12 d

Türkiye’de Cep Telefonu Rantı, Türk Telekom Başa Oynuyor !

12_d

 

Önce Basın Bülteni’nine beraber bir göz atalım, sonuna kadar okumanızı rica edeceğim ;

Türk Telekom Grubu, kendi markasını taşıyan ilk akıllı telefonu TT175‘i düzenlediği bir etkinlikte tanıttı. Türkiye’de parmak izi okuyucusuna sahip ilk operatör markalı cihaz olan TT175, metal gövdesi, 5,5 inç full HD çözünürlüğündeki ekranı, gerçek 8 çekirdekli işlemcisi ile performans ve tasarım olarak sınıfının en iyisi. 13 MP arka, 5 MP ön kamera ve Kamera+ uygulaması ile çok kaliteli fotoğraf çekme özelliğine sahip.

Sadece Türk Telekom Grup mağazalarında müşteriyle buluşacak olan TT175, KDV dahil 899TL‘lik peşin fiyatıyla 3 Aralık’ta satışa sunuluyor. TT175’e sahip olmak isteyenler, Türk Telekom, TTNET ve Avea faturalarına ek avantajlı kampanya ve taksitli ödeme seçeneklerinden yararlanabilecekler (Bu konuda hiç bir haberde ayrıntı olmamasına rağmen, ki ilginçtir çünkü Telekom’un sitesinde bilgiler geçilmiş bile, tarifeye ek 50TL x 24 Ay = 1200 TL, Allah bereket versin..

Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir: “Türk Telekom Grubu’nun mobil markası Avea ile başladığımız, ‘kendi markamızla akıllı telefon üretme işine‘ bugün artık ‘Türk Telekom’ markası ile devam ediyoruz. Entegrasyon sürecimizin çok önemli sonuçlarından biri olan TT175, bu kapsamda elde ettiğimiz bilgi birikimi ve en son teknolojinin bir ürünü olarak ortaya çıktı. Yola çıkarken amacımız her bir müşterimizin, akıllı telefon deneyimini uygun fiyata yaşayabilmesiydi. Bu amaçla kat ettiğimiz yolda, cihazlarımız ve marka işbirliklerimiz ile akıllı telefon deneyimini her seferinde bir üst noktaya taşıdık. Akıllı telefon penetrasyonunda (bu kelimenin tam Türkçe’sini yazmaya benim terbiyem el vermez, kısaca kazıklamak diyelim) çok uzun süredir devam ettirdiğimiz birincilik, bu konuya verdiğimiz önemin ve ulaştığımız başarının en somut kanıtı. TT175 sadece mobil müşterilerimize değil; internet ve ev telefonu sahibi müşterilerimize de hitap eden bir marka olacak.” ( Bu ne demek acaba, cep telefonu işte sonuçta, internet veya ev telefonuna sahip olmak ile alakası nedir ?)

Türk Telekom Grubu Bireysel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk: “Türk Telekom Grubu olarak, yüksek teknolojiyi erişilebilir fiyatlarla müşterilerimizle buluşturma felsefemizi 175 yıllık bilgi birikimi ve tecrübemizle birleştirerek TT175’e imza attık. TT175, gerek yüksek performansı ve şık tasarımıyla, gerekse 899TL’lik fiyatıyla, Türk Telekom Grubu hizmetlerinin ayrıcalıklarını yaşamak isteyen tüm müşterilerimiz için uygun bir tercih olacak. TT175, müşterilerimizin bizden beklentisini, ihtiyacını analiz ederek ortaya çıkardığımız; operatör markalı cihazlarda bir ilk olan parmak izi özelliği, yazılımı ve donanımı ile sınıfındaki en gelişmiş akıllı cihaz.”

