Qualcomm SNAPDRAGON imei tamiri ders 2 :) Qualcomm Snapdragon imei repair.

qualcomm-snapdragon-mobile-processor

 

Evet nerede kalmıştık ? 🙂 QPST indirilip yüklendi mi ? Diag sürücüler, driver’lar hazır mı ? 🙂

Bugün belli bir telefon üzerinden gideceğim anlatmak için, telefonumuz Nubia Z7 Mini, Mi3/Mi4 ile aynı sistem, hatta Snapdragon Tüm Xiaomiler aynı şekilde imei tamiri görebilirler. Sadece silinecek partisyon adları değişecek, bunu diğer telefonlara da uygulayacağız, yani genel anlamda sistem aynı olacak sadece dediğim gibi partisyon isimleri değişecek, her üretici farklı modem1, modem2 ve fsg partisyonu kullanabiliyor. Zaten her adımı bilinçli yapacağımız için sorun olamayacak bizler için değil mi ? 🙂 Evet gördüğünüz gibi toplam 3 partisyon ( Telefonun hard disk bölümlerinden tekine verilen isim, Snapdragon tabanlı telefonlar ortalama 20 civarında Linux Partisyonu üzerinde çalışır) üzerinde oynayacağız imei tamir işlemi için.

Bu arada gelen maillerden gına geldi, burada üzerinden geçeceğim. Bu yazı dizisi bir paylaşım, çoğu kişinin önünü baya açacak, ama işte bu kişilerin içinde bunu hak etmeyen bir sürü yurdumun insanı da var. Gönül ister ki onlar bu yazıya hiç ulaşamasınlar, bilginin değerine vakıf olamayan, yaş’a saygısı olmayan, sadece kendisini düşünen yurdumun zamane boş kafalı gençliği, benim tabirim ile namı diğer “facebook gençliği, klavye delikanlıları”, benden uzak durun.

port

 

Nubia serisinde telefon tuşlarından *#7678# çeviriyoruz, karşımıza “Factory Port ve Adb Port” kısımları çıkıyor, ikisini de işaretliyoruz ve full ADB ve Diag portları açılıyor işlem için. Xiaomi mi3 ve mi4 ve geri kalan seride bu tuş kombinasyonu *#*#717717#*#* şeklinde. Lenovo Snapdragon’larda ####8899# şeklinde, aklınızda bulunsun. Port açılıp gerekli sürücüler yüklendiğinde aygıt yöneticisinde  resimdeki gibi beliriyor. Buraya kadar geldikten sonra, QPST’yi sorunsuz yüklediğinizi var sayıyorum, Program files\QPST\bin klasörü içinden “QPST Configuration”‘u çalıştırıyoruz, portumuz aşağıdaki gibi program içinde gözüküyor, MSM8974 ( Snapdragon 801 veya 800 kodu). Menüden “Start Clients” > Software Download’u seçiyoruz ve telefonumuzun yedeğini alıyoruz.

qpst

 

Aldığımız yedek qcn dosya formatında olacak (yeni sürüm xqcn değil), QPST’nin kendi formatı, bu dosyayı herhangi bir hex editör ile açabileceğiz, ben Mitac Hex editör kullanıyorum, ilk yazıda gerekli download linkini verdim.

qpst2

 

Aşağıda QPST programında port ekleme kısmını göstermek istedim, eğer ki bir şekilde QPST configuration’u çalıştırdıktan sonra istediğiniz port’u göremiyorsanız, sağ altta gözüken “Add New Port”‘a tıklayın ve “Show Serial and USB/QC Diagnostic ports only” tıkını kaldırıyoruz ve geri kalan portlar da gözüküyor ( Aygıt Donanım Portlar kısmında açılan). Bu bahsettiğim genelde Modem üzerinden iletişim kuracağımız telefonlar için geçerli, bahsi geçen Nubia serisi ve Xiaomi serisi için portlar otomatik QPST tarafından görünecekler.

