Hazır mısınız arkadaşlar telefonları bozmaya ? 🙂 Bana gelen mesajlardan anladığım kadarı ile, gidip de gelmeyen sinyaller, yanlış partition’ların silinmesi ile elde kalan telefonlar mevcut piyasada, neden ? İlk ve 2. yazıda defalarca yazdım, yeri geldiğinde son defa değineceğim ve geçeceğim, kısaca şöyle diyelim ve yazımıza devam edelim, “İçinde bulunduğumuz bu bilgi çağında cahil kalmak sadece bir Seçimdir !”

Daha önce aldığımız Qcn formatındaki yedeklere dönelim şimdi, androidbrick.com’dan indirdiğiniz Mitac hex editör ile açalım, karşımızda bir sürü sıfırlar birler harfler, kısaca sanal dünyanın kağıda dökülmüş hali, iyice dikkatli bakarsanız çok şey görebilme şansınız olabilir 🙂

ders3

“CTRL + F ” tuşlayalım, karşımıza arama ekranı çıkacak. “Find text” tıkını kaldırıyoruz arama yapmadan önce. Arama kutusuna “088a” yazıyoruz, neden ? Çünkü tamir etmek istediğimiz imei 8 rakamı ile başlıyor, yine önceki yazıda eklediğim “imei converter” programını indirip kurcalayan arkadaşlar anlamışlardır, hex editör içinde imei’leri hex formatında arayıp bulup değişiklik yapıyoruz.

hex2

 

Yukarıdaki resimde ne demek istediğim sanırım anlaşılmıştır arkadaşlar. “A” harfinin başına gelen rakam, 15 haneli imei’nin ilk rakamı, 08 ise onunla ilişkili olan kodun ilk 2 hanesi, bu böyle gidecek bundan sonra, “3” ile başlayan imei’ler “083a” diye başlayacaklar, “4” ile başlayanlar “084a” diye, sanırım anlaşılmıştır 🙂 Qcn’nin içinde imei satırını bulduktan sonra gerekli değişiklileri dikkatlice yapıyoruz, “imei converter” sağ kutucuktaki rakamları gerekli yere giriyoruz ve “farklı”  olarak kaydediyoruz, ki orjinal yedek dosyamız hiç bir şekilde oynanmamış olarak kalsın.

Şimdi şu açılamayan portlar kısmına gelelim. Oneplus da dahil olmak üzere, T50, Coolpad snapdragon 400 modelleri, bilimum snapdragon modellerinde denedim başarılı oldu.

Telefonumuz rootlu ve usb hata ayıklama açık surumda, masaüstündeki minimal adb kısayolunu tıklıyoruz, komut satırına

“adb shell”  ve

“su” yazarak  çekirdeğe erişim sağlıyoruz.

Bu arada bir parantez açarak kısaca root işleminden bahsetmek istiyorum. “root” işlemi kısaca linux işletim sisteminin çekirdeğine erişim izni kazanmak demektir. Windows kullanıcılarının anlayacağı dilde, “windows” klasörümüz içinde her türlü yetkiye sahip olduğunuzu düşünün. Yanlış sildiğimiz 1kb’lık tek bir dosya bile nasıl windows’u çökertir, açılamaz hale getirir, aynı durum burada da söz konusudur, yanlış yaptığınız tek bir ufak işlem telefonun tamamen uçmasına sebep olabilir, burada “uçma” ruhun bedenden ayrılması anlamında kullanılmıştır 🙂

“setprop sys.usb.config diag,adb”  komutu ile devam ediyoruz. Bu komuttan sonra bilgisayarınızda yeni bir donanım bulundu sesi gelecek ardından yeni donanım için sürücü arayacak. Yazının altında vereceğim linkteki sürücüyü kullanarak yeni donanımı modem olarak tanıtacağız. Bu modemin açacağı port bizim yeni “diag” portumuz olacak, modem portunu özel driver ile QPST diagnostik porta çevirmiş olduk.  HTC modem sürücünün modifiye edilmiş hali olduğu için aygıt yöneticisinin altında, aşağıdaki resimlerde görebileceğiniz şekilde, modemlerin altında “HTC USB Modem” olarak belirecek.

ders3_2

 

 

Oneplus One, Color Os’a geçip port açmaya gerek kalmadan, CM11’de de bu şekilde, HTC modem yazılımının da yardımı ile, diag port’u açılarak işlemlere hazır hale getirilebiliyor.

