Güncelleme : Daha önce de belirttiğim gibi, Xiaomi firması her çıkardığı yeni Rom’da önlemler alıyor. Bu yüzden, işlem yapmadan önce, QCN yedeğine ek olarak artık sildiğimiz partisyonların da fiziksel yedeklerini almanızı tavsiye ediyorum .  Bunun için kullanabileceğiniz uygulamalardan birinin linkini veriyorum. Tahmin edersiniz ki bu tarz uygulamalar root yetkisi gerektirir. 

Partitions Backup & Restore

 

Güncelleme :

Tüm Xiaomi modelleri için twrp dosyaları

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=50678 ,

Xiaomi modellerin kodları :

Tüm modeller için Miui EU rom download linkleri : https://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

 

Güncelleme : Miui 9 yüklü telefonlarda imei tamir işlemi yapılmıyor, Miui 8 üzerinden işlem yapıp sonradan 9’a yükseltmek gerekiyor.

Güncelleme : Mi6 için lütfen son sürüm QPST kullanın.

Mi6 için listeleme komutu : ls -al /dev/block/platform/soc/1da4000.ufshc/by-name

Yeni romlarda partisyon silme işleminden sonra reboot ettiğinize “invalid imei” yazmıyor, ya imei no’lar silinmemiş gibi görünüyor ya da 2 imei den biri 0 diğeri sabit kalmış gibi gözüküyor. Bu ayrıntıya takılmayın, sonuçta bu işlem yazma korumayı kaldırmak için yapılıyor. Siz editlenmiş QCN’yi geri yüklediğinizde işlem tamamdır.

Update : For Xiaomi Mi6 please use lastest QPST

 

Androidbrick okulu 1. derse hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu dersimizde Xiaomi Mi 5s plus modelini nasıl rootlayacağımızı, nasıl imei tamiri yapacağımızı ve son olarak nasıl global yükleyeceğimizi öğreneceğiz. Bu işlemlerden önce Xiaomi telefonunuz bootloader kilidini kaldırdığınızı var sayıyorum, o işlem için ayrı bir video isterseniz çekeriz. Aynı yöntemleri Mi5 ve Mi5s modelinde de uygulayabilirsiniz, tabi o modellere ait twrp ve rom dosyalarını kullanarak. Gerekli dosyaların linkleri yazının altında mevcut. Videoda göreceğiniz tüm programların ve sürücülerin linkleri androidbrick.com sitesinde ilgili yazının içinde yer alacak ( bu yazıdan bahsediyorum 🙂 ). Cmd ekranından girdiğimiz komutları buradan kopyalayıp çalışma ekranınıza yapıştırmanız mümkün.

Bu arada fark edeceğiniz üzere twrp’yi flaşlamıyoruz, sadece twrp’den boot ediyoruz, yani telefonun orjinal recovery’sine müdahale etmiyoruz, böylece yanlış imaj veya herhangi bir aksaklık durumunda telefonun brick olma ihtimalini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Linkten indirdiğiniz supersu zipini önceden telefonun hafızasına kopyalıyoruz, ben komutları kısa tutmak için adını su.zip olarak değiştirdim.
Telefonumuzu kapalı durumda iken ses kısma ve güç tuşlarına basarak fastboot moduna aldık ve pc ye bağladık. Twrp imajın olduğu klasörde shift + sağ tık ile komut penceresi açarak işlemlere başlayalım.

cmd ekranında gireceğimiz komut :

fastboot boot twrp.img

, entera bastıktan sonra takriben 5-10 saniye içinde telefon twrp modunda açacak. Dosya sistemine müdahele edebilmemiz için ilk çıkan mesajı onaylayarak oku soldan sağa kaydırıyoruz. Daha önce telefonun hafızasına attığınız supersu zipini install/yükle seçeneği ile yüklüyoruz. Bu arada bir bilgi vereyim, twrp’nin 2.8 sürümünden itibaren artık telefona dokunmadan, cmd ekranından girilen komutlar ile de işlem yapabiliyoruz. Bunun için girmemiz gereken ilk komut “adb shell” komutu, sonrasında ise vereceğimiz komutlar twrp kelimesi ile başlayacak , örneğimizde göreceğiniz gibi “twrp install su.zip” komutu ile supersu’yu kurmaya başlıyor. İşlem bittiğinde isterseniz yine telefon üzerinden dokunarak veya yine sadece “reboot” komutunu yazarak telefonu yeniden başlatıyoruz. Sistem açıldığında supersu yüklenmiş yani root haklarını kazanmış oluyoruz. Root’un tam Türkçe karşılığı “çekirdeğe yani kernele erişim izni” dir.

