Meizu MX4 Ubuntu

Meizu MX4 Ubuntu Touch Edition, En Akıllı Telefon :)

 

 

Yıl 2013 Ağustos, Proje “Ubuntu Edge”. 1 aylık süre içerisinde 32 Milyon Dolar toparlanabilseydi bu telefon şu an bende de olacaktı 🙂 Hiç reklam yapılmadan başlatılan bu proje teknoloji/telefon manyaklarına yönelikti ve zamanının ötesinde bir tasarım ve işletim sistemi ile piyasaya sunulacaktı. Piyasaya çıkacağı zamanki en ileri CPU/GPU chip, 4GB Ram, 128GB Rom, 4.5″ HD ekran (tek el ile kullanım için en ideal boyut), gelişmiş bir kamera, full metal harika bir metal gövde (ve de mat siyah !) ve normal cam yerine safir kristal cam, yani sadece elmasın çizebildiği cam 🙂 Bu arada cep telefonu dünyasında “Edge” ve “Safir” kelime/fikirlerinin ilk çıkışını da öğrenmiş oldunuz, malum kopyacılar Samsung ve iPhone değil 🙂

İşletim sistemi olarak da, Android uygulamalarını da çalıştırabilen Linux tabanlı “Ubuntu Touch” boy gösterecekti. Yeterli sermaye toparlanamayınca, bakınız link : https://www.indiegogo.com/projects/ubuntu-edge#/story , donanımsal kısım, yani Ubuntu Edge telefonu rafa kaldırıldı, ancak yazılımsal kısım üzerinde çalışmalar günümüze kadar geldi ve Meizu MX4 modelinin Ubuntu versiyonun üzerinde yine karşımıza çıktı. Bu arada “Ubuntu Phone” markası altında kendi markalarını piyasaya sundular, sunacaklar, ancak tasarım ve donanım özürlü bir model, sadece yazılım kısmı odaklı.

MX4 Ubuntu Touch

Tasarım ve özellikler bakımından kendini milyonlara kanıtlamış (ben dahil) MX4 ve Ubuntu Touch biraraya geldiklerinde işler değişiyor, harika olmuş bence 🙂 Zaten proje rafa kaldırıldığında uzakdoğudan bir firmanın desteğini aldıklarını beyan etmişti Canonical firması (Ubuntu) ve bunun  Meizu olduğu da, Ubuntu Touch’ın ilk örneklerinin sonradan MX3 modelinde ortaya çıkması ile anlaşılmıştı. Bunlar deneme sürümleri idi, nihayi son kullanıcı sürümü MX4 ile piyasaya çıkacak umarım, en azından fuarda demosunu yaptılar.

 

MX4 Ubuntu

Ubuntu Edge projesindeki en önemli ayrıntılardan biri de şuydu. Cep telefonu, yani smartphone’lar (artık smart olmayan telefon bulmak zor), donanım olarak çok ileri seviyelere geldiler ve dört nala gidiyorlar, 8 çekirdek 2.5 GHz işlemciler, 4GB Ram, 128GB Rom’lar, milyonlarca pixel çekebilen kameralar, parmağınızı, göz retinanızı okuyan sensörler vs vs. Peki bu güç sadece cepte kaldığı sürece nereye kadar verimli olabilecekti ? İşte Ubuntu Edge farkını burada göstermek niyetindeydi, gerçi bu okuduklarınızı unutmayın, sistem oraya doğru gidecek, eli mahkum. Eve geldiniz, telefonunuzu cebinizden çıkartıp masanızdaki şarj ünitesine yerleştirdiniz. Bu ünite (dock) aynı zamanda klavye, mouse ve monitör bağlantısı da destekliyor, hop hop değiş tonton, telefon size oldu bir masaüstü PC 🙂 Neden olmasın ? Donanım olarak tüm bunları kolaylıkla kaldırabilecek seviyede, telefon modunda Android programlarını çalıştırabilen “Ubuntu Touch”, masaüstü modunda ise “Ubuntu Desktop”.  Geleceğe hoşgeldiniz !

 

 

Biz şimdilik günümüze geri dönelim ve Meizu MX4 ile Ubuntu Touch’a gelin yakından bakalım.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emre
8 years ago

masaüstü için:
ubuntu, kubuntu, xubuntu, pardus, slax ve benzeri LINUX temelli bilgisayar işletim sistemleri var, bildiğiniz üzere. Bunlardan farklı farklı bilgisayarlarda çalıştırıp da henüz sürücü sorunu yaşadığım olmadı.
Windows 7, Windows 8 çoğu sürücüyü tanıyor, xp’ye ise çoğu şeye elle de olsa tanıyoruz.
Niahyetinde her halükarda güzelce kullanıyoruz bilgisayarlarımızı.
İşletim sistemini beğenmediysen istediğin işletim sisteminden istediğine geçiş yapıyorsun.

Aynı olay keşke telefonlarda da olsa. İstediğimizi yükleyebilsek telefonlara, sürücü sorunu da yaşamasak.

Yalnız, ubuntu ve android , linux çekirdekli olmasına karşın ben ubuntunun daha kararlı çalışacağını düşünmekteyim.

Emre
Reply to  Ustabas Osman
8 years ago

küçükken tv’de bir şey görüp heves ettiğim an nenem dedem, para tuzağı onlar, deyip kestirip atarlardı.
sanırım öyle. zamanla daha iyi anlıyor insan, şirketlerin yegane amacının cebimizdeki para olduğu.

Mehmet
8 years ago

Üstad bu işletim sistemini biz kendimiz kendi telefonumuza yükleyemezmiyiz? Yani PC deki olayı telefona taşımaya donanım engeli mi var yoksa yazılımsal sınırlılıklarmı engel oluyor?

Mehmet Akif
8 years ago

Yani bizim gibi yurtdışında herhangi bir tanıdığımız yoksa baya bekleyeceğiz heralde ve ayrıca Türkiye anlaşması yapılacak mı o bile kesin değil

Mehmet Akif
Reply to  Ustabas Osman
8 years ago

İyi o zaman Osman abimiz bizim için öncülük ederse bu iş bitmiş demektir

Mehmet Akif
8 years ago

Ah zamanın en iyi projesi idi ama bağış sistemi ve 1 ay gibi kısıtlı süre projenin iptali oldu. Bu arada Osman abi mx4 ne zaman piyasa çıkacak ve ne zaman turkiyeye getirilebilinecek? Ayrıca merak ettiğim başka bir konu ise imei tamiri yapabilecek miyiz benim en son takip ettiğim zamanda nexus romlarda mobil ağ desteklememe sorunu vardı hâlen var mı?

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x