qpstport

Telefonumuzun yedeğini ( daha doğrusu üzerinde oynayacağımız nv_item’ların yedeğini) almış bulunuyoruz. Korumasız imei’li telefonlarda imei no sadece nv_item 550 nin içinde bulunur, ve üzerinde doğal olarak yazma koruması vardır, şimdiye kadarki denemelerde dünya çapında arkadaşlar bu yazma korumasını geçemedikleri için oldukları yerde saymışlardır, şimdi nv_item 550 üzerindeki korumayı kaldıracağız, daha doğrusu telefona unutturucağız, daha da doğrusu koruma olan item’ın içini boşaltacağız ve koruma kalkacak, biz de serbest bir şekilde üzerine yazacağız. Unutmayalım, içini boşaltıp üzerine yazdıktan sonra koruma tekrar yerine gelecek, imei rakamını yanlış girersek veya bir hata yaparsak tüm işlemler baştan yapılmalı.

Aldığımız bu yedek telefonumuzun imei bilgilerini, modem ayar bilgilerini vs barındırıyor. İşler ters giderse, yine QPST’den bu yedeği geri yüklediğimizde telefon orjinal haline geri dönecek unutmayın ( tabi telefonun açıyor ve portların hazır halde olduğunu varsayıyorum ).

Buraya kadar her şey normal ise pek bir şey kalmadı 🙂 Ben önce biraz teorik bilgi aktarayım, sonra siz pratikte burdan kopyala yapıştır şeklinde çalışmalara başlayın.

 

 

 

Ders 1 : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-1/

Ders 3 : http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 4: http://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-4-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

 

[views]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

225 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Veli Ay
2 years ago

Merhaba, Xiaomi Mi A2, oem unlocking ve usb debugging yaptım.

Windows 10 pc’ye QPST ve Qualcomm driver yükledim.

Telefonu bağladığımda device manager’da “Diğer Cihazlar?>?SMS/MMS” görünüyor.

Telefonu COM port olarak görmesi için bir öneriniz var mı?

Teşekkürler.

ismail sezgin
4 years ago

Merhabalar. Moto E4 plus(xt1775-qualcomm-snapdragon cihaz) için denedim bu yöntemi ancak imei aratınca son 2 hane çıkmıyor. Bunu nasıl çözebilirim bilginiz var mı?

ismail sezgin
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

başka bir yöntem var mı acaba bildiğiniz motorola için?

Bayram Kamanli
4 years ago

Merhaba hocam. Bende xiaomi redmi note 5a prime var modem ve fsg dosyalarini silmek istiyorum silinmiyor.ama o halde imei atabiliyorum fakat 1 hafta 2 hafta sonra tekrar hata veriyor orjinal imei dönüyor yada baseband hatasi veriyor şebeke cekmiyor. Nasil bir yol izlemem gerek bu konuda

burcin
4 years ago

üstadım selamlar,

mi8 sd845 ler hakkında gelişme var mı acaba ? Redmi 5 Plus’ta denediğim senin de anlattığın yöntem çalışmıyor. başka bir yolu var mıdır ?

Saygılarımla

burcin
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

twrp üzerinden dediğiniz ordaki terminal üzerinden mi üstad ? onu da denedim olmadı aslında

burcin
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

fabrika çıkış çin rom ile denedim yine olmadı. teşekkürler

Ema Emeline
4 years ago

Merhabalar.. İsmim serbülent. Makine Mühendisiyim fakat 21 yıldır bilişimin içindeyim. A300fu samsung . yurt dışından geldi. imei değiştirmem gerekiyor. fakat daha 2. derste kaldım 🙂 aygıt yöneticisinde port kısmında samsung usb serial port com 9 olarak görüyor. qpst config de görülmüyor. nerede hata yapıyorum? yardımcı olursanız sevinirim. Root yaptım. *#0808# den dm+modem+adb yi seçtim.haber bekliyorum.

