220 india 1

Dünya’nın En Büyük Cep Telefonu Pazarı Çin. Apple 3. Samsung 6. Sırada.

Dünya’nın En Büyük Cep Telefonu Pazarı Çin. 1.7 Milyar insanın yaşadığı dünyanın en kalabalık ülkesi, doğal olarak tüketici pazarında hep 1. sırada. Söz cep telefonu olunca ve bu sektörü de orjinal markaları ile son yıllarda çok iyi bir şekilde lanse ettikleri için rekabet üst safhada. Satış rakamları dudak uçurtacak cinsten. Bunun formülü şu : 1.7 milyar vatandaşın %90’nı cep telefonu kullanıyor ve bu insanlar en az her 6 ayda bir model değiştiriyor.. Gel de bu pazara mal yetiştir.. Şu marka neden Türkiye’ye gelmiyor sorusunun en net cevabı.. Adamlar 1. büyük pazar, hemen yanlarında dünyanın en büyük 2. pazarı Hindistan, oraya da yüklü miktarda ürün satıyorlar. Dünyanın en büyük 3. pazarına bile girmek için henüz çaba sarfediyorlar (Amerika). Bizim sondan bilmem kaçıncı pazar olan ülkemiz kimin umrunda ? Hem bizim pazarı #GururlaYersizler takımı ele geçirmiş durumda, yakın zamanda kimseyi sokmazlar boşuna heveslenmiyelim..

Geçelim konumuza, ilk tablomuz Çin’de 2016 yılının ilk yarısında online/internet üzerinden yapılan satışların tablosu. 17 miyon adetten fazla rakam ile Xiaomi 1. sırada, bu markanın 2010 yılında kurulduğunu hatırlatalım. 2. sırada en eski markalardan biri olan Huawei var. İlk 2 sıra adet olarak arayı bayağı açmış durumdalar. 3. sırada Çin’in en yeni fakat en iddialı markalarından olan LeTV/LeEco var. Apple yani iPhone 4. sırada. Meizu 5. İlginç bir istatistik, 3-4 ve 5. sıradaki markaların toplam satışları bile Huawei kadar değil. Online satışın kralı Xiaomi ve Huawei.

Online-sales

İş sokak (dükkan ve bayi kanalı) satışına gelince işler bayağı bir değişiyor, savaşın yüzü değişiyor. Online satışlara 1 milyonu geçemeyen Oppo firması dükkan ve bayi satışları ile 28 milyon adetten fazla satıyor. Kardeş firması Vivo 24 milyondan fazla rakam ile 3. sırada, araya tabiki yine Huawei firması yerleşiyor 27.9 milyon adet satış rakamı ile. iPhone 22 milyon adet, Samsung ise yarısı, 11 milyon telefon. Online satışların 1. firması Xiaomi  6.2 milyon ile 9. sırada.

offline-sales

Online ve offline satışarın toplamına geliyoruz şimdi de. İlk 2 grafikte 2. olan Huawei doğal olarak toplamda açık ara 1. sıraya yerleşiyor, 43,779,722 adet telefon satış rakamı ! Hayırlı işler Huawei (hiç de sevmem bu markayı, cılız Kirin işlemcileri ve çirkin rom’larından oluşturdukları gereksiz pahalı telefonlar ve teknik anlamda çok da kullanıcı dostu oldukları söylenemez). 2. sırada sokakların ve gönüllerin kralı Oppo 29 milyon adet, 4. sırada kardeşi Vivo 25 milyon (bu sene muazzam bir atak yaptılar ve son çıkan modelleri Çin’liler çok sevdi). Xiaomi markası toplamda 5. sırada yer alıyor. Dünya klasmanında 1. sırada olan, Amerika’da bile bu sene iPhone’dan fazla satarak 1. olan Koreli dev Samsung Çin pazarında 6. sırada. Yine de son zamanlarda bir çok başarılı modeli ile yukarılara tırmanan Meizu firmasını geçiyor ve 7.’liğe itiyor. Bu tablolarda her ne kadar Huawei firması en başarılı olarak gözükse de iş aslında öyle değil. BBK Group, yani OPPO, Vivo ve OnePlus markalarının sahibi olan holding, ilk 4 sıra içerisinde 55 milyon adet satış rakamı ile aslında toplamda 1. diyebiliriz. Gözlerden kaçmasın.

Online-and-offline-sales

 

3. sırada tabi ki iPhone, neden tabi ki ? Nasıl Sovyetler Birliği ilk dağıldığında ülkede en çok talep Coca Cola ve Mc Donald’s markalarına olduysa, Çin’de de, dünyaya açıldıkça, kendilerine ait çok daha ileri markaları olmasına rağmen AMERİKAN markası olana özeniyorlar. Kalite farklı bir şey, marka olabilmek ayrı bir şey. Bunu da kapitalist sistemden öğreniyor bütün dünya doğal olarak. Reklamcılığın ve televizyonculuğun anavatanı olan Amerika’dan. İnsanları kandır, ceplerindeki parayı al mantığı. Gerçi bu anlamda son yıllarda bizim Müslüman Kapitalistler hepsinden ileri durumdalar, yalan dolan ile marka olmak konusunda..

 

[views]

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x