05

UMi Z, MediaTek Helio X27’li ilk Telefon

MediaTek’in en son işlemcisi Helio x27, yeni bir mimari değil yanlış anlaşılmasın, saat hızı arttırılmış x25 diyebiliriz, 2.6GHz, öncelik olarak Umi ve LeEco firmalarına verilmiş. Bu anlaşmanın ilk meyvesi de 26 Ocak’da piyasaya çıkıyor, Umi’den Z modeli.

umi z 5

Her ne kadar MTK işlemci deyince kafalarını başka tarafa çeviren bazı arkadaşlarımız olsa da, fiyat/performans olarak oldukça iyi işlemciler Helio serileri, hem enerji tasarrufu olarak, hem saat hızı olarak, hem de grafik işlemci olarak. Bu konuda ön yargılı olan arkadaşlara hatırlatma babında, x27’de kullanılan grafik işlemci Mali-T880 serisi, yani Samsung’un Exynos işlemcili Galaxy S7 ve S7 Edge modellerinde kullandığı seri (çekirdek sayıları farklı). Yine belirtmeden edemiyeceğim, burada Helio serisinden bahsediyorum, telefon modelinden değil, o kısım tabi ki fiyat performans olarak alıcının kanatine kalmış. Aynı fiyat sınıfında Qualcomm 820’li telefonlar da var farkındayım, yani işi sadece CPU/GPU tarafına çekmek artık yanlış oluyor. Akıllı telefon kullanan her kesim sürekli 3D ağırlıklı oyunlar oynayıp benchmark testleri yapmıyor, gündelik olarak paşa paşa kullanıyor. Resim çekiyor, müzik dinliyor, bu kalabalığın arasında fark isteyenler ise telefonun öncelikle tasarımına bakıyor, ben bu kesime giriyorum sanırım. Kaliteli ve büyük ekran + tasarım benim için yeterli.

umi z 1

Gelelim Umi Z’ye. Tasarım olarak pek özgün olduğu söylenemez, ancak bu firmaların öncelikleri telefon satmak, o yüzden doğaş olarak çok satan telefonların tasarımlarından etkileniyorlar, diyelim. Genel hatları ile baktığımızda tek parça aluminyumdan işlenmiş gövdesi üst sınıfa işaret. Kalınlık 8.2 mm, ağırlık 175gr, yan kenarlar ince sınıfına giriyor. Hem önde hem arkada 13MP Samsung S5K3L8 sensör kullanılmış. 4K video desteği bulunuyor. Arka kamera tasarımı sizi yanıltmasın, dual değil, tek kamera. Sensor yanına lazer fokus yerleştirilmiş. Flaş olarak ise Quad, yani 4 renk ışık kullanılmış. Önde de flaş var, selfie’ciler için ideal.

umi z 3

Ekran 5.5″ Full HD Sharp panel, kalitesine söz yok. Koruma ise Dragontrail, Gorilla’nın rakibi (hep geriden gelen rakibi). Ses çıkışı üst seviye, NXP TFA9890 destekli, iPhone ve Samsung sınıfında diyebiliriz, kağıt üzerinde tabi.

Batarya kapasitesi 3780mAh. Hızlı şarj desteği var. Full şarj 100 dakikada gerçekleşiyor, yarım saatlik şarj 1 günlük kullanım süresi veriyor (normal kullanım).

umi z 6

Parmak izi okuyucu ön tarafta ve çoklu kullanım desteği ile geliyor, birden fazla tuş işlevi var yani. Meizu ve ZUK örneklerinde olduğu gibi. Umi Z çift simli, sim slotlarından biri 256GB’a kadar SD kart destekli.

Type-C üzerinden OTG desteği var. Type-C üzerinden Hi-Fi ses desteği de mevcut gibi gözüküyor, ancak normal kulaklık çıkışı da var.

umi z 4

279.99$ olarak açıklanan satış fiyatı, kampanya kapsamında, ilk 10Bin alıcı için, 219.99$’a düşürülmüş. Düşünenler için satın alma linki :

 

Umi Z Satın Al

 

 

 

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x