Türk Telekom Grubu’nun kendi markasını taşıyan ilk akıllı telefonu TT175’in arkasında büyük bir teknoloji ve tecrübe olduğuna değinen Erkan Akdemir: “Bundan tam üç yıl önce, Türk Telekom Grubu’nun mobil markası Avea ile akıllı telefon pazarına girdiğimiz günden itibaren çok hızlı yol aldık. Bu bakış açımızın bir sonucu olarak bugün müşterilerimizin üçte ikisi akıllı telefon sahibi. 2015’in üçüncü çeyreğinde akıllı telefon penetrasyonumuz yüzde 64. Bu rakamlar, Türkiye’de 11 milyona yakın kişiyi bugünün teknolojisiyle ve geleceğin fırsatlarıyla buluşturduğumuz anlamına geliyor. Önümüzdeki dönemde bu rakamları daha da yükselteceğiz. Piyasaya çıktığı ay ‘en çok satan akıllı telefon sıralaması’nda birinci sıraya oturan cihazlar yapmaya devam edeceğiz. TT175’in yeni rekorların da kapısını açacağına inanıyoruz” dedi.

Akdemir sözlerini söyle sürdürdü:

“Nisan ayında başlayacak 4.5G akıllı telefon pazarı için büyük fırsatları beraberinde getirecek. Liderliğini üstleneceğimiz bu yeni mobil dönemde de, sahip olduğumuz frekanslar ve Türkiye’nin 81 ilini birbirine bağlayan 206 bin km’lik fiber optik altyapımızla (evet 81 il birbirine bağlı ancak İstanbul’da benim oturduğum semtte hala yok) yine fark yaratacak ve müşterilerimize gerçek 4.5G deneyimi biz sunacağız (Kısaca LTE’den bahsediyorlar, dünyada 2010’da geçilmeye başlandı bu teknolojiye, sanırım bazı Afrika kabileleri dışında her yerde var zaten, 4G’nin adını 4.5G yapınca otomatik olarak hız artmıyor veya yeni bir sistem anlamına gelmiyor, bildiğimiz LTE frekansları işte). 4.5G teknolojisine uyumlu bir cihaz olan TT175 ile de müşterilerimizin bu yeni mobil döneme hazır olarak girmelerini sağlayacağız.”

Türk Telekom Grubu Mobil Bağlantı Direktörü Baran Yurdagül ise gerçekleştirdiği sunumda TT175’in sahip olduğunu öne çıkan özellikleri hakkında şunları söyledi: “TT175, Türkiye’de kendi sınıfındaki cihazlarda bir ilk olan, metal tasarım ve 0,5 saniyede kullanıcısını tanıyan yüksek hızlı parmak izi okuyucusuna sahip. Cihazın yazılımını ve donanımını; 5,5 inç Full HD ekranda eğlenceyi ve üretkenliği ideal seviyeye taşıyacak bir tasarım anlayışıyla bir araya getirdik. Yüksek çözünürlüklü ön ve arka kameralar ve profesyonel seviyedeki Kamera+ uygulaması ile fotoğraf çekim deneyimini en üst noktaya taşıdık. Tüm bunların yanında TT175’e özel tasarlanmış kişiselleştirilebilen arayüz, el yazısıyla akıllı arama, kolay kullanım modu, TT175’e özel olarak tasarlanmış uygulama simgeleri, TT175’in sahip olduğu özelliklerin yalnızca bir kısmını oluşturuyor.”

TT175 – Teknik Özellikler

Ekran : 5,5 inç Full HD Kamera : 13 MP arka / 5 MP ön Hafıza : 2 GB RAM /16 GB Dahili

Hafıza Batarya : 3.000 mAh İşlemci : 1.3 GHZ 8 Çekirdekli İşlemci Bağlantı : 4.5G Uyumlu

Boyutlar: 155.3mm X 77,2 mm X 8,55 mm, 160gr

Renk Seçeneği : Silver, Dark Grey, Gold

Diğer : Metal gövde, Parmak izi okuyucusu, Kişiselleştirilebilir Özel Arayüz

 

 

TT175-05

 

