şağhone slider

XDA Labphone Tanıtıldı “Root. Flash. Deneyim.”

Xda Labphone

Android telefonlarının yazılımları üzerinde iyileştirme ve düzenleme yapan geliştiricilerin adresi olan xda-developers sitesi yeni projeleri Xda Labphone’u geçtiğimiz günlerde duyurdu. İki yıllık ön çalışma sonunda projeye başlamaya karar verdiklerini anlatan Mathew Brack amaçlarının Android sisteminin sınırlarını zorlayarak gücünü yansıtmak olduğunu belirtti.

Yazılım tarafında kullanıcılara güvenli ve hata içermeyen bir deneyim sunulacağı belirtilen yazıda bunun yanında performansı etkileyen görünüm ve benzer düzenlemelerden kaçınalacağı da anlatıldı. Ayrıca Nexus ekosistemindeki her yeni android sürümünün de en fazla iki hafta içerisinde güncelleme olarak sunulacağı belirtildi.

Xda Labphone

TWRP’nin yapımcısı olan Team Win ile beraber çalıştıklarını belirten M. Brack telefona özel bir TWRP sürümünün geliştirileceğini ve bu uygulamanın Wifi üzerinden cihazın forumdaki bölümünde yayınlanan ROM vb. içeriği zip dosyası şeklinde görüntülemeye, yüklemeye izin vereceğini belirtti.  TWRP’nin özel sürümünün Labphone’un 32GB geliştirici bölümüne (dahili depolamadan ayrı) tamamen erişimi olacağı da kaydedildi. Bu bölümde kullanıcılar favori ROM’larını saklayabilecek ve istedikleri zaman ROM’lar arasında geçiş yapabilecek. Ayrıca bu bölümde istenilen Linux özelliği de cihazın geliştirici kısmına aktarılabilecek.

Xda Labphone

Donanım kısmında ise Labphone’un kullanıcıların istekleri karşılayacağını belirten M. Brack telefonun Snapdragon 820 işlemci ile geleceğine yazısında yer verdi. Kernel özelleştirmeleri kısmında ise xda’nın tecrübeli geliştiricisi olan Franco’nun yer alacağını söylemek gerekiyor. Telefonda 4G DDR4 RAM bulunacak ve M. Brack’ın belirttiğine göre RAM verimi %40 kadar arttırıldığı için normal bir telefonda kullanılan RAM’lerden daha etkin kullanım sağlanacak. Aşağıda cihaza ait pil kullanımı ve Antutu benchmark sonuçlarını bulabilirsiniz.

Xda Labphone Antutu

Kamera ve ekran bölümüne gelecek olursak telefonda Nexus 5X ve 6P’de yer alan kamera donanımı yer alacak. Ancak bazı iyileştirmeler yapılan kamera OIS 2.0 ile birlikte gelecek. Ekran boyutu 5.5″ olacak telefon Nexus 6P’deki gibi bir Super AMOLED panel ile gelecek.

Telefonun pil kısmı ise biraz daha iddaalı görünüyor. 4500 mAh çıkarılabilen bir pil ile gelecek telefon Qualcomm’un QuickCharge 3.0 teknolojisi ile 1 saat 20 dakika içinde tamamen şarj olabilecek. Telefonda ayrıca kablosuz şarj özelliği de bulunacak. Android telefonlarda pek sık görmediğimiz cam arka kapağa da yine bu telefonda yer verilecek. Corning Gorilla Glass 4 ile güçlendirilen arka kapağın yanında deri ve bambu kapak seçeneklerine de yer verilecek.

Xda Labphone

Ayrıca cihazda çift sim kart yuvası ve ayrıca bir SD kart yuvası bulunacak.

 

Diye haber geçelim dedik, bugüne kadar şahit olduğum en iyi Nisan 1 şakalarından biri olduğu ortaya çıktı 🙂

Ben de XDA’daki yorumları sonuna kadar okuyunca gördüm ! Üzülüyordum fikrimi çalmışlar diye 🙂 Buna rağmen aynı zamanda kamuoyu yoklaması yaptılar, eğer yapacak olsak ne kadar ilgi görür diye, XDA’daki geliştiriciler özgün ROM işine el atsa en iyisini yaparlar orası su götürmez.. Bu şakaya gülenlerden çok bozulanlar daha fazla, bir tanesinin yorumu en ilginci : “Benim yaşadığım yerde 1 Nisan şakası bile yok”..

android1ick

 

[views]

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x