Güncelleme : Daha önce de belirttiğim gibi, Xiaomi firması her çıkardığı yeni Rom’da önlemler alıyor. Bu yüzden, işlem yapmadan önce, QCN yedeğine ek olarak artık sildiğimiz partisyonların da fiziksel yedeklerini almanızı tavsiye ediyorum .  Bunun için kullanabileceğiniz uygulamalardan birinin linkini veriyorum. Tahmin edersiniz ki bu tarz uygulamalar root yetkisi gerektirir. 

Partitions Backup & Restore

 

Güncelleme :

Tüm Xiaomi modelleri için twrp dosyaları

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=50678 ,

Xiaomi modellerin kodları :

Tüm modeller için Miui EU rom download linkleri : https://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

 

Güncelleme : Miui 9 yüklü telefonlarda imei tamir işlemi yapılmıyor, Miui 8 üzerinden işlem yapıp sonradan 9’a yükseltmek gerekiyor.

Güncelleme : Mi6 için lütfen son sürüm QPST kullanın.

Mi6 için listeleme komutu : ls -al /dev/block/platform/soc/1da4000.ufshc/by-name

Yeni romlarda partisyon silme işleminden sonra reboot ettiğinize “invalid imei” yazmıyor, ya imei no’lar silinmemiş gibi görünüyor ya da 2 imei den biri 0 diğeri sabit kalmış gibi gözüküyor. Bu ayrıntıya takılmayın, sonuçta bu işlem yazma korumayı kaldırmak için yapılıyor. Siz editlenmiş QCN’yi geri yüklediğinizde işlem tamamdır.

Update : For Xiaomi Mi6 please use lastest QPST

 

Androidbrick okulu 1. derse hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu dersimizde Xiaomi Mi 5s plus modelini nasıl rootlayacağımızı, nasıl imei tamiri yapacağımızı ve son olarak nasıl global yükleyeceğimizi öğreneceğiz. Bu işlemlerden önce Xiaomi telefonunuz bootloader kilidini kaldırdığınızı var sayıyorum, o işlem için ayrı bir video isterseniz çekeriz. Aynı yöntemleri Mi5 ve Mi5s modelinde de uygulayabilirsiniz, tabi o modellere ait twrp ve rom dosyalarını kullanarak. Gerekli dosyaların linkleri yazının altında mevcut. Videoda göreceğiniz tüm programların ve sürücülerin linkleri androidbrick.com sitesinde ilgili yazının içinde yer alacak ( bu yazıdan bahsediyorum 🙂 ). Cmd ekranından girdiğimiz komutları buradan kopyalayıp çalışma ekranınıza yapıştırmanız mümkün.

Bu arada fark edeceğiniz üzere twrp’yi flaşlamıyoruz, sadece twrp’den boot ediyoruz, yani telefonun orjinal recovery’sine müdahale etmiyoruz, böylece yanlış imaj veya herhangi bir aksaklık durumunda telefonun brick olma ihtimalini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Linkten indirdiğiniz supersu zipini önceden telefonun hafızasına kopyalıyoruz, ben komutları kısa tutmak için adını su.zip olarak değiştirdim.
Telefonumuzu kapalı durumda iken ses kısma ve güç tuşlarına basarak fastboot moduna aldık ve pc ye bağladık. Twrp imajın olduğu klasörde shift + sağ tık ile komut penceresi açarak işlemlere başlayalım.

