Güncelleme : Daha önce de belirttiğim gibi, Xiaomi firması her çıkardığı yeni Rom’da önlemler alıyor. Bu yüzden, işlem yapmadan önce, QCN yedeğine ek olarak artık sildiğimiz partisyonların da fiziksel yedeklerini almanızı tavsiye ediyorum .  Bunun için kullanabileceğiniz uygulamalardan birinin linkini veriyorum. Tahmin edersiniz ki bu tarz uygulamalar root yetkisi gerektirir. 

Partitions Backup & Restore

 

Güncelleme :

Tüm Xiaomi modelleri için twrp dosyaları

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=50678 ,

Xiaomi modellerin kodları :

Tüm modeller için Miui EU rom download linkleri : https://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

 

Güncelleme : Miui 9 yüklü telefonlarda imei tamir işlemi yapılmıyor, Miui 8 üzerinden işlem yapıp sonradan 9’a yükseltmek gerekiyor.

Güncelleme : Mi6 için lütfen son sürüm QPST kullanın.

Mi6 için listeleme komutu : ls -al /dev/block/platform/soc/1da4000.ufshc/by-name

Yeni romlarda partisyon silme işleminden sonra reboot ettiğinize “invalid imei” yazmıyor, ya imei no’lar silinmemiş gibi görünüyor ya da 2 imei den biri 0 diğeri sabit kalmış gibi gözüküyor. Bu ayrıntıya takılmayın, sonuçta bu işlem yazma korumayı kaldırmak için yapılıyor. Siz editlenmiş QCN’yi geri yüklediğinizde işlem tamamdır.

Update : For Xiaomi Mi6 please use lastest QPST

 

Androidbrick okulu 1. derse hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu dersimizde Xiaomi Mi 5s plus modelini nasıl rootlayacağımızı, nasıl imei tamiri yapacağımızı ve son olarak nasıl global yükleyeceğimizi öğreneceğiz. Bu işlemlerden önce Xiaomi telefonunuz bootloader kilidini kaldırdığınızı var sayıyorum, o işlem için ayrı bir video isterseniz çekeriz. Aynı yöntemleri Mi5 ve Mi5s modelinde de uygulayabilirsiniz, tabi o modellere ait twrp ve rom dosyalarını kullanarak. Gerekli dosyaların linkleri yazının altında mevcut. Videoda göreceğiniz tüm programların ve sürücülerin linkleri androidbrick.com sitesinde ilgili yazının içinde yer alacak ( bu yazıdan bahsediyorum 🙂 ). Cmd ekranından girdiğimiz komutları buradan kopyalayıp çalışma ekranınıza yapıştırmanız mümkün.

Bu arada fark edeceğiniz üzere twrp’yi flaşlamıyoruz, sadece twrp’den boot ediyoruz, yani telefonun orjinal recovery’sine müdahale etmiyoruz, böylece yanlış imaj veya herhangi bir aksaklık durumunda telefonun brick olma ihtimalini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Linkten indirdiğiniz supersu zipini önceden telefonun hafızasına kopyalıyoruz, ben komutları kısa tutmak için adını su.zip olarak değiştirdim.
Telefonumuzu kapalı durumda iken ses kısma ve güç tuşlarına basarak fastboot moduna aldık ve pc ye bağladık. Twrp imajın olduğu klasörde shift + sağ tık ile komut penceresi açarak işlemlere başlayalım.

cmd ekranında gireceğimiz komut :

fastboot boot twrp.img

, entera bastıktan sonra takriben 5-10 saniye içinde telefon twrp modunda açacak. Dosya sistemine müdahele edebilmemiz için ilk çıkan mesajı onaylayarak oku soldan sağa kaydırıyoruz. Daha önce telefonun hafızasına attığınız supersu zipini install/yükle seçeneği ile yüklüyoruz. Bu arada bir bilgi vereyim, twrp’nin 2.8 sürümünden itibaren artık telefona dokunmadan, cmd ekranından girilen komutlar ile de işlem yapabiliyoruz. Bunun için girmemiz gereken ilk komut “adb shell” komutu, sonrasında ise vereceğimiz komutlar twrp kelimesi ile başlayacak , örneğimizde göreceğiniz gibi “twrp install su.zip” komutu ile supersu’yu kurmaya başlıyor. İşlem bittiğinde isterseniz yine telefon üzerinden dokunarak veya yine sadece “reboot” komutunu yazarak telefonu yeniden başlatıyoruz. Sistem açıldığında supersu yüklenmiş yani root haklarını kazanmış oluyoruz. Root’un tam Türkçe karşılığı “çekirdeğe yani kernele erişim izni” dir.

