“SNAPDRAGON 800’LERE İMEİ TAMİRİ YAPILAMAZ !!”

Daha bir sene bile olmadı, meşhur forum bu başlıklı topiclerle doluydu. Dün bir arkadaş mesaj yazmış, usta sen daha bekle millet nasıl yapılacağını paylaşmış diye 🙂 Gülüyorum çünkü paylaşılan yazıyı gördüm, yine ezbere, yine kopyala yapıştır, ve nasıl hararetli anlatmış, sanki kendisi bulmuş gibi, bahsi geçen şahıs zaten Türkiye’nin en iyi kopyala yapıştırcısı, toplamış etrafına cahilleri de, kendinin bir şey yaptığına inandırıyor 🙂 Kendisi de beni iyi tanır bu arada.  “SNAPDRAGON 800’LERE İMEİ TAMİRİ YAPILAMAZ !!” Tayfasından 🙂 Hep diyorum ya, önce insan, önce adam olmak lazım. Zamanında bana inanmayanlar şimdi sağdan soldan buldukları bilgiler ile önüme geçmeye çalıştıklarını zannediyorlar, ben de sadece gülüyorum tabiki 🙂

Neyse özgün bilgi arayan ve gerçekten sabırla bekleyen arkadaşlar, dostlar. Dizi tam bitecekken araya reklam koymak gibi oldu bu iş biraz kusura bakmayın, ancak sitemin geleceğini de düşünmek iğstiyorum doğal olarak, bundan sonra gazeteci kimliğime büründüm, tüm bilgiler fora, bu bilgileri paylaşın lütfen. Farklı sayfalara koyacaksanız da kime ait olduğunbu lütfen belirtin. Yoksa cehennemde yanarsınız benden söylemesi 🙂

Final :

Arkadaşlar, diğer paylaşılan metodlarda gördüğünüz gibi,

modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p11

modemst2 -> /dev/block/mmcblk0p12

fsg -> /dev/block/mmcblk0p18

ibareleri sıkça geçiyor, şu model için şu no’lar, şu model için şu partisyonlar deniyor, neden ? Kopyalayıp yapıştırdıkları için. Ben ne yaptığımızı bilerek, görerek, öğrenerek derken bunu kastetmiştim, çünkü biz her marka modelin hangi partisyonlarını sileceğimizi gözlermizle göreceğiz, ezbere değil. Komutumuz şudur :

 

ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name

 

bir

 

Root satırına indikten sonra bu komutu girip enter’a bastığınız an snapdragon dosya yapısı karşınıza dökülecek. Sonuçta bizi ilgilendiren 3 adet partiston var, modemst1, modemst2 ve fsg partisyonları. imei no modemst’lerin içinde, fsg de bu iki partisyonun yedeği, “efs” diye bilinen Samsung’lardaki nv_item “imei” klasörünün yeni versiyonu.

Komutu girdikten sonra tüm partisyonlar “/mmcblk0p”x” formatında satır adları ile diziliyor. Biz de modemst1, modemst2 ve fsg klasörlerinin karşılığına gelen partisyonlarının içini boşaltıyoruz. Yani bunca zamandır insanların geçemedikleri yazma korumasını kaldırmanın şekli, metodu budur. İçini boşaltmak, yasaklı tüm satırları kaldırınca, yasak da kendini unutmuş oluyor. Biz üzerine tekrar yazana kadar koruma kalkmış olacak. Bu kimi telefonlarda bize “imei 0/null” olarak, kimilerinde “invalid imei” olarak geri dönecek.

partisyonlarının içini boşaltma komutu :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p”x” ,  “x” yerine sileceğiniz partisyon numarasını yazıyorsunuz

Resimde gösterdiğim gibi, bizim örneğimizdeki telefon modelinde modemst1, modemst2 ve fsg partisyonlarının karşılkları :

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p11

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p12

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p18

örneğin  “modemst1 -> /dev/block/mmcblk0p11”, burada bizi ilgilendiren numara “11”. Ne demiştik her telefon üreticisi partisyonlar için farklı sıra kullanabilir. Ezbere olarak aynı no’lar üzerinden gidersek hiç dokunmamamız gereken bir partisyonu bozabiliriz ve telefonumuz ölür.

” No space left on device” hatası önemli değil, konumuz ile alakası yok, işleme devam. Bu 3 komuttan sonra “reboot” komutu ile telefonu restart ediyoruz.