cmd ekranında gireceğimiz komut :

fastboot boot twrp.img

, entera bastıktan sonra takriben 5-10 saniye içinde telefon twrp modunda açacak. Dosya sistemine müdahele edebilmemiz için ilk çıkan mesajı onaylayarak oku soldan sağa kaydırıyoruz. Daha önce telefonun hafızasına attığınız supersu zipini install/yükle seçeneği ile yüklüyoruz. Bu arada bir bilgi vereyim, twrp’nin 2.8 sürümünden itibaren artık telefona dokunmadan, cmd ekranından girilen komutlar ile de işlem yapabiliyoruz. Bunun için girmemiz gereken ilk komut “adb shell” komutu, sonrasında ise vereceğimiz komutlar twrp kelimesi ile başlayacak , örneğimizde göreceğiniz gibi “twrp install su.zip” komutu ile supersu’yu kurmaya başlıyor. İşlem bittiğinde isterseniz yine telefon üzerinden dokunarak veya yine sadece “reboot” komutunu yazarak telefonu yeniden başlatıyoruz. Sistem açıldığında supersu yüklenmiş yani root haklarını kazanmış oluyoruz. Root’un tam Türkçe karşılığı “çekirdeğe yani kernele erişim izni” dir.

Bundan sonraki işlemlere devam edebilmek için ilk önce android’in “usb hata ayıklama” özelliğini aktif etmemiz gerekiyor, bunu da ayarlarda geliştirici seçenekleri bölümünden yapıyoruz. Bu bölümü etkinleşitmek içinse “ayarlar >telefon özellikleri ekranında “Miui sürümü” satırına arka arkaya 7-8 defa tıklıyoruz, evet, artık siz de bir geliştiricisiniz 🙂

adb shell” komutunu verdiğimiz zaman telefon ekranına göz atalım, bağlantı izni isteyecek, onay verelim, videoda ilk satırda gördüğünğz gibi onay vermeden komut hata verecek, onaydan sonra bir satır alta geçiyoruz ve “su” komutunu giriyoruz, yine telefon ekranında Supersu uygulaması açacak ordan da gerekli izni verdikten sonra artık telefon üzerinde çalışmaya hazırız.

Bir sonraki komut telefonun “Qualcomm Diag” portunu açmak için olacak, komutu verdikten sonra PC’de aygıt yöneticisi kısmında “bağlantılar” altında Qualcomm adı ile yeni bir port açacak. Bu port sayesinde QPST programı ile gerekli yedeği alacağız. Bundan sonra QCN yedeği diyeceğimiz bu yedek çok önemli, ilerki derslerimizde bunun üzerinden ayrıntılı olarak geçeceğiz.

QPST ile yedek alma işlemini bu linkten :https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/ ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz, zaten videoda yeteri kadar açık.

Sıra geldi aldığımız QCN yedeği içinde gerekli satırları değiştirmeye. İstediğiniz bir hex editör kullanabilirsiniz, videoda kullandığım HxD Hexeditor. CTRL+F veya menülerden “Find” ile arama kutusunu açıyoruz, imei satırımız 8 ile başladığı için “088a” satırını aratıyoruz, ilk çıkan satır 2. imeinin olduğu satır, çift imeili modellerden bahsediyorum tabi ki. İmei converter programı ile hex formatına dönüştürdüğümüz tamir edeceğimiz yeni numarayı bu satıra dikkatlice giriyoruz. F3’e basarak 2. satırı yani 1. imei’yi buluyoruz ve yine değiştiriyoruz. İşlem bittikten sonra QCN dosyasını “save as, yani farklı kaydetme seçeneği ile” kaydediyoruz, hiç bir şekilde orjinal yedeğin üzerine yazmıyoruz, ne olur ne olmaz..
Hex edit kısmını daha ayrıntılı öğrenmek için : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

İmei tamiri için gereken “yazma yasağını” kaldırmak adına bazı partisyonların içlerini sileceğiz. Bu partlar imei koruması olmayan Qualcomm modellerde istisnalar hariç hep aynıdır. modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. Yani dikkat etmeniz gereken kısım isimler, sonlarındaki numaralar değil, bu kısım çok önemli, lütfen aklınıza iyice yazın. İsimler sabit, no’lar değişken.