Ema Emeline
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

Teşekkürler..

aydin akyuz
4 years ago

slm Repair Tool V8.0 satın aldım 1 ay aktif kaldı sonra daha baglanamıyom uzak sunucu hatası kimseye ulaşamıyom mail atıyom donen yok yardım istiyorum tşk

ayhan candemir
4 years ago

hocam merhaba
herşey iyi güzel gidiyor ama sıkıntı şu ki almış oldugum .qcn yedegini hex editörle açıp 08 8a arattıgımda imei nin başladıgı satırı bulamıyorum bu işte bi tuhaflık var sanki imeinin oldugu satırı almamış gibi görünüyor ne yaptıysam 088A satırını bulduramadım nasıl çözeriz imei düzelteceğim satırı?

ayhan candemir
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

İmei 8 ile başlıyor prosedür aynı.cihaz markası nubia z17 mini aldığım yedek dosyası şuan PC başında olmadığım için net olarak bakamıyorum ama 1mb altindaydi 778kb flandir yanlış hatirlamiyorsam

ayhan candemir
Reply to  Ustabas Osman
4 years ago

dosya boyutu 684kb görünüyor kullandıgım hex editorde sizin vermiş oldugunuz mitec hexadecimal editor.arama yaparken yanlış secim demişsiniz ama secim yapılacak birşeyde yok arama kısmında.Size şu yedek dosyasını göndersem rica etsem bi kontrol edebilirmisiniz

Alper Peri
5 years ago

Üstad merhaba, “Aldığımız yedek qcn dosya formatında olacak (yeni sürüm xqcn değil)” şeklinde bir cümleniz var ben yedeği qcn şeklinde alamadım öyle bir seçenek yok xqcn olarak aldım acaba sorun yaşarmıyım? (Mi 5s plus)

Semih ÇELİK
6 years ago

ZTE Axon 7 A2017U (US) üzerinde IMEI yazmayı deneyen oldu mu acaba?

Enver Kolsuzoğlu
6 years ago

Xiaomi diag portu açmak için bir komut var mı? adb reboot edl komutuyla bir port açılıyor fakat diag portu açamadım bir türlü.

Enver Kolsuzoğlu
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

3. sayfada anlattığınız gibi yaptım oldu, teşekkürler. İlk sayfada olması gereken yazının 3. sayfada olması garibime gitti açıkçası.

Elvan Ardıç
6 years ago

Merhaba, mi5s için qpst ile yedek alacaktım ancak dediğiniz gibi portu açıyorum programa ekliyorum telefonu tanımıyor nasıl tanıtabiliriz? Driver sorunu olsa portu açamazdım diye düşünüyorum.

Elvan Ardıç
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

1 mb indir adında dosya indiriyor galiba linkte sorun var.

FATİH ASUTAY
6 years ago

Merhabalar hocam, mi5s orjinal çince ingilizce rom yüklü geldiği gibi, mi5s plus global rom yüklü, ikisinde de bütün adımları tek tek yapıyorum, qcn yedeğini aldıktan sonra partisyonları boşattığımda imeiler değişmiyor sadece basebant sürümü unknow a oluyor, ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz acaba Allah razı olsun.

Hacı Mehmet Solak
6 years ago

işlemi hallettim 1 sorum daha var kitkat versiyonda marshmallow versiyona yükseltilebilirmi şebeke problemi yaşanmadan.

Hacı Mehmet Solak
6 years ago

Merhabalar
bütün adımları gerçekleştirdim fakat son qcn dosyasını yazdırırken %4 kalıyor(Received an invalid command from the phone.) hatası veriyor ne yapabilirim

Mert Can İMİR
6 years ago

I’m stuck at backup progress. I cannot open Diag port. I installed all drivers correctly. Tried button combinations while plugging, also failed. On adb command shell, I tried “adb reboot edl” and failed again. No diag mode. I don’t know what to do.