Bundan sonraki işlemlere devam edebilmek için ilk önce android’in “usb hata ayıklama” özelliğini aktif etmemiz gerekiyor, bunu da ayarlarda geliştirici seçenekleri bölümünden yapıyoruz. Bu bölümü etkinleşitmek içinse “ayarlar >telefon özellikleri ekranında “Miui sürümü” satırına arka arkaya 7-8 defa tıklıyoruz, evet, artık siz de bir geliştiricisiniz 🙂

adb shell” komutunu verdiğimiz zaman telefon ekranına göz atalım, bağlantı izni isteyecek, onay verelim, videoda ilk satırda gördüğünğz gibi onay vermeden komut hata verecek, onaydan sonra bir satır alta geçiyoruz ve “su” komutunu giriyoruz, yine telefon ekranında Supersu uygulaması açacak ordan da gerekli izni verdikten sonra artık telefon üzerinde çalışmaya hazırız.

Bir sonraki komut telefonun “Qualcomm Diag” portunu açmak için olacak, komutu verdikten sonra PC’de aygıt yöneticisi kısmında “bağlantılar” altında Qualcomm adı ile yeni bir port açacak. Bu port sayesinde QPST programı ile gerekli yedeği alacağız. Bundan sonra QCN yedeği diyeceğimiz bu yedek çok önemli, ilerki derslerimizde bunun üzerinden ayrıntılı olarak geçeceğiz.

QPST ile yedek alma işlemini bu linkten :https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/ ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz, zaten videoda yeteri kadar açık.

Sıra geldi aldığımız QCN yedeği içinde gerekli satırları değiştirmeye. İstediğiniz bir hex editör kullanabilirsiniz, videoda kullandığım HxD Hexeditor. CTRL+F veya menülerden “Find” ile arama kutusunu açıyoruz, imei satırımız 8 ile başladığı için “088a” satırını aratıyoruz, ilk çıkan satır 2. imeinin olduğu satır, çift imeili modellerden bahsediyorum tabi ki. İmei converter programı ile hex formatına dönüştürdüğümüz tamir edeceğimiz yeni numarayı bu satıra dikkatlice giriyoruz. F3’e basarak 2. satırı yani 1. imei’yi buluyoruz ve yine değiştiriyoruz. İşlem bittikten sonra QCN dosyasını “save as, yani farklı kaydetme seçeneği ile” kaydediyoruz, hiç bir şekilde orjinal yedeğin üzerine yazmıyoruz, ne olur ne olmaz..
Hex edit kısmını daha ayrıntılı öğrenmek için : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

İmei tamiri için gereken “yazma yasağını” kaldırmak adına bazı partisyonların içlerini sileceğiz. Bu partlar imei koruması olmayan Qualcomm modellerde istisnalar hariç hep aynıdır. modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. Yani dikkat etmeniz gereken kısım isimler, sonlarındaki numaralar değil, bu kısım çok önemli, lütfen aklınıza iyice yazın. İsimler sabit, no’lar değişken.

Bu isimleri görebilmek için listele komutunu giriyoruz, “adb shell” ve “su” komutlarının ardından :

ls -al /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name

Rakamları iyice kontrol ettikten sonra sabit olan sıfırlama komutumuzun sadece en sondaki numaralarını değiştirerek modemst1 , modemst2 ve fsg partisyonlarını sırası ile sıfırlıyoruz, sırası ile :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf3

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sdf5

dd if=/dev/zero of=/dev/block/sde28

Bunu neden yapıyorduk ? NV_550 imei satırındaki yazma korumasını kaldırmak için, bazı modellerde buna ihtiyaç duymayacağız, sonraki derslerde üzerinden geçeriz. Komutları girdikten sonra alt satırda çıkan hata mesajını önemsemeyin, konumuz ile alakası yok. 3 komutu da girdikten sonra “reboot” komutu ile telefonu yeniden başlatıyoruz.

Telefonumuz açtığında *#06# tuşlayarak imei nolarını kontrol ediyoruz, “invalid” olarak gözüküyorlar, teyid ediyoruz. İnvalid hatası Xiaomi markası için, başka model telefonlarda “0” olarak karşımıza çıkacak, not olarak düşelim.

