head find 9

OPPO Find 9 / X9009, Super VOOC ve SmartSensor IS Teknolojisi

Oppo-X9009f
*Görsel temsilidir

OPPO firması yeni amiral gemisi Find 9 ile ilgili sessizliğini koruyor. Ancak Çin’den sızdırılan bazı bilgiler sayesinde her geçen gün telefon hakkında yeni şeyler duyuyoruz.

Son sızıntılar (photoshop değilse) telefonun alt modelinin ne tür bir yongaya sahip olduğu hakkında bize bilgiler veriyor, MediaTek Helio P10 . Eğer söylentiler doğru ise bu model Find 7a’nın yerini alacak model olabilir, 7a’nın kodu x9006 idi, bu da x9009. Üst model ise x9076 diye geçiyordu, Find 9’da da aynı förmül uygulanırsa 820’li model x9099 olabilir.

Find 9’un bir düşük versiyonu orta segmentteki rekabete dahil olmak adına bu donanımsal özelliklere sahip olarak gelebilir. Asıl amiral gemisi olan Find 9 yüksek ihtimalle Snapdragon 820 ile çıkacaktır. Bunların arasına Snapdragon 652’li bir modeli de ekleyip çoklu model gamına geçebilir. Rakipleri bu yoldan yürümeye başladılar ne de olsa.

MediaTek Helio P10 MT6755 işlemcisinin Geekbench sonuçlarını ve bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

geek_oppo9f

Bir diğer benchmark sitesi olan gfxbench’de de yine benzer özellikler mevcut.

Oppo-X9009ff

Listelerde yer alan 3772MB RAM’den yola çıkarak telefonun 4GB RAM’e sahip olduğu görülüyor. 2016 yılı 4GB Ram’in standart özellikler arasına sokmaya hazırlanıyor sanki. Üst model ise kesin Vivo’da olduğu gibi 6GB gelir ve bunca zaman beklediği için rakiplerinden bir tık ileriye zıplamak için Snapdragon 825 sürprizi de yapabilir. Aynı söylentiler Samsung Galaxy Note 6 için de ortalıklarda dolaşmaya başladı.

Yazımızın bu bölümünde duyumları bir kenara bırakarak OPPO’nun geçtiğimiz aylarda tanıttığı ve Find 9’da yer alması kuvvetle muhtemel teknolojilere yakından bakalım.

 

SmartSensor Image Stabilization (Görüntü Dengeleme)

SmartSensor IS teknolojisi sensör ile görüntü dengeleme alanında türünün ilk örneğidir. Bundan önce görüntü dengeleme teknolojileri dijital ve optik görüntü dengeleme olarak ikiye ayrılıyordu. Sensör kaydırma üçüncü seçenek olarak yerini almış oldu.

 

OPPO, sensör kaydırma teknolojisinin optik dengelemeye göre bir çok üstün yanı bulunduğuna değiniyor. OPPO’nun iddaasına göre telefonda görüntü kaydı en çok yuvarlanma (roll) hareketi nedeniyle bulanıklaşıyor. Ancak bu, düzeltilirse görüntünün daha da netleşeceğini söylüyor. Piyasadaki mevcut en yaygın dengeleme teknolojisi olan OIS (optik görüntü dengeleme) ise eğim (pitch) ve dikey yönlü salınıma (yaw) bağlı olarak düzeltme yapıyor. Aşağıdaki görselde belirtilen üç hareketin gösterimi bulunuyor.

brickandd_012

OIS teknolojisi roll eksenini düzeltemiyor ancak sensörü çevirmek bu eksendeki hatayı kolaylıkla düzeltiyor.

LG ise roll eksenini de düzelttiğini iddaa ediyor ancak aşağıdaki karşılaştırmalarda da görebileceğiniz şekilde düzeltemiyor.

Sensör kaydırma ve optik dengeleme teknolojileri arasındaki karşılaştırmalara geçelim. Lensler ses bobinleri vasıtasıyla hareket ettirilirler ve bu yüksek miktarlarda enerji harcanmasına neden olur (fotoğraf başına 500mW) ve bu yöntemle daha yavaş, daha az etkili çalışırlar. OIS teknolojisi de bu sistemi kullanmaktadır.

