Güncelleme : Daha önce de belirttiğim gibi, Xiaomi firması her çıkardığı yeni Rom’da önlemler alıyor. Bu yüzden, işlem yapmadan önce, QCN yedeğine ek olarak artık sildiğimiz partisyonların da fiziksel yedeklerini almanızı tavsiye ediyorum .  Bunun için kullanabileceğiniz uygulamalardan birinin linkini veriyorum. Tahmin edersiniz ki bu tarz uygulamalar root yetkisi gerektirir. 

Partitions Backup & Restore

 

Güncelleme :

Tüm Xiaomi modelleri için twrp dosyaları

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=50678 ,

Xiaomi modellerin kodları :

Tüm modeller için Miui EU rom download linkleri : https://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

 

Güncelleme : Miui 9 yüklü telefonlarda imei tamir işlemi yapılmıyor, Miui 8 üzerinden işlem yapıp sonradan 9’a yükseltmek gerekiyor.

Güncelleme : Mi6 için lütfen son sürüm QPST kullanın.

Mi6 için listeleme komutu : ls -al /dev/block/platform/soc/1da4000.ufshc/by-name

Yeni romlarda partisyon silme işleminden sonra reboot ettiğinize “invalid imei” yazmıyor, ya imei no’lar silinmemiş gibi görünüyor ya da 2 imei den biri 0 diğeri sabit kalmış gibi gözüküyor. Bu ayrıntıya takılmayın, sonuçta bu işlem yazma korumayı kaldırmak için yapılıyor. Siz editlenmiş QCN’yi geri yüklediğinizde işlem tamamdır.

Update : For Xiaomi Mi6 please use lastest QPST

 

Androidbrick okulu 1. derse hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu dersimizde Xiaomi Mi 5s plus modelini nasıl rootlayacağımızı, nasıl imei tamiri yapacağımızı ve son olarak nasıl global yükleyeceğimizi öğreneceğiz. Bu işlemlerden önce Xiaomi telefonunuz bootloader kilidini kaldırdığınızı var sayıyorum, o işlem için ayrı bir video isterseniz çekeriz. Aynı yöntemleri Mi5 ve Mi5s modelinde de uygulayabilirsiniz, tabi o modellere ait twrp ve rom dosyalarını kullanarak. Gerekli dosyaların linkleri yazının altında mevcut. Videoda göreceğiniz tüm programların ve sürücülerin linkleri androidbrick.com sitesinde ilgili yazının içinde yer alacak ( bu yazıdan bahsediyorum 🙂 ). Cmd ekranından girdiğimiz komutları buradan kopyalayıp çalışma ekranınıza yapıştırmanız mümkün.

Bu arada fark edeceğiniz üzere twrp’yi flaşlamıyoruz, sadece twrp’den boot ediyoruz, yani telefonun orjinal recovery’sine müdahale etmiyoruz, böylece yanlış imaj veya herhangi bir aksaklık durumunda telefonun brick olma ihtimalini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Linkten indirdiğiniz supersu zipini önceden telefonun hafızasına kopyalıyoruz, ben komutları kısa tutmak için adını su.zip olarak değiştirdim.
Telefonumuzu kapalı durumda iken ses kısma ve güç tuşlarına basarak fastboot moduna aldık ve pc ye bağladık. Twrp imajın olduğu klasörde shift + sağ tık ile komut penceresi açarak işlemlere başlayalım.

cmd ekranında gireceğimiz komut :

fastboot boot twrp.img

, entera bastıktan sonra takriben 5-10 saniye içinde telefon twrp modunda açacak. Dosya sistemine müdahele edebilmemiz için ilk çıkan mesajı onaylayarak oku soldan sağa kaydırıyoruz. Daha önce telefonun hafızasına attığınız supersu zipini install/yükle seçeneği ile yüklüyoruz. Bu arada bir bilgi vereyim, twrp’nin 2.8 sürümünden itibaren artık telefona dokunmadan, cmd ekranından girilen komutlar ile de işlem yapabiliyoruz. Bunun için girmemiz gereken ilk komut “adb shell” komutu, sonrasında ise vereceğimiz komutlar twrp kelimesi ile başlayacak , örneğimizde göreceğiniz gibi “twrp install su.zip” komutu ile supersu’yu kurmaya başlıyor. İşlem bittiğinde isterseniz yine telefon üzerinden dokunarak veya yine sadece “reboot” komutunu yazarak telefonu yeniden başlatıyoruz. Sistem açıldığında supersu yüklenmiş yani root haklarını kazanmış oluyoruz. Root’un tam Türkçe karşılığı “çekirdeğe yani kernele erişim izni” dir.

