Qualcomm SNAPDRAGON imei tamiri ders 3 :) Qualcomm Snapdragon imei repair.

 

 

 

Hazır mısınız arkadaşlar telefonları bozmaya ? 🙂 Bana gelen mesajlardan anladığım kadarı ile, gidip de gelmeyen sinyaller, yanlış partition’ların silinmesi ile elde kalan telefonlar mevcut piyasada, neden ? İlk ve 2. yazıda defalarca yazdım, yeri geldiğinde son defa değineceğim ve geçeceğim, kısaca şöyle diyelim ve yazımıza devam edelim, “İçinde bulunduğumuz bu bilgi çağında cahil kalmak sadece bir Seçimdir !”

Daha önce aldığımız Qcn formatındaki yedeklere dönelim şimdi, androidbrick.com’dan indirdiğiniz Mitac hex editör ile açalım, karşımızda bir sürü sıfırlar birler harfler, kısaca sanal dünyanın kağıda dökülmüş hali, iyice dikkatli bakarsanız çok şey görebilme şansınız olabilir 🙂

ders3

“CTRL + F ” tuşlayalım, karşımıza arama ekranı çıkacak. “Find text” tıkını kaldırıyoruz arama yapmadan önce. Arama kutusuna “088a” yazıyoruz, neden ? Çünkü tamir etmek istediğimiz imei 8 rakamı ile başlıyor, yine önceki yazıda eklediğim “imei converter” programını indirip kurcalayan arkadaşlar anlamışlardır, hex editör içinde imei’leri hex formatında arayıp bulup değişiklik yapıyoruz.

hex2

 

Yukarıdaki resimde ne demek istediğim sanırım anlaşılmıştır arkadaşlar. “A” harfinin başına gelen rakam, 15 haneli imei’nin ilk rakamı, 08 ise onunla ilişkili olan kodun ilk 2 hanesi, bu böyle gidecek bundan sonra, “3” ile başlayan imei’ler “083a” diye başlayacaklar, “4” ile başlayanlar “084a” diye, sanırım anlaşılmıştır 🙂 Qcn’nin içinde imei satırını bulduktan sonra gerekli değişiklileri dikkatlice yapıyoruz, “imei converter” sağ kutucuktaki rakamları gerekli yere giriyoruz ve “farklı”  olarak kaydediyoruz, ki orjinal yedek dosyamız hiç bir şekilde oynanmamış olarak kalsın.

Şimdi şu açılamayan portlar kısmına gelelim. Oneplus da dahil olmak üzere, T50, Coolpad snapdragon 400 modelleri, bilimum snapdragon modellerinde denedim başarılı oldu.

Telefonumuz rootlu ve usb hata ayıklama açık surumda, masaüstündeki minimal adb kısayolunu tıklıyoruz, komut satırına

“adb shell”  ve

“su” yazarak  çekirdeğe erişim sağlıyoruz.

Bu arada bir parantez açarak kısaca root işleminden bahsetmek istiyorum. “root” işlemi kısaca linux işletim sisteminin çekirdeğine erişim izni kazanmak demektir. Windows kullanıcılarının anlayacağı dilde, “windows” klasörümüz içinde her türlü yetkiye sahip olduğunuzu düşünün. Yanlış sildiğimiz 1kb’lık tek bir dosya bile nasıl windows’u çökertir, açılamaz hale getirir, aynı durum burada da söz konusudur, yanlış yaptığınız tek bir ufak işlem telefonun tamamen uçmasına sebep olabilir, burada “uçma” ruhun bedenden ayrılması anlamında kullanılmıştır 🙂

“setprop sys.usb.config diag,adb”  komutu ile devam ediyoruz. Bu komuttan sonra bilgisayarınızda yeni bir donanım bulundu sesi gelecek ardından yeni donanım için sürücü arayacak. Yazının altında vereceğim linkteki sürücüyü kullanarak yeni donanımı modem olarak tanıtacağız. Bu modemin açacağı port bizim yeni “diag” portumuz olacak, modem portunu özel driver ile QPST diagnostik porta çevirmiş olduk.  HTC modem sürücünün modifiye edilmiş hali olduğu için aygıt yöneticisinin altında, aşağıdaki resimlerde görebileceğiniz şekilde, modemlerin altında “HTC USB Modem” olarak belirecek.

ders3_2

 

 

Oneplus One, Color Os’a geçip port açmaya gerek kalmadan, CM11’de de bu şekilde, HTC modem yazılımının da yardımı ile, diag port’u açılarak işlemlere hazır hale getirilebiliyor.

