Vivo Xplay6 4

Vivo Xplay6, Siyah, Hem de Mat Siyah !

 

Geçen hafta Vivo X9 modelinin siyah versiyonunu piyasaya sunan Çin’nin en prestijli markası, üst modeli olan Xplay6’nın  en karizma rengini de bu hafta sevenleri ile buluşturuyor. Çin telefon piyasası renk seçimi konusunda ne yazık ki ! iPhone taklit etmeyi pek sever, bu yüzden yıllardır gül pembe ve altın renklerinden bunaldık, sanırım çoğu kişi de aynı fikirde. iPhone 7’de siyah renk seçeneği geri dönünce en çok sevinen ben olmuştum, bu rengin Çin piyasasında geri döneceğinin habercisi idi, ve sonuçta siyah modeller ardı ardına boy göstermeye başladılar. Teşekkürler iPhone 🙂

Vivo Xplay6

5.46 inç eğik kenarlı (edge) Super AMOLED 2K ekran, 6GB Ram, 128GB Rom, Snapdragon 820, çift 12MP arka kamera, 16MP ön kamera, 4080mAh pil, ES9038 en üst sınıf ses çözümü (DAC) ve artık muhteşem mat siyah rengi ile sanırım bu model şu an için dünyanın en başarılı telefonlarından biri.

Vivo Xplay6 3

Vivo Xplay6 2

ViVo X9
ViVo X9

Xplay 6’nın ederi ise 600 $, tabi yurtdışı fiyatı, bu tarz modellerin yurtiçi fiyatları olmaz. ÇİN Malı ! ne de olsa, devletimiz bizi Çin mallarından korumak için dünyanın başka hiç bir ülkesinde görülmemiş kanunların altına imza atıyor. Bunun yerine ise Türk malı görünümlü 2. sınıf Çin mallarını (bkz. Turkcell T70) alenen, yalan reklam kampanyaları ile 3-4 kat fiyatına tarifemize ek OKU’mayanlara kakalıyor (cep telefonunda kredi kartına taksik yasağını da hatırlatalım bu arada, yasak hep bizlere, yandaş firmalara değil). Biz alternatif marka meraklıları, hatta benim gibi işi bu olan editörler, arada sırada yurtdışına çıkan bir arkadaşımız olduğunda bin bir rica geri gelirken bize de bir telefon getirmesini isterdik, yurtdışından gelen bir yolcu yanında 2-3 adet telefon getirebiliyordu. Ne oldu biliyor musunuz ? Yeni çıkan yasaya (yasağa) bir göz atalım :

“Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bildiri ile yurtdışından satın alınan ikinci veya daha fazla telefonların ülke sınırları içinde kullanımına yasak getirildi. Bu yasaya göre, yurtdışından birden fazla akıllı telefon satın alan kişiler, ikinci veya daha fazla sayıdaki telefonların IMEI numaralarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bildirmek zorunda olacak ve sonrasında ise cihazların vergileri kişiden alınacak.

18723479-153.16 numaralı yazı ile belirtilen bir diğer detay ise kişilerin yanlarında şahsi telefonlarına ek olarak ikinci telefonları, gizlice veya kendi cihazları gibi sokmaya çalışması ve bu durumun tespiti durumunda, vergi cezasının 2 kat olarak alınacağı açıklandı.

Bu yasa sonrasında yurtdışından kişi aracılığı ile telefon satışının önüne geçilecek. Bu tip küçük çağlı ticari işler yapan kişiler ise cezalandırılacak.”

Kağıt üstünde legal olan #GururlaYersiz firmalar’a, ülkenin Güney Doğu bölgesinden sokulan binlerce kaçak telefona, limanlarımızdan konteynır bazında piyasaya sokulan binlerce kaçak telefona yasak yok, ancak vatandaşa yurtdışından ViVo Xplay6 almak veya gelirken yanında hediye getirmek YASAK ! Demokrasi derken ? Neyse.. Hakkımızda HAYIR’lısı..

 

 

 

ViVo Xplay6 incelemesini burdan okuyabilirsiniz :

Vivo XPlay 6 İnceleme, Alemin Kralı

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x