School Bag Android Wallpaper

Androidbrick Okulu : Xiaomi Mi6 / Mi5 / Mi 5S / Mi 5S Plus / Mi Note 2 / Mi Mix / Mi6 imei Tamiri – Repair

Güncelleme : Daha önce de belirttiğim gibi, Xiaomi firması her çıkardığı yeni Rom’da önlemler alıyor. Bu yüzden, işlem yapmadan önce, QCN yedeğine ek olarak artık sildiğimiz partisyonların da fiziksel yedeklerini almanızı tavsiye ediyorum .  Bunun için kullanabileceğiniz uygulamalardan birinin linkini veriyorum. Tahmin edersiniz ki bu tarz uygulamalar root yetkisi gerektirir. 

Partitions Backup & Restore

 

Güncelleme :

Tüm Xiaomi modelleri için twrp dosyaları

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=50678 ,

Xiaomi modellerin kodları :

Tüm modeller için Miui EU rom download linkleri : https://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

 

Güncelleme : Miui 9 yüklü telefonlarda imei tamir işlemi yapılmıyor, Miui 8 üzerinden işlem yapıp sonradan 9’a yükseltmek gerekiyor.

Güncelleme : Mi6 için lütfen son sürüm QPST kullanın.

Mi6 için listeleme komutu : ls -al /dev/block/platform/soc/1da4000.ufshc/by-name

Yeni romlarda partisyon silme işleminden sonra reboot ettiğinize “invalid imei” yazmıyor, ya imei no’lar silinmemiş gibi görünüyor ya da 2 imei den biri 0 diğeri sabit kalmış gibi gözüküyor. Bu ayrıntıya takılmayın, sonuçta bu işlem yazma korumayı kaldırmak için yapılıyor. Siz editlenmiş QCN’yi geri yüklediğinizde işlem tamamdır.

Update : For Xiaomi Mi6 please use lastest QPST

 

Androidbrick okulu 1. derse hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu dersimizde Xiaomi Mi 5s plus modelini nasıl rootlayacağımızı, nasıl imei tamiri yapacağımızı ve son olarak nasıl global yükleyeceğimizi öğreneceğiz. Bu işlemlerden önce Xiaomi telefonunuz bootloader kilidini kaldırdığınızı var sayıyorum, o işlem için ayrı bir video isterseniz çekeriz. Aynı yöntemleri Mi5 ve Mi5s modelinde de uygulayabilirsiniz, tabi o modellere ait twrp ve rom dosyalarını kullanarak. Gerekli dosyaların linkleri yazının altında mevcut. Videoda göreceğiniz tüm programların ve sürücülerin linkleri androidbrick.com sitesinde ilgili yazının içinde yer alacak ( bu yazıdan bahsediyorum 🙂 ). Cmd ekranından girdiğimiz komutları buradan kopyalayıp çalışma ekranınıza yapıştırmanız mümkün.

Bu arada fark edeceğiniz üzere twrp’yi flaşlamıyoruz, sadece twrp’den boot ediyoruz, yani telefonun orjinal recovery’sine müdahale etmiyoruz, böylece yanlış imaj veya herhangi bir aksaklık durumunda telefonun brick olma ihtimalini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Linkten indirdiğiniz supersu zipini önceden telefonun hafızasına kopyalıyoruz, ben komutları kısa tutmak için adını su.zip olarak değiştirdim.
Telefonumuzu kapalı durumda iken ses kısma ve güç tuşlarına basarak fastboot moduna aldık ve pc ye bağladık. Twrp imajın olduğu klasörde shift + sağ tık ile komut penceresi açarak işlemlere başlayalım.