Bundan sonraki işlemlere devam edebilmek için ilk önce android’in “usb hata ayıklama” özelliğini aktif etmemiz gerekiyor, bunu da ayarlarda geliştirici seçenekleri bölümünden yapıyoruz. Bu bölümü etkinleşitmek içinse “ayarlar >telefon özellikleri ekranında “Miui sürümü” satırına arka arkaya 7-8 defa tıklıyoruz, evet, artık siz de bir geliştiricisiniz 🙂

adb shell” komutunu verdiğimiz zaman telefon ekranına göz atalım, bağlantı izni isteyecek, onay verelim, videoda ilk satırda gördüğünğz gibi onay vermeden komut hata verecek, onaydan sonra bir satır alta geçiyoruz ve “su” komutunu giriyoruz, yine telefon ekranında Supersu uygulaması açacak ordan da gerekli izni verdikten sonra artık telefon üzerinde çalışmaya hazırız.

Bir sonraki komut telefonun “Qualcomm Diag” portunu açmak için olacak, komutu verdikten sonra PC’de aygıt yöneticisi kısmında “bağlantılar” altında Qualcomm adı ile yeni bir port açacak. Bu port sayesinde QPST programı ile gerekli yedeği alacağız. Bundan sonra QCN yedeği diyeceğimiz bu yedek çok önemli, ilerki derslerimizde bunun üzerinden ayrıntılı olarak geçeceğiz.

QPST ile yedek alma işlemini bu linkten :https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/ ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz, zaten videoda yeteri kadar açık.

Sıra geldi aldığımız QCN yedeği içinde gerekli satırları değiştirmeye. İstediğiniz bir hex editör kullanabilirsiniz, videoda kullandığım HxD Hexeditor. CTRL+F veya menülerden “Find” ile arama kutusunu açıyoruz, imei satırımız 8 ile başladığı için “088a” satırını aratıyoruz, ilk çıkan satır 2. imeinin olduğu satır, çift imeili modellerden bahsediyorum tabi ki. İmei converter programı ile hex formatına dönüştürdüğümüz tamir edeceğimiz yeni numarayı bu satıra dikkatlice giriyoruz. F3’e basarak 2. satırı yani 1. imei’yi buluyoruz ve yine değiştiriyoruz. İşlem bittikten sonra QCN dosyasını “save as, yani farklı kaydetme seçeneği ile” kaydediyoruz, hiç bir şekilde orjinal yedeğin üzerine yazmıyoruz, ne olur ne olmaz..
Hex edit kısmını daha ayrıntılı öğrenmek için : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

İmei tamiri için gereken “yazma yasağını” kaldırmak adına bazı partisyonların içlerini sileceğiz. Bu partlar imei koruması olmayan Qualcomm modellerde istisnalar hariç hep aynıdır. modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. Yani dikkat etmeniz gereken kısım isimler, sonlarındaki numaralar değil, bu kısım çok önemli, lütfen aklınıza iyice yazın. İsimler sabit, no’lar değişken.

Bu isimleri görebilmek için listele komutunu giriyoruz, “adb shell” ve “su” komutlarının ardından :

ls -al /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name

Rakamları iyice kontrol ettikten sonra sabit olan sıfırlama komutumuzun sadece en sondaki numaralarını değiştirerek modemst1 , modemst2 ve fsg partisyonlarını sırası ile sıfırlıyoruz, sırası ile :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28

Bunu neden yapıyorduk ? NV_550 imei satırındaki yazma korumasını kaldırmak için, bazı modellerde buna ihtiyaç duymayacağız, sonraki derslerde üzerinden geçeriz. Komutları girdikten sonra alt satırda çıkan hata mesajını önemsemeyin, konumuz ile alakası yok. 3 komutu da girdikten sonra “reboot” komutu ile telefonu yeniden başlatıyoruz.

Telefonumuz açtığında *#06# tuşlayarak imei nolarını kontrol ediyoruz, “invalid” olarak gözüküyorlar, teyid ediyoruz. İnvalid hatası Xiaomi markası için, başka model telefonlarda “0” olarak karşımıza çıkacak, not olarak düşelim.

QPST ile yedek alırken “Backup” sekmesini tıklamıştık, şimdi ise “Restore” kısmını tıklıyoruz ve editlediğimiz yeni QCN’yi telefona aktarıyoruz. “Memory Restore Completed” ibaresini gördükten sonra ister “adb reboot” komutu ile isterseniz manuel olarak telefondan yeniden başlatıyoruz. Telefon yeniden açtığında imei tamirimiz bitmiş oluyor.

