“SNAPDRAGON 800’LERE İMEİ TAMİRİ YAPILAMAZ !!”

Daha bir sene bile olmadı, meşhur forum bu başlıklı topiclerle doluydu. Dün bir arkadaş mesaj yazmış, usta sen daha bekle millet nasıl yapılacağını paylaşmış diye 🙂 Gülüyorum çünkü paylaşılan yazıyı gördüm, yine ezbere, yine kopyala yapıştır, ve nasıl hararetli anlatmış, sanki kendisi bulmuş gibi, bahsi geçen şahıs zaten Türkiye’nin en iyi kopyala yapıştırcısı, toplamış etrafına cahilleri de, kendinin bir şey yaptığına inandırıyor 🙂 Kendisi de beni iyi tanır bu arada.  “SNAPDRAGON 800’LERE İMEİ TAMİRİ YAPILAMAZ !!” Tayfasından 🙂 Hep diyorum ya, önce insan, önce adam olmak lazım. Zamanında bana inanmayanlar şimdi sağdan soldan buldukları bilgiler ile önüme geçmeye çalıştıklarını zannediyorlar, ben de sadece gülüyorum tabiki 🙂

Neyse özgün bilgi arayan ve gerçekten sabırla bekleyen arkadaşlar, dostlar. Dizi tam bitecekken araya reklam koymak gibi oldu bu iş biraz kusura bakmayın, ancak sitemin geleceğini de düşünmek iğstiyorum doğal olarak, bundan sonra gazeteci kimliğime büründüm, tüm bilgiler fora, bu bilgileri paylaşın lütfen. Farklı sayfalara koyacaksanız da kime ait olduğunbu lütfen belirtin. Yoksa cehennemde yanarsınız benden söylemesi 🙂

Final :

Arkadaşlar, diğer paylaşılan metodlarda gördüğünüz gibi,

modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p11

modemst2 -> /dev/block/mmcblk0p12

fsg -> /dev/block/mmcblk0p18

ibareleri sıkça geçiyor, şu model için şu no’lar, şu model için şu partisyonlar deniyor, neden ? Kopyalayıp yapıştırdıkları için. Ben ne yaptığımızı bilerek, görerek, öğrenerek derken bunu kastetmiştim, çünkü biz her marka modelin hangi partisyonlarını sileceğimizi gözlermizle göreceğiz, ezbere değil. Komutumuz şudur :

 

ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name

 

bir

 

Root satırına indikten sonra bu komutu girip enter’a bastığınız an snapdragon dosya yapısı karşınıza dökülecek. Sonuçta bizi ilgilendiren 3 adet partiston var, modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. imei no modemst’lerin içinde, fsg de bu iki partisyonun yedeği, “efs” diye bilinen Samsung’lardaki nv_item “imei” klasörünün yeni versiyonu.

Komutu girdikten sonra tüm partisyonlar “/mmcblk0p”x” formatında satır adları ile diziliyor. Biz de modemst1, modemst2 ve fsg klasörlerinin karşılığına gelen partisyonlarının içini boşaltıyoruz. Yani bunca zamandır insanların geçemedikleri yazma korumasını kaldırmanın şekli, metodu budur. İçini boşaltmak, yasaklı tüm satırları kaldırınca, yasak da kendini unutmuş oluyor. Biz üzerine tekrar yazana kadar koruma kalkmış olacak. Bu kimi telefonlarda bize “imei 0/null” olarak, kimilerinde “invalid imei” olarak geri dönecek.

partisyonlarının içini boşaltma komutu :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p”x” ,  “x” yerine sileceğiniz partisyon numarasını yazıyorsunuz

Resimde gösterdiğim gibi, bizim örneğimizdeki telefon modelinde modemst1, modemst2 ve fsg partisyonlarının karşılkları :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p11

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p12

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p18

örneğin  “modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p11”, burada bizi ilgilendiren numara “11”. Ne demiştik her telefon üreticisi partisyonlar için farklı sıra kullanabilir. Ezbere olarak aynı no’lar üzerinden gidersek hiç dokunmamamız gereken bir partisyonu bozabiliriz ve telefonumuz ölür.

” No space left on device” hatası önemli değil, konumuz ile alakası yok, işleme devam. Bu 3 komuttan sonra “reboot” komutu ile telefonu restart ediyoruz.

