Cep telefonları “akıl”landıklarından bu yana tüm dünyada olduğu gibi yurdumuzda da yeni nesil “işletim sistemli” telefon satışlarında patlama yaşanıyor. 2014 yılında çok anlamsız bir şekilde telefon satışlarına kredi kartına taksit yasağı gelmesi bile bu ivmenin önünü alamadı. Kredi kartına yasak geldi ancak büyük markalar ve servis sağlayıcıları bu sefer devlet desteğini de arkalarına alarak “banka kredisi” ile telefon satmaya devam ettiler. Devlet desteği diyorum çünkü vatandaşın elinden alınan haklar tümden zaten ekonomik gücü yerinde olan demirbaşlara verildi, anında çıkartılan banka kredileri ile !

2015, Vestel başta olmak üzere sözde yerli “üretici”lerin devlete baskı yaptıkları yıl. “Biz bu şartlarda telefon satamıyoruz, yurtdışından gelen markalara zam yapın, biz de pazar payımızı büyütelim” diye ağladıkları yıl. Nitekim sonuçta amaçlarına ulaştılar ve sevgili devletimiz yabancı markaların vergilerini arttırarak üst seviye telefonlara minimum 300-400 TL vergi koydu. Örneğin 2300TL civarında satılan Samsung Galaxy S6 2700TL seviyelerine, 2100TL den satılan LG G4 2500TL seviyelerine çıktı. Gerçi bu artış lüksü seven Türk tüketicisini yıldırmadı, yani yabancı markaların satışlarında bir azalma olmadı.  2300‘ü veren 2700‘ü de verir şaşılacak bir durum yok.

Sözde Yerli Malı Telefonlar

Başlıklardaki fiyatlar piyasadaki ortalama ve yurtdışı son kullanıcı fiyatları olup toptan alım fiyatı değildir, ayrıca 1000’li rakamlı toptan alımlarda bu fiyatların minimum yarı yarıya olacağı göz ardı edilmemelidir. Kaba bir hesapla firma karları en az modeline göre % 200-300 seviyesindedir (gerisinin de vergi-imei kaydı vs olduğunu varsayıyoruz). Biz yine belgeler ile anlatalım, Venüs V3 modeli örneğin, yurtdışı son kullanıcı fiyatı 500TL civarında, Vestel bunu fason 300TL’den alsa, 100TL devlet masrafı olsa, 300’e al, 900+100TL vergiye sat…

1.Vestel Venüs V3 5570 [1000 TL] – [500 TL] Ramos MOS1

Yerli üretime en yakın marka Vestel, en gurursuz marka, en ağlayan marka. Sadece kasa tasarımını kendi yapıp üretiyordu ilk modellerinde, tasarım özürlü marka. Telefonun iç donanımı, yani asıl kısmı yine fason. 1GB Ram’li modelleri 900TL‘den utanmadan sattılar geçen sene, sonra Ram 2GB oldu, işlemci en düşük Qualcomm Snapdragon modelinden orta seviyeye çekildi (Snapdragon 400-615), fiyat 1299TL‘ye çıktı (daha yeni 999TL’ye düşmüş) , e insaf ! Başınıza Venüs düşsün.. Vestel’in imkanlarını sadece bir sene bana versinler, bırakın yerli piyasayı, bakın dünya markaları ile rekabet edecek markayı nasıl üretip pazarlıyorum, hem de eşi benzeri görülmemiş bir fiyat ve garanti politikası ile…

venus_ozellik

Vestel Venüs V3 5570 şu anda piyasada 1000 TL civarında satılıyor. Vestel‘in üretimini yaptırdığı Çin menşeili firmalarda aynı özelliklere sahip telefonlar 500 TL‘den bulunabiliyor. Vestel diğer firmalara göre ürettirdiği telefonlarda en fazla değişiklik yapan firma konumunda. Aşağıda gördüğünüz Ramos MOS1, Venüs V3 5570 ile hem tasarım hem de özellik olarak çok benziyor. Ancak birebir aynı telefon olup olmadıkları hakkında bir bilgimiz bulunmuyor.

ramos_ozellik

MOS1, Ramos firmasının geçen Temmuz ayında tanıttığı ilk akıllı telefonudur. Ramos Çin’in en büyük tablet üreticilerinden biri olmakla beraber Çin dışında pek bir ünü bulunmuyor. Bu nedenle çoğumuz bu firmanın adını ilk defa duyuyor olabiliriz ancak ağırlığı olan bir firmadır.

