z9

İlk Yokkenar Telefon ZTE’den Geldi, Nubia Z9 !

z9Son dönemlerde kelime türetmek çok moda oldu, bu da benim literatüre katkım olsun, yokkenar telefon 🙂 . Bugüne kadar bir çok marka en ince kenarlı, incecik kenarlı, yok denecek kadar az kenarlı telefonu üretme yarışındaydı. Samsung’un Edge modellerini saymaz isek, ki onlar farklı bir kulvar, düz satıh üzerinde kenarsız telefonu üretmeyi başaran firma ZTE oldu, Nubia Z9.

Ne katkısı var ki diye soranlar olabilir, kullanımda çok bir getirisinin olmadığı kesin, ancak takdir edersiniz ki göze çok hoş geliyor, bir de tabiki telefonun enden boyutlarını iyi yönde etkiliyor. Teknoloji savaşı olarak da adlandırabiliriz bunu, çünkü sonuçta hiç kenarı olmayan, pardon yokkenarlı 🙂 telefonu üretmek bir mühendislik başarısı. Alttaki lcd ekran yanlardan destek almadan kasaya oturtuluyor bir şekilde, kolay iş değil.

Nubia Z9 aslında bir nevi yarı Edge olmuş çünkü resimde de göreceğiniz gibi yanlara dokunmatik işlevler atamış, adına da FIT demiş, Frame interactive Technology, fit oturmuş 🙂 İlk telefon incelemesi çıkana kadar bu işlevler nedir tam olarak bilmiyoruz, program veya gesture kısayolları olsa gerek.

Nubia Z9 FIT
Nubia Z9 FIT

2 Farklı versiyon olacak, klasik model 3GB ram ve 32GB ROM ile, Elite modeli ise 4GB ram ve 64GB ROM ile gelecek, fiyatlar bayağı bir yüksek, klasik modeli 600 $’ın üstünde. Bu arada unutmadan değineyim, önceki Z7 modelinde 5.5″ olan ekran bu modelde 5.2″‘e çekilmiş, ve QHD yerine fullHD panel kullanılmış (Sharp), ağırlık ise 192 gr ! Biraz ağır olmuş full metal ve cam olan telefon bu boyutlara göre. Yokkenar ve Nubia’nın o vazgeçilmez kırmızı “Home” tuşu dışında çok da göze farklı gelen bir yanı yok bence, yanlardan bakılınca metal olan tüm telefonlar birbirlerini andırıyor, herkesin ağzında bir “iPhone’a benzemiş geyiği” zaten süregeliyor, e evet hepsinin dört köşesi var !..

Telefonun iç yapısına gelince Qualcomm Snapdragon 810 2.0-1.5GHZ işlemci, 16Mpx arka IMX234 Exmor RS Sony modüllü kamera, 8Mpx geniş açı yine Sony’den IMX179 modülü, kameralar coşmuşlar yani (donanımsal resim çekme tuşu da unutulmamış), üzerine yeni bir ses sistemi de eklemiş, NeoSound 4.0, görüntü ve ses kayıt konusunda çok iddialılar. Ses çıkışına gelince, yine son zamanlarda moda olmaya başlayan ve ilk örneklerini Vivo markasında gördüğümüz HiFi sound desteği Z9’da da mevcut, kullanılan DAC AK4961. Pil 2900mAh, Dual SIM – Dual StandBy. İnfrared Uzaktan kumanda da unutulmamış. Boyutlar 14.74 x 6.83 x 0.89 cm. Renk seçenekleri ise siyah ve altın rengi. Kesin olan bir şey ise işçilik kalitesi, 1. sınıf ürün, kim ne derse desin, öyle iphone’a falan da hiç benzemiyor, Nubia bu 🙂

 

Nubia z9_6

 

 

z9_4

 

 

 

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x