Bu isimleri görebilmek için listele komutunu giriyoruz, “adb shell” ve “su” komutlarının ardından :

ls -al /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name

Rakamları iyice kontrol ettikten sonra sabit olan sıfırlama komutumuzun sadece en sondaki numaralarını değiştirerek modemst1 , modemst2 ve fsg partisyonlarını sırası ile sıfırlıyoruz, sırası ile :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28

Bunu neden yapıyorduk ? NV_550 imei satırındaki yazma korumasını kaldırmak için, bazı modellerde buna ihtiyaç duymayacağız, sonraki derslerde üzerinden geçeriz. Komutları girdikten sonra alt satırda çıkan hata mesajını önemsemeyin, konumuz ile alakası yok. 3 komutu da girdikten sonra “reboot” komutu ile telefonu yeniden başlatıyoruz.

Telefonumuz açtığında *#06# tuşlayarak imei nolarını kontrol ediyoruz, “invalid” olarak gözüküyorlar, teyid ediyoruz. İnvalid hatası Xiaomi markası için, başka model telefonlarda “0” olarak karşımıza çıkacak, not olarak düşelim.

QPST ile yedek alırken “Backup” sekmesini tıklamıştık, şimdi ise “Restore” kısmını tıklıyoruz ve editlediğimiz yeni QCN’yi telefona aktarıyoruz. “Memory Restore Completed” ibaresini gördükten sonra ister “adb reboot” komutu ile isterseniz manuel olarak telefondan yeniden başlatıyoruz. Telefon yeniden açtığında imei tamirimiz bitmiş oluyor.

Gelelim Global yükleme adımına. Bunun için Qualcomm servis modunu kullanacağız, yani EDL/QDLoader 9008 portunu kullanacağız. Bu işlemden önce yedek almanızı tavsiye ediyorum, en güzeli sıfırdan kurulum yapmak. Adb ekranına :

adb reboot edl

komutunu yazıp enter’lıyoruz. Qualcomm sürücüleri yüklediyseniz aygıt yöneticisi altında 9008 portunu göreceksiniz. Eğer yüklemediyseniz bu adımda MiFlash programını kurun, program kurulurken gerekli sürücüleri yükleyecek. Kurulum sırasında sürücü ile alakalı uyarılara “yes” diyerek ilerlemeyi unutmayın. MiFlash’i çalıştırın, “Refresh” e tıklayın, portunuz alt pencerede belirecek. Daha sonra “Browse” a tıklayarak indirdiğiniz Global Rom klasörünü gösterin, tabi romu zipten çıkartmış olduğunuzu var sayıyorum, yapmadıysanız bu adımdan önce yapın. Video’daki gibi “images” klasörünün bir üst klasörünü seçiyorsunuz, bu adım önemli, yoksa program hata verecektir. Her şey hazır olunca en alt satırsa “flash all” seçeneğini seçerek “Flash” a tıklayın, takriben 2-3 dakika içerisinde işlem bitecek ve telefon yeniden full Türkçe ve Google yüklü global rom ile yeniden başlayacak.

Burdaki anlatımlar imeisi bozulan, sıfıra düşen telefonları tekrar çalışır hale getirmek içindir, bunun dışında orjinal imei no’yu değiştirmek kanunen yasaktır !

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

 

 

Gerekli programlar ve sürücüler :

Sistem geneli adb ve fastboot + sürücüler 

Qualcomm  QPST

imei converter

Qualcomm QPST Diag drivers

Mitac Hexdecimal Editor

SuperSU-v2.78-SR1

MiFlash 64bit

Twrp Recovery :

Xiaomi Mi 5S Plus Twrp

Xiaomi Mi 5S Twrp

Xiaomi Mi5 Twrp (Miui 8)

Xiaomi Mi Note 2 Twrp

Xiaomi Mi Mix Twrp

Global Rom’lar :

Mi5 Global Rom

Mi 5S Plus Global Rom

Mi 5S Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Note 2 Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Mix Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Bu yazı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden korunmaktadır.