Gelelim Global yükleme adımına. Bunun için Qualcomm servis modunu kullanacağız, yani EDL/QDLoader 9008 portunu kullanacağız. Bu işlemden önce yedek almanızı tavsiye ediyorum, en güzeli sıfırdan kurulum yapmak. Adb ekranına :

adb reboot edl

komutunu yazıp enter’lıyoruz. Qualcomm sürücüleri yüklediyseniz aygıt yöneticisi altında 9008 portunu göreceksiniz. Eğer yüklemediyseniz bu adımda MiFlash programını kurun, program kurulurken gerekli sürücüleri yükleyecek. Kurulum sırasında sürücü ile alakalı uyarılara “yes” diyerek ilerlemeyi unutmayın. MiFlash’i çalıştırın, “Refresh” e tıklayın, portunuz alt pencerede belirecek. Daha sonra “Browse” a tıklayarak indirdiğiniz Global Rom klasörünü gösterin, tabi romu zipten çıkartmış olduğunuzu var sayıyorum, yapmadıysanız bu adımdan önce yapın. Video’daki gibi “images” klasörünün bir üst klasörünü seçiyorsunuz, bu adım önemli, yoksa program hata verecektir. Her şey hazır olunca en alt satırsa “flash all” seçeneğini seçerek “Flash” a tıklayın, takriben 2-3 dakika içerisinde işlem bitecek ve telefon yeniden full Türkçe ve Google yüklü global rom ile yeniden başlayacak.

Burdaki anlatımlar imeisi bozulan, sıfıra düşen telefonları tekrar çalışır hale getirmek içindir, bunun dışında orjinal imei no’yu değiştirmek kanunen yasaktır !

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

 

 

Gerekli programlar ve sürücüler :

Sistem geneli adb ve fastboot + sürücüler 

Qualcomm  QPST

imei converter

Qualcomm QPST Diag drivers

Mitac Hexdecimal Editor

SuperSU-v2.78-SR1

MiFlash 64bit

Twrp Recovery :

Xiaomi Mi 5S Plus Twrp

Xiaomi Mi 5S Twrp

Xiaomi Mi5 Twrp (Miui 8)

Xiaomi Mi Note 2 Twrp

Xiaomi Mi Mix Twrp

Global Rom’lar :

Mi5 Global Rom

Mi 5S Plus Global Rom

Mi 5S Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Note 2 Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Mix Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Bu yazı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden korunmaktadır.

666
Leave a Reply

Please Login to comment
162 Comment threads
504 Thread replies
120 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
118 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Üye
Zattara Zottoro

Merhaba;
Bu yöntem ile Snapdragon 625(MSM8953) işlemcili Redmi S2 repair edilebilir mi? Telefoncuya verdim imei değiştirmesi için bozdu. Şimdi orjinal imeiler de görünmüyor, 0 görünüyor. Ben de sitenizdeki yöntemlerle telefonu root yaptım. Geliştirici modunda QPST ile qcn falan yüklemeye çalıştım olmadı. Sayenizde bir çok bilgi edindim. En azından onlar görünse kaydettirip kullanmak istiyorum. Çift simden birini bile düzeltebilsem yeterli olacak. Yardımcı olabilir misiniz?

Üye

Kolay gelsin, bir sorum olacak. Xiaomi Mi Mix 3’e imei repair oluyor mu? Telefonu çok kurcalayan ve sık bozan birisiyim. Mm 5s Plus telefonum var ve imeisini kaybettiğimde korkmuştum, neyse ki bu rehber sayesinde düzelttim. Şimdi Mi Mix 3 almayı düşünüyorum, benzer sorunları yaşarsam imei atabilecek miyim merak ediyorum.

Üye
M-Tech Hd

Hello! Does this work on the Pocophone F1? If not, do you know of any method that does?

Üye

Hocam,

En son QPTS sürümünü kurdum qcn alıyorum fakat imeiler çıkmıyor hocam neden olabilir acaba ? Note 5

Üye

Hocam bu yöntemle note 6 pro ya atabilirmiyiz

Üye

No space left on device hatası alıyorum redmi note 5 bir türlü imei atamadım

Üye

Öncelikle sizin yardımınızla mi a2 cihazımı imei repair ettim yalnız eklemek istediğim şeyler var
modem ve fsg dosyalarını silerken twrp ekranında olmanız gerekiyor cihazı yeniden başlattıktan sonra imei 0 düşüyor telefon açıkken modem dosyalarını sildiğiniz vde hiç bir şey değişmiyor İmei duruyor dediğim gibi işlemi twrp ekranında yapmak gerekiyor.
teşekkürler androidbrick sayfası sizin sayenizde çözdüm sorunumu
Not: modem sayısını öğrenmek için mi a2 ve redmi note 5 için kod
ls -l /dev/block/platform/soc/c0c4000.sdhci/by-name

Üye
Melda Güvener

Merhaba, mi a2 yi nasıl rootladınız, magisk mi super su mu? magisk rootlasak da aynı işlemleri yapabilir miyiz? Teşekkürler.