2.Türk Telekom TT175 [950 TL-Tarifeye ek 1200TL] – [500 TL] ZTE Blade V Plus

tt175_ozellik

Gelelim olayın servis sağlayıcıları kısmına. Zamanında Telsim’in devlet tarafından ele geçirilip İngiliz Vodafone‘a satılması sonucu bir an için ben de başta olmak üzere bir kısım insan sevinmişti. Çünkü yurtdışında servis sağlayıcılarının üst seviye telefonları kullanıcılarına 2 yıl taahhüt karşılığında neredeyse bedavaya verdiklerini biliyorduk. Örneğin piyasaya yeni çıkan 700-800$ lık telefonlar max 100$ karşılığında, orta seviye telefonlar ise tamamen ücretsiz veriliyordu. Gelgelelim iş Türkiye olunca hiç de böyle olmadı, daha doğrusu “oldurulmadı” !.. Vodafone Türkiye de vatandaşı kandırma kervanına katıldı.

Ticaret adına bazı şeyleri anlarım da, yalan söyleyerek vatandaşın cebinden para çalınmasını anlayamam üzgünüm.  Zaten binli adetli alımlarda dip fiyattan alıyorlar, ancak iş satmaya gelince kanımızı emiyorlar. Türk Telekom‘un son piyasaya sürdüğü model TT175, haber linki, o da ZTE, yine 500TL lik modeli 900TL den peşin, tarifeye ek 1200TL‘den satıyorlar. Adınızda geçen “Türk” kelimelerine yazık, sizin Türk’lük ile uzaktan yakından ilginiz yok maalesef.

zte_vplus_ozellik

Burada Türk Telekom yalnızca telefonun üzerindeki ZTE logosunu kendi logosuyla değiştirmiş ve telefonu millileştirme misyonunu yerine getirmiş. Onun dışında en ufak bir değişme söz konusu değildir. Zaten yazının bu kısmında sonraki göreceğiniz tüm “yerli” telefonlar aynı yöntemle milli hale getirilmiştir.

3.Turkcell T60 [875 TL] – [500 TL] ZTE Blade S6

t60_ozellik

“Sizler için tasarladık” diyor Turkcell T60 reklamında. Neyi tasarladınız pardon ? ZTE‘den Blade S6 modelini aldınız, yurtdışında son kullanıcı fiyatı tarifesiz 500TL olan modeli Türk insanına 1000TL‘den fazlaya binlerce adet sattınız, yalan söyleyerek paranıza para kattınız !

zte_blade_s6_ozellik

Gördüğünüz gibi yine hiç bir özelleştirme yapılmadan, logo hariç(!), piyasaya sunulmuş bir telefon daha. Turkcell tasarlamaktan neyi kastediyor hepimiz görüyoruz. İki telefonu karşılaştırırsanız eğer göreceğiniz farklar ancak şunlardır: ZTE logosu yerine Turkcell logosu, T60 yazısı, duvar kağıdı değişikliği(çok önemli), kimsenin ihtiyacı olmayan uygulamalar , bir de simgeler değişmiş o da zaten varsayılan android simgeleri.

4.General Mobile 4G Android One [750 TL] – [350 TL] Cherry Mobile Android One G1

4gne_fozellik

Sırada Türk halkına söylenen yalanlar, elde edilen haksız kazançlar, vatandaşın en doğal iletişim aracı olan cep telefonu özgürlüğünün elinden alınması ve devlere peşkeş çekilmesi. General Mobile, Casper, Vestel, Turkcell, Avea, Vodafone modellerinin çoğu zaten Çin markaları ve modelleridir. Ancak ülkemizde “Çin malı mı ? O alınır mı ?” söylemleri hiç bitmez. Tabi iPhone veya Samsung alınınca daha kişilikli ve karizmatik olunuyor ya!

cherryOne_ozellik

Bundan önceki bir kaç telefonda gördüğünüz gibi burada da aynı şeyler söz konusudur. GM burada arka kapağı komple değiştirerek büyük bir değişiklik yapmış, takdir etmek gerekiyor(!). Reklamlarında ise “Google” ile beraber geliştirdikleri söyleniyor, yalan sanatı bu olsa gerek..