645
Leave a Reply

Please Login to comment
155 Comment threads
490 Thread replies
117 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
115 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Üye

Mi8SE modeli var içerisinde miui 10 eu rom yüklü bunda işlemler aynı şekilde mi yapılıyor adresleri aynı şekilde rootlayıp cmd ekranından mı siliyoruz.

Üye

Merhabalar
Hocam öncelikle paylaşım için teşekkürler.Alttaki yorumda mi 8 se(MIUI 10 ,Anrodid 8.1) cihaz için “Sıfırlamayı twrp üzerinden yapın olacaktır.” demişsiniz anlamadığım nokta bu cihaz özelinde (android sürümü veya MIUI sürümünden dolayı?) komut satırı cmd kullanamıyor muyuz direkt olarak işlemi telefon üzerinden mi yapmamız gerekmektedir?

Üye
Hanifi

merhaba
değerli hocam kardeşimin redmi 5a model telefonu var nasıl becermişse “imei 0” a düşmüş sizin yukarıda anlattığınız gibi sırasıyla işlemleri yaptım fakat imei hala “0” görünmekte
ilk olarak twrp ile açtım su yükledim qpst ile yedeğini aldım partition ların içini boşalttım qpst ile geri yükledim yeniden rom attım ama hala imei “0” görünmekte birçok defa denedim, farklı pc ler denedim fakat sonuç aynı seçenekleri elediğimde aklıma ilk aldığım yedeğin sorunlu olabileceği geliyor, elinizde varsa “redmi5a.qcn” yedeğini sizden alabilirmiyim yada gidiş yolunca bir yerlerde eksiklik mi yapıyorum

Üye

Selamlar üstad, Mi Max 3 telefon almayı planlıyorum yanlız hiç nir yerde imei değişimi göremedim. Acaba mi max 3 için imei değiştirilebiliyormu bilginiz varmı bu konuda?

Özkan Sezer
Üye

Osman Hocam Merhaba,
İkinci el olarak mi5s cihaza bu işlemi yaparken en başta miui hesabı alıp cihazı ve hesabı “mi unlocked ” menüsünde 20091 hatası veriyor ve birşekilde bu hatayı düzeltemiyoruz. Bootloader kilidini açmanın başka yolu var mıdır? en son miui 10 (android 8.0) sürümü yüklü miui 8 sürümüne bu işlemi yapmak için geri dönme şansım var mıdır?
teşekkür ediyorum

Üye
Tahtakale Gsm Mahsum

merhaba arkadaşlar bende redmi not 6 pro var imei repair yapıldı şebeke git gel yapıyordu wifidede sorun vardı bağlanmıyordu miui 10 yaptım işlem yapamadım miui 9’za indireyim dedim cihaz usb QDloder 9008 de kalıyor ama ekran gelmiyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

ertan uslu
Üye
ertan uslu

Selamlar bende redmi 5 plus var daha önce tamir görmüş ama yenilemem gerekiyor aynı yöntem ile yapabilirmiyim

ertan uslu
Üye
ertan uslu

hallettim çok teşekkür ederim 😀

Üye

Mi a2 için bu yöntem geçerlimi yada imei atılıyor mu a2 modeline şimdiden çok sağolun

Üye

merhaba emeginize saglık tesekkur ederim bana redmi 5 plus icin listeleme kodu lazım yardımcı olursanız sevinirim tsk ederim

ertan uslu
Üye
ertan uslu

“ls -al /dev/block/platform/soc/7824900.sdhci/by-name” bu kod ile … birde twrp açık iken partisyon sıfırlama yap cihaz açık iken olmuyor…

Üye

Merhaba. Mix 2s için imei değiştirme çıktı mı?