Suat Elibolca
6 years ago

samsun s3 neo backup işlemini sorunsuz yaptım ama restore işleminde hata veriyor sorunu bulamadım yardımcı olabilirmisiniz.
https://hizliresim.com/Wbpvbm

Suat Elibolca
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

hangi yöntemi kullanmalıyım.box alsam sorunsuz çözülürmü yoksa başka bildiğiniz yöntem varmı.

Suat Elibolca
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

teşekkürler bilgilendirme için.

Suat Elibolca
6 years ago

paylaşımlar için öncelikle teşekkürler.ama qpst sorunsuz yedekleme yaptım ama yedeklenmiş olan qpst tekrar geri yükleme işlemi yaparken hata veriyor.Memory Restore Failed! hatası neden veriyor bir türlü çözemedim araştırdım bir sonuç elde edemedim.yardımcı olabilirseniz.

http://i.hizliresim.com/Wbpvbm.png

Oğuzhan Hulya Iyigün
6 years ago

BİRAZ UZUN OLACAK AMA NET ANLATACAM LÜTFEN BİLEN BİRİ YARDIMCI OLSUN

öncelikle yardım ve ilginizden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim . erkek kardeşimin 2. el aldığı lg g3 d855 modelli kore felan değil orjinal ciahaz sadece imei işlenmemiş şu anda android 4.4.2 kurulu telefonu normal çalışıyorken birden hattı şebeke bulamamaya başladı . Sim kart okuyor pin koduda giriliyor hani temas yok desem . Neyse bende telefonun kapağının arkasında yazan imei kontrol ettim ve yurt dışı kayıt yapılmamış cihaz olduğu ortaya çıktı . Birde telefonun kendi 06 dan sorgulatarak çıkan imei kontrol ettim yane şu anda ayaralra girdiğimizde ki bilgilerde çıkan imei onu sorgulattığımda ise klonlanmış imei diyor zaten kağaın arkasında telefonda yazan imei den farklı bir imei .

Siz daha iyi bilirsiniz ben bu konuda tecrübesizim ben bu olaylardan ötürü şebekenin olmadığını düşündüm ve dün geceden beri imei repair ile ilgili bir araştırma yaptım bu şekilde düzeldiğini söyleyenler var çünkü .

(Telefonumu king root ile rootladım , usb bilgissayara takıncaortam cihazı MTP ile taktım ,)

Sırasıyla

1 QPST 2.7.437 indirdim
2 QDLoader HS-USB Driver_64bit_Setup
3 hexedit4
4 imei converter indirdim

QPST configuration kısmında bir türlü ne yaptıysam cihazımı göremedim port kısmına geldim new add por dedim tik de kaldırdımama hiç bişe görünmedi aygıt yöneticisindede diagnostic port kısmı yok telefon taşınabilir aygıtlarda görünüyor telefonum . telefonumu diag port pc nin okuması için kod yazarak yada başka bir şey ile mümkün mü eğer telefondan bir işlem yapacaksam şu diag işlemlerini buradan anlatabilir misiniz acaba

Birde 1 hafta önce lg mobile support tool ile KDz yüklemeye çaliştim 6.0 yapamadım yurt dışı orjinal cihazlar 6.0 yüklenmiyor mu kdz ile ve şu şebeke sorunu nasıl halledeeceğim sizden yardım bekliyorum

Oğuzhan Hulya Iyigün
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

İlgi ve alakanıza tekrar teşekkür ediyorum küçük bir detayı yanlış aktarmışım özür dileyerek düzeltiyorum kore felan değil demiştim ama lg zaten günay kore markasıymış 🙂 ve hemen sorduklarınıza geçiyorum telefonun arka dış kapağını açtığımda bataryasını aldığımda üzerinde imeri si yazan beyaz ablakaj etiketinde D855 yazıyor . Ve telefonun Hakkında kısmına girdiğimiz de Modeli yazan kısmındada D855 yazıyor .