Partisyonların eMMC üzerinde ne kadar, kaç MB yer tuttukarını merak ediyorsanız komutunuz şudur :

cat /proc/partitions

 

iki

 

 

Daha önce aldığımız qcn formatındaki yedeğin üzerinde gerekli değişikleri yaparak imei tamir’li qcn’yi kaydetmiştik. Bu 3 partisyonun içlerini boşaltıktan sonra resimdeki gibi önce reboot ediyoruz. Telefon tekrar açtığında imeisi sıfırlanmış ve yasak kalkmış olarak karşımıza geliyor. Qpst üzerinden daha önce “backup” dediğimiz menünün bir yanındaki “restore” sekmesinden düzeltilmiş qcn’yi telefona geri yüklüyoruz. Qpst bazı telefonlarda bu işlemi yaptıktan sonra kendisi reboot ettirebiliyor, telefon tekrar açtığında tamir edilmiş imeiniz karşınızda. Bazı telefonlarda ise yedeği geri atıp restore ettikten sonra telefonu reboot ettirmeye çalışır, iletişim kuramaz ve hata verir, Xiaomi’lerde hata verir örneğin. O durumda telefonu el ile manuel reboot ediyoruz, kapatıp açıyoruz, ve Hayırlı Uğurlu Olsun 🙂

 

restore

 

Bu metodu Snapdragon’lara uygulayan dünyada ilklerden biriyim. Türkiye’de de kim kimin ilk olduğunu bilir 🙂 İlk olmak mesele değil, çıtayı daha yukarılara yükseltebilmektir, marka olabilmektir asıl mesele, öyle garip domain isimlerinin kıçlarından, blog’lardan kopyala yapıştır şeklinde paylaşıma benzemez bu, Özgün içerikli İLK ve TEK paylaşımdır. 🙂

Ders 3 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 2 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 1 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-repair-ders-1/

 

 

 

 

 

Not : Qualcomm SNAPDRAGON imei tamiri ders 5, yeni güncellemeler ve yeni modeller ile yakında !

[views]

0 0 vote
Article Rating

Yorum Yazın / Leave a Comment

706 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ata
Ata
28 days ago

Merhabalar Pixel 4a alıp eski telefonumun IMEIsi ile değiştireceğim. Bunu yapabilecek biri tanıyor musunuz? Telefonun dünyanın en güvenli android telefonu olduğu söyleniyor ama IMEI tarafında ne güvenliği vardır bilmiyorum. Bilginiz varsa mail atarsanız çok sevinirim.

mclarens2
1 month ago

Selamlar, EFS sildikten sonra QCN restore için diag mode ile pcye bağlanıldığında aygıt yöneticisinde ATOLL-AB-IDP _SN olarak görünüyor.

Driver sorunu yok QCN sorunsuz alındı ama restore yapılamıyor, EFS backup alınmadığı için geri de dönülemiyor ortada kaldı çözüm var mıdır?

mahmut kuyrukcu
mahmut kuyrukcu
1 month ago

Hocam eline sağlık
Samsung note 20 ultra oluyor mu
Snapdragon 865+

Aytac Ozay
Aytac Ozay
5 months ago

Selam Osman Hocam, bu yöntem sanırım eski cihazlar için geçerli? Mi A2 lite cihazım var bu şekilde imei attım ancak sistem açıldığında imei tekrar silindi. Yorumun var mıdır konu ile alakalı ?

Yılmaz Durmaz
Yılmaz Durmaz
9 months ago

Anatımdakileri yaptım hocam, imei-wifi… hepsi null şuanda. Ama qcn dosyasını tekrardan hiçbir şekilde geri yükleyemiyorum.
Orjinal dosya da yüklenmiyor malesef. Bakup yaptığım dosyayı aynı anda tekrardan yükleme (restore)yapamıyorum.

Bu sorunla karşılacan oldu mu acaba?

Yılmaz Durmaz
Yılmaz Durmaz
Reply to  AndroidBrick
6 months ago

crosscall odyssey plus hocam, sorun çözülmedi halen ara ara uğraşıyorum.

