OnePlus 2 Camera1

OmniVision Sensör Oneplus 2′ nin Arkasındaki Gizli Güç

 

Birçoğumuzun da bildiği gibi oneplus one modelinde Sony IMX214 sensörünü kullanan firma, Sony sensör yerine başka bir sensör arayışı içindeydi. O dönem piyasaya çıkan birçok modelde bu sensör mevcuttu ama Oneplus firması kullancağı sensörle diğer modellerden farklı olmak istiyordu  Çünkü sosyal medyada artan paylaşım çılgınlığı insanların telefonlarında en çok önem verdiği noktayı “kamera” haline dönüştürmeye başardı. Telefonların gün geçtikçe profosyonel fotoğraf makinelerine yaklaşan kamera performansları , benim gibi sürekli yanında Dslr makine bulunduramayan fotoğraf tutkunları için de oldukça önemli bir parça haline geldi. İlk başlarda Isocell e yönelen ama Samsung tarafından satın alınınca tercihini omnivision dan yana kullanmış gibi gözüküyor. One plus 2 nin ön ve arka kameralarında oldukça iddaalı sensörler yer alıyor.

 

OmniVision Chip

 

Arka kameradaki sensor  tercihi: “OmniVison OV13860”

13MP sensorü 1.3 mikron piksel büyüklüğünde.  Biraz mikron piksel kavramından bahsedelim. Daha geniş alanlı pikseller daha fazla ışığı yakalayacağı için sonuç olarak daha kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak sunar. Mikron piksel boyutu arttıkça daha kaliteli fotoğraflar galerinizde yer alır. Tabiki bu durumun bir dezavantajı vardır. Daha fazla ışık daha fazla bulanıklığa sebep olabiliyor. Firmalar bu durumunda önüne geçmek için genelde elektronik optik sabitleme sistemini ekliyor ve böylelikle titreşimin neden olduğu bulanıklıkları engellemeye çalışıyor. Bu sabitleme sistemi sayesinde daha düzgün ve titreşimsiz videolar çekilirken, düşük ışıkta daha net fotoğraflar elde edebilmenize imkan oluşuyor.

Geleneksel 13 MP kamera sensörlerine göre %35 daha geniş piksel boyutuna sahip OmniVision, düşük ışıkta daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.Çünkü daha geniş olan sensör, daha fazla ışık alarak daha hassas ve grenlenmeyi azaltarak düşük ışıkta daha kaliteli sonuçlar elde etmenize olanak sağlıyor.

The OV13860  saniyede 30 kare 4K video çekmenize olanak sağlarken, bununla beraber saniyede 120 kare 720p çözünürlüğünde yavaş çekim videoları da kaydedebilirsiniz.

OmniVision ov13860

 

 

OV13860 Sensör- oneplus 2 rear camera

Ön kamerada omnivison OV5648 5MP sensor e yer veriyor. Peki bu sensörün özellikleri neler ?  

Selfie tutkunlarını oldukça memmun edecek bir sensör. 5 Mp büyüklüğünde fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor. ( bir önceki model oneplus one ile aynı çözünürlükte ) 1.4 micron pixel boyutunda, boyut olarak çok büyük bir sensör değil ve  1/4 inches. Sensörün-Günümüz ön kameraları için artık standart hale gelen-video özellikleri: 720p çözünürlüğünde saniyede 60 kare ve 1080p çözünürlüğünde saniyede 30 kare video kaydı yapabilmesi.

oneplus 2 secondary camera OV5648-specs

 

*Arka aydınlatma (BSI) sensörü: cihazın arka tarafında fotodiyot katmanıyla gelen ışığı yakalamak üzere tasarlanan bir görüntü sensörü tipidir. Akıllı telefonlar ve tabletler daha ince, hafif ve gelişmiş hale geldikçe, yarı iletken satıcılarının, CMOS görüntü sensörlerinin boyutunu azaltması ve çözünürlüğünü iyileştirmesi gerekiyor. Ancak, bir CMOS görüntü sensörünün piksel aralığının azaltılması, gelen ışığın azalmasına yol açar; bu da hassaslığın azalmasına neden olur.
Arka tarafta ışık alan BSI, yakalanan ışık miktarında ve bu nedenle ışık hassaslığının azaltılmasına neden olmadan, piksel boyutunun daha da azaltılmasını mümkün kılar.

*Gren: yüksek ıso değerli film (yani içine daha çok ışık alan film) kullanılmasıyla ortaya çıkan, film yada fotoğraf üzerindeki renk bilgisi taşıyan noktaların (gren) belirginleşmesi.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x