 

ders3_3

 

Bu şekilde, en azından şu an, portları açılamayan telefon olmaması lazım, şimdiye kadar elimize geçen markalar içerisinde tabiki.  Yedeğimizi aldık, aldığımız yedek üzerinden gerekli imei satırını bularak, bozulan kısımları düzelttik ve artık düzeltilmiş imei’nin telefona geri gönderilmesine geldi sıra. Ancak tabiki bu son aşamadan önce yapılması gereken 3 ufak işlemimiz daha var, yine komut satırında. Bu işlem, hepinizin de bildiği gibi,  “Snapdragon’lara imei tamiri yapılamaz” çağ’ını kapatan, bazı geri kafalıların da çağını kapatacağını istemiştim ama olmadı, onun için daha çok çalışmak gerekecek anlaşıldı, işlem, daha doğrusu işlemler zinciri. Biz şimdilik korumasız imei’ler sınıfındaki telefonlarda uygulayacağımız için 3 adımdan oluşacak.

 

QPST Universal Naked Driver : http://www.androidbrick.com/?wpdmdl=2603

Xiaomi Diag Drivers : http://www.androidbrick.com/wp-content/uploads/2015/01/xiaomi_mi2_diag_driver.zip

 

Ders 2 : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 1 : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-1/

Ders 4 Final : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-4-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

[views]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

213 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yılmaz Durmaz
3 years ago

Anlatım için teşekkürler hocam, takıldığım bir kısım var sormak istedim. .xqnc dosyasında arama yaptığımda “ 088A ” ile ilgili satırı hiçbir şekilde bulamıyorum. Yedekte mi hata yaptım diye 2 sefer almıştım. Birde otomatik port bulamadığı için “ Add New Port ” ile yeni port ekledim. “Show Serial and USB/QC Diagnostic ports only” tıkını kaldırdığım zaman yine otomatik görmedi, alt kısımı gerekli olan COM yolunu yazarak telefona ulaştım. Anlatımınızdaki tüm detayları gözden geçirdim sorunu bulamadım.Yardımcı olabilirmisiniz?

Qualcomm-snapdragon 400 işlemcili telefon

Hüsamettin Ünal
3 years ago

Merhabalar, samsung j4 plus (sm-j415f) için bu yöntemle imei repair yapabilir miyim?

Alp Kaan Karaduman
3 years ago

Merhabalar mi 8 se cihazım var… Yedek kopyalama ve imei düzeltmeyi yaptım fakat… adb shell + su Komutundan sonra Boş kalıyor.. kopyala yapıştır yaptığımda listeleme çıkmıyor ve benim telefonum sizinki gibi modem olarak gözükmüyor

Selçuk Türer
4 years ago

Sayın Hocam Merhaba,Samsung galaxy s5 var,qualcom msm8974 işlemci.Anlattığınız herşeyi sırasıyla yaptım hata mesajı hiç almadan bitirdim ama imei no değişmedi.Elimdeki eski bada işletimli samsung imeisini yazdım yedeğe ama imei no hala aynı eski imei no.2 kez tekrarladım ama değişmedi.Ne yapamıyorum veya niye olmuyor,bir akıl verirmisiniz lütfen.Saygılar..

Azad Kaplan
4 years ago

Sadece tek bir sorum soracağım çok meraklıyım bu konularda normalde ama bir soru sormak istiyorum neredeyse bütün aşamaları başarıyla gerçekleştirdim fakat vazgeçmek üzereyim.. Merak ettiğim şey ise abi bu mevzu oneplus 5t(snapdragon 835) için geçerli midir ? Boşa mı uğraştım yani ?

Azad Kaplan
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

3.ders sayfasında diag port açma kısmında oneplusun adı geçiyor fakat doğrudur haklısınız . Acaba ne yapmamı önerirsiniz ?

Azad Kaplan
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

Size nasıl ulaşabilirim acaba ? 🙂

Azad Kaplan
4 years ago

Merhabalar efenim kolay gelsin. Benim telefonum çift imei içeriyor. İkinci imei yi yine aynı şekilde 088a yazarak aratıp geldiğim konuma mı yapıştıracağım ? Şayet öyleyse şöyle bir sorunum var yine öyle bir satır çıkıyor fakat convert etttiğim imei 088a+14 sayı içeriyor ancak gelen satırda 088a+12 sayılık yer var ne yapmalıyım ?

Azad Kaplan
Reply to  Azad Kaplan
4 years ago

tamam hallettim bir alt satıra geçmek neden aklıma gelmedi acaba ahaha 🙂

ziya gürel
4 years ago

yedekleri yüklerken : Memory Backup Failed hatası alıyorum. İmei-1: 0 ime-2 : 0 olarak görünüyor. Telefonum redmi 4x. Yardım edebilirseniz çok mutlu olurum.

Bilal Yıldız
5 years ago

Hocam, bende mi 6 telefon var. Satın aldığım kişi uzak bağlantı ile tamir etti. Masa üstünde xqcn yedekleri var. 088A satırını arayınca çıkmıyor. Sanırım xqcn olduğundan? Ben bu yedek dosyalarını saklayayım mı? Bir işe yarar mı ileride? Yoksa yeniden qcn yedeği mi almam lazım? xqcn ile qcn farkı nedir? Teşekkürler.