Partisyonların eMMC üzerinde ne kadar, kaç MB yer tuttukarını merak ediyorsanız komutunuz şudur :

cat /proc/partitions

 

iki

 

 

Daha önce aldığımız qcn formatındaki yedeğin üzerinde gerekli değişikleri yaparak imei tamir’li qcn’yi kaydetmiştik. Bu 3 partisyonun içlerini boşaltıktan sonra resimdeki gibi önce reboot ediyoruz. Telefon tekrar açtığında imeisi sıfırlanmış ve yasak kalkmış olarak karşımıza geliyor. Qpst üzerinden daha önce “backup” dediğimiz menünün bir yanındaki “restore” sekmesinden düzeltilmiş qcn’yi telefona geri yüklüyoruz. Qpst bazı telefonlarda bu işlemi yaptıktan sonra kendisi reboot ettirebiliyor, telefon tekrar açtığında tamir edilmiş imeiniz karşınızda. Bazı telefonlarda ise yedeği geri atıp restore ettikten sonra telefonu reboot ettirmeye çalışır, iletişim kuramaz ve hata verir, Xiaomi’lerde hata verir örneğin. O durumda telefonu el ile manuel reboot ediyoruz, kapatıp açıyoruz, ve Hayırlı Uğurlu Olsun 🙂

 

restore

 

Bu metodu Snapdragon’lara uygulayan dünyada ilklerden biriyim. Türkiye’de de kim kimin ilk olduğunu bilir 🙂 İlk olmak mesele değil, çıtayı daha yukarılara yükseltebilmektir, marka olabilmektir asıl mesele, öyle garip domain isimlerinin kıçlarından, blog’lardan kopyala yapıştır şeklinde paylaşıma benzemez bu, Özgün içerikli İLK ve TEK paylaşımdır. 🙂

Ders 3 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-3-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 2 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-ders-2-qualcomm-snapdragon-imei-repair/

Ders 1 : https://www.androidbrick.com/qualcomm-snapdragon-imei-tamiri-repair-ders-1/

 

 

 

 

 

Not : Qualcomm SNAPDRAGON imei tamiri ders 5, yeni güncellemeler ve yeni modeller ile yakında !

[views]

637
Leave a Reply

Please Login to comment
221 Comment threads
416 Thread replies
61 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
138 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Üye
turgutreis

Model Adı : ZTE NUBİA Z11 MAX

Anlattığınız şekilde adım adım giderek telefonuma imei attım.
Paylaşım için ne kadar teşekkür etsem azdır.
Daha önce Mtk telefona imei atmıştım.Ama Snapdragon işlemcili telefona
ilk defa imei atıyorum.İlk attığım için biraz uğraştım ama,
Olsun G… ıslanmadan balık tutulmazmış.
Elinize emeğinize sağlık.

Üye

Merhabalar,
Mi8 SE için uygulamaya çalışıyorum.Partition sıfırlama işlemi işe yaramıyor.2.denememde restore işleminden önce silmiş mi bakayım dedim *#06# ile kontrole ettim imeiler duruyor hala.Haliyle restore işlemi fayda etmiyor.

Üye

mrb,
cihaz partisyon sıfırlayamadı bu durumda nasıl yapacagım acaba ?

dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p18
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p13
dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p14
tesekkurler..

Üye

Osman hocam Kolay gelsin öncelikle,
prosedürü harfi harfine hata almadan gerçekleştirdim. Partitionları sildiğimde ve telefonu baştan başlattığımda imei null gerçekleşmedi. imei ler olduğu gibi duruyor. Yerse dedim imei değiştirdiğim qcn dosyamı recovery yaptım. yine bir değişiklik yok. Bu noktada ne önerirsiniz? (redmi6 pro Sakura)

Üye

Osman Bey böyle bir rehber hazırladığınız için teşekkür ederim. Redmi Note 5 China (whyred) cihazıma malesef son aşamada IMEI atamadım. İlgili partitionlar silinirken ve QPST ile yeni .qcn dosyasını restore ederken hata mesajı vermemesine rağmen IMEI’ler değişmiyordu. Uzun süre uğraştıktan sonra silme işlemini recovery modunda yapmak geldi aklıma. Redwolf recovery’de açıp adb komutlarıyla PC’den partitionları sildim. Reboot yapıp sistem açıkken diag moduna alıp QPST ile yeni .qcn dosyasını recover ettim. Yeniden başlatınca yeni IMEI’ler gözüktü.
Bu arada partition listesini komutla değil, partition yedeği almak için kullandığım programla buldum. (Partitions Backup)
Son olarak diag kodu da çalışmadı bende. adb shell üzerinden alabiliyorum sadece.

Üye

merhaba bu yöntem sony xperia z1 gibi Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974-AA lu sistemde de çalışırmı denemelimiyim ? bilgisniz varmı ?

Üye

hayırlı geceler. nubia z17 mini NX569J modelin imei işlemi klasik yöntem mi? modemst1, modemst2, fsg?

Üye
Full HD Music Platform

hocam efsanesiniz 🙂 çok teşekkürler paylaşım için…..

Üye

Hocam samsung galaxy note 3 N9005 sd800 için qcn dosyasını düzenleyip geri yüklüyorum ama imei değişmiyor. modemst1, modemst2 ve fsg partlarını sildiğim halde imei silinmiyor. sorun nerede olabilir?

Üye

Sorun yokmuş. Birkaç kez daha denedim tuttu. Anlatım için teşekkürler 😀

Üye

hocam herşeyi yaptım ama aynı imei geri geliyo

xqnc dosyasını yedekleyip değiştiriyorum.

modem dosyalarını silip yeniden başlatınca telefonda imei olmuyo

tekrar xqnc dosyasını restore (geri yükleyince) edince imei geri geliyo ama değişmiyo.

telefonum one plus one 64gb

Üye

Snapdragon 845 IMEI repair ne zaman çıkar acaba?

