Xiaomi launches Mi Robot Vacuum photo 11

Xiaomi MIJIA Serisi ve Mi Robot Süpürge

xiaomi-mi-robot-vacuum-2-794x529[1]

Xiaomi ‘Çin malı ürün’ algısını değiştirmek için başlattığı MIJIA ürün serisine Xiaomi Mi Robot Süpürge ile bir yenisini daha eklemiş bulunuyor. Daha önce duyurulan basınçlı pişirici, tansiyon aleti, taşınabilir sivrisinek kovucu, akıllı kamera, sıcaklık kontrollü akıllı su ısıtıcı, imza kalemi ve katlanabilir bisikletten sonra duyurulan robot süpürge Xiaomi’nin bu piyasada da yavaşlamaya niyeti olmadığını gösteriyor.

Xiaomi Mi’nin tüm akıllı ev ürünlerine kendi internet sitelerinden ulaşabilirsiniz:

http://xiaomi-mi.com/mi-smart-home/

Xiaomi Mi Robot Süpürge içerisindeki lazer uzaklık sensörü (LDS) ile tüm çevresini saniyede 1800 defa tarayarak rotasını belirliyor. Bu akıllı süpürge SLAM algoritmasını kullanarak bulunduğu ortamın haritasını çıkarıp en etkin rotaya karar veriyor. Bu karar verme işi için 12 adet sensöründen faydalanıyor. Temizleme işlemini yaptığı süpürge kısmı ise yüksekliğini kendisi ayarlayarak engebeli ortamların temizliğini sağlıyor.

 

Tabi bu süpürgenin bir önemli özelliği, Xiaomi’nin Mi ekosistemiyle uyum sağlayacak şekilde Mi Home uygulamasıyla doğrudan entegre çalışması. İstenildiğinde uzaktan kontrolü yapılabileceği gibi düzenli aralıklarla çalışması da sağlanabiliyor. Çin’de 6 Eylül’de 1699¥’dan (~750₺) satışa sunulacak olan Xiaomi Mi Robot Süpürge’nin ülkemizde açıkçası pek talep göreceğini zannetmiyorum.

Özelliklerine gelecek olursak:

144515y9s18kuzk89sf289[1]

  • 1800 Pascal basınca kadar ulaşabilen Nidec fırçasız DC motor
  • Gerçek zamanlı pozisyon belirleme için 3 adet birbirnden bağımsız işlemci
  • En uygun temizlik rotasının tespiti için kullanılan SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) algoritması
  • 2,5 saate varan temizlik için 5200mAh pil

Üç adet temizleme modunun bulunduğu Xiaomi Mi Robot Süpürge’de sessiz, standart ve aktif modları seçilerek temizleme yapılması sağlanabiliyor. Mi Home uygulama arayüzünde gerçek zamanlı olarak temizlik aşamaları takip edilebiliyor. Akıllı geri dönüş (smart return) özelliği robotun pili azaldığında kendi şarj istasyonuna geri dönmesini sağlıyor.

145606tfnajk58kjrzdkvn[1]

Ülkemiz pazarında bu tarz ürünlerin olmadığını göz önünde bulundurursak, birbirinden yerli markalarımızın akıllı ev çözümleri üretmelerini yakın zamanda sanırım bekleyebiliriz. Ama Xiaomi’den düşük maliyetle satışa sunamayacaklar ise (ki Xiaomi ürünlerinin rekabet değerinin epey yüksek olduğunu söyleyebiliriz), devletimizden akıllı ev ürünleri için de bir akıl vergisi çıkarmalarını beklemek sanırım yanlış olmayacaktır.

Mesele yerli yatırımcıyı korumak değil mi?

 

 

[views]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa Eren
7 years ago

Telefona Kaan dediler, buna da Cevriye derler heralde 🙂 Çevre temizlik vergisi de koyarlar.

sudo
Reply to  Mustafa Eren
7 years ago

Bunu belediyelerle iş birliği içerisinde yapmak çok mantıklı geldi şimdi bana da. Gerekirse muhtarlar ihtiyacı olan aileleri belirlemeli ve devlet Büyük Cevriye Projesi kapsamında yerli firmaları ihaleye çağırmalıdır.

Ahmet Muhsin Kurt
7 years ago

Gururla yerli kaanin çıkardığı supurgeyi dusundumde ???

Ahmet Muhsin Kurt
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

‘ Gururla YERLİ ‘ iste bu !

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x