Bilal Yıldız
Reply to  Ustabas Osman
5 years ago

Hocam, şu an miui 9 tabanlı epic rom kullanıyorum. QCN yedeği almaya çalıştım fakat adb portu açmak için *# li komut hata verdi açılamıyor diye, adb Shell komutu ise çalışmadı. Sanırım süper su silinmiş. Sadece qcn yedeği almak istiyorum. Tüm işlemleri baştan mı yapmam lazım? Yani miui 8 e dönmekten başlamak gibi.

Bayram Ali Seçgin
5 years ago

Ustam şimdioneplus one için yukarıda yazılanları yaptım yeni donanım buldu ancak verdiğiniz driverleri tanımıyor yardımcı olabilir misiniz bana bu konuda

Egemen KAYA
5 years ago

Qualcomm SNAPDRAGON 820/821 tamam 835 te nasıl oluyor bu imei tamiri

Emrah Kırboğa
5 years ago

Hocam merhaba leeco l2 x520 bir cihaz aldım dediğiniz herşeyi yaptım yedeğide aldım ama hex editörde açtığım yedekte 088a satırı bulunamadı diyor yani satır gözükmüyor orjinal imeiler 869 diye başlıyor bir türlü bulamadım satırı yardım ederseniz sevinirim.

Emrah Kırboğa
Reply to  Ustabas Osman
5 years ago

hocam yedeği QCN formatında aldım yine gözükmedi

Emrah Kırboğa
Reply to  Ustabas Osman
5 years ago

hocam bendeki QPST 2.7.453.0 sürümü fark edermi?

Emrah Kırboğa
Reply to  Ustabas Osman
5 years ago

hocam teli rootlamdım diye olabilirmi?

Yusuf Karabaş
5 years ago

kardesim dediklerini harfiyen yaptim lakin imei silinmedi ama hatta okumuyor ne yapmam lazim plsss

wrctm
7 years ago

değerli kardeşim selamünaleyküm testandroidx yorumlara şöle bi baktımda belliki sen işin pirisin helal olsun kendını bole gelıstırdıysen bu kadar soru yagmurun un ıcınde banadabakarmısın bılmem ama bakmanı umıt edıyorum.
degerlı kardesım ben yaklasık 3 ay oncesı bı lg g3 aldım 750tl cıhaz temız sıkıntı yok hıc bır arızası felan yok kullanıyorum fakat sadece ;
1.gorüşme esnasında sesım bırden gıdıyor ama karsı tarafın sesı net geliyor.
2.görüşme esnasında sesım cızırtılı gıdıyor sankı sebeke az cekıyormus gıbı ama full.
3.en onemlısı cıhaz acık olmasına rağmen arayanlar telefonun neden kapalı diyor iş yerinde bu konuda cok sıkıntı cekıyorum.
4.internet hep h olarak var hiç h+ olmuyor
bu saydıklarım asırı derecede olmuyor ama ara ara tekrarlıyor senden rıca edıyorum bana yardımcı ol aksılık su kı hıc bu ıslerden anlamıyorum acaba forumdan takıp ederek yenıden 5.0 yuklesem duzelırmı ? kardes bu konuda cok muzdarıbım bu durumu cözemezsem çaresız telefonu ıstemıye ıstemıye satmak zorunda kalıcam. en acilinden cevabını beklıyorum ( hrnylcn@hotmail.com )

RAMAZAN AKYOL
7 years ago

Merhaba elimde Archos 45b Platinum marka model tel var port olarak göstermedim aslında yukarıda port açma işlmini yaptıktan sonra bilinmeyen bir sürücü belirdi ama driver bulamadım belki de port açtım ama tanıtamadım üste virlen sürücüle rile olmadı yardımcı olabılımısnız… teşekkürler

RAMAZAN AKYOL
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

android olarak görüyor kendi sürücülerinide bulamdım 🙁

RAMAZAN AKYOL
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

Allah razı olsun yol gösterdiğiniz için sonunda oldu sisizindediğiniz gibi kendim gösterdim portuda görmedi onuda kendim gösterdim apst programımızda portu görmedi biraz uğrasınca başka bir portu kendi portumuza uyarlayabılıyormusuz bunu gösterdik sonra metod sizin anlattıgınız gibi içini bışalt sonra yaz.. çok sağolun ellerinize sağlık farklı anlatımlarınız beklıyoruz 🙂

RAMAZAN AKYOL
Reply to  RAMAZAN AKYOL
7 years ago

ayrıca telefonun içini açıp işlemcinin marka modeline öğrenip (qualcomm msm 8212 ovvv) ondan sonra tahmini yola çıkarak oldu Elhamdulillah…

