qualcomm Snapdragon 820 head

Qualcomm Snapdragon 820, Yeni Nesil Ejderha Nihayet Duyuruldu !

qualcomm Snapdragon 820

 

Snapdragon 810’un yerini alacak olan yeni Qualcomm mobil işlemci nihayet gün yüzüne çıktı. 810’un başarısızlığından sonra, ki Samsung başta olmak üzere bir çok büyük telefon üreticisici ısınma problemi yüzünden bu işlemciyi üst seviye telefonlarında kullanmadıkları için Qualcomm firması ne kadar açıklamasa da baya büyük bir zarar görmüş durumdaydı, hem maddi hem de manevi olarak. Ancak Snapdragon 820 ile bunu telafi edecek gibi gözüküyor.

Qualcomm Snapdragon 820 bu sefer ARM yapısındaki çekirdek yerine kendi üretimi Kryo çekirdek kullanıyor. Saat frekanslarını yükseltmek için, çekirdek boyutunu yeteri kadar küçültmeden ARM’ın çok da uygun olmadığını tecrübe etmiş oldu ne de olsa 810’da.

qualcomm Snapdragon 820_3

Yeni 820 4 çekirdek Kryo işlemciden oluşacak, evet yanlış okumadınız 8 değil dört. Bünyesinde de firmanın Symphony System yöneticisini barındıracak, tüm yapı üzerinde çoklu uygulama ve enerji tasarrufu görevini üstlenecek bu yeni istem. Yeni özel işlemci yapısı Kyro önceki nesile oranla tam 2 katı performans artışı vaad ediyor ! Ve çok daha enerji tasaruflu olacak, ki bu da daha uzun pil ömrünü işaret ediyor.

GPU yani grafik deparmanına gelirsek Adreno 530 sahne almaya hazırlanıyor, 430’a oranla yüzde 40 artış, hadi bakalım, bu kadar güçlü grafik performansını kullanacak yazılım/oyunlar çıksa bari de bu güç boşa gitmese, her zaman olduğu gibi, donanımlar koşa koşa gidiyor, yazılım tarafı arkadan el sallıyor.

qualcomm Snapdragon 820_2

 

Gelelim bağlantı kısmına, burada da coşmuş yeni nesil ejderha. X12 LTE modem ile Cat. 12 gelecek ve GSM şebekeleri üzerinden tam 600MPs download hızı kağıt üstünde mümkün olacak ! 600 megabit evet.. Upload hızı ise 150MBps ! Tabi biz ülkemizde henüz LTE’nin tadını alamadığımız için bizim için şu an sadece rüya bu hızlar. Televizyon reklamlarında ABD’den daha hızlı 3G bağlantımız var diyen Turkcell, yazıklar olsun içinde geçen Türk kelimesine, yeniden ! Adamlar 3G kullanmadıkları için artık tabiki daha hızlı olursun yalancı servis sağlayıcı, 100$’lık Zte Blade 6’yı biz ürettik diye T60 adıyla piyasaya sunma yalanından bile beter bir yalan bu, T60’ı kullanıcılarına 1000TL üzeri satarak kazandığı haksız para cabası. Müslüman Kapitalist’lerin başı !.. Neyse konumuza dönelim biz. Wi-Fi kısmı da yeni nesil 2×2 MU-MIMO 802.11ac bağlantısına geçiyor.

Qualcomm-Snapdragon-820

Yeni mimari 28MP kamera çözünürlüğü desteği ile geliyor, burdaki yeni oyuncunun adı da Spectra ISP. Quick Charge 3.0, şarj hızı önceki nesile oranla 4 kat, Mediatek’in Quick Charge 2.0’na oranla ise 2 kat artıyor, şarjı sokup çıkartmak yetecek artık bir saat konuşmak için öyle gözüküyor 🙂

2.2GHz 4 çekirdek Kyro, Adreno 530 ve X12 modemi ile yeni Snapdragon 820 gerçek anlamda bir işlem fabrikası gibi, bakalım bu işlemciyi kullanan il telefonlar bu sene sonuna yetişecek mi, yoksa 2016 sene başına mı kalacak ? Xiaomi veya LeTV’den bir sürpriz gelebilir belki sene bitmeden.

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Osman
8 years ago

okumak ne kelime abi ya, günlük olarak ilk baktıgım site haberts.com küfürler etsek de kopamadigimiz kanser yapıcı sebep, ikinci olarak buraya bakıyorum. Güncel takip etmeye çalışıyorum fakat pek bilgi sahibi olmadığım konularda yorum kalabalıgı yapmak istemiyorum. Bu arada surekli siteyi acmamın ikinci bi sebebi de google da farklı aramalarda da ust sıralarda cıkmasına katkıda bulunmak, ben biraz talihsiz olmuştum bu konuda, geç tanıştık, bu yüzden yani. Başka insanlar doğru bilgiyi yanlış yerde aramasin..

8 years ago

Faydalı bilgiler için teşekkürler..

Osman
8 years ago

aylardır nokia c5 ile idare ediyor olma sebebim bu işlemcinin bomba gibi gelecek olması ümidimdi. ve yazdıgin özellikler benim beklentimden bile ileri seviyede. Umarım uygulamada da güzel olur. Güncel takiplerin ve derin bilgilerinle kattıgın yorumlarin sayesinde aydınlanıyoruz abi. teşekkür ediyoruz 😉

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x