahmin edeceğiniz gibi telefonun Moto Z’deki 5.2mm inceliği koruyamayıp 6.99mm‘ye çıkmasına sebep oluyor. Düz arka yapısına rağmen bu kalınlığa ulaşan Moto Z Play günümüz şartlarında kullanıcıya epey kalın gelecektir. Ek bir özellik olarak telefonun su geçirmez kaplamayla kaplandığı bilgisini paylaşmak yerinde olacaktır.

Moto-Z-Play-3

Pil kısmına gelince Moto Z Play’in 3150mAh‘lık pil ile geliyor olması Moto Z’ye (2600mAh) bakıldığında şaşırtıcı gelebilir. İşlemcinin düşük güç tüketimi göz önüne alındığında şirketin 50 saat ekran açık kalma süresi (screen on time) vadediyor olması akla biraz daha yatıyor. Durum böyle olsa da eğer ki yeterli gelmezse sadece 59.99$ verip 2220mAh’lık modüler pili de ekleyerek zaten kalın olan telefonunuzu 13.1mm kalınlığa çıkararak özlediğiniz Nokia (bkz. Nokia 1202) günlerinize geri dönebilirsiniz.

Moto Mods

16MP f/2.0 arka kamera ve 5MP’lik ön kamerasıyla pek beklenen performansı sağlayamayan Moto Z Play, elbette ki bunu modüler yapısıyla çözüyor($$$). Henüz satışa sunulmamış kamera modülü fotoğraf meraklılarının ilgisini telefona çekmeyi (belki) sağlayabilir.

449.99$ gibi bir fiyat etiketine sahip olacak olan Moto Z Play bakıldığında, şimdiye kadar çıkmış en düşük fiyatlı telefon olsa da sağlayacağı özelliklerle aynı fiyat bandındaki ürünlerle rekabet edebilecek gibi gözükmüyor. Modüler yapısı kullanıcılar için tercih sebebi olabilir gibi gözükse de piyasadaki alternatiflerinden ayrışabileceği konusunda emin değilim. Zaten mevcut şartlarda Türkiye pazarında telefonu bulunmayan Lenovo, şartları değiştirmek için girişimde bulunacaksa dahi bu fiyatların üzerine vergi/harçlar da eklendiğinde telefonlarını Türkiye’de satmayı aklından geçirir mi bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x