5.General Mobile Discovery Elite Plus [1300 TL] – [700 TL] Gionee Elife S7

elite_plus_ozellik

General Mobile bilindiği gibi Gionee firmasından telefonları “millileştirerek” ülkemizde satan bir firmadır. Herhangi bir üreticiliği söz konusu olmamakla birlikte yazılım yönünden kısıtlı bir destek sunuyorlar. Buna rağmen sattığı telefonlar ülkemizde oldukça rağbet gören bir firmadır.

gionee_els7_ozellik

Yine birebir aynı ve hiçbir özelliği değiştirilmemiş bir telefon daha. Aslında keşke ara yüzde değişiklik yapılmadan getirilseymiş daha iyi olurmuş. Çünkü orjinal ara yüzü hiç olmazsa modern bir duruşa sahip ve sıradanın dışına çıkabiliyor.

6.Vodafone Smart 6 [950 TL] – [600 TL] ZTE Blade S6 Plus

smart6_ozellik

Çoğu insan yurt dışındaki örnekleri ima ederek “Ne var bunda? Yurtdışındaki operatörler de yapıyor aynısını.” diyebilir. Ancak durum öyle değil. Yurt dışında çoğu operatörün sattığı telefonlarda üzerine yalnızca operatörün logosu yerleştirilir ve ürünün orjinal adı saklanmaz. Yani alan bilir ki bu telefonu operatör başkasına ürettirdi ve bize çok uygun fiyattan kontrat vasıtasıyla satıyor. İşte bizdeki sorunda tam da burada başlıyor. Hem telefonlar maskeleniyor, sanki kendi üretimleri gibi, hem de kontrat yapılmasına rağmen peşin fiyatından daha yüksek fiyatlara satılıyor.

zte_plus6_ozellik

Turkcell‘in T60 diye adlandırdığı model aslında ZTE S6‘yken, Vodafone‘da ZTE‘nin S6 Plus(S6:5″ ekran, S6 Plus:5.5″ ekran) modelinin ismini değiştirerek satışa sunuyor. Bunların nedeni ülkemizdeki Çin malı algısından kaynaklanıyor olsa da kontratlarda yaptıkları haksızlıklar bu operasyonlarını halkı kandırma olarak nitelendirmemize sebep oluyor.

7.Casper Via M1 [1000 TL] – [500 TL] Wiko Fever 4G

via_m1_ozellik

Casper firması da bizi şaşırtmıyor ve diğer firmalar gibi Türk malı olmayan telefonları Türk malı diye satıyor. Bununla da gurur duyuyorlar, bizim burada amacımız kimseyi kötülemek değil. İnsanlara gerçekleri göstermektir. Bu ülkede %100 Türk malı telefon üretilmesini isteyen en çok bizleriz, hem ülke ekonomisine katkısı olur hem de halk uygun fiyatı yerli malı kullanmış olur.

wiko_fever_ozellik

Teknolojide yerli üretime geçilmeden paramız yurt dışına akmaya devam eder. Bu firmaların da işin kolayına kaçarak ayrıca ederinden yüksek fiyatlara bu telefonları bu şekilde pazarlamaları bize hiç bir şey kazandırmaz. Ancak firmalar kazanır o da bir yere kadar olur. Eninde sonunda insanlar gerçeği görecek ve sizin yüksek kar marjlarıyla getirdiğiniz telefonlardan daha iyisini daha ucuza Çin’den direk temin edecektir.

8.Casper Via V9 [950 TL] – [500 TL] Wiko Highway Star 4G

via_v9_ozellik

Ülkedeki insanlar bilinçlendikçe bu düzenin değişeceğini umuyoruz ve bu yolda insanları bilinçlendirmek için elimizden geleni yapacağız. Casper‘ın Via 9 modeli, birebir aynısını aşağıda görebilirsiniz. Belki Casper‘a ürettirmişlerdir kim bilir(!)

wiko_highway_ozellik

Görüyorsunuz ki Çin malı diye beğenmediğiniz telefonları hali hazırda kullanıyorsunuz. Zaten Apple dahil çoğu firma telefonlarını Çin’de ürettiriyor. Bu bilinirken hala aynı düşüncelerde olmak bu iş üzerinde fazla düşünmemekten kaynaklanıyor.