QPST ile yedek alırken “Backup” sekmesini tıklamıştık, şimdi ise “Restore” kısmını tıklıyoruz ve editlediğimiz yeni QCN’yi telefona aktarıyoruz. “Memory Restore Completed” ibaresini gördükten sonra ister “adb reboot” komutu ile isterseniz manuel olarak telefondan yeniden başlatıyoruz. Telefon yeniden açtığında imei tamirimiz bitmiş oluyor.

Gelelim Global yükleme adımına. Bunun için Qualcomm servis modunu kullanacağız, yani EDL/QDLoader 9008 portunu kullanacağız. Bu işlemden önce yedek almanızı tavsiye ediyorum, en güzeli sıfırdan kurulum yapmak. Adb ekranına :

adb reboot edl

komutunu yazıp enter’lıyoruz. Qualcomm sürücüleri yüklediyseniz aygıt yöneticisi altında 9008 portunu göreceksiniz. Eğer yüklemediyseniz bu adımda MiFlash programını kurun, program kurulurken gerekli sürücüleri yükleyecek. Kurulum sırasında sürücü ile alakalı uyarılara “yes” diyerek ilerlemeyi unutmayın. MiFlash’i çalıştırın, “Refresh” e tıklayın, portunuz alt pencerede belirecek. Daha sonra “Browse” a tıklayarak indirdiğiniz Global Rom klasörünü gösterin, tabi romu zipten çıkartmış olduğunuzu var sayıyorum, yapmadıysanız bu adımdan önce yapın. Video’daki gibi “images” klasörünün bir üst klasörünü seçiyorsunuz, bu adım önemli, yoksa program hata verecektir. Her şey hazır olunca en alt satırsa “flash all” seçeneğini seçerek “Flash” a tıklayın, takriben 2-3 dakika içerisinde işlem bitecek ve telefon yeniden full Türkçe ve Google yüklü global rom ile yeniden başlayacak.

Burdaki anlatımlar imeisi bozulan, sıfıra düşen telefonları tekrar çalışır hale getirmek içindir, bunun dışında orjinal imei no’yu değiştirmek kanunen yasaktır !

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

 

 

Gerekli programlar ve sürücüler :

Sistem geneli adb ve fastboot + sürücüler 

Qualcomm  QPST

imei converter

Qualcomm QPST Diag drivers

Mitac Hexdecimal Editor

SuperSU-v2.78-SR1

MiFlash 64bit

Twrp Recovery :

Xiaomi Mi 5S Plus Twrp

Xiaomi Mi 5S Twrp

Xiaomi Mi5 Twrp (Miui 8)

Xiaomi Mi Note 2 Twrp

Xiaomi Mi Mix Twrp

Global Rom’lar :

Mi5 Global Rom

Mi 5S Plus Global Rom

Mi 5S Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Note 2 Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Mi Mix Global Rom (Twrp ile yüklenecek)

Bu yazı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden korunmaktadır.

595
Leave a Reply

Please Login to comment
136 Comment threads
459 Thread replies
102 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
99 Comment authors
machyymurat Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
machyy
Üye
machyy

Öncelikle değerli paylaşımınız için teşekkürler.Root atılmış (twrp’li) Mi 8 SE dual sim li ( MIUI 10 ,Anrodid 8.1)cihazım var.İmei tamiri yapmak istiyorum,bu verdiğiniz örnek cihazımda uygulanabilirmi ? yada uygun olan başka örnek link verebilirmisiniz?

Üye

merhaba.ben redmi 6 ya imei atmak istiyorum fakat bulduğum bi programda bplgu ve apdb dosyası istiyor.indirdiğim romda bunlar yok.veya belkide aynı görevi yapan başka isimli dosyalar var fakat ben bulamıyorum.yardımcı olur musunuz.teşekkürler

Üye

çok şükür ders 4 te birisi silme komutunu vermiş note 3 için her şeyi harfi harfine gerçekleştirdim partları sildim yedeği değiştirip geri yükledim değişim sağlandı şuan hat aktif çooook teşekkür ederim.

