Mi MIX 06.0

Xiaomi’den Mix Sürprizi, Yeni Tasarım Çağı Başlıyor.

Bugün herkes Xiaomi Mi Note 2’nin lansmanını beklerken hiç hesapta olmayan 2. bir model ile karşılaştı, Mi Mix. Bu model aslında prototip, ancak son anda üretip satmaya karar verdi Çin’li telefon devi Xiaomi firması. 2016 yılı bitmeden bu tarz bir tasarım görmek insanı heyecanlandırıyor. Bu demektir önümüzdeki sene içinde, en azından Çin’li rakiplerden buna benzer tasarımlar da gelecektir. Kazanan her zamanki gibi önce Çin sonra dünya vatandaşları olacak, biz ? Biz daha sınıfını arayan bir toplumuz, şimdilik bize YOK..

xiaomi-mi-mix

Tasarım Fransız Philippe Starck’a ait. Adam tasarlamış ! Gerçi hepimiz biliyoruz Sharp’dan esinlenilmiş, sorun yok, Mix’in özellikleri bir üst çağdan gelme. Telefon komple seramik yapıya sahip olacak, arkası, kasası, yan tuşlar hepsi seramik. Hal böyle olunca ön camı kasaya yerleştirmek için de farklı bir teknik söz konusu, ahşap işinde olduğu gibi “geçme” tekniği. Yani camın seramiğe geçişi, yapıştırma yok. Ön kamera tahmin edeceğiniz üzre telefonun altındaki tek “etli” kısıma yerleştirilmiş, başka kısım da yok zaten, her yer ekran 🙂

xiaomi-mix-03-1

%91.3 ekran/kasa oranı, bu bir rekor, tasarım harikası aslında. 17:9 oranında 6.4″ lik, 2040×1080 çözünürlükte dev ekran. Xiaomi ilk defa bu modelde ekran tuşları kullanacak, tuş alanı ölçekten çıkınca geriye 16:9 FullHD alan kullanıcıya kalıyor. Tasarım harika, telefonun 6.4″ olması, bana göre, daha da muazzam, sınırları zorlamışlar bu sefer, her zaman dediğim gibi, “büyük” ekran iyidir..

xiaomi-mix-05-1

Qualcomm Snapdragon 821, 4GB/128GB (515$) veya 6GB/256GB (590$) Ram ve Rom. Arkada 16MP, önde 5MP kameralar. 4.400mAh ! batarya.  Gerisi de ayrıntı zaten..

 

xiaomi-mix-hands-on-image-01

xiaomi-mix-hands-on-11

xiaomi-mix-hands-on-09

xiaomi-mix-hands-on-03

xiaomi-mix-hands-on-04

xiaomi-mix-hands-on-05

Yakınlık sensörü ve kulaklık ? Kulaklık için “piezoelectric ceramic technology”, sensör için “ultrasonic sensor” diye cevap geliyor Xiaomi’den. 3 kenarı olmayan 6.4″ boyutunda seramik bir telefon, ben çok sevdim..

Bu arada telefonun ilk planda aylık 10bin adet üretimi olacak, seramik yapısı üretimi zorlaştırıyor, bunu Mi 5’in seramik arka kapaklı Pro modeli örneğinde de görmüştük. Yani kısaca başlangıçta diğer Xiaomi modelleri gibi elde etmesi çok da kolay olmayacak  Mi Mix’i.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x