9.Teknosa Preo P2 [900 TL] – [500 TL] Gionee Elife S Plus

preo_ozellik

Listemizdeki son telefon Teknosa Preo P2. Bu telefon ve ya Teknosa hakkında söylenecek pek bir şey yok zira Vestel gibi dev bir firma bile kendi telefonunu üretemiyorken Teknosa‘yı sorgulamak gereksiz olurdu. Yalnızca bilgi vermek amacıyla listeye aldığımız bir telefondur. Orjinalini aşağıda bulabilirsiniz.

gionee_spdlus_ozellik

Yorum

2014 ve 2015 yılında bilinen büyük markaların yanına uzak doğudan, daha doğrusu Çin’den çıkan özgün markalar geldiler. 1. sınıf ürünleri yarı, hatta bazı örneklerde 3’de 1 fiyatına satmaya başladılar. Xiaomi, ZTE (zaten senelerdir büyük markalara fason telefon üreten bir marka, özgün markası Nubia‘yı yarattı), Lenovo, Huawei, Oppo, Oneplus, Vivo bunlardan bazıları. Tüm dünyadan kullanıcılar bu markaların telefonlarını internet üzerinden rahatça alıp kullanırken, yasaklı olan bizler sadece ağzımızın suyu akarak bunları seyrettik ve hala da seyrediyoruz. Bu modellerin hangilerini olduklarını androidbrick.com okuyucuları zaten yakından tanıyorlar. Ne zaman sokaktaki marka bağımlısı bilinçsiz kullanıcılar da bu dünyanın ve gerçeklerin farkına varır, belki o zaman kısıtlanan özgürlüklerimiz adına yasakların kaldırılması konusunda bir adım atılır.

Bu firmaların garanti politikalarına değinmeden de edemiyeceğim. Sokaktaki insan bu kadar parayı verirken aklında genelde en önemli etken işin 2 sene garanti kısmı oluyor. Yurtdışından ucuza alacağını bilen çok insan aynı hataya düşüyor, fazla ödiyeyim kafam rahat olsun diye. Ancak teoride doğru olan bu düşünce pratikte, yine, hiç de kağıt üstündeki gibi olmuyor. Zamanında yine 300TL’lik telefonu Türk halkına 800-900TL’ye satan General Mobile firması, kazandığı o kadar para yetmiyormuş gibi, kutuların içine en kalitesiz usb kablolarını koymuştu. Dandik kablo yüzünden (ve o modelin tasarım hatası yüzünden) usb girişleri bir süre sonra bozuluyordu. Bu sorun ile garantiye gidenlerin hepsine de “kullanıcı hatası” diyerek masraf açtılar. Bu tür olaylar bu markaları getirip satan tüm firmalar için geçerli ne yazık ki. “Kullanıcı hatası”.. Evet ortada bir hata var, o da bu telefonların yalan dolan ile satılıyor olması..

Böyle bir makaleyi hiç bir sitede göremez, okuyamazsınız, bizler üzerimize düşen gazetecilik görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz, Yargı, Yasama, Yürütme ve 4. güç Gazetecilik adına. Diğer, milyonlarca hit alan internet medya organlarındaki gibi ” Yalama” adına değil..

 

 

 

26
Leave a Reply

Please Login to comment
12 Comment threads
14 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Semih ÇelikAhmet Karataşandroid1ickFatih Yıldırım Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Semih Çelik
Üye

Eline ağzına klavyene sağlık kardeşim. Her cümlene imzamı atıyorum. Malesef ülkemizde akıllı telefonlar insanlardan daha akıllı.

Ahmet Karataş
Ziyaretçi

Paylaşım için teşekkürler ancak bu çin malı olan (vs.) telefonları nereden bulalımda bu fiyatlara getirelim ? Diyelim ki sipariş ettik bi siteden, Türkiye’ye geldiğinde şu bu vergisi deyip üstüne bi 200-300 TL yük koyacaklar. Yine aynı fiyata denk gelecek ve garantisi de olmayacak. Ayrıca şu günlerde telefon fiyatları %20-30 azaldı dolar nedeniyle. Ben piyasa fiyatlarını normal görüyorum, blog için teşekkürler 🙂

ilyas
Üye
ilyas

Abi çok güzel bir yere değinmiş’sin zaten Türkiye de yerli diye bir şey yok artık özellikle teknoloji konusunda çok ama çok hazırcı ve taklitçiyiz bana göre keşke bizimkiler tasarımından donanımına kadar kendileri yapsa ona göre de fiyat politikası uygulasa bizde bu telefonu alsak ama nerede adamlar sadece kolay yoldan para nasıl kazanırım hesabında devlet ise banane der gibi ben cebime girene bakarım diyor ulan biri de dese vatandaşın cebinden ne çıkıyor dünyada milletini bu kadar sömüren vergici bir devlet yoktur kesinlikle burada 2000 3000 tl satılan telefonları avrupa gsm şirketleri benim hattı kullan ücretsiz diyor. (babamdan biliyorum sınırsız internet ve… Read more »