Tümünü yazmaya sinirlerim el vermedi, vatandaşa söylenilen direkt yalanların geçtiği paragrafları aldım sadece. Arada kırmızı ile altını çizmeye çalıştığım yerler en can alıcı yalanlar. Gerisini kopyaladım ve yapıştırdım, bu da benim için bir ilk 🙂 Genelde özgün bilgileri benden veya XDA’dan kopyalayıp kendi sayfalarına yapıştırır bizim çok akıllı be’ler, kendi imzaları ile…

En sevdiğim bölüm ile başlamak istiyorum : “175 yıllık bilgi birikimi ve tecrübemizle birleştirerek TT175’e imza attık” ! İşlemci MediaTek MT6753, ne olduğunu hepimiz biliyoruz, daha önce yazdım, şu an piyasada alınabilecek en ucuz 64bit 8 çekirdek işlemci, tek artısı tüm dünya frekanslarını destekliyor olması 4G özelliği yani, pardon 4.5G ! Kötü bir işlemci mi ? Tabiki değil, 99$’lık, maksimum 150$ lık telefon sınıfı için bulunmaz nimet, her işinizi görür. Biz bilmiyorduk ancak anlaşılan Türk Telekom bu işlemciyi MediaTek ile beraber geliştirmiş ! Parmak izi okuyucuyu da aslında bulan ve dünyaya satan da bizmişiz, 175 yıllık tecrübe bu, boru değil !

“Sınıfının en iyisi” !, doğru 300TL lik sınıfın en iyisi.. “Kendi markamızla akıllı telefon üretme işine” ! Allah aşkına biri bana Telekom’un üretme tesislerinin adresini öğrenebilir mi ? Yok yok aramayın, adres belli, Çin..

“Bu rakamlar, Türkiye’de 11 milyona yakın kişiyi bugünün teknolojisiyle ve geleceğin fırsatlarıyla buluşturduğumuz anlamına geliyor”. Eyvahlar olsun, bu rakam Telekom + Avea işbirliği ile şimdiye kadar kazıklanan vatandaş sayısı ve ne yazik ki cebindeki teknolojiyi hiç tanımayan Facebook’çu halk böyle giderse bu yalanlara inanmaya devam edip bu sayıyı en az 3’e katlar sene sonuna kalmadan, e 4.5G çok büyük fırsatları da yanında getiriyor ya hani, tam 10 kat hızlı Tweet atabileceğiz artık ! Bu zihniyete 14.5G’yi getirsen ne olur, tüm yapılacak yatırımı zaten vatandaşın cebinden çıkarmak için tüm tezgah hazırlanmış, allandıra ballandıra satılmaya da başlanmış.

“Gerçek Metal Gövde” ! Bir de yalancı metallar var tabi piyasada, Lansman için seçilebilecek en saçma cümle olabilir dünya çapında. Çin’de tüm 1. ve 2. sınıf üreticiler metal kasa üretimine geçti bu yıl içinde, 99$ altına kadar düştü artık bu özellik. Ancak bizimkisi 175 yıllık tecrübe ürünü, Türk Metali !..

“Yüksek çözünürlüklü ön ve arka kameralar ve profesyonel seviyedeki Kamera+ uygulaması ile fotoğraf çekim deneyimini en üst noktaya taşıdık.” Abi biraz destekli atın lütfen, neyi nereye taşıdınız ? Daha önce yaptığınız bir yazılım vardı da biz mi bilmiyoruz ? 2-3 tane arka plan resmi + Avea’nın zaten olan anlamsız saçma uygulamalırını standart android’e ekleyince oluyor mu bu işler ? Yaptık ettik demeye ? Zaten üreticinin rom’a entegre ettiği en dip standart özellikler bu kadar sahip çıkılarak kendi eklediği özelliklermiş gibi gösterilebilir, pes doğrusu..