cmd ekranında gireceğimiz komut :

fastboot boot twrp.img

, entera bastıktan sonra takriben 5-10 saniye içinde telefon twrp modunda açacak. Dosya sistemine müdahele edebilmemiz için ilk çıkan mesajı onaylayarak oku soldan sağa kaydırıyoruz. Daha önce telefonun hafızasına attığınız supersu zipini install/yükle seçeneği ile yüklüyoruz. Bu arada bir bilgi vereyim, twrp’nin 2.8 sürümünden itibaren artık telefona dokunmadan, cmd ekranından girilen komutlar ile de işlem yapabiliyoruz. Bunun için girmemiz gereken ilk komut “adb shell” komutu, sonrasında ise vereceğimiz komutlar twrp kelimesi ile başlayacak , örneğimizde göreceğiniz gibi “twrp install su.zip” komutu ile supersu’yu kurmaya başlıyor. İşlem bittiğinde isterseniz yine telefon üzerinden dokunarak veya yine sadece “reboot” komutunu yazarak telefonu yeniden başlatıyoruz. Sistem açıldığında supersu yüklenmiş yani root haklarını kazanmış oluyoruz. Root’un tam Türkçe karşılığı “çekirdeğe yani kernele erişim izni” dir.

Bundan sonraki işlemlere devam edebilmek için ilk önce android’in “usb hata ayıklama” özelliğini aktif etmemiz gerekiyor, bunu da ayarlarda geliştirici seçenekleri bölümünden yapıyoruz. Bu bölümü etkinleşitmek içinse “ayarlar >telefon özellikleri ekranında “Miui sürümü” satırına arka arkaya 7-8 defa tıklıyoruz, evet, artık siz de bir geliştiricisiniz 🙂

adb shell” komutunu verdiğimiz zaman telefon ekranına göz atalım, bağlantı izni isteyecek, onay verelim, videoda ilk satırda gördüğünğz gibi onay vermeden komut hata verecek, onaydan sonra bir satır alta geçiyoruz ve “su” komutunu giriyoruz, yine telefon ekranında Supersu uygulaması açacak ordan da gerekli izni verdikten sonra artık telefon üzerinde çalışmaya hazırız.

Bir sonraki komut telefonun “Qualcomm Diag” portunu açmak için olacak, komutu verdikten sonra PC’de aygıt yöneticisi kısmında “bağlantılar” altında Qualcomm adı ile yeni bir port açacak. Bu port sayesinde QPST programı ile gerekli yedeği alacağız. Bundan sonra QCN yedeği diyeceğimiz bu yedek çok önemli, ilerki derslerimizde bunun üzerinden ayrıntılı olarak geçeceğiz.

QPST ile yedek alma işlemini bu linkten :http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/ ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz, zaten videoda yeteri kadar açık.

Sıra geldi aldığımız QCN yedeği içinde gerekli satırları değiştirmeye. İstediğiniz bir hex editör kullanabilirsiniz, videoda kullandığım HxD Hexeditor. CTRL+F veya menülerden “Find” ile arama kutusunu açıyoruz, imei satırımız 8 ile başladığı için “088a” satırını aratıyoruz, ilk çıkan satır 2. imeinin olduğu satır, çift imeili modellerden bahsediyorum tabi ki. İmei converter programı ile hex formatına dönüştürdüğümüz tamir edeceğimiz yeni numarayı bu satıra dikkatlice giriyoruz. F3’e basarak 2. satırı yani 1. imei’yi buluyoruz ve yine değiştiriyoruz. İşlem bittikten sonra QCN dosyasını “save as, yani farklı kaydetme seçeneği ile” kaydediyoruz, hiç bir şekilde orjinal yedeğin üzerine yazmıyoruz, ne olur ne olmaz..
Hex edit kısmını daha ayrıntılı öğrenmek için : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

İmei tamiri için gereken “yazma yasağını” kaldırmak adına bazı partisyonların içlerini sileceğiz. Bu partlar imei koruması olmayan Qualcomm modellerde istisnalar hariç hep aynıdır. modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. Yani dikkat etmeniz gereken kısım isimler, sonlarındaki numaralar değil, bu kısım çok önemli, lütfen aklınıza iyice yazın. İsimler sabit, no’lar değişken.