Mehmet Akif
Üye
Mehmet Akif

Osman abi saol okadar çok yeni yazı var son 10 günde benimde sınav haftasıydı. Şimdi fırsat oldu okumak için.Ha bide sabah yds vardı. Neyse yazan eller dert görmesin. Ülke insanı bilinçlenmeli. Ama buna rağmen çoğu bireysel olarak kabul edecek bu durumu ama toplu olarak protesto edemeyecek. Nede olsa siyaset değil. İnsanımız siyaset konusunda canavar. Bunu bilse bile (bende dahil) bireysel olarak sistemi değiştiremiyoruz. Bilinclenip protesto edelim dersek yanımızda kalan insan sayısı bilen insan sayısının %10 bile olmaz. Çünkü konu siyaset yada karı kız muhabbeti değil. (Not:Erkek olmama ve Türk olmama rağmen siyaseti ve karı kız muhabbetini hiç sevmem ikiside yalan… Read more »

Dr. Osman
Üye
Dr. Osman

abi yazıyı şimdi okuyabildim ancak, nöbet çıkışı uyuya kalmışım ama uyanır uyanmaz ilk işim oldu, yurtdışı yani özellikle çin menşeili cihazlara karşı anormal önyargılarla dolu olup aslında onları “yerli” etiketlerle kullanan ve yediği “kazık”la mutlu olan bu insanları uyandırma adına çok güzel bi yazı olmuş, elinize kaleminize sağlık ! elden geldiğince insanları anlatarak uyandırmaya, devletin bu konuda vatandaşını ne kadar sevdiğini göztermeye çalışsak da yazıyı okuyup anlamalarını sağlamak daha etkili olacaktır diye ümit ediyorum. bize de düşen bunu daha fazla insana ulaştırarak en azından bu kadar özet bu kadar ham bi yazıyı okumalarını sağlamak olmalıdır artık…

abdulkadir mahmut su
Üye
abdulkadir mahmut su

üstad yazıyı şimdi okuyabildim,ben ve benim gibi yurtdışı (çin) cihaz kullanan çevresinide uyandırmaya çalışıp başarılı olamayanlar için içimizdekileri yazıya dökmüşsünüz.araştıranın da,yazanın da ,yayınlayanın da eline sağlık.elimden geldiğince devletin bu konudaki dayatmalarını ve haksız kazanç sağlayan firmaların çakallığını en azından dille de olsa yaymak için uğraşırım.üstad izninle bikaç yerde paylaşacağım bu makaleyi…

Abrielle Kimly
Üye
Abrielle Kimly

It took a long time to understand , but I knew.I ‘m laughing eating turkey.Does fool country people??I liked the idea of ​​hashtags.
#Gurur(suz)-laY-(ş)er(ef)sizler= #AbjectBastards
Turkey can not join EU…

BaRo_BeY
Üye
BaRo_BeY

bu arada konu hashtag’i bence olmamış.Aslında olması gereken!!
#Gurur(suz)-laY-(ş)er(ef)sizler
küfür yoksa argo var!!!

BaRo_BeY
Üye
BaRo_BeY

yazı için özgür ve gerçek düşünceleriniz için teşekkürler!
sormayın ben bunları okudukca ensemden soğuk terler akıyor!
nasıl olur , neden olur diyorum biz bu ülkenin vatandaşı değilmiyiz!!
niye bize mülteci muamelesi yapılıyor.hadi bu markalar bizden korkmuyorlar da
ALLAH’tandamı korkmuyorlar.kul hakkı diye bir şey var , E BE VİJDANSIZ , KİTABSIZLAR!!!
kusuruma bakmayın değerli okuyucular.bu turkcll(neresinde türklük varsa artık!!) 3 sene öncesinde babama akıllı telefon diye
sözde biz ürettik diye! Turkcell t11(aslı zte racer 2) telefonunu 24 ay tahaütle vermişlerdi , tabiki tarifeye ek(kazık) diye!
bense daha o zamanlar telefona merakımdan dolayı gerçeği görmüştüm ama malesef ”Geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye”.. 🙂 🙂

bLACK
Üye
bLACK

Hocam bu keşmekeş ten bizi ne zaman kurtaracaksınız market ne zaman açılıyor. Gelişmeler ne durumda iki farklı seçenek vardı bir gelişme oldu mu?

Tekcan
Üye
Tekcan

Kurtar bizi bu yamyamların elinden osman kardeş, marketindeki telefonların neredeyse modası geçti ne zaman gelecek bunlar?