Neyse, yoruldum, yazı biraz devrik olmuş olabilir, kopuk olmuş olabilir. Olsun, hiç olmamasında iyidir ! Bugün şöyle kısaca TT175 ile çıkan haberleri taradım nette, chip.com.tr, teknolojioku.com, shiftdelete.com, webtekno.com vs vs, tüm haber ve teknoloji portalları bu haberi istisnasız geçmişler doğal olarak. Bir tanesi de çıkıp gerçekleri yazma cesareti gösterememiş, hatta bazıları işi abartıp, ee 4. güç YALAMA olmak kolay değil o kadar sanıldığı gibi, yere göğe sığdıramamış bu telefonu. Milyonlarca kişi bu haberi okuyup bir şey sanacak ya ben ona yanıyorum. Bir tane mi gerçek gazeteci yok bu ülkede teknoloji üzerine ? Telefonlarına yazılım bile yükleyemiyen editörler cenneti Türkiye !

Biraz da telefonun tipine bakalım, bu resim yakında piyasaya çıkacak/çıkmış olan Xiaomi Redmi Note 3’ün resmi :

redmi note 3

 

Bu da TT175’in :

tt175-turk-telekom

Ne görüyorsunuz ? Ben gördüğümü söyliyeyim. 2GB Ram, MediaTek X10 Helio işlemcisi metal kasa ve parmak izi okuyucusu ile 140$ dan lanse edilen Redmi Note 3’ün çok başarısız bir kopyası, donanımsal tuşlar bile yok. Sanırım Redmi Note 3’ün piyasada çok satacağını ön gören bir fasoncu 2. veya 3. sınıf üretici ile anlaştı bunlar.. Binli alımlarda sizce maaliyeti nedir bu telefonun, milyon demeye dilim varmıyor, içim titriyor korkudan ya milyon satarlarsa diye çünkü. İsterseniz bir örnekten yola çıkalım, hem de özgün tasarımlı marka bir modelden : DooGee F5

DOOGEEF5_55ee25d872a370

DOOGEEF5_55ee25d872a375

Bu model 3GB Ram ile geliyor, diğer özellikler kağıt üzerinde aynı. Fabrika satışı değil, online satış fiyatı 150$, 15 adet alırsanız 140 $, sizce fabrikayı kapatırsanız, sözün gelişi, ne kadardır ? Bu örneği çok şık bir tasarıma sahip olduğu için verdim, onlarca örnek vermek mümkün.

Bence maaliyet maksimum 200TL dir telefon başına, vergiler de dahil olmak üzere.. Satış fiyatı 900TL, taksitli olursa 1200TL !. Yorum yok.

Gururla Yersiz’e değinmeden yerli piyasa haberi geçilebilir mi hiç ? Vestel’in en son bombası Venüs V3, metal kasa olunca iş bitiyor ya.. Parmak izi okuyucu yok, 2GB Ram ve Qualcomm Snapdragon 615’e geçişin maaliyeti 1299TL. Bu nasıl bir yüzsüzlüktür ? Bu paraya sıfır LG G3, az üstüne LG G4, daha azcık üstüne diğer dünya markaları alınabilirken, ki konumuz bu markalar değil, ancak Türk insanını bu kadar salak yerine koymak için nasıl bir mantalite gerekir inanın benim 3 tane kalmış beyin hücrelerim basmıyor.

vestel_v3

 

 

Yurtdışında bu özelliklerde telefonları 100-150 $’a almayanı dövüyorlar, bize yasak.. Alınterimiz ile kazandığımız parayı, vergisini de ödemek şartı ile yurtdışı cep telefonuna yatırmak bize yasak.. Türk Telekom Başa Oynuyor, ancak yüzsüzlükte Vestel’i geçmesi imkansız gözüküyor..

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
8 years ago

Varmı ki idealiniz!!! Bizim eksiğimiz idealsiz olmamız. Sadece konuşuyoruz böyle havaya atmosferde kayboluyor. Hayatımızın her yerinde tağutlar var. Hadi yıkalım hadi sattırmayalım hadi insanları bilinçlendirelim. Ben satmıyorum yada aldırmıyorum hakkından fazla isteyeni. Iphone yerden yere vuruyorum üstüne para verseler kullanmam diye. IPHONE yeni tuzağı parça ile işlemci arasında id eşleşmesi metoduna yöneldi.Yani tamiri mümkün olmayacak. 50-100TL’ye tamir olacak cihazı değiştirelim üzerine 1000-1500TL verin yenisini verelim diyecek. Hadi IPHONE sattırmayın kullananalara anlatın.

