zuk

Lenovo’ dan Yeni Bir Marka, Zuk Ve İlk Model Zuk Z1 !

ZUK-Z1

Lenovo‘ nun bir alt markası  olarak mobil pazara adım atacak olan Zuk, ilk modeli Zuk Z1’ i şekillendirmeye başladı. Zuk, 11 Ağustos’ta ilk akıllı telefonu Z1’i, basın etkinliğiyle tanıtma hazırlığı içinde. Zuk Ceo’ su Cheng Chang tarafından paylaşılan ve Z1′ in kesinleşen özellikleri :

Ekran boyutu 5.5 inç ( Hangi marka ekranı kullandığı, çözünürlüğü ve ppi değeri henüz belli değil )

ZUK-Z1-cam

Bu ve bundan sonraki senelerde adını sık duyacağımız USB Type-C 3.0  portu. Zuk Z1 bu portla dünyada ki ilk “ Usb 3.0 Type-C” lı telefonu olma özelliğine sahip. Bu port, 5gbps hızında veri transferine olanak sağlıyor. Artan dosya boyutlarını düşününce bu hız kulağa oldukça güzel geliyor.  U-Touch parmak izi okuyucu sensörü ile kişisel güvenliği bir seviye yukarı taşımayı başarmış.

ZUK-Z1_4

3 GB ram ile gelecek Zuk Z1’ in işlemcisi henüz belli değil. Kesin olan tarafı şu, 64 Bit Snapdragon bir işlemci ile geleceği. 808 ile mi? Yoksa 810 ile mi gelecek?

Zuk Z1’ in en güçlü silahı arttılırmış kapasiteye sahip 4000 mAh bataryası. Hiç elimizden düşürmesek, üstüne de ekran parlaklığını sonuna kadar açsak, şarjım eve gidene kadar yeter mi kaygısı taşımadan kullansak?  Bakalım bunlar mümkün olacak mı?  Zuk firmasının yazılım departmanın açıklamalarına göre yaptıkları optimizasyon sayesinde aşırı yoğun kullanımda ( 4G Lte ve Wifi aynı anda aktif, sosyal ağlarda gezinme, yoğun mail trafiği, whatsapp, wechat gibi uygulamalarda sürekli yazışma testleri yapmışlar. ) %100’ den, %50’ ye inmesi, 9 saat sürmüş ki bu oldukça iyi bir süre.

 

zuk_usb

 

 

Yedi band ( 1, 3, 7, 38, 39, 40 ve 41 )  4G LTE desteği  ve çift sim kart özelliği telefonun tercih edilebilir yanları arasında yerini alıyor.

ZUK-Z1_5

İşletim sistemi olarak; Android 5.1 tabanlı, Cyanogen OS’ u tercih eden firma en geniş rom desteği bulunan bu OS’ la iyi bir ivme yakalayabilir. Çünkü, Lenovo’ nun birçok modelinde rom desteği olmaması kullanıcıları oldukça rahatsız ediyordu.

13 MP bir kameraya ( Sony IMX214 sensör ) yer veren Zuk, kamera konusunda rakiplerinin bir tık arkasında kalacak gibi gözüküyor.

Fiyat olarak kulislerde dolanan meblağlar 300-370 dolar bandında. Oneplus gibi hızlı bir çıkış yapma arzusunda olduğu bilinen Zuk firmasının, belirleyeceği fiyat politikası oldukça önemli bir hal alıyor. Çünkü rakiplerinin, hemen hemen aynı donanımı sunduğu fiyat 400 dolar’ ın altında. 2015′ in 3. çeyreğinde ve daha sonrasında, uygun fiyatlı amiral gemisi modellerinin adını sık sık duyacağımızı söylemek sanırım yanlış olmaz. Bu ve bu tür agresif fiyatı benimseyen ve amiral gemisi segmentinde üst düzey donanımları uygun fiyata satan firmalarının sayısının artmasını görmek beni çok mutlu ediyor. Kaliteli donanımı, uygun fiyattan satılabildiği gerçeği ortadayken bu durumdan büyüklerin zamanla ders alacağı kesin.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x