 

ders3_3

 

Bu şekilde, en azından şu an, portları açılamayan telefon olmaması lazım, şimdiye kadar elimize geçen markalar içerisinde tabiki.  Yedeğimizi aldık, aldığımız yedek üzerinden gerekli imei satırını bularak, bozulan kısımları düzelttik ve artık düzeltilmiş imei’nin telefona geri gönderilmesine geldi sıra. Ancak tabiki bu son aşamadan önce yapılması gereken 3 ufak işlemimiz daha var, yine komut satırında. Bu işlem, hepinizin de bildiği gibi,  “Snapdragon’lara imei tamiri yapılamaz” çağ’ını kapatan, bazı geri kafalıların da çağını kapatacağını istemiştim ama olmadı, onun için daha çok çalışmak gerekecek anlaşıldı, işlem, daha doğrusu işlemler zinciri. Biz şimdilik korumasız imei’ler sınıfındaki telefonlarda uygulayacağımız için 3 adımdan oluşacak.

 

QPST Universal Naked Driver : https://www.androidbrick.com/?wpdmdl=2603

Xiaomi Diag Drivers : https://www.androidbrick.com/wp-content/uploads/2015/01/xiaomi_mi2_diag_driver.zip

 

Ders 2 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 1 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-1/

Ders 4 Final : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-4-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

[views]

Leave a Reply

196 Yorum - "Qualcomm SNAPDRAGON imei tamiri ders 3 :) Qualcomm Snapdragon imei repair."

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Üye

Hocam, bende mi 6 telefon var. Satın aldığım kişi uzak bağlantı ile tamir etti. Masa üstünde xqcn yedekleri var. 088A satırını arayınca çıkmıyor. Sanırım xqcn olduğundan? Ben bu yedek dosyalarını saklayayım mı? Bir işe yarar mı ileride? Yoksa yeniden qcn yedeği mi almam lazım? xqcn ile qcn farkı nedir? Teşekkürler.

Üye

Ustam şimdioneplus one için yukarıda yazılanları yaptım yeni donanım buldu ancak verdiğiniz driverleri tanımıyor yardımcı olabilir misiniz bana bu konuda

Üye

Qualcomm SNAPDRAGON 820/821 tamam 835 te nasıl oluyor bu imei tamiri

Üye

Hocam merhaba leeco l2 x520 bir cihaz aldım dediğiniz herşeyi yaptım yedeğide aldım ama hex editörde açtığım yedekte 088a satırı bulunamadı diyor yani satır gözükmüyor orjinal imeiler 869 diye başlıyor bir türlü bulamadım satırı yardım ederseniz sevinirim.

Üye

kardesim dediklerini harfiyen yaptim lakin imei silinmedi ama hatta okumuyor ne yapmam lazim plsss

wrctm
Üye
değerli kardeşim selamünaleyküm testandroidx yorumlara şöle bi baktımda belliki sen işin pirisin helal olsun kendını bole gelıstırdıysen bu kadar soru yagmurun un ıcınde banadabakarmısın bılmem ama bakmanı umıt edıyorum. degerlı kardesım ben yaklasık 3 ay oncesı bı lg g3 aldım 750tl cıhaz temız sıkıntı yok hıc bır arızası felan yok kullanıyorum fakat sadece ; 1.gorüşme esnasında sesım bırden gıdıyor ama karsı tarafın sesı net geliyor. 2.görüşme esnasında sesım cızırtılı gıdıyor sankı sebeke az cekıyormus gıbı ama full. 3.en onemlısı cıhaz acık olmasına rağmen arayanlar telefonun neden kapalı diyor iş yerinde bu konuda cok sıkıntı cekıyorum. 4.internet hep h olarak var… Read more »
testandroidx
Ziyaretçi

5.0 çözüm değil, ancak tam çözüm anlatıldı sitede. Ben ancak telefon bana gelirse yardımcı olurum (yazdım yazının başında), para sorun değil. selamlar.