Mi Note 3 için part içeriğe girişi ; ls -l /dev/block/platform/soc/c0c4000.sdhci/by-name/
Mİ NOTE 3 PARTİTİON KODLARI
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p44
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p45
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p46

bunuda bırakayım buraya işine yarar arkadaşlarınç

Üye

merhaba hocam kolay gelsin 10 saattir her yolu denedim fakat com port açık ls -l /dev/block/platform/soc/c0c4000.sdhci/by-name/ komutu ile modemistleri ve fsg yi görüyorum ama silme komutunu kabul etmemektedir nasıl bir yol izlemeliyim ? destek olur musun ? mi note 3 cihaz sürüm 9.2

ls -l /dev/block/platform/ komutunu kabul etmiyor ..
note 3 için gerçekleştirenler var ama 6-7 kere deneneme rağmen yapamadım utandım gerçekten

murat
Üye
murat

Merhaba ben halen sorun u çözemediğim gibi sorunsuz olan aynı cihazı da aynı duruma düşürdüm işlemi yapıp kapatıp açınca imei ler doğru fakat kartı hiç görmüyor. Bilgiler kısmında anaband sürümü yazan yer boş olduğunda hattı görmüyor sorun tam olarak bu sanırım anaband sürümü problem oldugunda bos, yardım bekliyorum teşekkür ederim.

murat
Üye
murat

lütfen yardım edecek veya fikri olan yok mu?

murat
Üye
murat

Merhaba, saglam sorunsuz cihazdan dediğiniz gibi miui 9.2.3 e düştüm qcn (446kb) dosyasını aldım ve dosyayı hiç değiştirmeden Sorunlu olan cihazı da 9.2.3 e düştükten ve twrp ve rootladıktan sonra oynanmamış orj. qcn dosyasını attım imeiler geldi telefon çalıştı fakat reboot ettikten sonra imeiler durdugu halde cihaz sim kartı yok diyor 2 hattada aynı sim kartta sorun yok. Başka bir fikrin var mı başka bir yöntem ile fiziksel partitionları saglam cihazdan sorunlu cihaza atabilecegim bir yol var mı birde o şekilde denesem. Teşekkür ederim.

murat
Üye
murat

orjinal düzenlenmemiş çalışan cihazdan aldığım qcn 446, xqcn 700 kb – miui 9 iken aldığım qcn 439, xqcn 700 kb tüm dosyaları denedim sorunum aynen devam ediyor. Bu arada yanıtla şeklinde yazdığımda sayfayı yenileyince yazdıklarım kayboluyor. Bu yüzden yeni yorum olarak yazdım.

murat
Üye
murat

Merhaba Platform için çok teşekkürler, Bende xiaomi redmi 5 plus (vince) var imei işlemi yaptım başarılı oldu değişim fakat telefonu birkaç sefer kapatıp açtığımda sim kartı hiç algılamıyor. Tekrar işlemi yapıyorum düzeliyor bazen 1-2 sefer kapat aç yaptığım da sorun olmuyor sonrasında telefonu tekrar başlattığımda sim kartını yine görmüyor (fiziksel olarak sim kart yok diyor) imei ler doğru *#06# de imei ler geliyor. Aynı telefondan 1 tane daha buldum qpst ile qcn yedegini alıp problemli telefona uyguladım aynı sorun devam ediyor. Sizce sorun ne olabilir? Sağlam ve ellenmemiş diğer cihazdan tüm partitionları problemli cihaza atmam mümkün mü bu şekilde sorunu… Read more »

murat
Üye
murat

aldıgım orj. qcn 446 kb miui 10 global stabil den aldım

ilkerxxx
Üye
ilkerxxx

telefon xiaomi note 5 GLOBAL whyred kodlu

ls -l /dev/block/platform/soc/c0c4000.sdhci/by-name/

lrwxrwxrwx 1 root root 21 1970-05-06 14:02 fsg -> /dev/block/mmcblk0p45
lrwxrwxrwx 1 root root 21 1970-05-06 14:02 modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p46
lrwxrwxrwx 1 root root 21 1970-05-06 14:02 modemst2 -> /dev/block/mmcblk0p47
whyred:/ #

bu işlemleri takip ederek birçok telefon tamir ettim. şimdi acaba GLOBAL telefonda denersem redmi5plus global cihazarda olduğu gibi bootloop a girer mi? deneyeniniz oldumu?