Bundan sonraki işlemlere devam edebilmek için ilk önce android’in “usb hata ayıklama” özelliğini aktif etmemiz gerekiyor, bunu da ayarlarda geliştirici seçenekleri bölümünden yapıyoruz. Bu bölümü etkinleşitmek içinse “ayarlar >telefon özellikleri ekranında “Miui sürümü” satırına arka arkaya 7-8 defa tıklıyoruz, evet, artık siz de bir geliştiricisiniz 🙂

adb shell” komutunu verdiğimiz zaman telefon ekranına göz atalım, bağlantı izni isteyecek, onay verelim, videoda ilk satırda gördüğünğz gibi onay vermeden komut hata verecek, onaydan sonra bir satır alta geçiyoruz ve “su” komutunu giriyoruz, yine telefon ekranında Supersu uygulaması açacak ordan da gerekli izni verdikten sonra artık telefon üzerinde çalışmaya hazırız.

Bir sonraki komut telefonun “Qualcomm Diag” portunu açmak için olacak, komutu verdikten sonra PC’de aygıt yöneticisi kısmında “bağlantılar” altında Qualcomm adı ile yeni bir port açacak. Bu port sayesinde QPST programı ile gerekli yedeği alacağız. Bundan sonra QCN yedeği diyeceğimiz bu yedek çok önemli, ilerki derslerimizde bunun üzerinden ayrıntılı olarak geçeceğiz.

QPST ile yedek alma işlemini bu linkten :https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/ ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz, zaten videoda yeteri kadar açık.

Sıra geldi aldığımız QCN yedeği içinde gerekli satırları değiştirmeye. İstediğiniz bir hex editör kullanabilirsiniz, videoda kullandığım HxD Hexeditor. CTRL+F veya menülerden “Find” ile arama kutusunu açıyoruz, imei satırımız 8 ile başladığı için “088a” satırını aratıyoruz, ilk çıkan satır 2. imeinin olduğu satır, çift imeili modellerden bahsediyorum tabi ki. İmei converter programı ile hex formatına dönüştürdüğümüz tamir edeceğimiz yeni numarayı bu satıra dikkatlice giriyoruz. F3’e basarak 2. satırı yani 1. imei’yi buluyoruz ve yine değiştiriyoruz. İşlem bittikten sonra QCN dosyasını “save as, yani farklı kaydetme seçeneği ile” kaydediyoruz, hiç bir şekilde orjinal yedeğin üzerine yazmıyoruz, ne olur ne olmaz..
Hex edit kısmını daha ayrıntılı öğrenmek için : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

İmei tamiri için gereken “yazma yasağını” kaldırmak adına bazı partisyonların içlerini sileceğiz. Bu partlar imei koruması olmayan Qualcomm modellerde istisnalar hariç hep aynıdır. modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. Yani dikkat etmeniz gereken kısım isimler, sonlarındaki numaralar değil, bu kısım çok önemli, lütfen aklınıza iyice yazın. İsimler sabit, no’lar değişken.

Bu isimleri görebilmek için listele komutunu giriyoruz, “adb shell” ve “su” komutlarının ardından :

ls -al /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name

Rakamları iyice kontrol ettikten sonra sabit olan sıfırlama komutumuzun sadece en sondaki numaralarını değiştirerek modemst1 , modemst2 ve fsg partisyonlarını sırası ile sıfırlıyoruz, sırası ile :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28

Bunu neden yapıyorduk ? NV_550 imei satırındaki yazma korumasını kaldırmak için, bazı modellerde buna ihtiyaç duymayacağız, sonraki derslerde üzerinden geçeriz. Komutları girdikten sonra alt satırda çıkan hata mesajını önemsemeyin, konumuz ile alakası yok. 3 komutu da girdikten sonra “reboot” komutu ile telefonu yeniden başlatıyoruz.

Telefonumuz açtığında *#06# tuşlayarak imei nolarını kontrol ediyoruz, “invalid” olarak gözüküyorlar, teyid ediyoruz. İnvalid hatası Xiaomi markası için, başka model telefonlarda “0” olarak karşımıza çıkacak, not olarak düşelim.

QPST ile yedek alırken “Backup” sekmesini tıklamıştık, şimdi ise “Restore” kısmını tıklıyoruz ve editlediğimiz yeni QCN’yi telefona aktarıyoruz. “Memory Restore Completed” ibaresini gördükten sonra ister “adb reboot” komutu ile isterseniz manuel olarak telefondan yeniden başlatıyoruz. Telefon yeniden açtığında imei tamirimiz bitmiş oluyor.