Üye

hocam öncelikle emekleriniz için çokk teşekkür ederim bütürn dersleri hemen hemen okudum ama mi8se listeleme koduna erişemedim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. cihaza repair işlemi yapamıyorum

Üye

selam bende boyle bir problem cikti mi 5 plus imei 0 oldu telefonun mi acountda var idi umt dongle ile mi acountu sildim amma telfonu wifi bagladikdan sonra mi acount geri donuyor onun icin bootloaderi acmamiyorum yardimci olursaniz sevinirim

Üye

Merhaba, bu yöntemde açıklamada MI 9 yüklü cihazlarda çalışmadığı belirtilmiş, bu yöntem MI 10 Global Rom yüklü cihazlarda çalışıyor mu ?

Üye

selamlar hocam, işlem gayet açık ancak 2 noktada takıldım. QCN dosyasını farklı QPST versiyonları ile indirip denememe rağmen açtığımda 088a ile başlayan bir satır bulamıyorum. hatta farklı edit programları ile de denedim. xqcn olarak da indirdim. onda da yok… 2.ci nokta partitionları listeleme. verdiğiniz komut ile listelemeyi alamadım. hatta farklı listeleme komutları da baktım internette. yine yok yine yok 🙂 tüm mesajlarınızı okudum. dev/block/platform ile adım adım gidin demişsiniz drwxr-xr-x 3 root root 60 1970-02-02 06:30 . drwxr-xr-x 4 root root 1800 1970-02-02 06:31 .. drwxr-xr-x 3 root root 60 1970-02-02 06:30 soc şeklinde birşey çıktı. e sonra? 🙂 takıldık… Read more »

Üye

Merhaba,
elimde bir tane MI A2 Lite var ve Imei atmaya calisiyorum. Root falan yapildi, diag modu calisiyor (yada en azindan öyle gözüküyor).
Ama sanirim yazma korumasi var, hicbir sekilde bir degisiklik yapamadim. Modem ve fsg partisyonlari sifirlamaya calisirken söyle bir mesaj geliyor:

daisy_sprout:/ # dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p41
dd: /dev/block/mmcblk0p41: No space left on device
16385+0 records in
16384+0 records out
8388608 bytes transferred in 0.511 secs (16416062 bytes/sec)

Yani sifirlama oldumu olmadi mi anlamiyorum ve bunu bir kac kere tekrar edip sonra telefonu yeniden baslatiyorum, orjinal imei ler yerinde duruyor.
Sorun ne olabilir?

Telefon: MI A2 Lite + Android One (8.1)

Tesekkürler.

Üye

merhaba letv x520 (SD)cihazıma herşeyi uyguladım ama imei sıfırlanmadı listeleme komutunu bulamıyorum(ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name) bunu denedim olmadı orda kaldım.acaba yüklü rom ile ilgili bir sorunmu (5.9.026s stabil) rom yüklü süpersu 2.74 var eksik yada yanlış nerde yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

Üye

Selamlar hocam,
Redmi 6 pro (sakura) cihazım var. Belirttiğiniz yöntemle modem ve Fsg silme işlemine geldim. Anlamadığım nokta listeleme yapınca gördüğümüz uzantıyı aşağıdaki komuta
Son satıra mı yazıyoruz ? Sadece rakamlar değişecek demişsiniz. dd if=/dev/zero of=/dev/block/Mmcblk0p39 gibi??

Üye

merhabalar mi5 pro cihazımın imeiler uçtu ancak yukarıdaki adımları izlerken twrp yüklendikten sonra telefon tekrar açılmıyor eksik yada hatalı yaptığım işlem nedir yardımcı olabilir misiniz.
şimdiden teşekkür ederim.

Üye
Mert Hakan AYDIN

merhaba, redmi note 6 pro için, miui 9 veya miui 10’da bu yöntemle imei işlemi yapılabiliyor mu acaba?

machyy
Üye
machyy

Öncelikle değerli paylaşımınız için teşekkürler.Root atılmış (twrp’li) Mi 8 SE dual sim li ( MIUI 10 ,Anrodid 8.1)cihazım var.İmei tamiri yapmak istiyorum,bu verdiğiniz örnek cihazımda uygulanabilirmi ? yada uygun olan başka örnek link verebilirmisiniz?