Honor Magic 1276 x 768

Huawei Honor Magic, Dışı Sihir Gibi, İçi Sinir

Huawei Honor Magic, her kenarı Edge tasarımı ile tanıtıldı. Galaxy Edge serisi ile hayatımıza giren iki yan kenarın eğimli cam tasarımı, sonradan bir kaç Çin modeline daha esin kaynağı olmuştu, Vivo Xplay 5, Xiaomi Mi Note 2 gibi. Huawei firması Honor model gamında çıkarttığı Magic modeli ile, telefonun hem önünü hem de arkasını, üstleri ve altları da (alt kısım nispeden daha az) eğimli cam yaparak, 8 kenar Edge, kendi deyimleri ile “Uzay“‘dan esinlenilmiş  tasarımı gerçekleştirdi.

honor-magic

Her türlü özgün ve radikal tasarımı destekliyoruz, Honor Magic de dışarıdan baktığımızda gerçekten göze çok farklı bir o kadar da hoş gelen bir model olmuş. Telefonun genel yenilikçi tasarımını bozmamak için arkadaki kameralar ( çift ) hiç çıkıntı yapmayacak şekilde yerleştirilmiş. Aynı şekilde ön kısımda tek bir “home” tuşu hem parmak izi okuyucu görevini görüyor, hem de farklı dokunuş şekillerini algılayarak diğer “menü” ve “geri” tuşlarının görevlerini yerine getiriyor, gerçi hepimiz biliyoruz bunu ilk uygulayan firma Meizu.

huawei-honor-magic-14

Telefonun tüm giriş ve çıkışları, yani dual sim slotu, kulaklık çıkışı, Type-C bağlantısı, hoparlör ve mikrofon alt tarafında bulunuyor. Üst tarafta bulunan selfie kamerası ve sensörler de özel bir UV kaplama ile yeteri kadar görünmeyecek şekilde gizlenmiş, uzaydan düşen bir çakıl taşı halini almış.

Xiaomi Mi Mix ile başlayan yenilikçi tasarımlar önümüzdeki günlerde diğer rakiplerini de ortaya çıkartacak ona şüphe yok, Huawei de bu anlamda 2 firma dersek yalan olmaz. Bu arada belirtelim Edge tasarım çerçevesiz bir ekran anlamına gelmiyor, sadece yana doğru eğik, çerçeve mevcut.

Telefonun ekran boyutu 5.09 inç, AMOLED 2K panel kullanılmış (577ppi), görüntü kalitesi üst sınıf yani, bu boyutta 2K çözünürlük mantıksız, sanırım amaç Galaxy pazarından pay kapmak. O pazarda mantık değil, rekabet söz konusu. Telefon 7.8 mm kalınlığında ve 145 gr ağırlığında.

 

honor_magic

 

Huawei Honor Magic’de çift kamera geleneğini sürdürüyor, arkada biri renkli diğeri siyah beyaz olmak üzere 2 x 12MP kamera bulunuyor, f/2.2 – 1.4µm piksel. Selfie kameras 8 MP – f/2.0.

Ram 4GB (daha altına artık kız vermiyorlar), Rom ise 64GB. Gelelim sinir olan bölüme. Honor Magic’de kullanılan işlemci Kirin 950 ! Neden ? Zaten fiyat 530 $ olarak açıklandı, böyle bir tasarımın içine neden 4K 2160p desteği olmayan bir işlemci koyarsın ? Hem kameranın özellikleri kısıtlanmış, hem de GPU tarafında eski teknoloji seçilmiş. Ellerindeki 950 stokları henüz bitmedi sanırım, 960 kullanmadıklarına göre. Yani diyorlarki biz paranın hepsini tasarım için alacağız sizden..

Gelelim tasarım dışında en önemli 2. özelliğine, “Honor Magic Live OS”. Yani yaşayan (öğrenen) ve öğreten işletim sistemi. Neden yaşayan (canlı) ? Bir kaç örnek verelim :

  • Telefon elinizdeyken bunu biliyor ve bu arada bir çağrı gelirse zil sesi yerine titreşim ile haber veriyor.
  • Ekrana baktığınızda otomatik olarak açılıyor ve gözlerinizi takip edebiliyor.
  • Honor Magic sahibini tanıyor, yani sizin elinizde iken gelen bir mesajı gösteriyor, farklı biri kurcalıyorsa bu mesaj ve diğer bildirimler gösterilmiyor.
  • Karanlık bir ortama girerseniz ekranda fener uygulaması anında beliriyor.
  • Telefon ile mesajlaşırken de arka planda yardımcı görevinden vazgeçmiyor, biri size “şu an nerdesin?” diye sorarsa Live OS bulunduğunuz lokasyonu isterseniz anında paylaşma imkanı sunuyor. Veya sinemadan bahsediyorsanız yakınınızdaki sinema ve filmleri anında hazır ediyor. Alışveriş moduna girerseniz ilgilendiğiniz ürünün en düşük fiyatını netten tarayıp size sunuyor. Aynı hizmet seyahat konusunda da devrede, gideceğiniz yere en ucuz bilet ve ve uygun konaklama gibi.
  • Bilinmeyen bir numara ararsa, eğer varsa daha önceki geçmişi ekrana getiriyor, hatırlamanıza yardımcı olmak için.
  • Siz telefonu kullandıkça sizi daha iyi tanıyor ve gündelik işlerinizde daha verimli yardımcı olmaya başlıyor.

 

huawei-honor-magic-hands-on-019

Honor Magic 2900mAh bir batarya ile geliyor, evet düşük sayılır rakiplerine oranla, ancak hızlı şarj olayını bir adım ileriye taşıyarak bu kapasitenin %90’nını yarım saat içinde, %70’ni 20 dakika içinde, %40’nı ise 10 dakika içinde şarj ederek işi şakaya döküyor. Bu işlemi de oldukça güvenli bir şekilde yapıyor, ısınma vs yok, patlama riski görünmüyor. Huawei Honor Magic 25 Aralık‘ta satışa sunulacak.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x