Blu vivo

Casper Via F2 mi, Casper Via A2 mi ?

Cevap = #GururlaYersizler

Siteye ilk defa gelip başlığı görenler bu soruya gerçekten cevap aradığımızı zannedebilirler. GururlaYersizler başlığı altında incelediğimiz marka ve modeller, adından da anlaşılacağı gibi, “Türk Malı” telefon ürettiklerini iddia eden firmalar.

İlk 3’den hiç çıkmayan Casper firması bu yazımıza 2 model ile katılıyor. Bu markanın sattığı hiç bir ürünü tavsiye edememek ile birlikte asıl amaç bu modellerin orijinlerini bulmak ve dünya vatandaşlarının bu modelleri ne kadara satın aldıklarını göstermek. Bu modelleri seçmiş olmamızdaki sebep yeni nesil 18:9 ekran oranlı güncel modeller olmaları.

 

Micromax Canvas Infinity Pro
Micromax Canvas Infinity Pro
Casper Via A2
Casper Via A2

Micromax Hindistan menşeili bir firma, bu tarz orta sınıf modeller üretiyor ve kendi ülkesinde fiyat avantajından dolayı belli bir pazar payı bulunuyor. Micromax Canvas Infinity Pro modeli de bu seriden . Giriş seviyesi Snapdragon işlemci (SD 430), 5.7 inç ekran olmasına rağmen düşük olan 720P çözünürlük (720 x 1440). 4GB Ram – 64GB Rom, önde çift 20MP + 8MP kameralar, arkada 16MP tek kamera. Canvas Infinity Pro ülkesinde 700TL’nin (670TL) altında satılıyor, son kullanıcı fiyatı.

Casper Via A2, kendi ülkesinde tam 1699TL’den satılıyor. Hem de orjinal modeldeki gibi 4GB Ram ve 64GB hafıza ile değil, sadece 3GB Ram ve 32GB Rom ile. Fiyattan daha da kısmak için bunları bile çok görmüşler çok sevdikleri ülkenin çok sevdikleri vatandaşlarına. Şaka gibi…

 

BLU Vivo X
BLU Vivo X
Casper Via F2
Casper Via F2

 

BLU firması ise ABD Florida menşeili. Blu Vivo X modeli markanın şu an en üst seviye modeli, gerisini siz düşünün. Blu da Casper gibi ürünlerin üzerine kendi markasını basan bir firma, üretici değil yani. Ürünlerini genelde Gionee firmasından alıyor veya yaptırıyor, aynı Casper gibi. Buraya kadar her şey normal. Gelelim fiyat konusuna. Ürün ilk piyasaya çıktığında 200$ tanıtım fiyatı ile satıldı, şu an ise amazon.com’da 249$ son kullanıcı fiyatı var, yani ortalama 1000TL diyebiliriz. Casper Via F2 ise 2299, evet yanlış okumadınız, tam 2300TL fiyat etiketi ile satışta.

Hem A2’nin hem de F2’nin orijinal üreticilerinin bu telefonları ülkelerinde satabilmelerinin belli bir sebebi var, fiyatları ! Daha doğrusu “uygun” olan fiyatları. Kaldı ki bu özelliklere sahip olan bu modeller daha fazla fiyat etiketine sahip olsalar, zaten ciddi rakipleri karşısında 1 tane bile telefon satamazlar. Ayrıca yine eklemem gerekiyor, bana göre bu teknik özellikler için bu fiyatlar bile yüksek. Aynı fiyat aralığında çok daha kaliteli Çin modelleri var.

Peki hiç de az olmayan 1700TL ve 2300TL‘ye Casper firması bu modelleri bu ülkede nasıl satıyor ? Öncelikle vatandaş bu markayı üretim vs olarak Türk markası sandığı için. Sonrasında aynı vatandaşın ne yazık ki araştırmaya, okumaya, yeni bilgi edinmeye merakı olmadığı için. Sonuç olarak bu tarz marka/modelleri daha iyi tanımak için açıyor Türk sitelerindeki yazıları veya videoları tarıyor. Yerli medyada da bu gerçekleri tüm çıplaklığı ile dile getirecek cesarette ve bilgide adam olmadığı için, bu tarz ürünler bu ülkede satılıyorlar, maalesef ki satılıyorlar.

 

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x