Casper VIA A1 İncelemesi !

Don-Alım-Haber : “Segmentini Aşan Telefon” Casper VIA A1, VIA serisi içerisinde bir amiral gemisi, piyasayla karşılaştırınca orta-üst segmente oynadığını söyleyebilirim.

Şift-Delete : Casper VIA A1 modeliyle beraber 1500 TL segmentine güçlü bir model daha geliyor. Fiyat performans canavarı Casper VIA A1

Veb-Tekno : Casper fiyatına göre başarılı teknik özellikler sunan Casper Via A1 modelini duyurdu. Başarılı Fiyat Performans Telefonu.

androidbrick : Haydi ordan sizi yalaka basın !

Ortada bu kadar büyük bir yalan var, tüketiciyi kandırmak adına çok acayip oyunlar dönüyor, acayip diyorum çünkü bu yalanı ortaya çıkarıp tüketiciyi koruması gereken devlet bu işe aksi gibi destek oluyor.. Gerçi yukarıda adı geçen yancı, yalayan medyanın incelemeleri altındaki yorumları da okuyunca bir yandan da müstehak bu OKU’mayan insanlara diyorsunuz (dememek lazım biliyorum..). Adam hala Türk malı sanıyor bu tarz markaları, inatla ! Kimi diyor MTK işlemci alınır mı, haberi yok ki bilimden ve dünyadan. Kimi diyor o fiyata 5S var.. İşin asıl ilginç tarafı bir kısım okuyucu bu telefonların orijinlerini biliyor ve örnekler veriyor yorumlarda. Ancak inceleme yapan site sahipleri ve çalışanları bu durumdan hiç de rahatsız olmuyorlar. “Alacağım paraya” bakarım ben ! Haber yapmak, milyonlarca okuyucuyu uyarmak kimin umrunda !

Gionee-S6-Projpg
Gionee S6 Pro

 

4GB Ram / 64GB Rom, of aman ! Tabi iş sadece bu özelliklerde bitiyor, halkı kandırmakta en usta olan #GururlaYersiz markalardan Casper da bunu en iyi kullananlardan, 1499TL fiyat etiketi ile, kabaca bir hesap, cihaz başına ortalama minimum 600TL (tüm masraflar çıktığında, bence daha fazla, kapalı kapılar arkasındaki anlaşmaları kimse bilemez) para kazanıyor.

Ram, Rom, parmak izi diyorlar da, bu donanımları kullanmak için ne gerekiyor ? Yazılım. Hepimiz biliyoruz ki #GururlaYersiz firmaların hiç biri Rom alanında geliştirme yapmıyor (aksini söyleyecek olanlar vardır, da dandik app geliştirmek aynı anlamda değil), fason üretici firma ne güncelleme yaparsa onunla sınırlı kalıyorlar, üretici fason olunca da yazılım kısmı her zaman eksik kalıyor. Snapdragon 800 olup, Android Kitkat ile piyasaya çıkıp da Android 5’e geçemeyen tek marka model sanırım Gionee Elife 7’dir  (bizim bildiğimiz adı ile General Mobile Elite), örnek olarak. Yani aslında donanım özelliklerini en iyi kullanmamız için en değerli etken olan yazılım kısmı, bu tarz #GururlaYersiz markaların en önemli açığı ve bu böyle kalmaya devam edecek.

Telefonun orijini Çin’in en büyük fason üreticilerinden Gionee, model S6 Pro. Özellikler :

casper-via-a1

İşlemci MTK Helio P10 vs vs. Sıkıldık artık hep aynı şeyleri yazmaktan. Yurtdışında X20 işlemcili telefonlar artık 200$ seviyesinin altına düştüler, X20 tam adından da anlaşılacağı üzere P10’dan tam 2 kat daha hızlı. “P” serisi günlük kullanım ve medya için, “X” serisi ise performans ve oyun için, kısaca. Neden X20 örneğini verdim ?

360 N4S :

360 n4s

Full metal kasa, çok başarılı bir tasarım (boyutlar ve ön kapasitif tuşlar), 4GB Ram, 32/64/128GB Rom, Helio X20 işlemci, 5000mAh ! batarya. Fiyat : 180 $ = 540 TL. Tamam şu an bulması zor bir ürün, bu özellikler bu fiyata olunca stoklar bitiyor anında hali ile, ancak böyle bir ürün var ve dünya vatandaşları öyle veya böyle en fazla 200$ civarında bu ürüne yasaksız olarak sahip olabiliyorlar. Türk vatandaşlarını dünya vatandaşı sınıfından çıkarıyoruz yani, aslında uzaya gitmişiz de haberimiz yokmuş..

360 n4s_2

 

Bir tarafta “markayız” diye eşit özelliklerde olan telefonları 699TL yerine 2999TL’ye satan ve sattıranlar ( LeEco Max 2 ile HTC 10), bir tarafta amiral gemisi/flagship özelliklerinde (böyle olmadığını hepimiz biliyoruz) telefon üretip/satıyoruz diyen #GururlaYersizler, bir tarafta ülkeye milyonlarca $’lık kaçak telefon sokup vergisiz, sualsiz, garantisiz satan kaçakçılar, “bkz: Tahtakale, Güneydoğu”, diğer tarafta da biz OKU’yan, gerçeklerin farkında olan ufacık bir azınlık..

Şimdi sizlere soruyorum androidbrick.com okuyucuları. Yukarıdaki 360 N4s özelliklerinde bir telefonu ürettirip ülkeye getirsek, fiyatını da telefon başına maksimum 200-250 TL kazanacak şekilde ayarlasak (kaçakçılar bile daha fazla kazanıyorlar hepimiz biliyoruz), yani ortalama “-+” 1000TL seviyesinde satışa sunsak ? Yazılım kısmını da özel bir geliştici ekip ile garanti altına alsak ? Bu projenin gerçekleşmesi için sermaye oluşumuna katkıda bulunur muydunuz ? Var mısınız gurursuz yersizleri piyasadan silmeye ?

 

[views]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x