Bu isimleri görebilmek için listele komutunu giriyoruz, “adb shell” ve “su” komutlarının ardından :

ls -al /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name

Rakamları iyice kontrol ettikten sonra sabit olan sıfırlama komutumuzun sadece en sondaki numaralarını değiştirerek modemst1 , modemst2 ve fsg partisyonlarını sırası ile sıfırlıyoruz, sırası ile :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28

Bunu neden yapıyorduk ? NV_550 imei satırındaki yazma korumasını kaldırmak için, bazı modellerde buna ihtiyaç duymayacağız, sonraki derslerde üzerinden geçeriz. Komutları girdikten sonra alt satırda çıkan hata mesajını önemsemeyin, konumuz ile alakası yok. 3 komutu da girdikten sonra “reboot” komutu ile telefonu yeniden başlatıyoruz.

Telefonumuz açtığında *#06# tuşlayarak imei nolarını kontrol ediyoruz, “invalid” olarak gözüküyorlar, teyid ediyoruz. İnvalid hatası Xiaomi markası için, başka model telefonlarda “0” olarak karşımıza çıkacak, not olarak düşelim.

QPST ile yedek alırken “Backup” sekmesini tıklamıştık, şimdi ise “Restore” kısmını tıklıyoruz ve editlediğimiz yeni QCN’yi telefona aktarıyoruz. “Memory Restore Completed” ibaresini gördükten sonra ister “adb reboot” komutu ile isterseniz manuel olarak telefondan yeniden başlatıyoruz. Telefon yeniden açtığında imei tamirimiz bitmiş oluyor.

Gelelim Global yükleme adımına. Bunun için Qualcomm servis modunu kullanacağız, yani EDL/QDLoader 9008 portunu kullanacağız. Bu işlemden önce yedek almanızı tavsiye ediyorum, en güzeli sıfırdan kurulum yapmak. Adb ekranına :

adb reboot edl

komutunu yazıp enter’lıyoruz. Qualcomm sürücüleri yüklediyseniz aygıt yöneticisi altında 9008 portunu göreceksiniz. Eğer yüklemediyseniz bu adımda MiFlash programını kurun, program kurulurken gerekli sürücüleri yükleyecek. Kurulum sırasında sürücü ile alakalı uyarılara “yes” diyerek ilerlemeyi unutmayın. MiFlash’i çalıştırın, “Refresh” e tıklayın, portunuz alt pencerede belirecek. Daha sonra “Browse” a tıklayarak indirdiğiniz Global Rom klasörünü gösterin, tabi romu zipten çıkartmış olduğunuzu var sayıyorum, yapmadıysanız bu adımdan önce yapın. Video’daki gibi “images” klasörünün bir üst klasörünü seçiyorsunuz, bu adım önemli, yoksa program hata verecektir. Her şey hazır olunca en alt satırsa “flash all” seçeneğini seçerek “Flash” a tıklayın, takriben 2-3 dakika içerisinde işlem bitecek ve telefon yeniden full Türkçe ve Google yüklü global rom ile yeniden başlayacak.

Burdaki anlatımlar imeisi bozulan, sıfıra düşen telefonları tekrar çalışır hale getirmek içindir, bunun dışında orjinal imei no’yu değiştirmek kanunen yasaktır !

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

 

 

Gerekli programlar ve sürücüler :

Sistem geneli adb ve fastboot + sürücüler 

Qualcomm  QPST

imei converter

Qualcomm QPST Diag drivers

Mitac Hexdecimal Editor

SuperSU-v2.78-SR1

MiFlash 64bit

Twrp Recovery :

Xiaomi Mi 5S Plus Twrp

Xiaomi Mi 5S Twrp

Xiaomi Mi5 Twrp (Miui 8)

Xiaomi Mi Note 2 Twrp

Xiaomi Mi Mix Twrp

Global Rom’lar :

Mi5 Global Rom

Mi 5S Plus Global Rom

Mi 5S Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Note 2 Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Mix Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Bu yazı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden korunmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

676 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
uğur emrah altunışık
1 year ago

Osman Hocam merhaba,öncelikle paylaşımlar için teşekkür ederim. Elimde Realme X3 superzoom (RMX2086) cihaz var. Imei repair yapılabiliyor mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Özkan Sezer
3 years ago

Merhaba,
Mi 9 ve türevleri için aynı yöntem geçerli midir?