Gelelim Global yükleme adımına. Bunun için Qualcomm servis modunu kullanacağız, yani EDL/QDLoader 9008 portunu kullanacağız. Bu işlemden önce yedek almanızı tavsiye ediyorum, en güzeli sıfırdan kurulum yapmak. Adb ekranına :

adb reboot edl

komutunu yazıp enter’lıyoruz. Qualcomm sürücüleri yüklediyseniz aygıt yöneticisi altında 9008 portunu göreceksiniz. Eğer yüklemediyseniz bu adımda MiFlash programını kurun, program kurulurken gerekli sürücüleri yükleyecek. Kurulum sırasında sürücü ile alakalı uyarılara “yes” diyerek ilerlemeyi unutmayın. MiFlash’i çalıştırın, “Refresh” e tıklayın, portunuz alt pencerede belirecek. Daha sonra “Browse” a tıklayarak indirdiğiniz Global Rom klasörünü gösterin, tabi romu zipten çıkartmış olduğunuzu var sayıyorum, yapmadıysanız bu adımdan önce yapın. Video’daki gibi “images” klasörünün bir üst klasörünü seçiyorsunuz, bu adım önemli, yoksa program hata verecektir. Her şey hazır olunca en alt satırsa “flash all” seçeneğini seçerek “Flash” a tıklayın, takriben 2-3 dakika içerisinde işlem bitecek ve telefon yeniden full Türkçe ve Google yüklü global rom ile yeniden başlayacak.

Burdaki anlatımlar imeisi bozulan, sıfıra düşen telefonları tekrar çalışır hale getirmek içindir, bunun dışında orjinal imei no’yu değiştirmek kanunen yasaktır !

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

 

 

Gerekli programlar ve sürücüler :

Sistem geneli adb ve fastboot + sürücüler 

Qualcomm  QPST

imei converter

Qualcomm QPST Diag drivers

Mitac Hexdecimal Editor

SuperSU-v2.78-SR1

MiFlash 64bit

Twrp Recovery :

Xiaomi Mi 5S Plus Twrp

Xiaomi Mi 5S Twrp

Xiaomi Mi5 Twrp (Miui 8)

Xiaomi Mi Note 2 Twrp

Xiaomi Mi Mix Twrp

Global Rom’lar :

Mi5 Global Rom

Mi 5S Plus Global Rom

Mi 5S Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Note 2 Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Mix Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Bu yazı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden korunmaktadır.

511
Leave a Reply

Please Login to comment
113 Comment threads
398 Thread replies
87 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
84 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Üye

hocam merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. benim xiaomi redmi 5 plus telefonum var Qualcomm Snapdragon 625 işlemciye sahip china versiyon olarak geldi ben global versiyon yükledi versiyon yüklerkende baya sorun yaşamıştım imei işleminde de sorun yaşamaktayım en büyük sorun telefonu bilgisayara takınca android aygıt olarak görüyor ve malesef bağlantı portu vb seçenek şeklinde görünmüyor. global versiyon yüklerken içini açmak zorunda kalmıştım yine aynı şekilde mi yapmak gerekiyor yoksa başka bir yolu varmıdır. port sorununu çözebilirsek gerisi gelicek fakat hangi bilgisayarı ve işletim sistemini denediysem bir türlü olmadı. win 7 ve sürümleri kullanıldı port görünmemekte win 8 ve sürümleri… Read more »

Üye

hayır, sizin yöntemle kendim yaptım

Üye

Osman bey merhaba,
imei tamiri sonrası bluetooth çalışmaz oldu. cihazım mi note 3

Mustafa
Üye
Mustafa

Redmi note 5 chine model telefona bir türlü bu işlemi yapamadım
ls -al /dev/block/platform/soc/c0c4000.sdhci/by-name şeklinde listelediğimde

modemst1 modemst2 ve fsg numaraları şu şekilde görünüyor mmcblk0p46
mmcblk0p47 mmcblk0p45 silme işlemini yapıp tekrar başlattığımda imei olduğu gibi kalıyor bir türlü yapamadım

Üye

hocam hayırlı sahurlar öncelikle,sorunum şu tüm sürücüleri yüklememe rağmen bi türlü diag mode geçiş yapamadım cihazım mi5s win7 64 bit port aygıtlarda görünmüyor

Üye

Hocam kurulumu baştan yaptım herşey güzel çalışıyor ama miui 8 ve miui 8.5 de root attığımda sorun olmamasına rağmen miui 9.5 de twrp ile root attığımda imeiler duruyor ama sim kart yok uyarısı veriyor. Nasıl çözebilirim?

