p9000 r9 1

Elephone P9000 vs OPPO R9: Helio P10 İşlemcili Telefonların Karşılaştırması

p9000___r9

Bir kaç ay önce Elephone, MediaTek MT6755 Helio P10 işlemcilerinden gücünü alan yepyeni yüksek seviye akıllı telefonlarını duyurmuştu. Bu seride güçlü özellikleriyle dikkat çeken telefonlardan birisi olan Elephone P9000 de amiral gemisi olarak yer alıyordu. Helio P10 işlemcisine sahip akıllı telefonlar arasına geçtiğimiz günlerde tanıtılan OPPO R9 katıldı. Bu yazımızda iki telefonu özellikleri bakımından kıyaslayacağız. Bu iki akıllı telefonun çoğu özelliği benzer olsa da öncelikle fiyat olmak üzere birkaç yönden ciddi şekilde ayrışıyorlar. Karşılaştırmaya ilk olarak tasarım ile başlıyoruz.

Tasarım

Tasarım kısmında P9000 ile başlıyoruz. P9000 tamamen plastik bir gövde sunarken OPPO R9 da komple metal bir tasarımla geliyor. Genel olarak bakılacak olursa gövdenin metal olması büyük bir üstünlük olarak görülebilir. Ancak tasarımın değerlendirilmesi kişiye göre değişeceğinde bu bölümü sizin değerlendirmenize bırakıyoruz. Yine de bilgi vermek açısından OPPO R9 metal, Elephone P9000 ise plastik bir gövdeye sahiptir.

Şimdi ise iki cihaz arasında nesnel olarak karşılaştırma yapabileceğimiz özellikler bölümüne bir göz atalım.

Elephone-P9000-gorsel-2

Özellik Karşılaştırması

Daha önceden belirttiğimiz gibi iki telefonda benzer donanım özelliklerine sahip. İki telefonda da yeni Helio P10 MT6755 8 çekirdek işlemci ve Mali-T860 grafik birimi bulunuyor.  Her ikisi de 4GB RAM’e sahip ancak dahili hafızaya gelirsek eğer, OPPO burada rakibinden ayrılıyor ve 32GB depolama alanı sunan P9000‘i, 64GB depolama alanıyla geride bırakıyor.

Ekran kısmında yine bir benzerlik söz konusu, her iki telefonda 5.5″ FHD 1080p ekrana ve son zamanlarda görmeye alıştığımız çerçevesiz bir tasarıma sahip. Ekranın etrafındaki siyah sınırlardan bahsedecek olursak eğer, OPPO R9 1.66 mm sınıra sahipken Elephone P9000 1.6 mm sınırla rakibine üstünlük sağlıyor. İki telefonda bu kadar benzer özellik olunca farklılaştırmak adına detaylara inmek gerekebiliyor.

Pil kısmında ise P9000 3080mAh, R9 ise 2850mAh pil kapasitesi sunuyor. Ek olarak R9 VOOC hızlı şarj özelliği ile kısa sürede şarja imkan verirken P9000‘de kablosuz şarj imkanı veriyor.

Oppo-R9_gorsel

İki telefonda 13MP arka kameraya sahip ancak P9000‘de “Lazer Odaklama” özelliği mevcut. Bunun dışında arka kameraları kıyaslamak adına elimizde başka bir veri bulunmuyor.

Ön kamera kısmı iki telefon arasında tercih sebebi olabilecek seviyede ayrışmaya sahip. OPPO R9 16MP bir ön kameraya sahip ve şirketin kendi yazılımı da bu alanda üst seviye bir deneyim sunuyor. Şirket bu yönüyle arka kameradan daha çok ön kameraya önem vermiş. P9000 tarafında ise standart 8MP kamera mevcut.

Her iki telefonda olan diğer özellikler ise 4G LTE desteği ve parmak izi okuyucudan oluşuyor.

P9000‘de NFC bulunurken R9‘da bulunmuyor.

Şimdiye kadar anlattığımız özellikleri fiyat etiketiyle birlikte aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

tablo_elep_r9

Sonuç

Özellikler bakımından en belirgin farkın olduğu tasarımda kullanılan malzemenin cinsi ve ön kamera dışında bu iki telefon neredeyse birbirinin aynısı olduğu düşününce tercih yapmak için geriye sadece fiyat kısmını düşünmek kalıyor.