Hamza Almalı
4 years ago

Merhaba,
Aynı Yöntemlerle mi m5s imei denedim fakat imei alınamadı hatası alıyorum sürekli

Adam Sende
4 years ago

Merhaba işlemler Mi9 için geçerli mi acaba? ayrıca birkaç sorum var. Cevaplarsanız çok makbule geçer.
1-Partition sildikten sonra Wipe data veya Wipe EFS yapmak gerekiyor mu?
2-Düzenlenmiş QCN dosyasında Her iki iemi kısmını da değiştirirsek ne olur? Veya birini silip ikincisini tek mi değiştireceğiz?

Buğra Bahceci
4 years ago

hocam kolay gelsın oncelıkle anlatımınız ıcın vs cok tesekkur ederım hıc yapmadıgım hıc anlamadıgım bır ıslem elımde yurt dısından gelen mi mix2s var 1500tl bıldıgınız uzere cok buyuk bır para kayıt ıcın suanda kapandı hatlar bu konuda bana yardımcı olabılırmısınız ? mimix2s ın ımeı nıde degıstırebılırmıyız olumlu seyler yazmanız dılegı ıle saygılar

bilmemne2003
4 years ago

Hocam supersu yu kurduktan sonra yeniden başlatıyorum.Mi account kısmından ilerleyemiyorum hata alıyorum . “cant get device id”

Fergan işcan
4 years ago

Usta silme komutlarını yazıp restart attıktan sonra siyah ekranda kaldı hiç bir şey gözükmüyor device managerda da qdloader olarak gözüküyor ne yapmam lazım. adb de gözükmüyor fastboottan yazılan komutlarda da waiting for device da kalıyor

Psnplus Psnulas
4 years ago

Selamlar
not 5 pro var bende
imeinin 1 i sağlam diğeri kayıt dışı
kayıt dışı olanı bu dedıklerınızı yaparak kayıtlı bir imei ile değiştirebilirmyim

Bu dedikleriniz not 5 pro içinde geçerlimi acaba
15 gun sonra imei kapanacak çift sim kullanıyorum

Hamza Almalı
4 years ago

Hocam,

En son QPTS sürümünü kurdum qcn alıyorum fakat imeiler çıkmıyor hocam neden olabilir acaba ? Note 5

Hamza Almalı
4 years ago

Hocam bu yöntemle note 6 pro ya atabilirmiyiz

Hamza Almalı
4 years ago

No space left on device hatası alıyorum redmi note 5 bir türlü imei atamadım

Hamza Almalı
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3
dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5
dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28

İmei numaraları hiç gitmiyor 🙁 hocam birde TWRP yüklüyorum her telefonu açınca siliniyor neden olabilir ?

Hamza Almalı
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

Hocam qcn yedeği alıyorum fakat hex editöründen imei numarasının hex değerlerini aratınca çıkmıyor

Hamza Almalı
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

Hocam,

TWRP yüklememe rağmen her telefon açıldığında siliniyor.
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p46
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p47
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p45
yukarıdaki kodlarıda yazmama rağmen telefondan imeiler gitmiyor ve qcn yedeği alırken %99 kalıyor.

Mehmet Göktaş
4 years ago

Öncelikle sizin yardımınızla mi a2 cihazımı imei repair ettim yalnız eklemek istediğim şeyler var
modem ve fsg dosyalarını silerken twrp ekranında olmanız gerekiyor cihazı yeniden başlattıktan sonra imei 0 düşüyor telefon açıkken modem dosyalarını sildiğiniz vde hiç bir şey değişmiyor İmei duruyor dediğim gibi işlemi twrp ekranında yapmak gerekiyor.
teşekkürler androidbrick sayfası sizin sayenizde çözdüm sorunumu
Not: modem sayısını öğrenmek için mi a2 ve redmi note 5 için kod
ls -l /dev/block/platform/soc/c0c4000.sdhci/by-name

Melda Güvener
Reply to  Mehmet Göktaş
4 years ago

Merhaba, mi a2 yi nasıl rootladınız, magisk mi super su mu? magisk rootlasak da aynı işlemleri yapabilir miyiz? Teşekkürler.

hasan zengin
5 years ago

Mi8SE modeli var içerisinde miui 10 eu rom yüklü bunda işlemler aynı şekilde mi yapılıyor adresleri aynı şekilde rootlayıp cmd ekranından mı siliyoruz.