Üye

Mi5s plus bu işlemi uyguladım yalnız
ls -al /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name
komutunu girince farklı şeyler geliyor ve çift simkartın birini artık hiç görmüyor ve diğeri imei adresleri de İMEİ alınamıyor hatası veriyor
Yardım ederseniz sevinirim

Üye
haşimadıgüzel

merhaba sayın Admin Bey bir sorunumuz var yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum . redmi5 cihazımız var imei tamiri yapıcam fakat telefona çinde global versiyon yüklenerek gönderildi (ne şekil yükleme yapıldı bilemiyorum)bu yüzden telefona ne rom yükleyebiliyorum nede imei tamiri yapabiliyorum telefonun geliştirici seçeneklerinde mi kilit açık görünüyor, fakat telefon açılırken kilidi açık telefonlarda olduğu gibi unlock yazısı çıkmıyor. rom yüklemek istiyorum yada diğer işlemleri kilit uyarısı alıyorum. kilidi açmak istiyorum bu defa (current account is not bound to this devices )uyarısı alıyorum. biraz araştırdığımda geliştirici seçenekler kısmında mi kilit başlığında yeni kullanıcı eklemesi yapılarak sorun gideriliyor fakat bendeki telefonda mi kilit kısmında… Read more »

wanted84
Üye
wanted84

iyi akşamlar.buradaki komutlar cool1 duak içinde geçerlimi..mesela ls -al /dev/block/platform/soc/624000.ufshc/by-name komutunu giriyorum ama videodaki gibi liste inmiyor.

Üye

Merhaba admin bey sayenizde geçmiş zmanda mi6 cihazıma imei tamiri yapmıştım,şimdi ise mi8 cihazım için arayıştayım bayağı zamn öncede yazdım size,mi8 lerin imei tamiri olamayabilir ve elimde mi8 cihaz yokki deneyeyim demiştiniz,varmı bir gelişme mi8 cihazlara gelecek mi imei tamiri yada elinize mi8 cihaz geçermi kurcalamak için.:)

Üye

Sayenizde bu işlemi yapabildim böyle bi kaynak oluşturduğunuz için teşekkürler.Yalnız telefonumda 2 imei var birini değiştirebildim CTRL+F ile 088a yapınca bulanı 1. imei. 2. imei değiştirmek için ne yapmalıyım ?

Üye

Redmi 5 (rosy) imei işlemci için bi çözüm bulundu mu acaba

Yaşar Bektaş
Üye

Hocam merhaba Redmi Note 5 Pro Miui 10 güncel dev. rom yüklü. Bu yöntemle imei repair yapılırmı?

Üye

Mi 6 ilk aldığımda yazınızı okuyarak imei işlemini gerçekleştirdim, aradan 5-6 ay geçti ve telefonuma imei klonlanmıştır mesajı geldi. Tabi bu süre zarfında ben MIUI 10 Global Beta – Gecelik sürüme geçmiştim. Öğrendiğim kadarı ile MIUI 10’da henüz bu işlemler gerçekleştirilemiyor. 8.2 Stable yüklenmesi gerekiyor. Ne yaptıysam 9.5.8.0 Global Stable sürümün altına indiremedim, twrp yükleyemedim. Telefon satıcısı arkadaşlarla konuştum facebook’dan onlar ücreti mukabilinde bu işleri yapıyorlar, onlar da işin içinden çıkamadı. Şuan telefonumda 9.5.8.0 Stable yüklü, Telefon açılıyor fakat sim kart ve wifi görmüyor. Fastboot ve Bootloader açılıyor, Bootloader kilidi de açık bu arada. Ücreti mukabilinde yardımcı olmanız mümkün mü?… Read more »

kemal
Üye
kemal

Üstad çok çok teşekkürler
Bu ülkede sizin gibi insanların olduğunu bilmek gelecek için olan umutlarımızı arttırıyor
Umarım yeni yetişen gençlik sizleri örnek alır.
Sizin de söylediğiniz gibi bilgi çağında cahil kalmak sadece bir tercihtir
Ben 40 yaşında olmama rağmen araştırdım okudum öğrendim ve Mi Note 3 imei tamirini başardım
Gençler maalesef hazirci olmuşlar, çoğu genç okuyup araştırıp başarmanın hazzını, kendi işini kendi yapabilmenin zevkini bilmiyor maalesef.
zaman ayırıp emek harcayıp bizlere rehber olduğunuz için tekrar tekrar teşekkür ederim, elinize emeğinize sağlık.

Üye
White Night

Tekrardan merhaba. Qualcomm Write IMEI Tool hakkında bilginiz var mı? Xiaomilerde işe yarar mı acaba

Üye

Sorunu çözdüm, Nasıl oldu bende anlamadım. 6.0 Yükledim ve Orjinal ilk kaydettiğim QCN yi geri yükledim çözüldü. Oldu yani. Gece 2 den beri ayaktayım 7 saat olmuş, ben yatar. MIUI 10 a yükselticem inşallah gitmez IMEI, EFS ve full twrp backup alıcam ilk olmadı 6.0 a mahkum….