Yılmaz Durmaz
Yılmaz Durmaz
Reply to  AndroidBrick
6 months ago

Anladım hocam, teşekkürler. Modeli eski android 4.3 snapdragon 400

Ferdi Tac
Ferdi Tac
9 months ago

xiaomi mi6x cihazımda yazılanları uyguladım ancak başarısız oldum. İmei değişmedi. Snapdragon 860 işlemcisi var. Ben mi yapamadım yoksa bu cihazda imei değişmiyor mu? 🙂

Alpaslan Onsun
Alpaslan Onsun
9 months ago

Eskiden yazılım işleri yapardım birçok kodlarla uğraşır mantıklı değerlere ulaşırdım emek çok önemli birşey dolayısıyla makaleyi inceledikten sonra geçerli ve en doğru bilgileri sunduğunuz için teşekkür eder nice başarılarınızın devasmını gönülden isterim saygılar hürmetler Alpaslan Onsun

Özgür Ozgur
Özgür Ozgur
10 months ago

hocam partisyon konunun sonundaki numara yanlış girilmiş ve cihaz sürekli twrp modunda açılıyor bunun için ne yapabiliriz?

Arda Arslan
Arda Arslan
1 year ago

Hocam dediğiniz herşeyi tamamı ile kusursuz yaptım ama imei sıfırlanmıyor hala aynı

Alpaslan Onsun
Alpaslan Onsun
Reply to  Arda Arslan
9 months ago

Bazı cihazlarda imei sıfırlanmaz sadece kodları giriyorsun ve free qualcom imei tools ile birkereye mahsuz yazıyorsun ikinci yazmada hata verir kodlar sadece yazma engelini kaldırmak içindir kodları gir partion değerleri sonuçlandıktan sonra cihazı aç imei null olabilir yada imei olmaya bilir aksine imei olabilir sizin kodları girerek işlem yapmanız..

Hasan Sungur
Hasan Sungur
1 year ago

Osman bey bende Kanada’dan gelme essential ph-1 telefon var.İşlemcisi snapdragon 835.Bu cihaza imei change yapabilir miyiz?Cevabınız için teşekkürler.

Aydın Arkan
Aydın Arkan
1 year ago

hocam merhaba, mi pad 4 modelin imeisini filan sildim hex ile imei düzelttikten sonra cihaz twrp ekranında stuck kaldı herşeyi silip yeniden custom rom atsam da yine de cihaz açılmıyor ne yapabilirim aceba?

Aydın Arkan
Aydın Arkan
Reply to  AndroidBrick
1 year ago

evet hocam ben bu yazıya bakmadan ilk 4 ders ile denemiştim malesef, peki kurtarmanın bir yolu yok mudur cihazı?
imei bilgilerini sildiğimde cihaz imei 0 olarak çalışmıştı ama editli qcn yedeğini attığımda patlamıştı, twrp terminalde
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p11
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p46
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p47
yazdığımda yine yazdığım bilgilerin silinip cihazın imeisiz açılması gerekmez miydi?

Aydın Arkan
Aydın Arkan
Reply to  AndroidBrick
1 year ago

bu arada hocam cihaz şuan imeisiz olarak dediğim yöntem ile açıldı imei yüklü değil, orinal qcn yüklersem eski imei ile gelir mi yoksa tekrardan göçer mi?
yada bu cihaza nasıl imei yazabilirim.

Aydın Arkan
Aydın Arkan
Reply to  AndroidBrick
1 year ago

hocam orjinal yedeklediğim qcn dosyasını yükleyince de kitleniyor. box ile imei attırmamın imkanı yok mudur?

Aydın Arkan
Aydın Arkan
Reply to  AndroidBrick
1 year ago

tamam hocam çözüm alırsam dönüş yaparım teşekkürler.

Aydın Arkan
Aydın Arkan
Reply to  AndroidBrick
1 year ago

hocam bir kaç modem dosyası denedim sonuç alamadım, şuan sürüm düşürdüm. xiaomi eu rom sitesindeki kullanıcılardan pastisyon yedeklerini isteyeceğim ama sadece benim sildiğim fsg modem1 modem2 yedekleri yeterli midir ve bu yedekleri nasıl yüklerim ben cihazıma?

Aydın Arkan
Aydın Arkan
Reply to  AndroidBrick
1 year ago

hocam peki bu gün mi9 vs cihazlara box ile imei atılabildiği haberi dolaşıyor, benim yedekleri bulamadım diyelim. bu yöntem ile cihazıma imei atılabilir mi?