Nativen
8 years ago

Samsung un elinde tutuyor olduğu söylenen şebekesi üzerinden 3G Görüntülü görüşme kodları diğer telefonların custom ROM altına beklenemez mi? Veya bu kodları bütün android tabanlı telefonlarda kullanmak üzere program olarak sunabilme imkânı yok mu acaba?Belki de sizin gibi insanların piyasadaki bu boşluğu değerlendirmeleri diğer çakalların girmeye lüzum görmediği burdan size güzel ekmek çıkar naçizane gördüğüm fırsat ve gönlümden geçen ..

8 years ago

Başlangıç iyin iyi bir telefon ama telefonda ilk bakılması gereken dizayn ve donanım ben almam bunu daha iyi alternatifler var bide pahalı

Yusuf Bekil
8 years ago

Aramızda para toplayalımda şu fabrikaya bizde kendi telefonumuzu ürettirelim.

Cidden düşünelim ama . Bağışlarla bir telefon üretebiliriz :). İlgili üretici adresi :

http://cnoemphone.com/

Yusuf Bekil
Reply to  Ustabas Osman
8 years ago

Ciddi boyutta katılımcı olunca aslında çözümde geliyor 🙂 her katılımcıya bir telefon geldimi “Türkiyenin ilk vergisiz telefonu” sloganıyla satış yapmaya başlarız 😀

8 years ago

BEYLER REDMİ NOTE 3 SATIN ALICAM DA ELİME NE KADAR SÜREDE ULAŞIR ?

ilyas
8 years ago

türktelekom 175 yılda bunu yapmışsa 300 veya 400 yılda kim bilir neler neler yaparrrrr. adamlar çok çalışıyor..

8 years ago

Yasal soyguncular ve onların şakşakçıları ile doldu heryanımız..

Dr. Osman
8 years ago

memlekette bu kadar özenti gösteriş meraklısı “yolunacak kaz” varken türk telekom da turkcell-vodafone-avea-vestel gibi çakallara seyirci kalmayıp payına düşeni almaya çalışmış işte abi. oysa memlekette bir tane insan bile yaptıkları hiçbir hizmetten memnun değilken…
Allah sonumuzu hayır etsin, gözümüzü ufkumuzu açsın. yoksa yeminle kakao toplayan ama tadını bilmeyen afrikali köleler gibi olduğumuzu farkedemeyeceğiz hiçbir zaman

Dr. Osman
Reply to  Ustabas Osman
8 years ago

beni de güldürdün abi ya 😀 ben de cahiller konvoyuna dahil oldum bak 😀 😀
farkeder mi ki, ha öyle ha böyle, sonuçta adamlar istedikleri gibi at koşturuyo devlet desteğiyle…

Mehmet Akif
8 years ago

Osman abi dilini sağlık;
Cidden bunları söyleyen bir CEO ve 11 MİLYON peşinden giden insanlar….
Bana şunu dedirtiyor. 11 milyon aklı yıkanmış insan fakir fukaraya vermeyeceği parayı bir YALANCI CEO ya verebiliyorya içi acımadan…
Sözün bittiği yerdeyim 🙁

Yusuf Kürşad Atar
8 years ago

mt6753 işlemci ve 900 tl bravo…. çok güzel f/p olmuş helio x10 lu letv ler redmi note 3 ler vs 180$ dan satılırken…..

Yusuf Kürşad Atar
Reply to  Ustabas Osman
8 years ago

ne güldüm abi yaa 😀 parmaklarını sokarlar okuturlar 😀 bir tanıdığım karar kılmış alacak bile…. o parmak okuyucu için hemde…. birde tutturmuş bir 8 çekirdek türküsü 🙂 lafta anlatımıyoruzki ! Garantiliya hani !

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x