AMA … Hani belki anlatamaya bilirim ama telefonun arka kapağını ilk açtığımda bataryanın altı değilde telefonun etrafında arka kısmında her parçanın üzerinde 3 kısımda d850(0323) yazıyor acaba modeli d850 mi ama etiketinde ve telefonun hakkında kısmında 855 yazıyor.

acaba parçaları uyumlu olduğu için mi hani zarar görse d850 parçasıda takılabilir anlamında olabilir mi yada ne olabilir bu arada telefonum lg g3 d855 TİTAN diye aldım durum bu . hidden menüden ve test yaptığım zamanda d855 çıktı ayrıca küçük bir araştırma yaptım d850 ve d855 diye tepeden tırnağa aynı iki cihaz nerdeyse antutu da dahil etiketi de dahil d855 yazıyor sanırım bu olsa gerek

Oğuzhan Hulya Iyigün
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

Dediğinizi aynı şekilde yaptım vidalarını söküp işlemcisinin üstünde sim kartın yanında yazan model numarası D855 altında MT yazıyor ayrıca etiketinde yazan imei ni de sorgulattım oda d855 modeli olarak çıkıyor . QPST açtığımda cihazımı görmüyor qpst configuration açiyorım altta 0 phone , 0 port add new port deyip Tik kaldırıyorum yok yine görmüyor . Ve bilgisayarımdan aygıtları açtığımdada usb den bakıyorum diag port göremiyorum normal taşınabilir aygıt lg g3 olarak çıkıyor yardım bekliyorum şu anda ne yapmam gerekiyor

Oğuzhan Hulya Iyigün
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

Şu anda üzerinde android sürümü 4.4.2 kernel sürümü 3.4.0 program versiyonu da v10-global-com . var

Oğuzhan Hulya Iyigün
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

aynı şekilde dediğiniz gibi yaptım lg pc suite indirdim yükledim . Şuan da telefonu bilgisayara

– ”LG YAZILIMI”İLE bağladığımda bilgisayarda BAĞLANTI NOKTALARI (COM VE LPT) diye çıkıyor .Altındada Lg AndroidNet Usb Serial Port (com9)çıkıyor.

Telefonu” MPT ”ile bilgisayara bağladığımda” BAĞLANTI NOKTALARI (COM VE LPT) yazan kayboluyor ayrıca Şu anda QPST de telefon hala çıkmadı

Oğuzhan Hulya Iyigün
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

LG Yazılımı seçili olduğu zaman portlar aktif oluyor evet onda problem yok . usb yi mpt dosya aktarımına alınca portlar gidiyor . sistem windows10 pro

Oğuzhan Hulya Iyigün
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

Ben mpt de olacak zannediyordum eğer lg yazılımında olacaksa lg port çıkıyor evet ama QPST görmüyor

Oğuzhan Hulya Iyigün
Reply to  Ustabas Osman
6 years ago

Üstad hemen başka sürümlerini deniyecem şimdi QPST nin dediğin gibi . Yinede bayağı mesafe kat ettiğimize inanıyorum teşekkürler . Dener denemez bilgi vericem size . 🙂

Vedat KOSEM
6 years ago

selamün aleyküm hocam bende zuk z2 pro var 6b ram 128gb rom olanından ve snapdragon 820 işlemcisi, hocam ben bu telefonun bootloader kilidini açtım ,twrp recovery ve super su kurdum rootlu ama bir türlü diag portunu açıp imei değiştirme aşamasına gelemedim, adb komutu ile açayım dedim olmadı yemedi, nasıl açabilirim acaba bilen biri var mı

6 years ago

Merhaba;
Uzun zamandir yakindan takip ediyorum ve calismalariniz ilgimi cekiyor. Bende amator biz yazilimciyim. Fakat bir turlu xperiya z2 d6503 un imei ne cozum bulamadim. Z2 uzerinde bir gelisme kaydedebildiyseniz paylasirmisiniz

Bayram Türk
Reply to  Ustabas Osman
5 years ago

mrb ustad. yazının üzerinden baya zaman geçmiş ama z2 cihaz için bir gelişme var mı.teşekkür ederim

225
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x