Hurdacı Geldi! Turkcell T70 İncelemesi!

Yerli malı yurdun malı, model bir yukarı işlemci iki aşağı! (şaka değil)

Turkcell T70

Yazmaya nereden başlayacağını bilemedim, doğruya doğru;

Turkcell, ülkeyi sardığı bayilikleri (örümcek ağı) sayesinde rahatça satabileceğini bildiği, bayilikler olmasa da para verdiği sözde inceleme uzmanlarının tavsiyelerine inanan, ama interneti halihazırda kullanabilen insanlara da bir şekilde ittirebileceğini bildiği bir telefonu piyasaya sürmüş: Turkcell T70

Bu isim belki bir yerlerden tanıdık geliyor olabilir; T60’ın isminin geçtiği Türkiye’nin telefoncu sorununa dair.

Turkcell T70 inceleme

Turkcell kandıracağı kitleyi iyi seçerek yılların vermiş olduğu tecrübeyle ismine yakışır bir maliyet tercihi yapıyor. Ancak aynı tercihi reklam filmlerinde yapamamış olacağındandır ki, internetin gazabına uğrayıp Youtube’taki video yorumlarını devredışı bırakmak durumunda kalmış.

Elbette cebinden çıkacak tek kuruş için sayısız toplantılar yapan Turkcell, masrafları kullandığı işlemciyle kısmayı uygun görmüş. Yerli ve milli Turkcell, halkını bu sefer bir önceki modelinde kullandığı dönemin orta sınıf işlemcisi Snapdragon 615’den mahrum bırakma yoluna gitmiş.

Masrafları kısmak derken, kullandıkları işlemci: Snapdragon 210, yani Qualcomm tarafından 2014 yılının Eylül ayında üretilmiş olan işlemci. Bu anlamda da üstün maliyet kısma yeteneklerinden ötürü Turkcell’i tebrik etmek gerekiyor.

china smartphone dump ile ilgili görsel sonucu

2016’nın üçüncü çeyreğinde 720p olarak piyasaya sunulmuş bir telefon hayal edin. Sonra bu telefona 2 GB RAM ve Snapdragon 210 işlemciyi ekleyin. 5,2″ ekrana sahip böyle bir telefon kimin rüyalarını süslemez?

Hem de Turkcell ayrıcalığıyla!

Bu çok iddialı bu telefon için iyi bir pazarlama gerekir ki -her ne kadar devlet haksız kazanca destek oluyorsa da-günümüz rekabetli piyasasında satış rakamları yere çakılmasın:

7’den 70’e herkesin akıllı telefonu!

Ne kadar da dahice!

Yaşlılar ve çocuklar da olmasa bu telefon kime satılacaktı ki…

Gerçi her ne kadar kullanıcı kitlesi sınırlı bir telefon olarak satılıyor olsa da, hitap ettiği kitlenin ihtiyacı olacağı önemli bir parçayı da elinden almayı ihmal etmiyor Turkcell:

FM Radyo! Evet Turkcell T60’tan T70’e evrilirken sadece işlemcisi geriye gitmiyor, aynı zamanda özellikleri de azalıyor!

Tüm bu söylediklerimin abartı olduğunu düşünenler, reklamı yapılan “güçlü performans”, “sevdiğiniz büyük ekran” ve “kolay kullanım” gibi özellikler için doğrudan Turkcell’in sitesini ziyaret etsinler. Hatta girmişken yorumlara bakmayı da ihmal etmesinler, okumazlarsa Turkcell T70’in ne kadar güzel bir telefon olduğunu anlamayabilirler.

Sonuç

Bu kadar dağınık ve başlıksız bir yazıdan sonra sonuç kısmına geçiş yapıyor olmam sizi rahatsız etmiş olabilir, ama hak verin gerçek anlamda incelemeyi hak eden bir telefon değil.

Sadede gelecek olursak, Turkcell’den satın almak istediğinizde bu telefon için sizden sadece 699₺ para talep edeceklerdir.

Laf dönüp dolaşıp #GururlaYersizler meselesine geliyor. Telefon başına getirme masrafı en fazla 40-50$ olabilecek bir telefon için insanlardan 700₺ para talep ediliyor!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nameless Surnameless
7 years ago

Xiaomi mi4c ile aynı fiyata 10kat daha kötüsünü satmak… Bi yerli çıkmadı ki şu xiaomi tarzı cihazları uygun fiyata satan.

Muhammet odabaş
7 years ago

Sayın @sudo siz bilmiyor musunuz, Turkcell yüksek müşteri memnuniyeti ve tarifeyle beraber taksitli olarak sattıkları telefonlar ile insanlara iyilik yapıyor(!)Yoksa büyük bir çoğunluğu orta direk diye tarif edilen, asgari ücretle geçinen insanlar nasıl son model(!) telefonları alsınlar değil mi?

sudo
Reply to  Muhammet odabaş
7 years ago

Ah o taksitle satılan iPhone’lar da olmasa…

Ahmet Muhsin Kurt
7 years ago

Şu cihazları gördükçe iyiki seni tanıyıp takip edip okumuşum diyorum Allah şahidim olsun ki… İnsanları özellikle korunmaya muhtaç tabakayı kandırıp yaşlılar çocuklar üstünden uygun fiyata iyi mal satıyoruz diyip pazarlamalari insanı insanlıktan çıkarıyor açıkçası. Diyecek şey çok ama muhattap ortada yok…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x