Ahmet Aslan
5 years ago

Merhabalar
Hocam öncelikle paylaşım için teşekkürler.Alttaki yorumda mi 8 se(MIUI 10 ,Anrodid 8.1) cihaz için “Sıfırlamayı twrp üzerinden yapın olacaktır.” demişsiniz anlamadığım nokta bu cihaz özelinde (android sürümü veya MIUI sürümünden dolayı?) komut satırı cmd kullanamıyor muyuz direkt olarak işlemi telefon üzerinden mi yapmamız gerekmektedir?

Hanifi
5 years ago

merhaba
değerli hocam kardeşimin redmi 5a model telefonu var nasıl becermişse “imei 0” a düşmüş sizin yukarıda anlattığınız gibi sırasıyla işlemleri yaptım fakat imei hala “0” görünmekte
ilk olarak twrp ile açtım su yükledim qpst ile yedeğini aldım partition ların içini boşalttım qpst ile geri yükledim yeniden rom attım ama hala imei “0” görünmekte birçok defa denedim, farklı pc ler denedim fakat sonuç aynı seçenekleri elediğimde aklıma ilk aldığım yedeğin sorunlu olabileceği geliyor, elinizde varsa “redmi5a.qcn” yedeğini sizden alabilirmiyim yada gidiş yolunca bir yerlerde eksiklik mi yapıyorum

Hanifi
Reply to  Ustabas Osman
5 years ago

rom adı ve modeli yada linki verme imkanınız var mı?

Hanifi
Reply to  Ustabas Osman
5 years ago

merhaba
rom modeli veya link verme imkanınız var mı?

Hanifi
Reply to  Ustabas Osman
5 years ago

merhaba
hocam başka bir rom yüklememi söylüyorsunuz fakat hangi telefonun hangi modelinin uygun olacağını söyleyebilirseniz gerekli işlemi yapmaya başlayabilirim
rom modeli yada indirme linki verme ihtimaliniz varsa sevinirim
iyi çalışmalar

Hanifi
Reply to  Ustabas Osman
5 years ago

Sayın hocam kusura bakmayın xda ya baktım fakat hangi romu yükleyeceğimi pek bilemedim o yüzden sordum daha dikkatli bakıp araştırayım
teşekkürler

Ozan SEKİ
5 years ago

Selamlar üstad, Mi Max 3 telefon almayı planlıyorum yanlız hiç nir yerde imei değişimi göremedim. Acaba mi max 3 için imei değiştirilebiliyormu bilginiz varmı bu konuda?

Özkan Sezer
5 years ago

Osman Hocam Merhaba,
İkinci el olarak mi5s cihaza bu işlemi yaparken en başta miui hesabı alıp cihazı ve hesabı “mi unlocked ” menüsünde 20091 hatası veriyor ve birşekilde bu hatayı düzeltemiyoruz. Bootloader kilidini açmanın başka yolu var mıdır? en son miui 10 (android 8.0) sürümü yüklü miui 8 sürümüne bu işlemi yapmak için geri dönme şansım var mıdır?
teşekkür ediyorum

Tahtakale Gsm Mahsum
5 years ago

merhaba arkadaşlar bende redmi not 6 pro var imei repair yapıldı şebeke git gel yapıyordu wifidede sorun vardı bağlanmıyordu miui 10 yaptım işlem yapamadım miui 9’za indireyim dedim cihaz usb QDloder 9008 de kalıyor ama ekran gelmiyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

ertan uslu
5 years ago

Selamlar bende redmi 5 plus var daha önce tamir görmüş ama yenilemem gerekiyor aynı yöntem ile yapabilirmiyim

ertan uslu
Reply to  ertan uslu
5 years ago

hallettim çok teşekkür ederim 😀

Mehmet Göktaş
5 years ago

Mi a2 için bu yöntem geçerlimi yada imei atılıyor mu a2 modeline şimdiden çok sağolun

676
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x