MediaTek Helio X30 1

MediaTek Helio X30/X35 ile Devler Ligine Girmeye Hazırlanıyor..

mediatek-helio-x30-2

Tayvan menşeili mobil işlemci üreticisi MediaTek 2017 yılında rakiplerine daha da yaklaşmayı, belki de geride bırakmayı planlıyor. İlk 10 çekirdekli işlemci ailesi olan Helio X20 ve X25 ile bu alanda bir ilke imza atmış olsalar da, performans testlerinde rakipleri olan Qualcomm Snapdragon 820, Samsung Exynos 8890 ve iPhone (artık A10 Fusion) gerisinde kalmışlardı. Zaten aksine bir iddia da yoktu, X20 ve X25 işlemciler orta üst sınıfa yönelik işlemcilerdi. Buna rağmen bir çok üst seviye marka modelde yerlerini aldılar, pazara rekabet ve çeşitlilik getirdiler. Örnek vermek gerekirse Xiaomi’nin yeni modelleri Redmi Pro ve Redmi Note 4, LeEco’nun Le 2 ve Le 2 Pro modelleri, Meizu’nun Pro 6 ve MX6 modelleri.

TSMC’s 10nm FinFET yani şu an teknolojinin el verdiği en ufak çekirdek yapısı ile üretilecekler X30 ve X35 ailesi. iPhone 7 bile daha bu ölçeğe inemedi, A10 Fusion işlemciler 16nm çekirdek büyüklüğünde üretildiler. Kısaca hatırlatalım bu rakam ne kadar küçülürse ısı da o kadar az oluyor ve doğal olarak enerji sarfiyatı da bu oranda daha az oluyor. X20 ve X25’de bu ölçek 20nm. Bu alandan bakarsak oldukça iyi bir gelişme.

En gelişmiş ARM çekirdeği olan Cortex-A73 2.8GHz hızında 4 çekirdek (X35 serisinde bu hız 3.0Ghz ve üzeri olacak), performans sınıfı olarak karşımızda. 4x Cortex-A53 2.2GHz performas gerektirmeyen işlemler için, ve yine 2x Cortex-A53 2.0GHz hızında enerji tasarrufu modu için toplamda 10 çekirdek olarak X30’un yapısını oluşturuyor.

heliox30
MediaTek Helio X30

Bu yapı Samsung’un Exynos 8890 işlemcisi ile aynı yapıyı paylaşıyor gibi gözükse de, MediaTek fazladan 2x Cortex-A53 işlemciyi ekleyerek enerji tasarrufu konusunda bir adım öne çıkıyor.

 

x30_vs_sd820

 

Yukarıdaki tabloya bakınca Helio X30’lu serisinin devler ligine çıkmaya hazırlandığını görebiliyoruz. Qualcomm 820/821’in önünde, iPhone A10’nun (175.000 Antutu Puanı) az gerisinde. X35 serisi 2017 yılının ortalarında hazır olunca, ki bu da daha yüksek saat hızı demek olacak, ilk 3’te kesin, ilk sırayı kapma olasılığı yüksek.  Bu arada yeniden belirtmek istiyorum ve üzerini çiziyorum, bunlar mobil işlemci performans değerleri, bir telefon almak için kesinlikle ilk değerler değil. Benchmark/performans değerlerine bakarak “en iyisi” olsun, veya “marka” olsun diye tüketen bir toplumuz. Ancak en iyisi işinizi görendir, en yüksek Antutu puanı veya en çok para ödediğiniz değil..

Gelelim GPU, grafik performas/işlemci kısmına. X30 ve X35 serilerinde  PowerVR 7XT 4 çekirdek işlemci karşımıza çıkıyor, yani iPhone 7 serisi ile aynı. 2017 ortalarında Qualcomm Snapdragon 830 ile nasıl bir performans elde edecek şu an belli değil, o ana kadar kağıt üstünde “en iyi” lerden. 2-3 yıl öncesine kadar MTK işlemcili telefonlar 2. sınıf olarak değerlendiriliyorlardı, bu bilgiler doğrultusunda 2017 yılı MTK’lar için 1. sınıfa geçiş yılı olacak gibi duruyor.

8GB LPDDR4 Ram desteği, UFS 2.1 hafıza, 24Mp video, 40MP tek/26MP çift kamera altyapısı, LTE Cat. 12 modem hızları Helio X30/X35’in bu işi öğrendiğinin diğer kanıtları. Piyasadaki en uygun fiyatlı (+ lisans) işlemci üreticisi olan MediaTek’in geldiği nokta gerçekten takdire şayan. Bu gelişmeler tabi ki son kullanıcı açısından, rekabetin fiyatları olumlu yönde etkilemesi açısından kayda değer ( biz Türk’ler hariç, bkz : devlet destekli #GururlaYersizler ).

Olsun.. Bizim hiç OKU’mayan en bilinçsiz “marka” bağımlısı tüketicimiz var.. Bizim gerçekleri saklamak için bin bir takla atan yalaka medyamız var. Bizim aslında hiç bir şeyimiz yok..

 

[views]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cemik34
7 years ago

Değerler bayağı uçuk tabi buna bağlı olarak fiyat nasıl olur orası meçhul fakat fiyat politikasında değişiklik yapmaz ise bence zirveye oynar ki şu anda model sayısına göre en çok kullanılan işlemci sanırım MTK ve öyle olmasını ümit ediyorum…

Dr. Osman
7 years ago

elin oğlu buluyor, biz bulamıyoruz çünkü çok gerideyiz, 3.dünya dedikleri yerde…onu anlarım da niye alamıyoruz kardeşim ! niye para var huzur var diyemiyoruz…
eskiden beyaz gömlek cebinde marlboro paketi zenginlik göstergesiydi, şimdi asgari ücretlinin elinde ayfonun en son çıkanı, tam bi tüketim topluluğu olmuşuz, neyi niçin alacağımızı bile bilmeden…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x