OnePlus X, Güya Ucuz !

onepus_x

OnePlus 2’nun, fanatikleri dışında fazla ilgi görmemesi, artı düşük segmentte, yani 150$ – 250 $ aralığında oldukça kaliteli ve performanslı telefonların ardı ardına piyasaya çıkması karşısında sevgili OnePlus firması sene bitmeden 3.cü modelini de tanıttı. Kod adı X..

OnePlus 2’de olduğu gibi ilk örneklerden biri yine Youtube fenomeni , cep telefonlarında video incelemeyi ilk başlatanlardan, oldukça da iyidir kendisi, ülkemizdeki zartlanan adam, zurtlanan madam tarzı değil, olması gerektiği gibi yapar bu işleri, Marques Brownlee‘ye göndermiş, siz videosunu seyredin, ben de altına özellikleri yazayım..

 

 

Type C yok, baştan yazayım, standart mikro usb girişi kullanılmış. İşlemci daha önceden de belli olduğu üzere Snapdragon 801 2.33 GHz. Hemen bu konuya da 2 cümle yazayım, eski işlemcinin yeni modelde işi ne diye soracak olanlar için. Qualcomm Snapdragon 801 modeli işlemci yapısı ve gücü olarak halen standart telefon kullanıcıların tüm işlerini en az 2 sene daha görecek güçte, ısınmıyor ve yeteri kadar da enerji tasarrufu sağlayabiliyor ve artık ucuz. Bir çok kişinin sandığının aksine de yeni 64bit’lik 8 çekirdekli 615’den de iyi, veya eşdeğer Mediatek serilerinden. 64bit’lerdeki 8 çekirdeklerin hiç birisi aynı anda çalışmıyor, gerektiğinde çalışan 1.5 veya 1.7GHz hızındaki ufak kardeşlere oranla sürekli çalışan 2.3-2.5GHz hızlarındaki işlemciler gibi düşünün.  64bit olmamaları da hiç bir şey kaybettirmiyor merak etmeyin, ortalıkta 64bit’in kodlarını kullanan yazılımlar yok henüz. AMD Athlon 64 Bit işlemcilerin ilk çıktıkları günleri hatırlayın, herkes tüm işlemlerin 2 kat hızlanacağını sanıyordu, ki ancak destek veren yazılımlar kullanıcı bazında maksimum yüzde 30-40 oranında hızlanmıştı, o da seneler sonra. Yazılım tarafı her zaman geriden gelir, donanım kısmı her zaman kafa karıştırmak ve piyasayı bulandırmak için ileriden koşar.

onepus_x_2

Enerji tasarrufunu daha da arttırmak için AMOLED ekran kullanılmış, 5″ FullHD, pil kapasitesi 2525 mAh, oldukça yeterli gibi. SD kart girişi var, 128GB’a kadar kart takılabilecek. Kamera departmanı ise yine iddialı, bu fiyat aralığına göre diyelim,  Samsung’un geçen sene satın aldığı ISOCELL’den, 13 MP, ön 8MP. Çift Sim desteği var, eğer SD kart takmaz iseniz, aynı yuvayı paylaşan tasarım var. Ölçüler 140 x 69 x 69.

onepus_x_3

Gelelim tasarıma. Ön taraf 2.5D yani kavisli cam, arka taraf yine cam, altında seramik benzeri bir kaplama var. Resimde görüldüğü üzere değişik desenlerde arka yüzeyler olacak. Kasa metal, renk seçenekleri siyah, altın ve gri olacak. 6.9 mm inceliğe sahip.Gelelim fiyatına. Avrupa’da 250 Euro, Amerika ve uzakdoğuda 249 $. Bu 3GB ram olan modeli için, standart Rom 16GB. 2GB Ramli olanın modeli Çin’de 100 Yuan daha ucuz olacak.

oneplus_x_back

Başlıkta neden “Güya Ucuz” diye yazdığımı bir sonraki haberimizde anlatacağım, bir diğer piyasaya çıkacak olan 5″‘lik bir modelin tanıtımını yaparken, Oneplus X ile de karşılaştırma şansımız olacak, fiyatı ise nerdeyse 100 $ daha ucuz, adı mı ? Hayır LeTV 1S’den bahsetmiyorum, ki zaten LeTV varken Oneplus X almak ne kadar akıl karı olur tartışılır. Ancak ben acemiler gibi  5″‘lik bir model ile 5.5″‘lik modelleri karşılaştırmayı sevmiyorum, segmentleri ne ise o, böylece artılar ve eksiler daha güzel ortaya çıkmış oluyor. 5″ sevenler ve isteyenler için rakip daha önce de haberini geçtiğimiz Xtouch olacak..

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x