Nokia 6

NOKIA 6

Nokia 6 1

 

Cep telefonu denilince ilk akla gelen, zamanının 1 numaralı cep telefonu üreticisi Nokia geri döndü, üstelik Android işletim sistemi ile. Şöyle bir gerçek var, zamanında Microsoft ile anlaşıp Windows işletim sistemi seçeceğine Android ile devam etmiş olsalardı şu an eski mevkilerinden çok da uzak olmayacaklardı, fakat bu gelişmelerin ardından bu yarışa sıfırdan başlıyorlar, marka ismi hariç.

İlk model “6” sadece Çin pazarına yönelik, eh hızlı bir başlangıç yapmak için dünyanın en büyük cep telefonu pazarını seçmek yanlış bir karar sayılmaz. Ancak özelliklerine göre pahalı sayılabilecek bir rakam ile satışa çıkacak olan Nokia 6 bakalım ülkenin dev üreticileri karşısında neler yapabilcek.

Gelelim özelliklere. İşlemci Snapdragon 430, evet ilk model giriş seviyesi bir model burdan anladınız. RAM 4GB, ROM 64GB, SD kart girişi bulunuyor. Ekran 5.5″ Full HD, 2.5D kavisli Gorilli Glass koruma. Batarya 3000mAh. Bu işlemci konfigürasyonu ile 32 gün stand by süresi veriliyor, 18 saat 3G konuşma, 22 saat sürekli müzik çalma.

Arka kamera 16MP, 1 μm piksel büyüklüğünde sensör ve f/2.0 diyafram. Ön kamera 8MP, 1.12 μm, f/2.0, 84 derece geniş açı. İşletim sistemi Android 7.0.

154 x 75.8 x 7.85 mm ölçülerinde olan Nokia 6 aluminyum gövdeden oluşuyor, parmak izi okuyucusu ön tarafta home tuşu ile birlikte ve kapasitif tuşlara sahip. Genel olarak baktığımızda fena bir tasarım değil, en azından şampanya veya gül rengi gibi sıkıcı renklere sahip değil, bildiğimiz Nokia siyahı.

Nokia 6 2

Nokia 6 çift TFA9891 akıllı amfi ile geliyor ve Dolby Atmos desteği var. Cihazda mikro USB girişi var, TYPE-C değil.

Fiyat : 250 $.. Dediğim gibi, bu sınıfta rakiplerine oranla yüksek. Kamera performansı iyi olursa, ses özellikleri kağıt üzerinde başarılı, tasarımın albenisi var, üzerine Nokia kalitesini de ekleyince belki biraz zorlar, hatta fiyatında düşüş yaşarsa sonra çıkacak olan üst seviye modellerinin önünü açar. Akıllardaki son soru, acaba Nokia Android modellerinde son kullanıcıya yönelik yazılım özgürlüğü getirecek mi ? Yoksa bazı markalar gibi kitli bir şekilde mi piyasaya çıkacak ? Yazılım tarafındaki politikası mutlaka satışlarda önemli bir rol oynayacaktır.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x