RAMAZAN AKYOL
Üye

Merhaba elimde Archos 45b Platinum marka model tel var port olarak göstermedim aslında yukarıda port açma işlmini yaptıktan sonra bilinmeyen bir sürücü belirdi ama driver bulamadım belki de port açtım ama tanıtamadım üste virlen sürücüle rile olmadı yardımcı olabılımısnız… teşekkürler

testandroidx
Ziyaretçi

Kendi USB sürücüleri yüklü mü acaba ? Ordan da diag port driverlarını yükleyen modeller var. Açılan donanım ne olarak görünüyor, isim veriyor mu ?

RAMAZAN AKYOL
Üye

android olarak görüyor kendi sürücülerinide bulamdım 🙁

testandroidx
Ziyaretçi

Dostum öyle bir modelki elindeki modelini bile yeni duydum, tabletlerini çok kullandım zamanında ama. Bir donanım algıladıysa QWualcomm Naed Driver ile aslında tanıtma şansınız var, modem olarak tanıyacak, o port sizin diag portunuz olacak.

RAMAZAN AKYOL
Üye

Allah razı olsun yol gösterdiğiniz için sonunda oldu sisizindediğiniz gibi kendim gösterdim portuda görmedi onuda kendim gösterdim apst programımızda portu görmedi biraz uğrasınca başka bir portu kendi portumuza uyarlayabılıyormusuz bunu gösterdik sonra metod sizin anlattıgınız gibi içini bışalt sonra yaz.. çok sağolun ellerinize sağlık farklı anlatımlarınız beklıyoruz 🙂

RAMAZAN AKYOL
Üye

ayrıca telefonun içini açıp işlemcinin marka modeline öğrenip (qualcomm msm 8212 ovvv) ondan sonra tahmini yola çıkarak oldu Elhamdulillah…

RAMAZAN AKYOL
Üye

programla bakınca model başka gösteriyor msm8926 neden böyle farklılık oluyor bilmiyorum cpu-z ile baktim (sonradan aklıma geldi ):)

testandroidx
Ziyaretçi

Aslında hiç önemli değil bunlar, doğru sürücü ve doğru port ile tüm Qualcomm portları otomatik, diğer tüm adında farklı isim geçen ( LG port, HTC modem port vs) el ile rahatça ekleyebilir, o da olmaz ise gerekli kısma COM Numarasını yazarak yine gösterebilirsiniz.

testandroidx
Ziyaretçi

YAzacak vakit bulabilsem, o kadar çok şey var ki daha.. Yurdumun insanı faktörüne takılıyorum hep.. Tek başıma çok zor dostum, çok zor.. ALLAH sizden de razı olsun..

PeeJay
Üye

Hello, will this work with an Asus Padfone S(snapdragon 801)? Rooted, Busybox and SU installed. Can’t open diag port with codes, also tried adb: “adb shell” then “su”, then “setprop sys.usb.config diag,adb” but nothing changes. QPST cant see my phone. Can MTP enabled on the phone? Should i install the “HTC adb interface” from Universal naked drivers? Now the original ASUS Android ADB Interface is installed. Thank you for the answer!

testandroidx
Ziyaretçi

Never had an Asus Padfone in my hands sorry. Lets try this command “setprop persist.usb.eng 1”, after you hit enter turn off usb debugging from the phone, unplug the usb cable, wait for about 10 seconds, turn on usb debug again and plug the usb cable back and see if your pc finds a new device, if yes install Naked drivers, if no ill look for a diag port code for Asus if there is one. U are wellcome.

PeeJay
Üye

Nothing happens

testandroidx
Ziyaretçi

I will dig as much info as i can.

PeeJay
Üye

I found this on XDA:
adb shell
su
stop adbd
echo 0 > /sys/class/android_usb/android0/enable
echo 1004 > /sys/class/android_usb/android0/idVendor
echo 631B > /sys/class/android_usb/android0/idProduct
echo 239 > /sys/class/android_usb/android0/bDeviceClass
echo 2 > /sys/class/android_usb/android0/bDeviceSubClass
echo 1 > /sys/class/android_usb/android0/bDeviceProtocol
echo tty > /sys/class/android_usb/android0/f_acm/acm_transports
echo diag,diag_mdm > /sys/class/android_usb/android0/f_diag/clients
echo acm,diag,mtp,adb > /sys/class/android_usb/android0/functions
echo 1 > /sys/class/android_usb/android0/enable 1
start adbd
setprop sys.usb.state diag,adb

new device finds, now which driver should i install for qpst?

testandroidx
Ziyaretçi

All just for opening diag port ?? Isnt alone “setprop sys.usb.state diag,adb” not enough ? ( i wonder what getprop command turns back in line “sys.usb.xxx” ) We just have one driver if its recognized as a modem ( how many devices ? just one or more? )
https://www.androidbrick.com/download/qpst-universal-naked-driver-0-72/ first try this driver please (modified modem drivers to enable diag mode), if this one does not work,
https://www.androidbrick.com/download/qualcomm-qpst-diag-drivers/ try this one (original qualcomm drivers, use inf in “fre” folder ), if non of them work, let me know, i have an other idea myself too.