Üye

Mi8SE modeli var içerisinde miui 10 eu rom yüklü bunda işlemler aynı şekilde mi yapılıyor adresleri aynı şekilde rootlayıp cmd ekranından mı siliyoruz.

Üye

Merhabalar
Hocam öncelikle paylaşım için teşekkürler.Alttaki yorumda mi 8 se(MIUI 10 ,Anrodid 8.1) cihaz için “Sıfırlamayı twrp üzerinden yapın olacaktır.” demişsiniz anlamadığım nokta bu cihaz özelinde (android sürümü veya MIUI sürümünden dolayı?) komut satırı cmd kullanamıyor muyuz direkt olarak işlemi telefon üzerinden mi yapmamız gerekmektedir?

Üye
Hanifi

merhaba
değerli hocam kardeşimin redmi 5a model telefonu var nasıl becermişse “imei 0” a düşmüş sizin yukarıda anlattığınız gibi sırasıyla işlemleri yaptım fakat imei hala “0” görünmekte
ilk olarak twrp ile açtım su yükledim qpst ile yedeğini aldım partition ların içini boşalttım qpst ile geri yükledim yeniden rom attım ama hala imei “0” görünmekte birçok defa denedim, farklı pc ler denedim fakat sonuç aynı seçenekleri elediğimde aklıma ilk aldığım yedeğin sorunlu olabileceği geliyor, elinizde varsa “redmi5a.qcn” yedeğini sizden alabilirmiyim yada gidiş yolunca bir yerlerde eksiklik mi yapıyorum

Üye

Selamlar üstad, Mi Max 3 telefon almayı planlıyorum yanlız hiç nir yerde imei değişimi göremedim. Acaba mi max 3 için imei değiştirilebiliyormu bilginiz varmı bu konuda?

Özkan Sezer
Üye

Osman Hocam Merhaba,
İkinci el olarak mi5s cihaza bu işlemi yaparken en başta miui hesabı alıp cihazı ve hesabı “mi unlocked ” menüsünde 20091 hatası veriyor ve birşekilde bu hatayı düzeltemiyoruz. Bootloader kilidini açmanın başka yolu var mıdır? en son miui 10 (android 8.0) sürümü yüklü miui 8 sürümüne bu işlemi yapmak için geri dönme şansım var mıdır?
teşekkür ediyorum

Üye
Tahtakale Gsm Mahsum

merhaba arkadaşlar bende redmi not 6 pro var imei repair yapıldı şebeke git gel yapıyordu wifidede sorun vardı bağlanmıyordu miui 10 yaptım işlem yapamadım miui 9’za indireyim dedim cihaz usb QDloder 9008 de kalıyor ama ekran gelmiyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

ertan uslu
Üye
ertan uslu

Selamlar bende redmi 5 plus var daha önce tamir görmüş ama yenilemem gerekiyor aynı yöntem ile yapabilirmiyim

ertan uslu
Üye
ertan uslu

hallettim çok teşekkür ederim 😀

Üye

Mi a2 için bu yöntem geçerlimi yada imei atılıyor mu a2 modeline şimdiden çok sağolun

Üye

merhaba emeginize saglık tesekkur ederim bana redmi 5 plus icin listeleme kodu lazım yardımcı olursanız sevinirim tsk ederim

ertan uslu
Üye
ertan uslu

“ls -al /dev/block/platform/soc/7824900.sdhci/by-name” bu kod ile … birde twrp açık iken partisyon sıfırlama yap cihaz açık iken olmuyor…

Üye

Merhaba. Mix 2s için imei değiştirme çıktı mı?

Üye

hocam öncelikle emekleriniz için çokk teşekkür ederim bütürn dersleri hemen hemen okudum ama mi8se listeleme koduna erişemedim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. cihaza repair işlemi yapamıyorum

Üye

selam bende boyle bir problem cikti mi 5 plus imei 0 oldu telefonun mi acountda var idi umt dongle ile mi acountu sildim amma telfonu wifi bagladikdan sonra mi acount geri donuyor onun icin bootloaderi acmamiyorum yardimci olursaniz sevinirim

Üye

Merhaba, bu yöntemde açıklamada MI 9 yüklü cihazlarda çalışmadığı belirtilmiş, bu yöntem MI 10 Global Rom yüklü cihazlarda çalışıyor mu ?