Üye

Selamun Aleyküm. redmi 4x kullanıyorum. imei ler 0 olarak gösteriyor. Düzelmiyorda

Üye

Bu işlemleri yaptıktan sonra mı 0 oldular?

Üye

Merhaba..
Mi6 telefona imei atmaya çalışıyorum.. anlatımınızı adım adım sıkıntısız şekilde uygularken sonlara doğru bir problem çıktı. yardımcı olursanız sevinirim..
Partisyonları silmek için ilgili
ls -al /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name
komutunu verdiğimde
comment image
buradaki gibi bir liste ile karşılaşıyorum..
modemst1, modemst2 ve fsg partisyonlarının numaralarını başka şekilde öğrenebilir miyim?

Üye

bazı cihazlarda ne yaparsak yapalım imei null a düşmüyor,elime geçen xiaomi ve bazı nubia cihazlarda bu durumla karşılaştım.bazı romlar imei yazmaya ve partitionları bozmaya müsade etmiyor (örneğin xiaomi mui9 ve üstü,nubia için ui5 ve üstü sorun çıkarabiliyor)fakat herhangi çin romu bu sorunu aşabilirsiniz.resmi veya gizrom gibi çin rom sitelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.yardımcı olmak,yaşadığım sorunu paylaşmak için üye oldum.tüm arkadaşlara başarılar.

Üye

s.a
cihazim nubia m2 , partition numaralarına ulasamıyorum !
+ls -l /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/ bu ve bunun farklı versiyonları ise yaramıyor,,^’no such file or directory’ hatası var.
+dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modemst1
dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modemst2
dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/fsg
bu komutta ise ‘ illegal ,access denied ! ‘ hatası var ..
nasıl olacak yontemi nedir acaba ? yada nubia m2 partition numaraları nedir bilen varmı ?
tesekkurler.

Üye

Galaxy S5 G-900T (T-Mobile) telefonu için uğraşıyorum. QPST yedek alabiliyor, ama geri yazarken %2’de “Received an invalid command from phone” hatası alıyorum. modemst1/2- fsg partitionları da sildim, yine aynı hata. Eski imei silinmedi. QPST’ye telefon portunu ilk bağlarkende “port düzgün çalışmıyor yada meşgul” gibi bir hata veriyor, ama yedek almada sorun yok. Sıkıntı telefonda mı? Farklı bir yolu var mı?

Üye
Peyda Turki

Osman Bey Merhabalar,

Benim bir sorum daha olacaktı size. Bu Repair işlemi sırasında LG G3’ün farklı versiyonları arasında farklı uygulanan işlemler var mı ? Yani LG G3 D855 32 GB modelini repair yaparken kullandığımız tüm yöntem ve araçlar LG G3 D851 T-Mobile için de geçerli midir ? Şu anda bir T-Mobile cihazda yapmam gerekiyor da onun için soruyorum.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Üye

osman bey ben sizin yönergelerinize uydum fakat telefona root atamıyorum. rootlu olmadıgı için de bi yere kadar gidebildim. adb de permission denied hatası aldım.
telefon zte xiaoxian 5 (v0840) android 7.1.1. qpst programından telefon yedeğini aldım, imei satırında düzeltmeler yaptım, en son final 4 anlatımınızdakı kodları uygulayamadım.işlemci qualcom snapdragon 425. bu telefona nasıl ROOT lanır yardımcı olursanız sevinirim anlatımlarınız basarılı gercekten SAGOLUN

Üye
Peyda Turki

Sayın Osman Bey; Öncelikle böyle güzel bir ortamı hazırlayıp ihtiyaç duyanlara fazlasıyla yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Amatör ile orta seviye arası bir Android kullanıcısı olarak daha önce LG G3 32 GB D855’e bir kez başarılı bir repair gerçekleştirmiştim. Aradan biraz zaman geçip tekrar ihtiyaç olduğunda şöyle bir sıkıntı ile karşılaştım. Repair işleminin son aşaması olan “Restore” adımına kadar herşey sorunsuz çalıştı. Cihazdaki *#06# kontrolü de “0” cevabını dönmekte idi. Restore işlemini de daha önce gerekli değişiklikleri yaptığım “qcn” dosyası ile başlattım. Port bilgilerinde en ufak bir sıkıntı yoktu ve “Device Manager”da da cihazım bağlı gözüküyordu. Bütün bunlara rağmen birkaç… Read more »

Üye

Merhaba Osman Bey;
Yaklaşık 6 ay önce Manisa’da telefoncudan 2.el LG G4 almıştım. Bugün telefon kapandı ve ben Malatya’dayım. Oraya gitme veya telefoncuya ulaşma şansım yok. Kapanmasından kastım uyarı geldi ve şebeke gitti. İMEİ’yi sorgulattım kayıt dışı imei diyor. Ne yapmam gerekiyor? Sizin bu gösterdiklerinizi yapacaktım fakat usb ile bilgisayara bağlayınca port com görmüyor. Fakat dosya aktarımı, şarj etme falan hepsi çalışıyor port görünmüyor. Lütfen yardımcı olun.