EaseUS Todo PCTrans 2

Windows 10 ipuçları, Windows 10 konulu EaseUS Kampanyası

Start10_windows10style

 

Windows 10 ipuçları, Windows 10 konulu EaseUS Kampanyası

 

EaseUS Software firması Temmuz ayı boyunca Windows 10 sistem yükseltmesi konulu bir kampanya düzenlemiş bulunuyor. Bu kampanya kapsamında, sisteminizi Windows 10’a yükseltmeli misiniz yoksa gerek yok mu konuları da işleniyor. Bu başlıklar altında, kullanıcılar karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunma fırsatı da bulacaklar. “EaseUS Todo PCTrans Pro” programına ücretsiz sahip olma şansınız olacak, bu program sayesinde “system/data/applications(uygulamalar)” klasörünü PC de istediğiniz yere yedekleme şansınız var.

Kampanyanın sayfası : http://www.easeus.com/campaign/windows-10-system-upgrade-and-backup-solution.html

Sistemini Windows 10’a yükseltmeyi düşünenler için yapılan ön araştırma ve tecrübeleri sizinle paylaşalım. “Start” menüsünün geri dönmüş olması büyük kolaylık, hem de daha şık ve işlevsel bir biçimde. Performansı da oldukça ön planda. “Cortana” özelliği, çapraz platformlarda kullanma özelliği ile çok gerektiğinde çok yardımcı olabiliyor. Şimdi başlıca özellikleri sıralıyalım, eminiz ki bunları okuduktan sonra sizler de Windows 10’a geçiş yapmak isteyeceksiniz.

 

Neden Windows 10 ? :

 1. Hız. Windows 7 veya 8.1’e oranla çok daha hızlı açılan bir sistem. DirextX 12 ile beraber gelen artı hız artışı oyuncuları da yakından ilgilendiriyor.
 2. Startup/Başlangıç menüsü. Kullanıcılardan gelen tepkiler doğrultusunda start menüsü, Windows 8’deki start ekranı ile nihayet yer değiştirdi.
 3. Cortana. Teknoloji ile “konuşmak” her zaman iyidir. Siri veya arkadaşı Google’ı kullandıysanız teknoloji ile koşuyor olabilmenin ne kadar zevkli olabileceğine şahit olmuşsunuzdur.
 4. Daha iyi bir web tarayıcı. Microsoft Edge, daha önceki işletim sistemlerine oranla daha gelişmiş ve daha iyi. Hız ve daha gelişmiş uyumluluk dışında, “sayfa işaretleme” ve “okuma modu” gibi ek özellikleri de beraberinde getiriyor.
 5. Güvenlik. Windows 8.1’den bildiğimiz güvenlik özellikleri şimdi daha da üst seviyedeler. Windows 10’a özel 3 yeni güvenlik özelliği, aygıt koruma, Microsoft Passport ve Windows Hello. Bu özellikler hakkında daha fazla bilgi için : https://blogs.windows.com/business/2015/04/21/windows-10-security-innovations-at-rsa-device-guard-windows-hello-and-microsoft-passport/ .
 6. Snap özelliği. Tek bir ekranda aynı anda 4 adet uygulama kullanabilme özelliği.
 7. Universal uygulamalar. Windows mağaza uygulamalarını artık masaüstüne kullanabiliyorsunuz. Windows 7 kullanıcıları bu konu hakkında hiç tecrübe sahibi olamadılar.

 

Windows 10’a geçişin oluşturabileceği problemler :

 1. Daha az disk alanı. Windows 10’a yükseltmeyi seçerseniz eski sistem “windows.old” klasörü olarak hard diskte korunuyor. Hem bu alan hem de Windows 10’nun kapladığı alan birleşince baya bir yer kaplıyorlar.
 2. Gizlilik. Windows 10 bazı dosyaları default olarak paylaşıma açabiliyor. Eğer kullandığınız PC’de paylaşım ile ilgili gizlilik endişeleriniz var ise bunları kontrol etmek gerekir.
 3. Eski sisteme dönememe. Eğer Windows 10’a yükseltme yolu ile geçerseniz, eski sisteme geri dönüş imkanınız olmuyor. Komple sistem yedeği alarak sıfır yükleme yapmanız gerekir, bu ayrıntı gözden kaçmamalı.
 4. Data kaybı. Eğer “C” diskinde bir klasörde müzik, resim vs gibi data saklıyorsanız, yükseltme aşamasında bunlar siliniyor, bu yüzden bu tarz dataların yedeklenmesi çok önemlidir.
 5. Sistem yedekleme yok. Önceki Windows sürümlerinden alışık olduğumuz sistem yedekleme Windows 10’da kapalı geliyor. Bu özelliği manule olarak açabiliyoruz fakat bu işlem eskisi gibi kolay değil, aktif etmek zaman alan bir prosedür.

EaseUS Data Recovery

 

Windows 10’nun saklı özellikleri :

 1. PDF’e aktarma. Önceki Windows’larda bu işlem için 3. şirket yazılımları kullanmanız gerekiyordu. Dosyaları PDF olarak saklamak isteyenler artık bu konuda Windows 10’un yerleşik PDF özelliğini kullanabiliyorlar.
 2. Windows güncellemelerini önceden zamanlıyabiliyorsunuz. Arka planda indirilen güncellemelerin yüklenmeleri için belirli bir zaman aralığı seçebiliyorsunuz, ki bu oldukça yararlı olabiliyor. Eskisi gibi güncelleme sonrası uzun bekleyişler ortadan kalkmış oluyor.
 3. Xbox yayını. Windows 10 ile birlikte artık Xbox oyunlarınızı yerel bilgisayarınızdan yayınlama imkanınız var.
 4. Disk alanı sezinleme. Artık bilgisayarınızdaki dosya türlerinin ne kadar yer kaplayabileceğini ön görebiliyorsunuz ve daha da iyisi bu konuda çözüm de oluşturabiliyorsunuz. Kapasiteniz bitmeden haberiniz oluyor ve önlem alabiliyorsunuz.
 5. Ayarlanabilir Start menüsü. Start menüsü öğelerini sürükle bırak yaparak zevkinize göre yeniden düzenliyebiliyorunuz.
 6. Oyun veya uygulama kayıt özelliği. Artık kullandığınız bir uygulamayı veya oynadığınız bir oyunu eşzamanlı olarak “Game DVR” özelliği ile kayıt etmeniz mümkün.

 

Bu bilgiler doğrultusunda, sisteminizi Windows 10’a yükseltmeyi düşünüyorsanız, öncelikle yeterli disk alanınız olduğundan emin olun. Sonrasında önemli datalarınızın yedeği mutlaka alın. Eğer yükseltme işlemi bir şekilde başarısız olur ve kayıp data probleminiz olursa, unutmayın, endişelenmeden önce yapabilecekleriniz arasında “EaseUS data recovery wizard free” programını kullanmak olacaktır, 2GB’a kadar olan datalarınızı ücretsiz sürüm ile rahatça kurtarabilirsiniz.

 

easeus-datarecovery-luckytuvshee
[views]

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x