gsmarena_001

 

 

 

Android Lollipop sürümü’nün ilk çıktığı modellerden biri olan LG’nin G3’ü bugünkü misafirimiz.  Nette araştırınca bir çok link çıkıyor ancak derine inince gördüm ki, direk “kdz” den update edenler, o sürümde kalmışlar, henüz root yok diyenler, bu yüzden custom recovery yükleyemeyenler, tabiki tüm bunların çözümleri var, ancak bilgi seviyesi yüksek olmayan kullanıcılar buralarda bocalıyorlar. Android 5 ile doğal olarak yeni bootloader geliyor, ve uyumlu twrp/cwm sürümleri henüz yok ( tabiki bu her dakika değişebilir ).

Bu yüzden bugün biz daha sağlam bir yöntem ile gideceğiz, hem eski bootloader’ımızı kaybetmeyeceğiz, hem efs ve modem yedeği alacağız, hem de en azından ben test ettim, aynı adımlardan giderek G3’leri sorunsuzca Lollipop’a güncelleyeceğiz. Belirtmek istiyorum bu yöntem XDA’dan Skin1980’e aittir ve yine kendi modladığı TWRP sürümü sayesinde bu işlemi gerçekleştirceğiz.

Sırası ile adımlarımız ve gerekli dosyalar :

1. LG g3 root, PurpleDrake Lite : https://www.androidbrick.com/?p=2698

2. Flashify, TWRP yüklemek için : https://www.androidbrick.com/?p=2714

3. TWRP D855 m/s  skin1980  : https://www.androidbrick.com/?p=2699

4. G3 Lollipop sürümü linki : https://www.androidfilehost.com/?fid=95784891001610450

5. LG G3 android 5 Lollipop root : https://www.androidbrick.com/?p=2715

 

 

PurpleDrake Lite’ı açıp içinden “purpledrake_windows.bat” adlı dosyayı çalıştırıyoruz.  Öncesinde geliştirici seçeneklerinden usb hata ayıklama modunu aktif hale getiriyoruz. “purpledrake_windows.bat” cmd ekranında açıldıktan sonra telefonu görecek, “enter” tuşuna bir kaç kere basarak işlemi adım adım sonlandırıyoruz, bu arada telefon download moduna girecek, merak etmeyin, telefon reboot ettiğinde root’lanmış olarak açılacak.

Flashify dosyasının içindeki Flashify.apk’yı telefonunuza kurun, programı çalıştırmadan önce “TWRP D855 m/s  skin1980” dosyasının içindeki “recovery.img”‘ı telefonun ana hafızasına kopyalayın arkadaşlar. Flashify çalıştıktan sonra bu recovery.img dosyasını göstereceğiz ve yükleyeceğiz, böylece G3 Twrp recovery’sine kavuşmuş olacak. Reboot dediğinizde TWRP açacak. Bundan sonrası standart twrp/cwm rom yükleme şeklinde olacak. Linkteki zip formatlı android 5 sürümünü indirip microSD kartınıza ya da telefonun ana hafızasına attınız zaten.  TWRP ekranında önce “wipe, factory reset”, sonrasında “install, from sdcard, rom.zip” adımları ile çubuklu şekeri yüklüyoruz. Telefonu reboot etmeden önce yine ekteki SuperSu’yu flashlıyoruz, yeni sistemimiz açtığında “root”umuz da hazır olsun.

Merak ettiğiniz bir konu olursa sormaktan çekinmeyin, Selamlar.

Not: Yazıyı tecrübeli kullanıcılar için hızlıca geçtim dostlar, tecrübesiz kullanıcılarımız için adımları anlatan ekran görüntüleri ekleyeceğim.

 

LG G4 imei repair, LG G4 imei tamiri, yakında..

 

 

16
Leave a Reply

Please Login to comment
7 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
android1ickMehmet Tataremrahesderömer Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mehmet Tatar
Üye
Mehmet Tatar

S.a ben lg pc suitten android yükseltemiyorum yazılım güncelleme arıyor ama bulmuyor nedeni nedir acaba . telefon yurtdışı imei değiştirildi ondanmı acaba ?

emrah
Üye
emrah

Merhaba,

Bende lg optımus gpro var buna yeni rom yüklemek istiyorum.
Bu konuda yardımcı olabilecek kimse varmı?

tşk..

esder
Üye
esder

s.a bende g3 d850 32gb tlf var lg yazısında kalıyor rom aradım bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

Emrah KAYA
Üye
Emrah KAYA

modeli d858HK10d-HKG-XX olarak geçiyor.Ama ben de bu modele uygun kdz yi bulamadım zaten.Acaba sizin bulma şansınız var mı?

Emrah KAYA
Üye
Emrah KAYA

Merhabalar,
Bende LG G3 çift hatlı modeli mevcut.Aldığımda imei kaydı yapılmıştı ve android 4.4.2 yüklüydü.Kendim flashtool yardımıyla güncellemeye çalıştım.Ancak çift hatlı modelinin güncellemesi için galiba farklı dosya gerekiyor.Acaba çift hatlı telefonumu nasıl güncelleyebileceğim konusunda yardımcı olma şansınız var mı?

yusuf
Üye
yusuf

merhaba. dün imei tamir işlemimi bitirdim sayenizde bu günde android 5 kurmaya niyetlendim. ve yine affınıza sığınarak sizi biraz yoracağım. bir kaç sorum var. cevaplarınız bilgi düzeyi bana yakın olanlarada ışık tutacaktır; çünki ben biraz acemiyim. bir çok acemide buraya uğrayacaktır. 1. sorum efs ve modem yedeği alacağız diye yazmışsınız. nasıl efs yedeği alacağımızı anlamadım. imei tamiri sırasında aldığımız modem yedeğim var elimde ama efs yedeği yok. 2. sorum twrp d855 m/s skin1980 dosyasında recovery.img haricinde meta-inf adlı bir klasörde var. bunuda .img dosyasıyla birlikte telefona atacakmıyım? 3. sorum super suyu roma nasıl flashlayacağımı kısaca anlatırmısınız? supersu nun içindeki klasörleri… Read more »

yusuf
Üye
yusuf

s.a ben merakla imei tamiri ders dizinizin 4. dersini bekliyorum. bu yazınız dikkatimi çekti. her android yükseltilmesi erişilebilirlik açısından iyileştirme yapıyor. bunu o nedenle yüklemeyi düşünüyorum. merak ettiğim imei tamiri yaptıktan sonra bu romu kursam imei eski haline dönermi yeniden imei işlemlerini yapmam gerekirmi? yoksa önce android 5 kurup sonramı imei tamiri yapsam? teşekkürler