Yiğit Iskan
Yiğit Iskan
1 year ago

Hocam Oneplus 7 pro almayı düşünüyorum ancak sd855 işlemci modelini kullanan bir telefona imei repair işlemini nasıl yapacağımızı bilmiyorum. sizin yazılarınızı ve video içeriklerinizi izledim. ama sanırım sd855 koruması hala kırılmamış. bana bir akıl verir misiniz ona göre op 7 pro veya mi9 almayı düşünüyorum.

Mehmet Ali Kılıç
Mehmet Ali Kılıç
1 year ago

Merhaba hocam kolay gelsin,benim cihazım MI8 yurtdışından gelme pasaport kaydı yok ve mesaj geldi iki ay içinde kapanacak diye bu yöntemle elimdeki eski bir telefonun imeisini bu telefona atabilir miyim yoksa boşuna mı uğraştım
ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name aşamasında
is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file. diye hata veriyor.
Cihazım rootlu
Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

Eren Yiğit
Eren Yiğit
1 year ago

İyi günler hocam, çok güzel bir seri olmuş elinize sağlık öncelikle. 835 kullanan google pixel 2 xl için uygun mudur acaba bu yöntem? Zar zor diag portunu açıp dediklerinizi tamamen uyguladım lakin imei bir türlü 0 ya da invalide düşmüyor. Bahsi geçen modemst1 ..st2 ve fsg bölümlerini sıfırladıktan sonra.

Eren Yiğit
Eren Yiğit
Reply to  AndroidBrick
1 year ago

Teşekkürler cevabınız için iyi günler diliyorum 🙂

Osman
Osman
Reply to  AndroidBrick
1 year ago

merhaba hocam, zamanında birtakım tartışmalardan dolayı bu içerikler kilitliydi diye hatırlıyorum, bugün yolum düştü açılmış mutlu oldum doğrusu. bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir:))

Ata UYAROĞLU
Ata UYAROĞLU
1 year ago

Merhabalar, Xiaomi Mi 9 almak istiyorum ama fiyatlar ortada. Ben de yurtdışından getirtmeyi düşünüyorum. Snapdragon 855’e imei repair yapılabilir mi ?

Ahmet Can Koç
Ahmet Can Koç
1 year ago

Hocam Mi8 se ye dedikleriniz yaptım ve imei değişti ama şebeke gelmedi eski qnc dosyasını tekrar yükledim yine şebeke yok acil yardım

Ahmet Can Koç
Ahmet Can Koç
Reply to  AndroidBrick
1 year ago

Yok hocam yedekleri varsa sizde yardımcı olur musunuz

Ahmet Can Koç
Ahmet Can Koç
Reply to  AndroidBrick
1 year ago

Hocam yedekler yok nasıl yaparız

Mevlut Kayali
Mevlut Kayali
1 year ago

osman abi acil yardımın lazım kaç gündür ugrasıyorum. en son ls -al /dev/block/platform/
komutunu yazınca kabul etmıyor. kendı ısmınıde ogrenemedım telefonun. ne yapmam lazım ?

Koray Temel
Koray Temel
1 year ago

Osman abi kral adamsın cidden. Volte açıcaz diye efs partitionlarının içine sıçtım IMEI hepsi gitti QPST kilitlendi sonra yabancı kaynaklardan araştırırken bu bölümü buldum. anlattıgın gibi fsg modemst1 modemst2 silince qpst kiltlenme problemi düzeldi ve imei’mi kurtardım. 5 saattir uğraşıyorum sonunda düzelttim. ne kadar teşekkür etsem az sağol varol..

It depends of your phone storage. So you can try to know in which folder you have to search.

ls /dev/block/platform/

Kendi partitionumu tek tek bakarak buldum
ls -al /dev/block/platform/soc/7824900.sdhci/by-name
Xiaomi Mi Max 2

turgutreis
turgutreis
1 year ago

Osman Hocam Huawei telefonların Kirin İşlemcilerine imei atılıyor mu ?
Mesela p10 lite(kirin 658) veya mate 10 liteye (kirin 659) imei atılıyor mu ?

Ümit Taşcı
Ümit Taşcı
1 year ago

Hocam iyi günler bende xiaomi redmi 4x var iki tane biri IMEI numarası vs sağlam ama cihaz sorunlu imei sağlam cihazın qcn dosyasını IMEI arızalı cihaza restore etsem çalışırmış yardımınız için şimdiden teşekkürler

706
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x