OPPO’nun SmartSensor IS teknolojisi ise görüntü alırken yaşanan titreşimleri 0.3µm hassasiyet ile düzeltebildiğini ve bunu yalnızca 10mW güç tüketerek gerçekleştirdiğini iddaa ediyor. Standart OIS sistemlerinde bu 3µm-5µm arasındadır. Bildiğiniz gibi genel olarak sensör piksellerinin boyutu 1µm-2µm arasındadır. Bu da demek oluyor ki SmartSensor piksel altı bir hassasiyete sahiptir. Aşağıda OIS ve SmartSensor IS teknolojilerinin karşılaştırmasını görebilirsiniz.

gsmarena_007

SmartSensor görüntü alırken yaşanan hareketlere 15 milisaniyede tepki verebilirken, OIS’de bu süre 50 milisaniyeye kadar çıkıyor (yay kullanımından dolayı).

Güç kısmında ise belirttğimiz gibi OIS’de harcanan 500 mW enerji lensi ısıtıyor ve bazen bozabilecek seviyelere getirebiliyor. OPPO’nun teknolojisi ise 10mW yani OIS’in 50’de 1’i güç tüketiyor.

brickcharge__006

OPPO SmartSensor görüntü dengeleme teknolojisi 1.5°’ye kadar olan hareketleri düzeltebiliyor ve sensör genişliği 1/1.8″ (daha hiçbir telefonda görülmemiş büyüklükte bir lens açıklığı)-1/3″ (orta seviye telefonlardaki lens açıklığı) arasında olan bütün kameralarda çalışıyor. Ayrıca OIS modülünden daha küçük olmasından dolayı telefonların daha da incelmesine olanak sağlayacaktır.

 

OPPO Super VOOC (Hızlı Şarj Teknolojisi)  

 

Günümüzde telefonun şarj olma süresi pil kapasitesi kadar önemli bir hale geldi. Artık şarj aletlerini yanımızda taşıdığımız için hızlı şarj olan bir telefon pil kapasitesi yüksek olmasa bile günü kurtarır hale geldi. Hal böyle olunca firmalarda her alanda olduğu gibi burada da bir yarış içerisine girdi.

Son olarak OPPO firması Super VOOC adında yeni bir hızlı şarj teknolojisini tanıttı. Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi OPPO yaptığı tanıtımda 2500 mAh bir pili her 4 saniyede %1’lik artışlarla şarj edebileceğini gösterdi.

Ancak % arttıkça bu işlem aynı ivme ile sürmüyor, 5 dakikada %45 seviyesine ulaşıyor ve ardından yavaşlıyor. Yine de 2500 mAh bir pil 15 dakikanın altında tamamen şarj oluyor.

Bu işlem pilde herhangi bir olumsuz yan etkiye neden olmuyor. Bu OPPO’nun lityum pilin kimyası üzerinde yaptığı bazı geliştirmelerden kaynaklanıyor.

gsmarena_008

Ayrıca pilde kullanılan bu yeni kimyasalında patenti alınmış durumda (ancak gizli tutuluyor) ve pil için kullanılan şarj cihazında düşük voltaj, uyarı-şarj sistemi ve askeri seviyede bazı materyaller bulunuyor. Bu sistemler şarj işlemini düzenliyor ve pilin aşırı ısınmasını engelliyor.

gsmarena_010

Hızlı şarja izin vermesinin yanında “Super VOOC Flash Charge” adaptörünün bir getirisi de telefonu hem kullanıp hem de şarj ederken ısınmasını engelleyerek kullanım rahatlığı sağlayacak olmasıdır.

“Super VOOC Flash Charge” adaptörü microUSB 2.0 ve Type-C ile uyumlu çalışabilecek olması da bir avantajdır.

gsmarena_011

Bu teknoloji eski VOOC şarj adaptörleri ile de uyumludur. Ancak unutmayın ki hem adaptör hem de kablo VOOC sistemine uyumlu olmalı, normal USB kablolar ile çalışmıyor.

 

[views]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x