RAMAZAN AKYOL
Reply to  RAMAZAN AKYOL
7 years ago

programla bakınca model başka gösteriyor msm8926 neden böyle farklılık oluyor bilmiyorum cpu-z ile baktim (sonradan aklıma geldi ):)

PeeJay
7 years ago

Hello, will this work with an Asus Padfone S(snapdragon 801)? Rooted, Busybox and SU installed. Can’t open diag port with codes, also tried adb: “adb shell” then “su”, then “setprop sys.usb.config diag,adb” but nothing changes. QPST cant see my phone. Can MTP enabled on the phone? Should i install the “HTC adb interface” from Universal naked drivers? Now the original ASUS Android ADB Interface is installed. Thank you for the answer!

PeeJay
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

Nothing happens

PeeJay
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

I found this on XDA:
adb shell
su
stop adbd
echo 0 > /sys/class/android_usb/android0/enable
echo 1004 > /sys/class/android_usb/android0/idVendor
echo 631B > /sys/class/android_usb/android0/idProduct
echo 239 > /sys/class/android_usb/android0/bDeviceClass
echo 2 > /sys/class/android_usb/android0/bDeviceSubClass
echo 1 > /sys/class/android_usb/android0/bDeviceProtocol
echo tty > /sys/class/android_usb/android0/f_acm/acm_transports
echo diag,diag_mdm > /sys/class/android_usb/android0/f_diag/clients
echo acm,diag,mtp,adb > /sys/class/android_usb/android0/functions
echo 1 > /sys/class/android_usb/android0/enable 1
start adbd
setprop sys.usb.state diag,adb

new device finds, now which driver should i install for qpst?

PeeJay
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

that one line isn’t enough. its recognized as “!Android” under “unkown devices”

PeeJay
Reply to  PeeJay
7 years ago

none of them works. 🙁 this is it: http://i.imgur.com/s6e9M1W.jpg

PeeJay
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

already tried that driver posted in the xda topic

PeeJay
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

Hey! Just installed a debug firmware to my phone. Now when i connect it to the computer, it automatically switch to QPST Download mode, screen goes off and a new device appears: “QHSUSB_Bulk” and it wants to install Qualcomm HS USB Diagnostic 9006, but QPST still cant see the phone

PeeJay
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

I hava a Padfone S. Yes, its a developer fw. Its not bricked, i can install the stock FW back, with cwm recovery. 🙂 The developer FW boots when USB pluggen in, if i disconnect it goes to that diag mode.

PeeJay
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

How can we find which one is missing from this developer fw?

PeeJay
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

okay, now i fixed it 🙂 just copied a few FW UPDATE files from the stock

berkcan
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

Anladım hemen denedim oldu :)) ya ben harfiyen uygulamaya çalışınca bir şeyler olmadı sandım. çok teşekkürler Allah razı olsun

berkcan
7 years ago

Selamunaleyküm
Bir yerde takıldım günlerdir sorunu çözemeyince yardım almak istedim.
Add new porttan manuel olarak LG G2 telefonu işaretledim. İmei yedekledim, tamirini yapıp farklı kaydettim. Yalnız qpst configden port ekledikten sonra ve hiçbir şekilde other device qualcomm isteği belirmedi bu yüzden qualcomm driverlarını kuramadım. Dolayısıyla adb fastboot satırında root’tan öteye gidemedim. Setprop komutu çalışmadı. Belki de ben böyle yorumluyorum 🙂 Deneyip de sonuç alamadığım işlemler
– win 7 sertifika etkisizleştirme
– driver silip tekrar kurma, güncelleştirme
– stock 4.4.2 kdz flaşlayıp tekrar deneme
– biri xp 3 ayrı bilgisayarda kurulum vs vs 🙂
Yorumlara bakarak da bi çözüm bulamadım. 4.2.2 mi kurmalıyım acaba? Ya da ne yapmalıyım yardımınızı rica ediyorum.
Şu anda durumum http://postimg.org/image/xcdfsyzqz/

berkcan
Reply to  Ustabas Osman
7 years ago

setprop sys.usb.config diag,adb komutunu kastettim

hakan ergül
7 years ago

CWM recovery dosyasını nasıl yüklemeliyiz üstad?

Alpay ÖZLER
8 years ago

S.a.
Hocam Iuni U3 cihazıma v2.0 official rom u yükledim Market yok doğal olarak,
Marketi yüklemek için nelere ihtiyacım var dosya isimlerini verebilirmisiniz?

Mehmet
8 years ago

Hocam benim tel tüm yapılanlara rağmen HTC Modem bulmuyordu belki hatırlarsın. Yeni farkettim ki cihaz root lu değilmiş. Acep bundan dolayı mı kaynaklanıyordur sence?

213
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x