Resmi olarak $420 etiketine sahip OPPO R9 ile $269 gibi fiyatlardan temin edilebilen Elephone P9000 arasında neredeyse $150’lık bir fark bulunuyor. Fazladan ödediğiniz $150 karşılığında gelişmiş bir ön kamera ve metal bir gövdeye sahip oluyorsunuz. Bunlar sizin için hayati öneme sahipse eğer OPPO R9‘u seçebilirsiniz. Ancak fiyat/performans olarak bizim seçimimiz Elephone P9000‘dir.

Siz de nedenleriyle hangi telefonu seçtiğinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

[views]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
koray selduman
7 years ago

Biraz daha kalın çerçeve, lazer odaklama ve parmak izi olmadan P9000 lite modelinden 3 tane alınıyor R9 alana kadar.

koray selduman
7 years ago

Fiyatlar neye göre bilmem ama benim Avrupa stoklarında fiyatlar 230 dolara 500 dolar. Aradaki fark dağlar kadar.

Reply to  koray selduman
7 years ago

Yazının yazıldığı tarihteki Çin online fiyatları. Avrupa stokları bizi bağlamaz doğal olarak. Bırak Oppo R9’u, R9 Plus modelinin Çin’de 450$ dan satın alınabildiğini biliyor muydun ? Adresini yerini bilen alıyor, alanı biliyorum. Bizde sallama haber/fiyat olmaz..

arslanbobo2
8 years ago

karşılaştırma başarılı elinize sağlık.Açıkcası okuduktan sonra Oppo R9’a bir ilgi duydum çünkü benim için olmazsa olmaz metal kasadır.Günlük hayatımız sürekli koşuşturma içinde geçiyor, haliylede metal adam olmak lazım (IronMen) 🙂 🙂
Birde abartılmış olarak gördüğüm özellikler var.Mesela keşke 16 mp selfie (özçekim) kamerasını düşük tutup (8mp gibi) Nfc ve lazer odaklama gibi rakipine ödün verecek ufak donanımları ekleseydi Oppo R9’a. 🙁 🙁
Merak ettiğim bir, iki soru var??
1’incisi resmi fiyat Oppo R9 $420 demişsiniz , ama ben bu gün internette araştırdım.Oppo(Mart)da fiyatı $499 gösteriyor.Herhalde fiyat yükselmiştir!! Yada ben yanlış yerlere baktım. 🙁
2’inciside Oppo yazılım olarak çince ve ingilizce dillerine sahip(Türkçe yok) Peki almak istiyorum ve aldım diyelim.Yazılımını nasıl Türkçeleştireceğiz(Yerlileştireceğiz 🙂 🙂 )

Berat
8 years ago

Bugün baktımda gizchina p9000 incelemesinde kameraya 4/10 vermiş. Yaptıkları hiçbir incelemede böyle düşük bir puan görmemiştim :O

Reply to  Berat
8 years ago

Kamera modülü belli, geri kalan yazılım kısmı, bu tarz markaların yazılım departmanı doğal olarak çok ileri değil, çıplak android üzerine ufak bir tema oynaması ile piyasaya sürülüyorlar, ince ayar yapılması gerekiyor, telefon aslında piyasaya çıktı çıkacak, emin olun update’ler ile kalite gerekli yere çekilecektir, en azından bu tarz firmalar güncelleme kısmında o kadar da kötü değiller, büyükler ile savaşıyorlar çünkü. E bir de, fiyat ortada 🙂 Bir de gizchina inceleme konusunda daha çok acemi, yakında biz onları sollarız bu gidişle, tek artıları Çin’de olmaları 🙂

8 years ago

p9000 sipariş edeceğim karar verdim yazınızı okuduktan sonra çok
teşekkürler

Admin
8 years ago

Elephone P9000 269$’ın baya bir altına düşer zamanla, ancak R9 lansman fiyatlarından bile zor bulunur, aslında nerdeyse bir Oppo fiyatına 2 x P9000 diyebiliriz. Bir de Oppo’nun Çin pazarına sunduğu modeller bunlar, yazılım kısmı sadece Çince ve İngilizce, Elephone ise full Türkçe destekli android ile gelecektir.

Berat
8 years ago

Güzel yazı olmuş İbrahim Bey elinize sağlık. Tek katılmadığım kısım “Fazladan ödediğiniz $150 karşılığında gelişmiş bir ön kamera ve metal bir gövdeye sahip oluyorsunuz” cümlesi oldu. Ben arka kamera örnekleriyle Oppo’yu baya sağlam gördüm ayrıca hızlı şarj özelliği de baya hızlı şarj olmuş 🙂 son olarakta yazılım stabilitesinde de opponun fazlasıyla önde olduğunu düşünüyorum.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x