Üye

osman hocam mi mix 2 nin bl kilidini açtım. super su ile root yetkisini aldım. cihazın diag portunu açıp qpst ile yedeğini aldım. daha sonra silmem gereken modemst1, modemst2 ve fsg partisyon numalarını buldum. sdf4, sdf5, sde34 partisyonlasrı. komut ile silme işlemi yaptım. restart yapıyorum. daha sonra değiştirdiğim yedeği qpst restore ettiğimde imei ler değişmemiş olarak karşıma çıkıyor.

Üye

Hocam Mi5 cihazına global rom yükledim imei alınamıyor hatası alıyorum. daha önce aldığım qnc yedeğini de kaybettim. İmeileri nasıl tekrar yerine yazabilirim

Üye

Hocam listede görülen EOL ne anlama geliyor ?

Üye

üstad eline emeğine sağlık

Üye
abdurrezakin oglunu sunnet eden adamin oglu

abi redmi 5 de imei 0 olarak gözüküyor her adımı doğru yaptım qcn yi yüklüyorum kabul etmiyor yedek aldığımı yüklüyorum onuda kabul etmiyor ne yapmam gerek

Üye

hocam sitenizdeki imei değiştirme yazınızı okudum. miui 9 da kesin olmuyor demişsiniz. sanırım birde win10 da da olmuyor tahmimim. win7 veya 8 lazım sanırım. qcn dosyasından bahsetmişsiniz bulamadım. bir de adb shell den sonra su komutu için not found diyor. konfigürasyonum win10 mimix sd821 miui 9.2.1.0.

twrp yüklemek istiyorum. fastboot flash recovery twrp.img komutu ile flash işlemi yapıyıorum. ancak recovery modda açmayıp orjinal kendi recovery si ile açıyor. fastboot boot twrp.img ile açılıyor ancak tuşlar basmıyor.

biraz karışık ama cevap bulur mu bilmem.

Üye

Osman Bey merhaba,
Mi note 3 Jason cihaza IMEI tamiri yapmam gerekiyor.
Burada anlatılan adımlar mi note 3 için de geçerli mi.
Mi note 3 için twrp imajını çok aradım bulamadım.

Üye

Daha önce İmei repair işlemi başarılı oldu ama 1. imei yerine 2. imei değiştirdim. Şimdi 1. imei ile 2. imei yer değiştirmek istiyorum ama backup aldıktan sonra hex dosyasında imeileri bulamıyorum. yardımınızı bekliyorum.

Üye

Merhabalar,
Henüz bu aşamaya gelemedim. Telefonun Bootloader kilidini açamadım. MIUI forumunda bahsettiğim durum ile ilgili bilginiz var mı?

Üye

Redmi 5 Plus ta 14-14-16 numaralı blokları silerek miui 9 da imei değişimi yaptım. bootloop olayını da çözdüm. Sim kartı taktım ancak ilk restarttan sonra şebeke gitti. Osman hocam yazılarınızın ve yorumlara verdiğiniz cevapların çok faydası oldu. Şimdi bu aşamada şebeke sorunu için ne önerirsiniz?

Üye
nedim krkmz

okuduğum kadarıyla global modelde repair den sonra 2 sorun var. biri bootlop diğeri telefonu yeniden başlatınca şebeke gitmesi. sanırım bu cihazın güvenliği farklı. gruplarda bu cihaza testpointle imei atıldığını okudum. böyle bir şey var mı ne kadar doğru bilmiyorum.
romlar aynı olmasına rağmen normal redmi 5 plusta sorun yok. sadece global modelde var. çözümü bulabilsek baya kişiye yardımcı olacağız. yapanların nasıl yaptığını merak ediyorum

Üye

Hocam en azından şu qpst sorununa bi çözüm söyler misiniz? Lütfen?
resim

Üye

bu sorun blokları tekrar silip telefonu bağlayınca çözüldü.

Üye

Redmi 5 Plus Global versiyona bu yöntemle imei attım. blok numaraları 13-14-16. developer romdan globale twrp ile geçtim ancak cihaz bootloopda kaldı. bootloader açık. miflash ile hangi romu atarsam atayım bootloopdan çıkmıyor. baseband ile ilgili dedi birisi onu değiştirmem lazımmış. Fikri olan? Bu aşamada fastboot roma müdahale edip bootloopdan çıkarmanın bir yolu var mı?

Üye

daha ben ilk aşamayı geçemedim. minimal adb fastboot kurdum. ama komutlar çalışmıyor

Üye

mrb
twrpyi fastboot ediyorum
önceden su.zip dosyasını hafızaya attım. telefon twrp modda açılıyor
ama super su.zip dosyası gözükmüyor.

Üye
nedim krkmz

şener şen bey çözdünüz mü global modelde bootloop işini, imei atabildiniz mi?

Üye

çözemedim kimse yardım etmiyor. hiç biryerde bilgi yok.