PeeJay
Üye

that one line isn’t enough. its recognized as “!Android” under “unkown devices”

PeeJay
Üye

none of them works. 🙁 this is it: http://i.imgur.com/s6e9M1W.jpg

testandroidx
Ziyaretçi

What drivers is XDA using, they opened the port without driver ? Then it should be Asus’s own drivers. Can you give me the link of that topic ?

PeeJay
Üye

already tried that driver posted in the xda topic

testandroidx
Ziyaretçi
They are doing it wrong sorry, 9002 is no diag port for QPST. I replied to that topic too, pasting it here. “9002 is no diag port for QPST, forcing HTC modified drivers wont work here. It should be Asus’s own Qualcomm Port ( if there is any ). https://play.google.com/store/apps/details?id=com.afp_group.software&hl , install this apk to Asus phone and try to find any secret code ( dial pad combination ). I have found a couple of secret codes that opens diag port for QPST and installed them with Qualcomm’s own drivers, Vivo Xplay 3s for example, in early days.Please do a… Read more »
PeeJay
Üye

Hey! Just installed a debug firmware to my phone. Now when i connect it to the computer, it automatically switch to QPST Download mode, screen goes off and a new device appears: “QHSUSB_Bulk” and it wants to install Qualcomm HS USB Diagnostic 9006, but QPST still cant see the phone

testandroidx
Ziyaretçi

What is your phone ? And what you mean with debug firmware ? You mean developer firmware ? You probably deleted wrong partition, you probably didnt fallowed my instructions, right ? Nothing to fear, you are in the right place to unbrick.

PeeJay
Üye

I hava a Padfone S. Yes, its a developer fw. Its not bricked, i can install the stock FW back, with cwm recovery. 🙂 The developer FW boots when USB pluggen in, if i disconnect it goes to that diag mode.

testandroidx
Ziyaretçi

Aha now i see 🙂 9006 = Lost partition table, or partition table forgotten 😉 After your phone remembers it goes to normal.

PeeJay
Üye

How can we find which one is missing from this developer fw?

PeeJay
Üye

okay, now i fixed it 🙂 just copied a few FW UPDATE files from the stock

testandroidx
Ziyaretçi

Glad to hear that, i love learning things too, thank you 🙂

testandroidx
Ziyaretçi

Sizin port zaten açık, o yüzden dedim öyle. İşleme devam yani.

berkcan
Üye

Anladım hemen denedim oldu :)) ya ben harfiyen uygulamaya çalışınca bir şeyler olmadı sandım. çok teşekkürler Allah razı olsun

testandroidx
Ziyaretçi

Sizden de, kolay gelsin 🙂

berkcan
Üye
Selamunaleyküm Bir yerde takıldım günlerdir sorunu çözemeyince yardım almak istedim. Add new porttan manuel olarak LG G2 telefonu işaretledim. İmei yedekledim, tamirini yapıp farklı kaydettim. Yalnız qpst configden port ekledikten sonra ve hiçbir şekilde other device qualcomm isteği belirmedi bu yüzden qualcomm driverlarını kuramadım. Dolayısıyla adb fastboot satırında root’tan öteye gidemedim. Setprop komutu çalışmadı. Belki de ben böyle yorumluyorum 🙂 Deneyip de sonuç alamadığım işlemler – win 7 sertifika etkisizleştirme – driver silip tekrar kurma, güncelleştirme – stock 4.4.2 kdz flaşlayıp tekrar deneme – biri xp 3 ayrı bilgisayarda kurulum vs vs 🙂 Yorumlara bakarak da bi çözüm bulamadım. 4.2.2… Read more »
testandroidx
Ziyaretçi

Aleykum selam. Setprop satırı ne için ?

berkcan
Üye

setprop sys.usb.config diag,adb komutunu kastettim

hakan ergül
Üye

CWM recovery dosyasını nasıl yüklemeliyiz üstad?

testandroidx
Ziyaretçi

“Shuame” programını aratın google’da, çince bir program, o program yardımı ile telefona direk yükleme yapabiliyorsunuz windows ortamında cwm recovery’i, program da aslında kısaca “fastboot flash recovery (cwm)recovery.img” komutu veriyor telefonu fastboot’a aldıktan sonra, ardından da “fastboot boot (cwm)recovery.img”, telefon cwm ekranında açar, sonrası malum. Selamlar.

