1458552820142697

Microsoft Surface serilerinin bir boşluğu doldurmuşcasına beğenilmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan pazar başarılarının ardından Çin menşeli benzerlerine bir yenisi daha eklenmiş durumda. Adı sanı pek duyulmayan fakat Asus ve Microsoft ile bağlantıları bulunan Jumper ise diğer tabletlere yakın özelliklerdeki 5s Flagship adını verdiği bu ürünü uygun fiyatla sunuyor.

Donanım

Düşük fiyata iyi performans sunan tabletlerde sıkça karşılaştığımız Intel Cherry Trail Z8300 işlemciye sahip olan tablet, artık standart hale gelmiş 4 GB bellek ve 64 GB eMMC ROM’a sahip. Intel HD graphics Gen8 GPU’lu tablet, günlük kullanımda ve tabletlerde oynanması için üretilen oyunlarda pek sıkıntı çıkaracağa benzemiyor. Günümüzde canım ülkemizde 2.000 – 3.000 TL değerindeki laptoplarda bile zor bulduğumuz 1920×1080 FULL HD  çözünürlüğe sahip 11.6” IPS ekranlı tablet 128 GB’a kadar SD Card desteğine, 5.0 MP arka ve 2.0 MP ön kameraya sahip. Tüm bunları kaplayan arka kapak metal alaşım ve %34 oranında paslanmaz çelik bulunduruyor. (304 Stainless Steel tıklayınız.)

ezpad 5s_2

Temel Fonksiyonlar

Wifi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, OTG, 3.5mm kulaklık girişi, 2xUSB 2.0, micro HDMI gibi standart özellikler sunuyor. Bu kadar özelliğin arasında en azından bir adet USB 3.0 olmaması büyük bir eksiklik. Popüler video ve ses dosyalarını oynatabilen cihazda 2 adet de hoparlör bulunmakta. Son olarak ise G-Sensor ve tabii ki çoklu dokunmatik özelliği bulunuyor. İşletim sistemi ise tablet piyasasında yavaş yavaş adından söz ettirmeye başlayan Microsoft’un Windows 10 sürümü. Özellikle 2 in 1 olarak tabir edilen 2si1 arada tabletlerin vazgeçilmezi oalcağa benziyor. Kim bilir Asus ilk Transformer Pad’ini Windows çıkarsa ne olurdu… Sadece gümüş renk seçeneği olduğu görülen tablette ayrıca opsiyonel olarak klavye de bulunuyor.

1457342809855695

Boyut ve Pil

Metal alaşım, daha doğrusu 1/3 oranında paslanmaz çelik barındıran kasanın kuş tüyü hafifliğinde olmasını bekleyemezdik fakat bu durum doğal olarak tabletin uzun süre elde kullanılmasını gayet rahatsız hale getirecek bir ağırlığa sebep olmuş durumda: 927 gram. Tam boyutlu USB girişlerine sahip olan tabletlerin ne kadar ince olmasını bekleyebiliriz ki? Jumper Ezpad 5s Flagsip isimli tablet de 1.05 cm gibi gerektiği zaman silah olarak kullanılabilecek bir kalınlığa sahip. Günlük kullanımda yeterli olması beklenen ancak gerçek kullanıcı testleri olmadan kesin bir şey diyemeyeceğim bir bataryaya sahip: 8500 mAh.

Fiyat

Paslanmaz çelik katkılı metal alaşıma sahip olmasının yanı sıra en büyük dikkati fiyatı ile üzerine çekiyor 5s Flagship. Tek başına satın alındığında $210 ile $230 arasında fiyata sahip olan tabletin klavyesi ise yaklaşık $25 gibi bir fiyata sahip. Toplam maliyet olarak 800-850 TL gibi bir rakama gelen tabletin Türkiye’de bulunan fiyat muadillerine şuradan bakarak ne kadar acınası bir durumda olduğumuzu görebilirsiniz.

Sonuç

Bu kadar ucuza bu özellikleri nasıl veriyorlar diye merak ederken, aslında biz nasıl kazıklanıyoruz isimli henüz yazılmamış şarkıyı mırıldanalım kendi kendimize.

 

ezpad 5s_3

[views]

Leave a Reply

Please Login to comment
  Subscribe  
Bildir