Alpay ÖZLER
Üye

S.a.
Hocam Iuni U3 cihazıma v2.0 official rom u yükledim Market yok doğal olarak,
Marketi yüklemek için nelere ihtiyacım var dosya isimlerini verebilirmisiniz?

testandroidx
Ziyaretçi

Gapps paketini yüklemek standart rom flashlamak gibi, u3 için cwm recovery bulup yükleyin, sonra recovery’e girip kitkat 4.4.4 sürüm için olan istediğiniz gapps paketini flashlayın. Benim kullandığım paketin ismi “pa_gapps-modular-pico-4.4.4-20141025-signed.zip”.

BigBoss
Üye

Hocam benim tel tüm yapılanlara rağmen HTC Modem bulmuyordu belki hatırlarsın. Yeni farkettim ki cihaz root lu değilmiş. Acep bundan dolayı mı kaynaklanıyordur sence?

testandroidx
Ziyaretçi

Cihaz root’lu değilse “su” komutundan sonra hata verecektire zaten dostum. Ya da full root yoktur, hata vermiyordur, ancak komutu da uygulayamıyordur çekirdeğe tam yetki olmadığı için. Sorun tam da bu o zaman.

Tekcan
Üye

Yok kardeş almadım 🙁

testandroidx
Ziyaretçi

Ok, hem mail attım, hem tekrar özel mesaj gönderdim.

Tekcan
Üye

Mail’ini hasretle bekliyorum 🙂

testandroidx
Ziyaretçi

Dostum ben dün özelden yazdım sana.

Tekcan
Üye

Anlayışın için teşekkürler üstad 🙂

testandroidx
Ziyaretçi

Yok abi, önce bir kişi telefonunu bozup sizlerte örnek olsun da 🙂

Tekcan
Üye

Özelden yazarsanız sevinirim 🙂

testandroidx
Ziyaretçi

Hadi bakalım 🙂

Tekcan
Üye

Çok ilginç veya bana öyle geliyor, size yazmadan önce forumda da bahsettiğiniz ve benim de XDA’da araştırırken bulduğum qualcomm band kilitlerinin işlendiği konudaki işlemleri yapınca telefona yeni bandları girdi! ama aynı programla imei’yi veya qcn’yi değiştirip tekrar yazmaya kalktığımda nafile 🙁

testandroidx
Ziyaretçi

Evet telefona bant girmek mesele değil artık zaten destekliyorsa chipsetler, ancak nv’leri ile hiç oynanmamış telefonlar sütten çıkmış ak kaşık 🙂
Aralar önemli dostum, 65000 adet nv item var teoride, adamların mühendislerinin oluşturmuş oldukları konfigirasyonları bozuyoruz biz sonuçta, yerine koyamadığımız an da telefon sapıtıyor..

Tekcan
Üye

Öyle diyorsunuz ama telefonu reboot etmeden önce de, veya başka bir restore’lediğimde reboot ettikten sonra da imei eski numarasıyla geliyor!?

testandroidx
Ziyaretçi

Dostum ya, benim yazdığım yazının Oneplus’ı bağlamadığını biliyorsun değil mi ? Defalarca yazdım, belirttim, anlattım. Korumalı sınıf olan Oneplus’da sonuçta bu şekilde imei yi silemiyoruz, hadi ben bir şekilde sildim (şimdilik bende kalsın), yerine de yazdım, ama sorunsuz değil, silinen tüm nv itemler yerine koyulamadığı için, sinyal seviyesi zayıfsa sapıtıyor telefon, tüm otomatik geçişler kayboluyor çünkü. İsterseniz telefonunuzun imei’sini uçurtayım size, özelden yazayım gerisini, ancak devamında yine yarım yamalak kalacak iş, anlatabiliyor muyum dostum ?